Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Samochód kopie prądem

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Eksploatacja -> Samochód kopie prądem
Autor
Wiadomość
romoo
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Miasto: Małopolska

Post#1 Post autora tematu 09 Kwi 2009 20:15   

Samochód kopie prądem

Mam taki problem mianowicie jak wysiadam z samochodu i jestem w ubraniu to po dotknięciu drzwi przeskakuje iskra ok 2cm , bez ubrania nie próbowałem , koralików na siedzenie nie lubię, ma ktoś jakiś patent na to.
Jak wysiadam i najpierw dotkne drzwi a puźniej sie podniose z siedzenia to jest ok ale sie zapominam i szybko drzwi z iskrą mi o tym przypominaja.
Powrót do góry

balonika3
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Krużewniki

Post#2 09 Kwi 2009 20:20pomocny post - solucja   

Re: Samochód kopie prądem

Można założyź pasek antyelektrostatyczny. Ale jego skuteczność jest różna.
Powrót do góry

707067
Usunięty

Post#3 09 Kwi 2009 20:25pomocny post - solucja   

pewnie nic nie poradzisz, też tak mam, aż mnie palce bolą od tego, ale powiem, że zmiana ubrania pomoże - tak słyszałem, podobno tu tkwi przyczyna
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Kwi 2009 20:25pomocny post - solucja   

Powrót do góry

janusz2008
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Zach. pomorskie

Post#4 09 Kwi 2009 20:25pomocny post - solucja   

Masz dobre przewodzenie, nie wszyscy tak mają. Gumowy pasek z miedzią z tyłu auta do ziemi może pomoże. Jakiś kondensator ma upływ.
Powrót do góry

robokop
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Płońsk/Warszawa

Post#5 09 Kwi 2009 20:25pomocny post - solucja   

Prać ubrania w płynie antyelektrostatycznym, innego patentu nie ma.
Powrót do góry

...KUBA...
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Komarów

Post#6 09 Kwi 2009 20:27pomocny post - solucja   

http://***
http://***
tu masz przykłady takich pasków ale słyszałem też ze to przez proszek do prania:):)

Moderowano przez robokop:
Ostrzeżenie - ile razy można powtarzać zasady odnośnie wklejania linków krótkotrwałych?

Powrót do góry

707067
Usunięty

Post#7 09 Kwi 2009 20:27pomocny post - solucja   

ale się zgraliśmy
Powrót do góry

romoo
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Post#8 Post autora tematu 09 Kwi 2009 20:28   

Ale nie musze stac na ziemi wystarczy że stoje na progu a 4 litery mam podniesione z siedzenia i bach- wyładowanie.
Nieważne czy gajerek ,koszula, wełniany swetr czy roboczy ferszal.
Może skóra mi produkuje coś oprócz potu? | :(
W zimie sie to nie działo.
Jak słonko zaświeciło mnie autko popieściło.
Jak dotknę bramy czy innych metali to też nie kopie.
Powrót do góry

sharp
Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

Miasto: Wągrowiec

Post#9 09 Kwi 2009 20:29pomocny post - solucja   

KERS Ci nawala ;-)

A tak na poważnie: auto, jak i ubrania elektryzują się. Miałem to samo i pasek pomógł. Co prawda w 100% nie wyeliminował zjawiska, ale zdecydowanie je osłabił. Ważne - dobry kontakt z karoserią.
Powrót do góry

707067
Usunięty

Post#10 09 Kwi 2009 20:33   

ja założyłem pasek i nic nie pomogło, a jak wysiadam i nie zapomne, to pierwsze, to dotykam całą dłonią za drzwi, wtedy mniej boli, hahaha
Powrót do góry

ajpier
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Liechtenstein

Post#11 09 Kwi 2009 20:37pomocny post - solucja   

No i masz, a jak mnie kopało to pomogła wymiana szczęk hamulcowych {wymiana była zamierzona ale efekt już nie}.
Powrót do góry

707067
Usunięty

Post#12 09 Kwi 2009 20:38   

ajpier napisał:
No i masz, a jak mnie kopało to pomogła wymiana szczęk hamulcowych {wymiana była zamierzona ale efekt już nie}.

żart?
Powrót do góry

ajpier
Poziom 23
Poziom 23

Post#13 09 Kwi 2009 20:41   

Serio. Szczęki były wytarte i konieczna była wymiana. Po tej operacji już ani razu nie doznałem przykrego porażenia.
Powrót do góry

707067
Usunięty

Post#14 09 Kwi 2009 20:43   

tak myśle, co to ma wspólnego, ale powiem wam, że ten przypadek dotyczy wielu kierowców i nie ma jako takiej odpowiedzi
Powrót do góry

balonika3
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Krużewniki

Post#15 09 Kwi 2009 21:05   

Problem może dotyczyć tarcia. Coś jak głaskanie kota. Słyszałem teorię o tarciu suchego powietrza o karoserię w czasie jazdy. My też się ocieramy kierując. A te klocki... hm...też trą. Może wszystkiego po trochu. A swoją drogą - temat - rzeka się zaczął...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Kwi 2009 21:05   

Powrót do góry

romoo
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Post#16 Post autora tematu 09 Kwi 2009 21:31   

Jak zboże przenosi się przenosnikiem powietrznym w rurach PCV to iskra może miec długoś ok 0,5 metra , i włosy same sie jeżą kto widział ten wie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Kwi 2009 21:31   

Powrót do góry

wopor
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Bydgoszcz

Post#17 09 Kwi 2009 22:40   

witam, rada jedyna siedzenie a raczej poszycie uziemnić do karoserii, maske tez połączyc z reszta karoserii dodatkowym przewodem, powodzenia
Powrót do góry

Usunięty

Post#18 10 Kwi 2009 10:27pomocny post - solucja   

wopor napisał:
witam, rada jedyna siedzenie a raczej poszycie uziemnić do karoserii, maske tez połączyc z reszta karoserii dodatkowym przewodem, powodzenia

Myśle że i tak nic to nie da. Np. w R. Lagunach siedzenia są fabrycznie uziemiane do karoserii, a i tak auto kopie. Ja w swojej Lalce swego czasu miałem paski antystatyczne poprzykręcane do śrób mocujących siedzenia (wystają pod autem w tym modelu) i zmasowane z karoserią, i tak mało to dawało. Kopała aż miło.
Powrót do góry

romoo
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Post#19 Post autora tematu 10 Kwi 2009 12:34   

Laguna II ........ mmm. Widze ze nie ja tylko mam ten problem ,
Powrót do góry

707067
Usunięty

Post#20 10 Kwi 2009 12:49   

to jest pikuś, wysiadam z auta, nie dotykając drzwi, chwytam za pistolet od dystrybutora i.....strzał, co wy na to?
Powrót do góry

staszekk7
Poziom 17
Poziom 17

Post#21 10 Kwi 2009 14:21pomocny post - solucja   

Witam

A moim skromnym zdaniem przyczyna nie leży w samochodzie lecz w ubraniu ,jak to ktoś wyzej napisal, bo żeby nastapil przeskok iskry wcale nie trzeba dotykać się samochodu wystarczy dotknąć powiedzmy dzwi garazu, lub innego metalu, a nasze części ubrania często z włókien sztucznych podczas ruchu się elektryzują i gromadzą energie ktorą oddajemy dotykając metalu.
Powrót do góry

kpp_jacek
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Brzeg

Post#22 10 Kwi 2009 14:48   

A może przyczyna tkwi w tym, że w wyniku tarcia opon o asfalt elektryzuje się cała karoseria wraz z kierowcą który jest w środku pojazdu. Ładunek nie może się rozładować z uwagi na to że opony są wykonane z dość dobrego izolatora (kiedy jest mokro efekt "kopania" nie występuje ;-) ). Należałoby spróbować przed wyjściem z samochodu (nie na asfalcie, tylko na nawierzchni innej - lepiej przewodzacej prąd) spuścić na ziemię kawałek przewodu i dotknąć nim do odizolowanego, metalowego elementu karoserii. Jezeli po takiej próbie wystąpi efekt kopania przyczyna będzie leżeć w kombinacji materiał ubrania - materiał tapicerki.
Powrót do góry

romoo
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Post#23 Post autora tematu 10 Kwi 2009 15:26   

Problem czesciowo rozwiazany wystarczy ustawiac auto tyłem do słońca.Bo jak słonko przypali w fotele to iskra lepsza niz z cewki zapłonowej.
Powrót do góry

jdjan1
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Banków, kościołów i marketów

Post#24 10 Kwi 2009 16:12   

Witam!

Z problemem "kopania" przez samochód w słoneczne dni spotykam się od lat. Jedyną skuteczną metodą (moim zdaniem) jest nawyk chwytania najpierw za ramę drzwi, a później stawianie nogi na ziemi - wtedy efekt "kopania" nie jest odczuwalny. Należy po prostu wyrobić ten nawyk (z wiekiem sam przyjdzie :cry: )
Inne metody (paski przewodzące znane już w latach 70-tych, Coccolino) itp. jak zauważyli przedmówcy - należą do półśrodków, a z tych dobrze sprawdzają się tylko półprzewodniki. :D

Pozdrawiam

Jan
Powrót do góry

ajpier
Poziom 23
Poziom 23

Post#25 10 Kwi 2009 17:03   

Zastanówmy się co jest przyczyną kopania a rozwiązanie z czasem może przyjdzie. Moim zdaniem jeśli winne było by ubranie, a jest taka opcja, to pasek połączony z ziemią powinien spotęgować nieprzyjemny efekt tak jak dotknięcie kranu, kaloryfera czy też dystrybutora jak to napisał jaworskiauto. Jeśli natomiast to samochód jest naładowany poprzez tarcie powietrza, klocków czy czegokolwiek to wtedy pasek skutecznie powinien to rozładować.
Powrót do góry

Usunięty

Post#26 10 Kwi 2009 18:35   

romoo napisał:
Laguna II ........ mmm. Widze ze nie ja tylko mam ten problem ,

Być może to moje subiektywne odczucie ale żadna inna marka aut o porównywalnych gabarytach nie kopie tak mocno i często jak Safrane, i Laguny.
Laguna potrafi połaskotać kierowce po przejechaniu już 100m, oszczędzając przy tym pasażera który wysiada jako pierwszy.

Kolega <jdjan1> ma racje. Też zauważyłem że efekt kopnięcia jest mniejszy kiedy się chwyci za blachę dzwi a póżniej nogi na ziemię. Ja mam może mniej wyszukany sposób, odpycham łokciem szybe. Łokciem bo nie zostają mazy na szybie :D
Powrót do góry

markaw
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Świdnica

Post#27 15 Kwi 2009 22:56   

Niezły pomysł, zawsze najpierw wysadzać pasażera, niech on rozładuje a ty sie popatrz z szyderczym uśmieszkiem
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Kwi 2009 22:56   

Powrót do góry

ociz
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Zełwągi

Post#28 15 Kwi 2009 23:20   

Mnie nigdy żaden samochód nie kopnoł(nie licząc układu zapłonowego), ale chyba nigdy też laguną nie jeździłem.
Powrót do góry

yaaro
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: -

Post#29 16 Kwi 2009 07:17   

Bardzo ciekawy temat, proponuje użytkownikom aut marki Reno jeździć nago w metalowych gaciach.
A tak serio to proponuje uziemić do nadwozia klamkę wewnętrzną od otwierania drzwi. Najlepszym jak myślę paskiem antystatycznym umieszczanym pod autem jest przewód masowy łączący silnik z nadwoziem od poczciwego malucha.
Powrót do góry

kpp_jacek
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Brzeg

Post#30 21 Kwi 2009 15:26   

Ja jednak skłaniam się ku teorii z nadwoziem naelektryzowanym podczas jazdy. Użytkownikom którzy doświadczają takich przykrych zdarzeń proponuję wykonać następujące doświadczenie: W sytuacji kiedy samochód zazwyczaj "kopie", przed wyjściem z samochodu, ktoś odważny z rodziny lub znajomych musi stanąć obok samochodu i go dotknąć. Jeżeli "kopnięcie" poczuje osoba na zewnątrz a nie kierowca przy wyjściu. będzie to oznaczało, że karoseria była naelektryzowana. Słabe działanie pasków antystatycznych można wytłumaczyć tym, że rozgrzana i sucha nawierzchnia (asfalt, beton) nie zawsze jest dobrym "uziemieniem" i raczej przesunięcie takiego paska po np. trawie dopiero rozładuje ładunek zgromadzony na karoserii.

Na poparcie tej teorii można wspomnieć o tym, że im bardziej suche powietrze tym odczucia stają się mocniejsze, a ubranie tylko może potęgować ten efekt. W chłodne lub wilgotne dni takich efektów nie ma.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Eksploatacja -> Samochód kopie prądem
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny