Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okazyjnie TANI :D Subbas na Eminence Kappa Pro 15"

HINUŚ 30 Mar 2009 17:34 6068 11
  • Witam, chciałbym przedstawić subbasik własnej produkcji. Wiem, że takich projektów jest dużo na tym forum, jednak postanowiłem wystawić swój, ponieważ jest to moja pierwsza produkcja pokroju estradowego. Wcześniejsze były pokroju pseudo estradowego.

Okazyjnie TANI :D Subbas na Eminence Kappa Pro 15" Okazyjnie TANI :D Subbas na Eminence Kappa Pro 15" Okazyjnie TANI :D Subbas na Eminence Kappa Pro 15" Okazyjnie TANI :D Subbas na Eminence Kappa Pro 15" Okazyjnie TANI :D Subbas na Eminence Kappa Pro 15" Okazyjnie TANI :D Subbas na Eminence Kappa Pro 15" Okazyjnie TANI :D Subbas na Eminence Kappa Pro 15" Okazyjnie TANI :D Subbas na Eminence Kappa Pro 15"

Tak więc, przetwornik to wszystkim dobrze znany eminence Kappa Pro 15"
    500W RMS 8Ω.
    Skrzynia ma 76,8L i wykonana jest z płyty wiórowej 12mm złożonej podwójnie, strojona na 45Hz (o ile dobrze pamiętam, bo zbudowana była daawno ale wykończona kilka dni temu.) wygłuszenie to gąbka stożkowa, używana do wygłusznia pomieszczeń. Paczka posiada dwa BR o średnicy 80mm. Rączki wykonałem sam, z nudów a miałem pod ręką odpady blach 1mm i migomat. Maskownica wykonana z płyty wiórowej grubości 20mm, i oklejona materiałem dźwięko przepuszczalnym. Wycięta została na wymiar, tak że weszła na swoje miejsce ciasnawo przy użyciu nie wielkiej siły. Dodatkowo przytrzymują ją narożniki, które zachodzą na nią około 2-3mm.
    Wybrałem maskownice tego typu, ponieważ siatki, kratki itp są drogie, a po za tym zawsze fascynowało mnie to, że nie widać przetwornika, a bardzo głośno gra :):), no i wizualnie wygląda bardzo ładnie. Narożniki są plastikowe, przykręcane na cztery wkręty. Ogólnie kolega który zobaczył ten wytwór stwierdził, że wygląda jak fabryczny sklepowy subbas. (taki też był zamiar :D)

Kosztorys:
    Przetwornik - 0PLN (dostałem lekko uszkodzony, ale klej, szuszarka i trochę czasu, uczyniły wiele dobrego)
    Płyty wiórowe - 0PLN (ten materiał zawsze się gdzieś znajdzie :D:D)
    koc estradowy - 40PLN z przesyłką
    Materiał maskownicowy - 28PLN z przesyłką
    Narożniki - 17PLN z przesyłką
    Klej introligatorski - 0PLN (mam go pod dostatkiem)
    wkręty - 0PLN (gdzieś się zawsze znajdzie takie rzeczy)
    Terminal - 0PLN (został ze starej kolumny - zamierzam go zmienić na przykręcany)

SUMA: 85PLN :D:D

To by było chyba na tyle :):) Czekam na wasze opinię :):)
    Pzdrawiam.

Fajne!
  • #2 30 Mar 2009 18:11
    19darek89
    Poziom 15  

Nie za mała objętość ??? ;/ Fajnie że tak tanio cię wyszło, ale ...nie podoba mi się ta obudowa, chodzi mi o jej proporcje , po prostu nienawidzę jak kolumna jest szersza i wyższa niż głębsza...ale to kwestia gustu. Czy aby nie słychać świstu przez te małe bass-reflexy przy większych głośnościach ?? Czym to napędzasz ??

• #3 30 Mar 2009 18:20
    HINUŚ
    Poziom 16  

Objętość mogłaby być większa, ale co za tym idzie większe gabaryty, i analogicznie masa. A ja nie nawidzę jak kolumna jest głębsza niż reszta wymiarów.....wygląda to strasznie, a po za tym nie wszędzie da się to postawić żeby się o to nie przewrócić. A takie proporcje są w porządku.
    BRy sa wystarczające i nic nie świszcze. Narazie napędzam to biednym TDA w mostku ale poluje na ELMUZA.....włąśnie na Elmuzie była testowana. Schodzi wystarczająco nisko, i efektywność jest również wystarczająca do moich potrzeb.

• #4 31 Mar 2009 08:16
    Rabbbit
    Poziom 14  

Witam, konstrukcja bardzo mi się podoba. Estetycznie wykonane oraz co najlepsze większość zrobione swoimi rękami :D Co do napędzania to chyba TDA trochę dużo za slaby jest do napędzania tego suba :) Też mi się podoba to, że glośnika nie widać :) bardzo fajny pomysl. Ale czy ta maskownica wytrzyma upadek, powiedzmy ze sceny lub jakieś inne przypadki??

• #5 31 Mar 2009 11:07
    HINUŚ
    Poziom 16  

Rabbit, ten sub nie będzie używany na koncertach i innych scenach. On ma służyć mi jako uzupełnienie dolnego pasma, którego nie przeniosą kolumny (widoczna kolumna na jednym zdjęciu) na imprezkach rodzinnych i innych domowych i ogrodowych zabawach. Tak więc o jego uszkodzenie się nie martwię. A po za tym ja jestem zdania, że "jeśli czegoś nie widać to nie kusi żeby zepsuć" a to wystarczy niekiedy. O upadek też się nie martwię, bo ja dbam o sprzęt a nie tak jak niektórzy. Są zdania, "po to jest, żeby grało, a jak się używa to ma prawo się popsuć..."
    A najlepsze jest to, że materiałem oklejałem ją dwa razy.....za pierwszym przykleiłem materiał na lewą stronę, bo na pierwszy rzut oka nie było widać różnicy. Dopiero jak się przejechało ręką to zaczynały kłaki wyłazić :D:D i d...a blada była. Więc zawołałem kumpla i razem obdzieraliśmy ją ze skóry :D:D klej na który był przyklejony, był tak mocny, że we dwóch zrywaliśmy materiał prawie dwie godziny :D:D:D Tak więc myślę, że włożyłem w nią spoooro swojej własnej pracy. A wy macie teraz ubaw heheehh....
    A jeśli chodzi o koniec mocy, to jak będzie przypływ kasy to kupie jakiegoś elmuza. narazie na TDA też daje rade chociaż pakuje w niego tylko troszkę ponad 100W, ale głośnik jest bardzo efektywny, więc nie jest aż tak tragicznie. Tylko muszę bardzo uważać, żeby nie przesterować końcówki.

• #6 31 Mar 2009 11:18
    aca
    Poziom 29  

Hi,
    Kappa Pro ( bez LF ) nie jest za dobrym pomyslem na sub !!! Ponizej 55 Hz za duzo sie nie dzieje. Nadaje sie raczej do 2-3-way lub gitary basowej.
    Te zaciski z tylu tez sa do wymiany. Gabka w srodku jest nie potrzebna.
    Pozdrowienia.
    P.S. Sub z wlasciwa krata gra tez bardzo glosno i z naklejona gabka akustyczna nie widac glosnikow.

• #7 31 Mar 2009 11:30
    HINUŚ
    Poziom 16  

Zaciski to wiem że są do wymiany i będą zmienione. Gąbka w środku jest potrzebna, bo to wygłuszenie.aca jesteś pierwszą osobą, która mówi, że jest nie potrzebna. Od nikogo jeszcze tego nie słyszałem.
    Ja nie mówię, że z kratą nie gra głośno, tylko to dodatkowy, duuzy wydatek, bez którego można się obejść.

• #8 31 Mar 2009 12:39
    Hefajstos
    Poziom 35  

Kappa Pro 15 LF jest idealna do tej objętości. Mógłbyś kiedyś wymienić twoją zwykłą kappę na LF :)
    Maskownica robi dobre wrażenie, koc też.

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #9 31 Mar 2009 15:50
    HINUŚ
    Poziom 16  

Gdybym miał kupować to pewnie tak bym wybrał. Ale dostałem głośnik za darmo, więc jest taki. Nie jest z nim wcale tak najgorzej. Gra bardzo przyzwoicie. Później wrzucę wykresik z WinIsd.

• #10 01 Kwi 2009 09:44
    aca
    Poziom 29  

Hi,
    gabka w subie estradowym nie jest absolutnie potrzebna. Przy tych czestotliwosciach nie daje nic.
    Pozdrowienia

• #11 01 Kwi 2009 11:56
    HINUŚ
    Poziom 16  

To w takim razie ją wywalę, i zobaczę jaki będzie efekt:):)

Wydaje mi się, że bas zrobił się jakiś taki głębszy, niżej schodzi, i jakby poprawiła się troszkę efektywnośc tego basu.
    Ogólnie wydaje mi się, że bez wygłuszenia jest lepiej.

• #12 07 Kwi 2009 20:49
    Hefajstos
    Poziom 35  

--> Aca

Ogólnie to wiem, że wygłuszenie zwiększa pozornie wielkość obudowy. Czy to dotyczy też basu?

--
    pozdrawiam
    Hefi

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME