Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn z głośnikiem basowym B&C 12PE32

bazej 30 Mar 2009 19:03 7505 32
  • #1 30 Mar 2009 19:03
    bazej
    Poziom 16  

Tak jak napisałem w temacie chcę zrobić kolumny, których będę mógł użyć na małych osiemnastkach czy jakiś przyjęciach. Mam głośniki takie jak w temacie tzn B&C 12PE32. Proszę o pomoc w zaprojektowaniu obudowy dobraniu dobrego głośnika wysokotonowego oraz zwrotnicy. Poza tym pojawiło się pytanie czy takie małe nadstawki będą w stanie nagłośnić jakąś małą dyskotekę do200 osób z jakimiś basami. Myślałem też o jakiś zbudowanych na głośniku B&C ale większym. Chcę, aby dźwięk był dobrej jakości ponieważ będę ich używał również w domu(mowa o nadstawkach)

Dodano po 3 [godziny] 28 [minuty]:

może dopiszę, że chciałbym konstrukcję 2-drożną i obudowę br

Dodano po 5 [godziny] 37 [minuty]:

proszę o pomoc

• #2 31 Mar 2009 07:02
    dyskoteka89
    Poziom 20  

Hej
    Nie wiem czy to na pewno słuszny jest pomysł zastosowania w domu sprzętu profesjonalnego. Głośniki do zastosowań domowych, i profesjonalnych są nieco inaczej konstruowane...
    Wspomniany głośnik, który chcesz zastosowań, ma wysoką sprawność, ale w zakresie od 500 Hz, a 100 Hz prawie 10 krotnie słabiej, nie mówiąc już o niższych częstotliwościach. Moim zdaniem nawet do zastosowań estrady, lepiej będzie zastosować 12 PLB 76, lub 12 HPL 64 tejże marki. Pozwoli to na wykorzystanie tych paczek jako samodzielne na małej imprezie, a w domu, cóż, bez subbwofera nie obejdzie sie, bo te głośniki sa tak skonstruowane, że nie bardzo dają sie zastosować poniżej 50-60 Hz...
    pozdro

• #3 31 Mar 2009 13:03
    bazej
    Poziom 16  

pomińmy zastosowanie domowe. Może uwzględnijmy fakt, że te głośniki już mam i z tego co słyszałem są bardzo dobrej jakości. Teraz nie proszę o inne propozycje a o projekt obudowy, w której by dobrze pracowały i wykorzystywały swoje walory.

• #4 31 Mar 2009 14:11
    kapitan planeta
    Poziom 28  

-A ty chcesz robić paczki prostokątne czy trapezowe
    -z 12mm sklejki czy z 18mm płyty wiórowej
    -jaki masz horn

• #5 31 Mar 2009 17:56
    bazej
    Poziom 16  

nie mam jeszcze horna zwrotnicy ani drivera mam płytę 18mm sklejkę i wolałbym trapezy. Będę je malował

Dodano po 3 [godziny] 11 [minuty]:

coś ciężko z tym projektem

• #6 31 Mar 2009 22:48
    gófer
    Poziom 34  

dyskoteka89 napisał:
    Wspomniany głośnik, który chcesz zastosowań, ma wysoką sprawność, ale w zakresie od 500 Hz, a 100 Hz prawie 10 krotnie słabiej, nie mówiąc już o niższych częstotliwościach

A kogo interesuje pasmo w obudowie zamkniętej? Tym bardziej dla głośnika z niskimi dobrociami w którego to przypadku dochodzi do silnego promieniowania z tunelu bass-reflex...

dyskoteka89 napisał:
    lepiej będzie zastosować 12 PLB 76, lub 12 HPL 64 tejże marki. Pozwoli to na wykorzystanie tych paczek jako samodzielne na małej imprezie

Kolejna bzdura. Przecież po ustawieniu takiej kolumny na statywie (co jest obowiązkiem) jej pasmo przenoszenia od dołu będzie tak ograniczone że możemy zapomnieć o jakimkolwiek sensownym basie.

• #7 31 Mar 2009 23:15
    kapitan planeta
    Poziom 28  

Bazej musisz pierw wybrać co cię interesuję

Moim zdaniem szykanie basu jest bezcelowe ja wybrał bym żółtą drogę ale może
    ktoś ma inne zdanie?

• #8 01 Kwi 2009 08:18
    dyskoteka89
    Poziom 20  

gófer napisał:

A kogo interesuje pasmo w obudowie zamkniętej? Tym bardziej dla głośnika z niskimi dobrociami w którego to przypadku dochodzi do silnego promieniowania z tunelu bass-reflex...
    .........
    Kolejna bzdura. Przecież po ustawieniu takiej kolumny na statywie (co jest obowiązkiem) jej pasmo przenoszenia od dołu będzie tak ograniczone że możemy zapomnieć o jakimkolwiek sensownym basie.

Witam
    Zanim sie napisze takie stanowcze opinie, nalezy dokładnie zapoznac się z charakterystykami wymienionych głosników, i WARUNKÓW ich wykonania.
    Otóż, B&C wykonuje zgodnie z normą AES, w odgrodzie płaskiej, zatem jesli mamy na tej charakterystyce róznice spl, na 100 Hz, bo zakładam że nizej taka nadstawka nie musi grac, np 10 dB, to niezaleznie czy będzie to obudowa zamknieta, czy b_r, bedzie tak samo, w przypadku ustawienia tych paczek na statywie.
    Podpieranie sie prostym symulatorem, nie jest dobrą drogą do wykonania dobrej konstrukcji....
    Zatem wybierając głosnik z bardziej wyrównana charakterystyką, mamy więcej pewności, że gotowa kolumna, tez bedzie miała takowa.
    Mnie uczono, że zakres oktaw basowych to 40-160 Hz, 40-80 subbabsowa, a 80-160 basowa, zatem 100 Hz miesci się w pojęciu "bas..."

pozdro

• #9 01 Kwi 2009 14:07
    bazej
    Poziom 16  

widzę, że nawiązuje się wreszcie jakaś dyskusja. Dziekuję Wam za to. Powiem otwarcie nie znam się na tym doradzono mi, że te głośniki, które kupiłem były warte swojej ceny, ponieważ prawie nowe dostałem za 700zł 2 sztuki. Skoro nowe kosztują pona 500zł za sztukę to chyba do czegoś się nadają. Z tego co się dowiedziałem do małych nadstawek również. Wiem, że oszałamiającego basu z nich nie wydobędę, ale zawsze jakoś zagrają ponad to można zawsze zastosować jakiś sub. Dlatego dyskutujcie i wybierzcie dla mnie i tych głośników najlepsze rozwiązanie

• #10 01 Kwi 2009 14:50
    kapitan planeta
    Poziom 28  

Blazej głośniki są dobre ale do głośnej muzyki będą wymagały suba bezwzględnie gdyż są to głośniki typu mid-bas czyli typowe głośniki nadstawkowe tudzież satelitarne. Są one strasznie głośne ale na basie jedynie będą stukać. Ale gdy ustawisz im Hi-pas filter na ok 80 hz i dorzucisz subwoofer(y) wtedy zestaw zagra jak trzeba

Wracając do tematu musisz wybrać coś z wykresu wyżej bo nikt za ciebie tego nie zrobi (ja sugeruję żółtą)

• #11 01 Kwi 2009 16:55
    bazej
    Poziom 16  

kapitan planeta właśnie chcę zrobić dobre nadstawki myślę że takimi załatwię małe przyjęcia osiemnastkowe, a jeśli chodzi o grubsze imprezy to na pewno zastosuję jakieś basy. Mówisz, że muszę wybrać któryś z wykresów tylko, że ja zupełnie nie znam się na tym opiszcie mi o co chodzi w tych wykresach. Pewnie zaraz dostane uwagę w stylu "jak się zabierasz za budowę kolumn skoro nic nie wiesz", ale właśnie dlatego napisałem na forum. Ok teraz jeśli ktoś może niech mi w miarę przystępnie wytłumaczy czym są te wykresy

Dodano po 3 [minuty]:

Widzę, że są to wykresy w zależności od litrażu obudowy, ale te decybele czym są tzn jak ich wielkość wpływa na działanie głośnika?

• #12 01 Kwi 2009 17:44
    gófer
    Poziom 34  

dyskoteka89, No i niestety się mylisz bo jak wcześniej napisałem owy spadek natężenia nadrobimy przez silnie promieniując bass-reflex. W przypadku głośników z ekstremalnie niskimi dobrociami (czytaj bardzo mocny napęd w stosunku do masy membrany) pomiar dokonywany w odgrodzie która jest w sposób fizyczny obudową zamkniętą w żaden sposób nie ukazuje możliwość głośnika z zakresu tonów niskich, a służy jedynie przedstawieniu charakterystyki paśmie średniotonowym. Poza tym ta odgroda jest umieszczona w środowisku Pi=2 więc nie odzwierciedla zachowania się głośnika na statywie.

bazej, Głośniki które posiadasz to najwyższa liga, jednak są to przetworniki stricte do przetwarzania pasma powyżej 100hz i niestety maksymalnie co można z nich wydusić to kick bass. Wykresy które przedstawił kapitan przestawiają przebieg charakterystyki Spl w funkcji częstotliwości. Ukazują teoretyczną charakterystykę przetwarzania w zależności od tego jakie zastosujemy strojenie i litraż. Osobiście wybrałbym opcje pierwszą, ewentualnie ujoł kilka litrów jeżeli musi być bardzo kompaktowo.

• #13 01 Kwi 2009 17:46
    kapitan planeta
    Poziom 28  

na zielonym kolumny grają 10Hz niżej niż na żółtym ale w przedziale 95-200Hz tracą grubo na głośności

na żółtym kolumny grają jakieś 30Hz niżej niż na niebieskim i z sporym zyskiem w tym przedziale i tracą nieznacznie na głośności od 140-200Hz

wykres niebieski przedstawia najbardziej wyrównaną charakterystykę ale i bardzo płytką pracę głośnika

innymi słowy zielony zagra najniżej ale najciszej (duże straty w paśmie mały zysk zejścia)
    w żółtym mocny kickbas i troszkę słabszy niski środek
    niebieski słaby kickbas i troszkę mocniejszy niski środek

zaś ja bym proponował zrobić paczkę 40 litrów i dwa zestawy tuneli BR (po dwie sztuki fi 100mm) jeden zestaw używać do pracy samodzielnej(zielony)
    a drugi do pracy z subwooferem (żółty z mocnym akcentem na kickbas)

choć jak miałbym wybrać tylko jeden to żółty (wyżej opisałem dlaczego)

• #14 01 Kwi 2009 18:22
    bazej
    Poziom 16  

Czyli tak jak pisałeś kapitan planeta najlepiej wykres żółty a gófer też się z tym zgadzasz? Obaj jesteście postaciami na forum, które juz sporo pomogły i zrobiły więc bez obrazy dla innych wasze zdanie jest dla mnie bardzo ważne oczywiście nie ominę wypowiedzi innych

• #15 01 Kwi 2009 18:25
    gófer
    Poziom 34  

Oczywiście wersja żółta też jest dobra, jednak jeżeli nadstawka będzie pracowała jako fullrange będzie koniecznie wymagany w tym wypadku filtr subsoniczny umiejscowiony na minimum 80-90hz inaczej głośniczek będzie się dość mocno przeciążał mechanicznie w zakresie basowym.

• #16 01 Kwi 2009 18:37
    bazej
    Poziom 16  

Czyli gófer wybrałbyś zielony wykres tak?

Dodano po 2 [minuty]:

Hmm i teraz ja mam zdecydować? Może wypiszemy wszystkie plusy i minusy wykresu zielonego i żółtego

• #17 01 Kwi 2009 18:49
    kapitan planeta
    Poziom 28  

jak by nie patrzeć to HP filtr trzeba zastosować tak czy siak...

full range nigdy z tego nie będzie przy 40-60Hz i tak będzie nie wyrabiał przy każdej konfiguracji w takim zastosowaniu lepiej by się sprawdził nawet tani STX
    (więc szkoda marnować tak dobrego głośnika)

żeby wycisnąć walory tego głośnika czyli to za co zapłaciłeś koniecznie trzeba stosować filtr HP 80Hz i wsparcie na basie
    zastosowanie tej konstrukcji jako full-range uważam za jedynie tymczasowy marny kompromis dlatego sugeruję żółty i od razu kombinowanie nad subbasem

• #18 01 Kwi 2009 18:51
    bazej
    Poziom 16  

Możecie mi podać jakieś projekty wraz z wybraniem jakiegoś drivera? Obejrzę i wtedy zdecyduję

• #20 01 Kwi 2009 19:38
    kapitan planeta
    Poziom 28  

Jeśli chodzi o projekty to mogę ci tylko pomóc z obudową (ze zwrotnicą nie bardzo)
    ale muszę wiedzieć jaka pojemność i jakie wymiary horna...coś zaprojektuję od podstaw pod twój zestaw (mam taki program w którym zrobie to w "tri-miga") więc dobrze wszystko sobie pierw przemyśl

przykład (każdy najmniejszy duperel można nim zaprojektować)
    połowa zaawansowania prac jeszcze szlif, lakier i parę dupereli (na podstawie tych kolumn będzie foto poradnik który obiecałem)

• #21 01 Kwi 2009 20:36
    bazej
    Poziom 16  

co do projektu kapitana planety jedna uwaga na pewno trapez ale bez łuku z przodu na podstawie i górnej ścianie

• #22 01 Kwi 2009 21:23
    kapitan planeta
    Poziom 28  

to wyżej to tylko przykład (zupełnie na inne głośniki)

czemu łuku nie... nie montujesz kraty?

Dodano po 40 [minuty]:

Jeśli chcesz żebym ci zaprojektował obudowę czekam na męską decyzje

-potrzebuję znać pojemność (żółty, zielony czy niebieski)

-potrzebuję wymiary horna wybierz jakiś na allegro z wylotem 1" i mi powiedz (albo poproś żeby ci chłopaki doradzili)

PS do takiego głośnika prawie każdy driver 1" będzie idealny (zostaję tylko kwestia brzmienia)

• #24 01 Kwi 2009 21:55
    bazej
    Poziom 16  

kapitan planeta daj projekt na żółty dobierz sam horna i driver myślałem o hornie, który praktycznie byłby na całą szerokość kolumny. Zrób to według swojego uznania

• #25 02 Kwi 2009 06:50
    kapitan planeta
    Poziom 28  

A więc proszę (max pro)

Z tym idziesz do stolarza

To możesz powycinać sam ale broń boże wyżynarką otwory basrefleks
    (otwory BR albo nastadką do otworów 85mm lub niech ci stolarz wytnie...musi być precyzja)

Aha nie wycinaj otworów do puki nie będziesz miał wszystkich elementów
    dla pewności trzeba zweryfikować wymiary horna i uchwytów (różnie bywa)

linki do horna i uchwytów i driverów
    (numer 592534958) allegro

(numer 594811756)

(numer 579751415)

lub lepiej brzmiący
    http://westmusic.pl/index.php?p1088,-selenium-d-220-ti

Po tym potrzebował będziesz jeszcze
    Kratę z blachy perforowanej (mogę ci odsprzedać dwa kawałki), 2 gniazda na statyw, 8 stopek gumowych, dwa terminale

Regulamin p 10.11
    Pracuje Kolega na ostrzeżenie...
    (dj-MatyAS)

• #26 02 Kwi 2009 07:42
    bazej
    Poziom 16  

Fajne projekty ogromne podziękowania

• #27 02 Kwi 2009 13:31
    kapitan planeta
    Poziom 28  

w zasadzie to jeden projekt :)

mam nadzieje że zrobisz z tego użytek...nie sądzę żebyś znalazł coś lepszego

w razie wątpliwości pytaj

• #28 02 Kwi 2009 14:30
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

Dobry ten program Robisz w google Sketchup?? Do wizualizacji świetny, ale do wymiarowania chyba lepszy jest Visio Microsoftu :).

BTW moze jak robisz foto poradnik do budowy to byś nagrał na komputerze podstawy obsługi google sketchup??

• #29 02 Kwi 2009 16:57
    kapitan planeta
    Poziom 28  

Dziub-Dziub napisał:
    nagrał na komputerze podstawy obsługi google sketchup??

dobra, ale jak ?

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

na stronie skąd pobierasz program jest videoinstrukcja po ang

• #30 02 Kwi 2009 19:12
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

oooo :D Ale jak robić kolumnę to by było lepiej zobaczyć :P.

Jakby Ci się chciało to jest program Aviscreen albo caleidoscope :P

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme