X
  • #1 28 Mar 2009 14:30
    herflo
    Level 2  
    Helpful post? (+2)
    Witam!
    Czy spotkaliście się z jakimś zapisem w normach dotyczącym definitywnego sposobu alfanumerycznego oznaczania żył przewodów stało i zmiennoprądowych???

U mnie w firmie żyły zasilające obwodu sterowania 24VDC oznaczane są następująco:
    24L - "+"
    24N - "-"

Czy to jest błąd?
  • #2 28 Mar 2009 20:12
    darkus12
    Level 18  
    Helpful post? (-2)
    jak masz stałe napiecie to oznacza sie je kreseczka - lub + i - a jak stałe to taki szlaczek, neutralny to niby zero a l to fazowy wiec moze byc prawidłowo ale niewiem na pewno
  • #3 28 Mar 2009 21:34
    MARIUSZ R
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Oznaczenia typu L i N dotyczą napięcia zmiennego.Łączenie ich z plusem i minusem jest moim zdaniem błędne.
  • #4 29 Mar 2009 12:15
    Luklukowaty
    Level 18  
    Helpful post? (-1)
    To jest wg. mnie nieakceptowane - L i N jest zarezerwowane dla napięcia zmiennego. Jeżeli jest napis L i N to oznacza to 230VAC fazę i zero. Jeżeli pisze 24L i 24N to uważam, że jest to 24V napięcia zmiennego, a nie stałego.

Ja nie używam oznaczenia "-" dla punktu odniesienia, bo może być to mylące w przypadku gdy mamy również napięcia ujemne - oznaczam po prostu jako 0V. Natomiast dodatnie 24V jako "24V+" lub "24+".

Czasami również można oznaczyć napięcie stało jako "=" a zmienne jako "~".

Wszystko zależy od projektanta, jednakże napisy "24L" i "24N" odnoszące się do napięcia stałego są mylące i osoba bez schematów może zrobić nieumyślnie niezły bajzel...
  • #5 29 Mar 2009 12:19
    herflo
    Level 2  
    Topic author Helpful post? (0)
    A czy jest to dokładnie określone przez jakoś normę? Jeśli tak to przez jaką?

Przypomnę, że 24VDC "+" i "-" oznaczają od dawna u mnie w firmie odpowienio przez:
    24L
    24N
  • #6 30 Mar 2009 19:12
    Elektrooonik
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Normy elektryczne regulują kolory przewodów ale nie pamietam w tej chwlili czy to dotyczy równiez oznaczen warto sprawdzic w normach
  • #7 31 Mar 2009 19:26
    adam_es
    Level 24  
    Helpful post? (0)
    Sporo informacji o normach jest tu: Link
  • #8 03 Apr 2009 18:59
    piopak
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Oznaczenia L i N dla napiec przemiennych 230V a dla napiec stałych L+ oraz L-, dla sieci 3 fazowych odpowiednio L1, L2, L3.
  • #9 15 Jun 2011 12:34
    Tuchlin
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Z kompetentną odpowiedzią przychodzi niezawodny pan Edward Musiał. Co prawda nie opracował jeszcze działu "Nazewnictwo i oznaczanie przewodów", ale w artykułach stosuje L+ i L-.
    Na przykład tu: Edward Musiał. Polskie Słownictwo Elektrotechniczne
  • #10 16 Jun 2011 20:31
    Removed
    Helpful post? (+1)
    A w sterownikach Siemensa stosuje się jeszcze inaczej, bo dla napięć stałych oznaczenia to: L+ (24V) i M (0V). Czyli dowolność dowolna.

Najczęściej jest tak:
    DC:
    czerwony - plus, +24V, L+
    czarny - masa, 0V, GND
    niebieski - minus, -24V, L-

AC:
    brązowy, szary i czarny - fazowe L1, L2, L3
    niebieski - neutralny, zerowy N
    zielono-żółty - ochronny PE
  • #11 16 Jun 2011 21:27
    MAJSTER XXL
    Level 29  
    Helpful post? (-1)
    M (zero woltów) od słowa "middle" czyli odczep środkowy, gdyby pomyśleć o zasilaniu symetrycznym. My produkujemy szafy sterownicze najczęściej z:
    L+ (+24VDC) kolor ciemnoniebieski
    L- (0V) kolor jasnoniebieski
  • #12 16 Jun 2011 22:46
    bartas666
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Witam!
    Ja spotkałem się z kolorami przewodów sterownicze (wyjścia i wejścia plc podłączone do dalszych komponentów styczniki przekaźniki itp.)-ciemnoniebieski, +24V DC ciemnoniebieski, 0V DC biały. Co do silnoprądowych DC czarny. Podłączenie silnoprądowych elementów grzejnych (42V AC)-brązowy.Sterowanie AC czerwony, a reszta tak jak u większości kolegów.Co o tych kolorach sądzicie ?
  • #13 06 Jul 2011 14:10
    hiene
    Level 9  
    Helpful post? (+1)
    Coś dzwoni..

Obowiązująca norma EN60204-1 pkt. 13.2.4:

"Jeśli stosowane kodowanie barwami, to zaleca się aby przewody były kodowane barwami w następujący sposób:

-czarna - obwody mocy pradu przemiennego i stałego
    -czerwona - obwody sterowania pradu przemiennego
    -niebieska obwody sterowania pradu stalego
    ..."

nie żadne jasno i ciemno niebieskie, biale, rozowe fioletowe i inne dziwactwa z jarmarku.

tak jest na zachodzi i tak zaleca sie u nas, bo jestesmy w jednej strefie
    ekonomicznej.

pozdrawiam

p.s. L+ i L- jak najbardziej sluszne
  Search 4 million + Products
Browse Products