Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 05 Apr 2009 08:44
  39006
  Removed  

  Około miesiąca temu facet w terenowej toyocie hamował na tyle mojego samochodu ( Hyundaj Coupe z 2003r ). Sprawca ubezpieczony w PZU. Zgłosiłem szkodę, on potwierdził i wszystko było OK.
  Kilka dni po zgłoszeniu dostałem pismo od ubezpieczyciela że istnieje możliwość zaistnienia szkody całkowitej i oni znaleźli chętnego, który kupi mój samochód.
  Wartość samochodu przed szkodą wg. nich to 18000 zł, facet chce dać 17300 zł, jeżeli sprzedam to oni wyrównają mi różnicę do kwoty 18000. Kwota którą zaproponował wskazuje że dobrze wie o wyższej wartości auta.
  W przypadku odmowy dostanę 700 zł odszkodowania.
  Wszystko to dzieje się jeszcze przed rozliczeniem szkody.
  Zaskoczony wartością samochodu poszedłem do PZU i poprosiłem o wycenę auta ponieważ chcę go ubezpieczyć.
  Wartość auta wzrosła nagle o 7000 zł czyli do 25000
  Auto nie jest bardzo uszkodzone, jeżeli bym sam robił na częściach używanych to zmieścił bym się w kwocie 4000 zł.
  W związku z tym mam pytanie.
  1. czy PZU może wyliczyć wartość samochodu po szkodzie tylko na podstawie ceny jaką ktoś zaproponował.
  2. jeżeli nie ma jeszcze rozliczonej szkody to czy mogą próbować sprzedać moje auto , widzę że bardzo im na tym zależy.
  3. wycena auta jest nieuczciwa, myślę o ponownej wycenie przez niezależnego rzeczoznawcę, czy to ma sens.
  Jeszcze jedno, rzeczoznawca z Pzu zrobił zdjęcia pojechał i kilku godzinach zadzwonił do mnie i stwierdził że jeszcze nie sprawdzał ale wydaje mu się że koszty naprawy przekroczą wartość samochodu. Pokrętnie tłumaczył że PZU ma możliwość sprzedaży, jak to określił, wraku i będzie to dla mnie najlepsze wyjście. W przeciwnym razie dostanę małe odszkodowanie.
  Będę wdzięczy za pomoc kogoś kto miał już doświadczenie w walce z PZU

 • #2 05 Apr 2009 11:04
  zdzicho44
  Level 22  

  Chcą cię wycyckać . Po wycenie szkody zawsze należy się odwoływać ,bo firmy ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowanie co do zasady. Mój brat kilka lat temu wpadł w poślizg i wylądował w rzece.Pierwsza wycena szkody z AC 2700- po kilku odwołaniach wyciągnął od nich 5700.
  Koszt naprawy ,który przesądza o kasacji to 70% wartości samochodu przed szkodą.W twoim przypadku to 12,5 tys.Za tę kasę pewnie naprawisz samochód. Gdyby byli oporni to sprawa sądowa.

 • #3 05 Apr 2009 12:05
  Christophorus
  Level 39  

  Pewnie ktoś z PZU ma jakiegoś znajomego mechanika (handlarza samochodów). Jak ktoś się nie orientuje w dziedzinie odszkodowań OC za kolizję, to mu wmawiają, że samochodu nie opłaca się naprawić i proponują odkupienie tego samochodu po zaniżonej, ale atrakcyjnej z ich punktu widzenia cenie. Potem samochód jest naprawiany i sprzedawany ze znacznym zyskiem, którym dzieli się nie uczciwy pracownik PZU z mechanikiem - handlarzem samochodów. I właściciel samochodu czyli np. Ty jesteś na tym do tyłu kilka tysięcy złotych. W Twoim przypadku około 7 tysięcy minus koszty naprawy samochodu, czyli 3 tysiące. Jest więc o co walczyć w Twoim przypadku. Także nie uczciwy pracownik PZU ze swoim wspólnikiem mechanikiem chcą tą kwotę dla siebie skubnąć. W ich przypadku koszt naprawy może być niższy jeśli mechanik nie policzy swojej robocizny, itd. Jeśli mechanik po kosztach naprawi ten samochód za np. 3 tysiące, to zostanie im z pracownikiem PZU do podziału 4 tysiące...

  Zapytaj ich (PZU) czy znają art. 286 § 1 kodeksu karnego.

  Quote:
  Art. 286.

  § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  § 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

  § 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  § 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.


  Link do kodeksu.

 • #4 05 Apr 2009 12:44
  39006
  Removed  

  Dzięki za zainteresowanie, to że wycena auta przed szkodą jest zaniżona to oczywiste.
  Też nasunęły mi się podobne wnioski, ale wysuwanie wobec kogoś takich oskarżeń, nie mając żadnych dowodów, jest bardzo ryzykowne.
  Sprzedaż auta jest wykluczona.
  Jeżeli ktoś się orientuje czy wycena samochodu po szkodzie ( uszkodzonego ) może być określona tylko na podstawie kwoty którą zaoferowała firma skupująca od PZU samochody.

 • #5 05 Apr 2009 13:53
  zdzicho44
  Level 22  

  Jak to nie masz dowodów . Dostałeś pismo z PZU. Reszta to sprawa prokuratora i rzeczoznawców powołanych przez prokuraturę.

 • #6 05 Apr 2009 15:25
  39006
  Removed  

  Miałem na myśli brak dowodów że są robione jakiś machloje pomiędzy rzeczoznawcą a firmą skupującą uszkodzone auta, mające na celu odkupienie go po zaniżonej cenie. Pzu zgodnie z prawem może zaproponować poszkodowanemu że sprzeda uszkodzone auto poprzez wystawienie go na aukcji w której biorą udział firmy mające umowę z ubezpieczycielem. Cały czas interesuje mnie kwestia wyceny na podstawie kwoty za którą firma chce je odkupić

 • #7 05 Apr 2009 16:27
  Tommy82
  Level 39  

  Pewnym dowodem machlojek jest różnica wycen. Skoro bite jest warte 7 tys więcej niż przed stłuczką wg PZU. To coś jest nie tak jak powinno.
  Bo co najmniej chcą cie oszukać zaniżając wycenę a to co tam chcą zrobić dalej z autem to już jest inna para kaloszy.

 • #8 05 Apr 2009 16:51
  39006
  Removed  

  Tommy82 wrote:
  Pewnym dowodem machlojek jest różnica wycen. Skoro bite jest warte 7 tys więcej niż przed stłuczką wg PZU. To coś jest nie tak jak powinno.
  Bo co najmniej chcą cie oszukać zaniżając wycenę a to co tam chcą zrobić dalej z autem to już jest inna para kaloszy.


  Te 7000 to różnica w wycenach auta przed stłuczką, na potrzeby odszkodowania i ubezpieczenia. Dla sprawdzenia rzetelności wyceny rzeczoznawcy udałem się do agenta PZU i stwierdziłem że właśnie kupiłem takie auto i chcę je ubezpieczyć. Aby wyliczyć wysokość składki musiał je najpierw wycenić w EURUTAX-ie Wyszła mu kwota 25000 zł. Rzeczoznawca też korzystał z Eurotaksu i żadną mocą nie mogło mu wyjść więcej niż 18000. Jutro zażądam kopii protokołu wyceny i pewnie dowiem się dlaczego.
  Auto nie miało żadnych uszkodzeń 9 oprócz tych z kolizji ) które rzeczoznawca mógł by uznać za wady obniżające jego wartość.

 • #9 05 Apr 2009 17:01
  niutat
  Level 37  

  Witam, jako usługobiorca zgłoś sprawę do rzecznika praw konsumenta w Twoim mieście, porady są bezpłatne o ile się nie mylę. Możesz też zapytać tutaj;
  http://forumprawne.org/

 • #10 05 Apr 2009 18:03
  zdzicho44
  Level 22  

  Wartość szkody to różnica pomiędzy wartością auta przed szkodą i po szkodzie - wychodzi 7000, jeśli uznać ,że te 18000 jest po stłuczce.

 • #11 05 Apr 2009 18:27
  39006
  Removed  

  Zdzicho44 18000 to kwota uznana przez PZU jako wartość auta przed szkodą, 17300 to kwota jaką chce zapłacić firma skupująca auta i taką kwotę PZU traktuje jako wartość po szkodzie. Różnica to 700 zł i tyle chcą mi wypłacić odszkodowania. Natomiast 7000 to różnica ceny auta przed szkodą, w wycenach rzeczoznawcy ( 18000 ) i agenta PZU ( 25000 )

 • #12 05 Apr 2009 19:36
  zdzicho44
  Level 22  

  Jest to wystarczająca różnica,aby podważać wycenę 18000.Nie może być tak ,aby do wysokości składki dla tego samego samochodu brać wartość wyższa ,a do wyceny szkody niższą.To wyraźne działanie na szkodę klienta.

 • #13 05 Apr 2009 23:31
  Paw_el

  Specjalista AGD

  Rycho T wrote:
  Około miesiąca temu facet w terenowej toyocie hamował na tyle mojego samochodu ( Hyundaj Coupe z 2003r ). Sprawca ubezpieczony w PZU. Zgłosiłem szkodę, on potwierdził i wszystko było OK.
  Kilka dni po zgłoszeniu dostałem pismo od ubezpieczyciela że istnieje możliwość zaistnienia szkody całkowitej i oni znaleźli chętnego, który kupi mój samochód. ..

  Witam.
  To że zastosują Ci szkodę całkowitą pojazdu po kolizji to nie znaczy, że pojazd przechodzi na ich własność i mogą z nim robić co chcą. Jeśli się na to zgadzasz (szkodę całkowitą), a nie musisz powinni Ci wypłacić kasę w wysokości określonej tzw. szkodą całkowitą, a Ty decydujesz się czy naprawiasz auto, czy je sprzedajesz. Sam przez coś takiego przechodziłem i dalej jeżdżę tym samym autem.

 • #14 06 Apr 2009 06:52
  39006
  Removed  

  Pawe_l To że pojazd jest moją własnością i to ja decyduję co z nim zrobię, jest to sprawa oczywista, sprzedaż auta przez PZU to tylko ich propozycja.
  Jeżeli zdecyduję się sam naprawić auto przy szkodzie całkowitej to dostanę według ich wyceny tylko 700 zł. odszkodowania.

  Jedyna kwestia która mnie interesuje to czy PZU może określić wartość auta po szkodzie tylko na podstawie ceny zaproponowanej przez firmę która dała najwyższą ofertę.

 • #15 06 Apr 2009 09:48
  Paw_el

  Specjalista AGD

  Witam.
  Jest rzeczą wręcz niemożliwą, żeby szkodę całkowitą wycenili Ci na wartość 700zł. :arrow: przeczytaj dokładnie pismo z PZU. Prawdopodobnie proponują Ci przejęcie samochodu w takim stanie jak jest za wartość pojazdu w stanie nieuszkodzonym (18.000zł) wycenionym przez likwidatora PZU (byłoby to ca 70% z 25.000zł)
  Natomiast w przypadku nie wyrażenia zgody na zrzeczenie się pojazdu szkoda całkowita w Twoim przypadku powinna wynieść ca 12.600zł.
  Jeśli chciałbyś dochodzić swoich praw w sądzie (mało kto to robi) ubezpieczyciel sprawcy czyli PZU winien Ci wypłacić 100% naprawy jednak do wysokości wartości pojazdu z przed kolizji.
  Wycenę pojazdu z przed kolizji powinni dokonać wg taryfikatora Eurotax’u stosownie do rocznika i wyposażenia pojazdu, ale niestety oceny szkody sporządza likwidator reprezentujący interesy ubezpieczyciela częstokroć zaniżając wartość pojazdu, a zawyżając wartość naprawy.

 • #16 06 Apr 2009 09:53
  Pawel wawa
  Admin grupy Samochody

  Nie, może to zrobić na kilka innych sposobów, miedzy innymi wycena przez rzeczoznawcę. Proponuję Ci wystawienie wraku na Allegro (z możliwością wycofania z aukcji) i udowodnienie PZU wartości rynkowej auta. Argument jest niepodważalny.

 • #17 06 Apr 2009 13:14
  39006
  Removed  

  Paw_el wrote:
  Witam.
  Jest rzeczą wręcz niemożliwą, żeby szkodę całkowitą wycenili Ci na wartość 700zł. :arrow: przeczytaj dokładnie pismo z PZU..

  Czytałem bardzo dokładnie. Wycenili auto przed szkodą na 18000 natomiast po szkodzie na 16300 czyli 700 różnicy.
  Jeżeli oddam auto firmie to dostanę od PZU 18000 w razie podjęcia samodzielnej naprawy dostanę różnicę w cenie przed i po szkodzie czyli 700 zł.Naprawiać w serwisie mogę do kwoty 18000 zł Jest to dla mnie oczywiste.

  Dzisiaj byłem w PZU i zażądałem protokołu wyceny auta przed szkodą, okazało się że rzeczoznawca zrobił ją na podstawie starszego modelu auta produkowanego do 2002 roku, stąd różnica 7000 zł. w cenie. Złożyłem odwołanie od wyceny.

  Wiecie jakie śmieszne kwoty są za dodatkowe wyposażenie auta.
  Według PZU auto które ma elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka zyskuje na wartości 16 zł.
  Klimatyzacja podnosi wartość auta o 156 zł.
  To tylko dwa przykłady z protokołu wyceny który dostałem
  Trzeba chodzić i żądać kopii wszystkich dokumentów wtedy można dostać to co się należy w przeciwnym razie oskubią człowieka na cacy.

 • #18 06 Apr 2009 14:50
  Removed

  Czy nie mozesz wystapic do ubezpieczalni o zwrot kosztow wlasnych i rekompensate za brak samochodu do czasu finalizacji odszkodowania.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Jezeli wina jest po stronie innego kierowcy , to bez wzgledu na rodzaj czy opcje twojego ubezpieczenia masz prawo zadac odszkodowania nie tylko za samochod ale i wszelkie inne koszty wynikle z powodu wypadku,jak np. wynajm samochodu zastepczego, zwrot kosztow biletow czasu pracy, prawnikow( jesli jest jakis problem), wszelkie obrazenia, (szok tez jest obrazeniem ) nawet za stracony urlop. odszkodowanie powinno pokrywac wszystko co straciles a mialbys gdyby wypadku nie bylo .

 • #19 06 Apr 2009 14:58
  39006
  Removed  

  Dziękuje wszystkim, za zainteresowanie moim problemem.
  Temat uważam za wyczerpany.

  Search 4 million + Products
Browse Products