Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

O kodekach Divx dla odtwarzaczy DVD i formacie AVI.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> O kodekach Divx dla odtwarzaczy DVD i formacie AVI.
Autor
Wiadomość
janko_wodnik
Red. Komputery FAQ
Red. Komputery FAQ

Miasto: Kurów/Puławy/Wa-wa

Post#1 Post autora tematu 02 Kwi 2009 10:35   

Re: jakość dvd video a avi

I jeszcze jedno:
AVI to kontener, zaś DivX i XviD to nazwy formatów kompresji; zarówno kontener jak i format kompresji muszą być obsługiwane przez odtwarzacz DVD.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Kwi 2009 10:35   

Powrót do góry

AxelNext
Poziom 23
Poziom 23

Post#2 02 Kwi 2009 14:33   

janko_wodnik napisał:
AVI to kontener, zaś DivX i XviD to nazwy formatów kompresji
AVI to nie tylko kontener ale i format pliku.
DivX poza tym że jest kodekiem jest od DivX 6 także formatem pliku.
Xvid jest tylko kodekiem.

janko_wodnik napisał:
zarówno kontener jak i format kompresji muszą być obsługiwane przez odtwarzacz DVD.
karlos0 napisał:
dvd stacjonarne czyta divx

Powrót do góry

janko_wodnik
Red. Komputery FAQ
Red. Komputery FAQ

Post#3 Post autora tematu 02 Kwi 2009 16:57   

axelakis
A czy jesteś pewien, że kolega karlos0 miał na myśli "format pliku avi" w tym samym znaczeniu co Ty? Ja takiej pewności nie mam. Według mnie miał na myśli plik z rozszerzeniem .avi.

Równie enigmatycznie jest dla mnie stwierdzenie "czyta divx". Czyli co czyta? Format DivX? Czy plik z rozszerzeniem .avi skompresowany kodekiem divx? Czy jedno i drugie?

Konkretny przykład.
Aparat fotograficzny Canon PowerShot A710 IS nagrywa filmy z rozszerzeniem .avi. Tymczasem w środku kontenera AVI filmy są spakowane jako MJPG.

Po skonwertowaniu filmów z użyciem programu MediaCoder udaje się wpakować strumień wideo spakowany jako XviD w kontenerze AVI, całość jako plik z rozszerzeniem .avi.

Podczas próby odtworzenia filmu .avi spakowanego XviD-em w A710 pojawia się błąd.

Producent podaje, że filmy w Canon A710 są nagrywane jako AVI. Co zatem producent miał na myśli, i dlaczego prawidłowa nazwa powinna brzmieć "AVI z kompresją MJPG"?
Powrót do góry

AxelNext
Poziom 23
Poziom 23

Post#4 02 Kwi 2009 18:50   

Trochę nie tak :|

janko_wodnik napisał:
czy jesteś pewien, że kolega karlos0 miał na myśli "format pliku avi" w tym samym znaczeniu co Ty? Ja takiej pewności nie mam. Według mnie miał na myśli plik z rozszerzeniem .avi.
Każdy plik .avi ma rozszerzenie .avi także nie wiem o co Ci chodzi.
Dopiero sprawdzając plik .avi można stwierdzić jaki został użyty kodek w pliku.
Jedynie pliki z rozszerzeniem .divx są na 100% zakodowane kodekiem DivX.
W innych plikach .avi może zostać użyty dowolny kodek np. DivX, Xvid, MJPEG...

janko_wodnik napisał:
Równie enigmatycznie jest dla mnie stwierdzenie "czyta divx". Czyli co czyta? Format DivX? Czy plik z rozszerzeniem .avi skompresowany kodekiem divx? Czy jedno i drugie?
Jedno i drugie, a nawet powiem że jest to jedno i to samo.
Myśląc o odtwarzaczach stacjonarnych DVD i używając sformułowania "czyta divx" każdy ma na myśli plik .avi z kodekiem DivX i Xvid bo tylko takie pliki odtwarzają stacjonarne odtwarzacze DVD.

janko_wodnik napisał:
Canon PowerShot A710 IS nagrywa filmy z rozszerzeniem .avi. Tymczasem w środku kontenera AVI filmy są spakowane jako MJPG.
Nie są spakowane jako MJPG tylko w pliku .avi został użyty kodek M-JPEG (Motion JPEG)
Film składa się z pojedynczych klatek (zdjęć) .jpg

janko_wodnik napisał:
Podczas próby odtworzenia filmu .avi spakowanego XviD-em w A710 pojawia się błąd.
Zakodowanego Xvid'em :!: , a konkretnie kodekiem Xvid.
Spakować możesz RAR'em, ZIP'em itp. programami.
W aparacie Canon A710IS nie odtworzysz żadnego filmu poza tym który zrobi aparat, nawet takiego którego sam byś zakodował kodekiem Motion JPEG.
Podczas nagrywania filmu aparat tworzy plik informacyjny .THM także wystarczy że usuniesz ten plik z karty SD i aparat już nie odtworzy filmu.

janko_wodnik napisał:
Producent podaje, że filmy w Canon A710 są nagrywane jako AVI. Co zatem producent miał na myśli, i dlaczego prawidłowa nazwa powinna brzmieć "AVI z kompresją MJPG"?
Producent podał format pliku, ale nie podał zastosowanego kodeka.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Kwi 2009 18:50   

Powrót do góry

janko_wodnik
Red. Komputery FAQ
Red. Komputery FAQ

Post#5 Post autora tematu 02 Kwi 2009 19:10   

Cytat:
Każdy plik .avi ma rozszerzenie .avi także nie wiem o co Ci chodzi.

Owszem, ale rozszerzenie .avi nie oznacza użycia konkretnego kodeka. Poza tym nie każdy plik z rozszerzeniem .avi musi faktycznie zawierać taką treść. Utożsamienie rozszerzenia pliku z jego "formatem" zawdzięczamy w dużej mierze MS Windows. Dzięki opcji "ukryj rozszerzenie dla znanych typów plików" wirusy o "podwójnym" rozszerzeniu (chociażby plik.txt.exe) zbierały żniwo wśród mniej rozgarniętych użytkowników.

Poza tym identyczny kodek co użyty w Video DVD można przenieść do kontenera AVI (z rozszerzeniem .avi). Dlatego pytanie "jakość dvd video a avi" nie jest dość ścisłe.
Kolega karlos0 pyta o sens transkodowania filmów za pomocą innych kodeków niż domyślnie użyty w Video DVD (zapewne przez jego ulubiony program do pracy z filmami). A tymczasem podziwia dyskusję w stylu "ja mam rację".
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Kwi 2009 19:10   

Powrót do góry

AxelNext
Poziom 23
Poziom 23

Post#6 02 Kwi 2009 19:37   

janko_wodnik napisał:
ale rozszerzenie .avi nie oznacza użycia konkretnego kodeka.
Przecież o tym napisałem.

janko_wodnik napisał:
Poza tym nie każdy plik z rozszerzeniem .avi musi faktycznie zawierać taką treść.
Jaką treść ?

janko_wodnik napisał:
Utożsamienie rozszerzenia pliku z jego "formatem"...
Ja nie piszę o rozszerzeniach, ale konkretnie o formacie AVI i kodekach.
Zacznij używać programów typu GSpot lub VideoInspector, a przestań patrzeć na rozszerzenia.

janko_wodnik napisał:
Poza tym identyczny kodek co użyty w Video DVD można przenieść do kontenera AVI (z rozszerzeniem .avi). Dlatego pytanie "jakość dvd video a avi" nie jest dość ścisłe.
Nie bardzo wiem o czym piszesz, a może raczej to TY nie bardzo wiesz o czym piszesz.
Poczytaj o konwersji DVD do AVI.

janko_wodnik napisał:
A tymczasem podziwia dyskusję w stylu "ja mam rację".
Mi wcale nie chodzi o to kto ma rację, ale o to że mylisz pojęcia.

Zajrzyj na fora http://forum.divx.pl , http://www.videoaudio.pl/forum a zrozumiesz o czym piszę :D
Powrót do góry

janko_wodnik
Red. Komputery FAQ
Red. Komputery FAQ

Post#7 Post autora tematu 02 Kwi 2009 20:14   

Cytat:
janko_wodnik napisał:
Cytat:
Poza tym nie każdy plik z rozszerzeniem .avi musi faktycznie zawierać taką treść.

Jaką treść ?

Można spreparować dowolny plik i nadać mu rozszerzenie .avi. Można również zmienić rozszerzenie innego pliku w formacie obsługiwanym przez dany odtwarzacz lub program na .avi, chociażby plik.mpg na plik.avi. Każdy plik ma swój nagłówek, którego nie zmieni się za pomocą prostej zmiany rozszerzenia.

Rozumiem twoją potrzebę uściślania oraz troskę o moją wiedzę oraz poziom tego forum; szanuję to (naprawdę). Ale sposób, w jaki to robisz nie jest najbardziej uprzejmy - to samo można powiedzieć o wielu moich postach :)

Ciekawi mnie tylko, czy karlos0 faktycznie zrobił próbę z małą porcją materiału wideo.
Powrót do góry

AxelNext
Poziom 23
Poziom 23

Post#8 02 Kwi 2009 20:31   

janko_wodnik napisał:
Można spreparować dowolny plik i nadać mu rozszerzenie .avi
Piszesz o skrajnych przypadkach.
Są tacy "mądralińscy" co takie pliki umieszczają w sieci P2P.

janko_wodnik napisał:
Można również zmienić rozszerzenie innego pliku w formacie obsługiwanym przez dany odtwarzacz lub program na .avi, chociażby plik.mpg na plik.avi
.mpg to MPEG-1, a .avi to MPEG-4 także zmiana rozszerzenia z .mpg na .avi nic nie da.
Trzeba zrobić konwersję http://www.008soft.com/pl/konwersja-mpg-do-avi.htm

janko_wodnik napisał:
sposób, w jaki to robisz nie jest najbardziej uprzejmy
Eeeee tam, nie przejmuj się.
Ja też kiedyś byłem zielony jak wiosenna sałata :wink:
Powrót do góry

Marco_zg
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Zgierz

Post#9 02 Kwi 2009 20:41   

A tak szczegółowiej to trochę historii o formacie DivX od którego się wszystko zaczęło Link, google nie gryzie.

Koledze karlos0 pisząc
Cytat:
czy warto nagrywać na płyty dvd pliki w formacie avi
Raczej chodziło o to, czy warto konwertować pliki avi (DivX, XviD - MPEG-4) na DVD-Video (MPEG-2). Raczej nie, skoro nie uzyskasz w ten sposób lepszej jakości niż jest źródło. Jedynie będziesz mógł taki film również odtworzyć na stacjonarnym DVD bez obsługi formatu "DivX". Minusem zaś jest to, że zwykle tylko 2 filmy nagrasz na płytę DVD bez dalszej widocznej starty jakości w porównaniu do 6 plików (~700MB) nagranych jako dane. Rozszerzenie .avi jest wspólnym mianownikiem odnośnie wspomnianych form kompresji (DivX, XviD).
Powrót do góry

janko_wodnik
Red. Komputery FAQ
Red. Komputery FAQ

Post#10 Post autora tematu 02 Kwi 2009 21:04   

Ok, rozumiem.
Pliki .avi z bardziej zaawansowanymi technologicznie kodekami jako alternatywa dla Video DVD z MPEG-2. Zwykle nowszy kodek oznacza większą efektywność kompresji przy podobnej utracie jakości w porównaniu do starszego kodeka, ale ryzykuje się brak obsługi nowego kodeka przez sprzętowe odtwarzacze DVD.

Tylko że plik .avi może mieć w sobie nie tylko dość nowoczesne kodeki (DivX, XviD, MPEG-4 czy H.264 ale też - podany jako przykład - M-JPEG czy nawet jakieś antyczne Indeo). O stosowanie zabytkowych kodeków kolegi carlos0 nie posądzam, w sumie dał do zrozumienia, że zamierza skorzystać z kompresji DivX.

Tylko że ja to samo wiedziałem wchodząc do tej dyskusji. Miałem nadzieję, że rozwinie się debata o tym, który kodek jest lepszy do określonego celu, kiedy warto zmienić rozdzielczość i tak dalej.

A podczas tej rozmowy poczułem się jak w rosyjskim zakładzie psychiatrycznym, do którego wsadzano zdrowych ludzi, aby zrobić z nich na siłę wariatów.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Kwi 2009 21:04   

Powrót do góry

Marco_zg
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Zgierz

Post#11 02 Kwi 2009 21:32   

janko_wodnik
Cytat:
Miałem nadzieję, że rozwinie się debata o tym, który kodek jest lepszy do określonego celu

Jaki problem? By założyć osobny temat w odpowiednim dziale i dopiero zacząć dyskusję.

karlos0 uzyskał odpowiedź na swoje pytanie i chyba nie ma sensu tu tego rozwijać dalej.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Mery84
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Chorzów

Post#12 02 Kwi 2009 21:52   

Pozwolę sobie waszą dyskusję na temat samych kodeków oraz innych kwestii nie związanych z tematem wydzielić. Możecie się wygadać do woli.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> O kodekach Divx dla odtwarzaczy DVD i formacie AVI.
Strona 1 z 1