Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log inSkoda Fabia 1.4 MPI - jakie amortyzatory?


  Main Page -> Forum Index -> Auto Service -> Cars Beginners ->Skoda Fabia 1.4 MPI - jakie amortyzatory? Post new topic  This topic is locked 
Author
Hide the left column
Show left column Message
maja777
Level 10
Location: Kraśnik
Joined: 29 Oct 2008
Posts: 29
Helped: 1
Post rating: 4
maja777
Level 10
Post#1 20 Mar 2009 00:05  Topic author   

Skoda Fabia 1.4 MPI - jakie amortyzatory?


Będę musiał wymienić amortyzatory i nie wiem jakie kupić, gazowe, olejowe czy gazowo-olejowe?
Może ktoś zna zastosowanie i zużycie tych amortyzatorów w różnych terenach?

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
wytrych121
Level 20
Joined: 26 Aug 2008
Posts: 405
Helped: 37
Post rating: 11
wytrych121
Level 20
Post#2 20 Mar 2009 08:35    

Re: Skoda Fabia 1.4 MPI - jakie amortyzatory?


Są tylko gazowo-olejowe i olejowe.Na gazowo-olejowych zawieszenie jest sztywniejsze i według różnych opinii są mniej trwalsze od olejowych.Ja osobiście polecałbym olejowe,chyba że chcesz auto usztywnić.Wybór zależy od ciebie.Pozdrawiam.

Helpful post? + +1
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
maja777
Level 10
Location: Kraśnik
Joined: 29 Oct 2008
Posts: 29
Helped: 1
Post rating: 4
maja777
Level 10
Post#3 21 Mar 2009 00:17  Topic author   

Re: Skoda Fabia 1.4 MPI - jakie amortyzatory?


A jeśli pisze, że są na sprzedaż amortyzatory gazowe to mam myśleć, że one są gazowo-olejowe?
np.:
http://www.motocom.pl/sklep.php/pl,,,,,produkty,39,skoda,2002,5127,amortyzatory-przod,1,amortyzatory,85,amortyzatory-przod,czesci-samochodowe.html

Dodano po 9 [minuty]:

Znalazłem ciekawy artykuł.

AmortyzatoryOpis
Jednym z podstawowych elementów zawieszenia pojazdów poruszających się po naszych drogach są amortyzatory. W większości samochodów stosuje się po jednym amortyzatorze przy każdym z kół. Amortyzatory dobiera się w zależności od zastosowanego zawieszenia . Przedni występuje najczęściej jako część składowa kolumny McPhersona, w tyle samochodu mamy do czynienia z amortyzatorem tradycyjnym.
Ze względu na zastosowaną technologię rozróżniamy amortyzatory jedno i dwururowe w obu przypadkach czynnikiem tłumiącym jest olej.
W przypadku amortyzatorów tzw. „gazowych” czynnikiem tłumiącym jest także olej , natomiast gaz pod ciśnieniem dodany jest w celu zapobieżenia efektowi kawitacji czyli pienienia się oleju.
Kawitacja czyli spienienie się oleju negatywnie wpływa na sprawność amortyzatorów.

Przeznaczenie i działanie
Zadaniem amortyzatora jest utrzymywanie stałego kontaktu kół z drogą, tłumienie wibracji nadwozia i kontrola ruchu sprężyn oraz zawieszenia. Prawie wszystkie współczesne amortyzatory działają na zasadzie hydraulicznej pompy tłokowej. Tłok połączony jest z kadłubem pojazdu, a współpracujący z nim, wypełniony płynem cylinder z osią koła (rzadziej odwrotnie). Przy ruchu tłoka w cylindrze następuje przepływ oleju poprzez zawory amortyzatora tłumiąc w ten sposób drgania kół, energia kinetyczna (ruchu tłoka ) zamieniana jest w energię cieplną.
W amortyzatorach tłumienie nigdy nie jest jednakowe przy odbiciu czyli ruchu tłoka w górę jest zawsze większe niż przy ugięciu czyli ruchu tłoka w dół. O skuteczności działania amortyzatorów decydują zawory odpowiednio dobrane do każdego modelu samochodu jak i olej zachowujący swoją lepkość zarówno w skrajnie wysokich jak i niskich temperaturach.

Prawidłowe użytkowanie
Amortyzatory należą do części ulegających stopniowemu zużyciu. Dlatego stan zawieszenia wraz z amortyzatorami z nim współpracującymi należy sprawdzać na profesjonalnych stanowiskach diagnostycznych (ma takie każda Stacja Kontroli Pojazdów) nie rzadziej niż co 20 000 km przebiegu pojazdu, a częściej, jeśli dużo jeździmy po złych nawierzchniach i/lub z pełnym obciążeniem.
Wymienia się zawsze oba amortyzatory tej samej osi, nawet gdy tylko jeden z nich jest niesprawny. Gwarantuje to odpowiednią współpracę amortyzatorów i zapobiega wcześniejszemu zużyciu nowego amortyzatora bardziej obciążonego przy współpracy ze starym amortyzatorem. Ze względu na bezpieczeństwo, do wymiany używać można wyłącznie amortyzatorów nowych i przeznaczonych konkretnie do danego modelu.
Często amortyzatory zewnętrznie wyglądające tak samo mają inne siły tłumienia, a to one decydują jak samochód trzyma się drogi.

Czy warto ryzykować?
Zużyty amortyzator lub słabej jakości zachowuje się tak, jakby go wcale nie było. To zaś znaczy, że koła odrywają się od jezdni zamiast się po niej toczyć.
Utrudnia to utrzymywanie zamierzonego kierunku jazdy, znacznie wydłuża drogę hamowania, a w przypadku złych warunków atmosferycznych bardzo szybko samochód może wpaść w poślizg.
Testy wykazują, że przy amortyzatorach niesprawnych w 50% droga hamowania przy prędkości 50km/h może wydłużyć się aż o 2m.
Jeszcze większy wpływ mają amortyzatory na pracę systemów ABS i ESP ze względu na błędne informację dochodzące do jednostki sterującej drogą hamowania. Przy zużytych amortyzatorach i systemie ABS droga hamowania wydłuża się jeszcze bardziej niż w samochodach z niesprawnymi amortyzatorami bez ABS.
Niesprawne amortyzatory i przenoszenie drgań na nadwozie samochodu może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia elementów zawieszenia i silnika, a przede wszystkim do zniszczenia opon samochodu.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
wytrych121
Level 20
Joined: 26 Aug 2008
Posts: 405
Helped: 37
Post rating: 11
wytrych121
Level 20
Post#4 22 Mar 2009 09:45    

Re: Skoda Fabia 1.4 MPI - jakie amortyzatory?


Dodając ten artykuł sam odpowiedziałeś sobie na to pytanie.

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  This topic is locked     Main Page -> Forum Index -> Auto Service -> Cars Beginners -> Skoda Fabia 1.4 MPI - jakie amortyzatory?
Page 1 of 1

Similar topics to skoda Fabia 1.4 MPI - jakie amortyzatory?

Skoda Fabia 1.4 MPI - Nie świeci lampa prawy przód w Skoda Fabia 1.4 MPI (4)
Skoda Fabia 1,4 MPI LPG - Piszczące zegary Fabia (7)
wspomaganie Skoda Fabia 1,4 MPI (2)
Skoda fabia 1.4 MPI Comfort (2)
Skoda Fabia 1,4 MPI 50 KW problem (15)
Wspomaganie Skoda Fabia 1.4 MPI (1)
Skoda Fabia 1,4 MPI opinie (12)
schemat Skoda Fabia 2002 mpi 1.4 (5)
SKODA FABIA 1,4 MPI BENZ KOMBI (1)
Skoda Fabia 1.4 MPI błąd 17549 (14)


Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.076 seconds