Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Port PS/2 nie działa, jak się dostać do BIOSU ?

inforobert 25 Mar 2009 10:10 5339 13
  • #1 25 Mar 2009 10:10
    inforobert
    Poziom 10  

Dostałem komputer od kolegi, Windows do przeinstalowania.

Płyta MSI KT4AV MS-6712

Prawdopodobnie bateria była słaba i BIOS się zresetował, teraz wymaga wciśnięcia klawiszy: F1/F2/Del

Nie działa klawiatura na porcie PS/2. Chyba gniazdo uszkodzone lub kontroler, z tyłu na śledziu wyświetla się kod: Initializing Keyboard Controller.

Nie działa klawiatura na porcie USB bo jest prawdopodobnie wył. w Biosie.
    Myszka optyczna podłączona do USB świeci.

Komputer wyświetla komunikat błąd klawiatury gdy podłącze ją pod PS/2 dla myszki. Kupiłem adapter PS/2->USB ale klawiatura USB dalej nie reaguje.

Obie klawiatury PS/2 i USB są sprawne, sprawdziłem na moim komputerze.

Po podłączeniu speakera, speaker piszczy szybkimi przerywanymi sygnałami.

Czy ktoś zna rozwiązanie tego problemu ?
    Jak dostać się do BIOSU ?

Znalazłem na internecie Adapter (rozgałęźnik) PS/2 / 2x PS/2 - do notebooków ale czy to będzie działać na porcie PS/2 dla myszki ?

• #2 25 Mar 2009 10:27
    mrutkowski
    Poziom 11  

1) Werja Hardcore: Przeprogramować.... Domyślić się gdzie zapisywana jest pozycja Halt On.. Dac wartość "no error"

2) Wersja mniej Hardcoer: Dorwać kogoś z identyczną płytą - zrobić obraz epromu z wyłączonym parametrem Halt On... Przeprogramować.

• #3 25 Mar 2009 10:45
    inforobert
    Poziom 10  

Już myślałem żeby podłączyć dodatkowy kontroler USB na PCI.
    Czy to jest dobry pomysł ?

• #4 25 Mar 2009 10:54
    mrutkowski
    Poziom 11  

Jeśli BIOS ma wyłączoną opcję obsługi myszy/klawiatur USB to niezalenie co do niej podepniesz - nie zadziała, prędzej kontroler PCI->PS/2. Coś takiego widziałem ostatnio w czasach gdy komputery ATX zdobywały popularność....

• #5 25 Mar 2009 13:23
    Kolobos
    Spec od komputerów

Zgraj bios przy pomocy innego komputera (hot flash) lub programatora. Uzyj edytora (modbin lub amibcp zaleznie od wersji biosu) zmien na stale opcje dotyczace klawiatury usb, nastepnie wgraj bios do swojej plyty.

• #6 25 Mar 2009 13:33
    653388
    Usunięty  
  • #7 25 Mar 2009 14:43
    inforobert
    Poziom 10  

Kolobos napisał:
    Zgraj bios przy pomocy innego komputera (hot flash) lub programatora. Uzyj edytora (modbin lub amibcp zaleznie od wersji biosu) zmien na stale opcje dotyczace klawiatury usb, nastepnie wgraj bios do swojej plyty.

To się nie uda, kość biosu jest przylutowana.

Jakbym potrafił uruchomić system, to już bym wy edytował bios :)
    Samo złącze już sprawdzałem miernikiem, styki są OK.

Gdyby to było tylko złącze, to by płyta nie wyświetlała błędu na śledziu, na bank padł kontroler.

Myślę że najlepszym wyjściem będzie kupienie innej płyty, a starą sprzedać na allegro BCM

• #8 25 Mar 2009 14:50
    mat_ed
    Poziom 43  

Cytat:

To się nie uda, kość biosu jest przylutowana. ...

Czyli pozostaje programator. Odpada tylko hotflash.

• #9 26 Mar 2009 08:14
    qwerty2508
    Poziom 9  

Kolego klawiatura na USB powinna odpalić BIOS bez problemu i załączania USB kebord enabled

• #10 26 Mar 2009 09:40
    inforobert
    Poziom 10  

Hotflash odpada bo kość jest przylutowana do płyty, kość nie jest osadzona na podstawce.

• #11 27 Mar 2009 15:57
    Jacek28
    Poziom 19  

Miałem podobny problem i okazało się, że kontroler PS2 blokował jeden uszkodzony moduł RAM.

• #12 29 Mar 2009 14:08
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

inforobert napisał:

Szkoda że nie rozwinąłeś tego zdania czyli ile i jakie.
    Jeśli chodzi o gniazdka PS/2 to warto sprawdzić obecność +5V

Wg poniższego wątku jedna z osób miała taki sam problem z 'powodu' CPU :|, z kolei autor: wg śledzia kod 'Initializing Keyboard Controller' a głośnika - problem z RAM
    http://forum.msi.com.tw/index.php?topic=73416.msg517349

-
    http://www.msicomputer.com/support/sup_tshoot.asp#1_4

mrutkowski napisał:
    Sprawdz czy sciechy przed kontrolerem nie są fizycznie uszkodzone, czy wszyskie nogi układy przylegają do płyty...

Niby jak to można zrobić?

• #13 29 Mar 2009 23:35
    inforobert
    Poziom 10  

WojtasJD napisał:
    inforobert napisał:

Szkoda że nie rozwinąłeś tego zdania czyli ile i jakie.
    Jeśli chodzi o gniazdka PS/2 to warto sprawdzić obecność +5V

Sygnały są chaotyczne szybkie i wolne, dzwoni jak szalony.

WojtasJD napisał:
    Wg poniższego wątku jedna z osób miała taki sam problem z 'powodu' CPU :|, z kolei autor: wg śledzia kod 'Initializing Keyboard Controller' a głośnika - problem z RAM
    http://forum.msi.com.tw/index.php?topic=73416.msg517349

-
    http://www.msicomputer.com/support/sup_tshoot.asp#1_4

Problem ewidentnie tkwi w kontrolerze PS/2, wcześniej komputer też miał problemy z klawiaturą USB zanim załadował się Windows XP.
    Brak jakiejkolwiek komunikacji z komputerem przez klawiaturę PS/2 / USB, uniemożliwia ingerencję w BIOS komputera.
    Po resecie CMOSu domyślnie BIOS ma ustawiony USB na wył. i brak wsparcia dla klawiatury USB.

WojtasJD napisał:
    mrutkowski napisał:
    Sprawdz czy sciechy przed kontrolerem nie są fizycznie uszkodzone, czy wszyskie nogi układy przylegają do płyty...

Niby jak to można zrobić?

Sprawdzałem miernikiem port miedzy ścieżkami a gniazdkiem czy ma wszystkie styki OK, okazało się że wszystko jest OK. Myślę że właściciel podpiął klawiaturę przy wł. komputerze i kontroler dostał defektu.

Znalazłem nową płytę główną Asrock za 150zł z gwarancją na 24mc, temat można uznać za zamknięty.

Ps. W biosie mojej płyty głównej (ECS k7vta3) ustawiłem (przez modbin6) domyślnie USB i wsparcie klawiatury USB na Enabled.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme