Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak podłączyć włącznik/wyłącznik światła w mieszkaniu?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> Jak podłączyć włącznik/wyłącznik światła w mieszkaniu?
Autor
Wiadomość
seungia
Poziom 6
Poziom 6

Post#1 Post autora tematu 09 Kwi 2009 21:19   

Jak podłączyć włącznik/wyłącznik światła w mieszkaniu?

Od roku w domu mam nową instalację elektryczną czyli 3 przewody L - czarny, N - niebieski i PE - żółtozielony, mam w domu włącznik światła na 2 przyciski ale nie używam drugiego i postanowiłem kupić nowy włącznik na jeden duży przycisk, rozpakowałem go i mam problem. Nie wiem jak zamontować tera kabelki w nowym włączniku, mam tylko dwa miejsca (góra i dół) aby włożyć tam kable, ale pytanie co z trzecim? Sądzę że faza oraz neutralny pójdą w te wejścia ale nie wiem co zrobić z PE... Czy jest jakaś różnica czy faze dam do dołu czy do góry? Chociaż myśle że pójdzie do góry bo tam pisze "L" a przy reszcie tylko cyferki 123...
Jeżeli nie zrozumieliście o co mi chodzi to postaram sie zrobić foto i wrzucić tutaj.
Powrót do góry

kocla
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Zawiercie

Post#2 09 Kwi 2009 21:35   

Re: Jak podłączyć włącznik/wyłącznik światła w mieszkaniu?

Do takiej czynności to najlepiej wezwac wykwalifikowany personel techniczny, a bron Boze wykonywac to samemu grozi porazeniem!!!!
Powrót do góry

Zbych034
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Okolice Białegostoku

Post#3 09 Kwi 2009 21:35   

Ten co był u dołu pojedynczy łączysz w nowym wyłączniku u dołu. W starym w górze powinno być dwa oddzielnie podłączone kable. Połącz je w nowym wyłączniku razem pod górny zacisk. Położenie mogło być odwrotne (góra-dół) ale to nic nie zmienia w działaniu wyłącznika. Oczywiście przed łączeniem WYŁĄCZ bezpieczniki!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Kwi 2009 21:35   

Powrót do góry

seungia
Poziom 6
Poziom 6

Post#4 Post autora tematu 09 Kwi 2009 21:47   

Zbych034 napisał:
Ten co był u dołu pojedynczy łączysz w nowym wyłączniku u dołu. W starym w górze powinno być dwa oddzielnie podłączone kable. Połącz je w nowym wyłączniku razem pod górny zacisk. Położenie mogło być odwrotne (góra-dół) ale to nic nie zmienia w działaniu wyłącznika. Oczywiście przed łączeniem WYŁĄCZ bezpieczniki!

W nowej instalacji mam teraz wszystko fajnie zrobione wiec z bezpiecznikami nie ma problemu bo moge wyłączyć tylko oświetlenie pokoju :) A co do tych kabli to w starym włączniku mam L na górze, a PE i N oddzielnie na dole. Z tego co Ty napisałeś wychodzi że mam dać L do góry, a PE i N na dół tylko że te wejscie na dole to jest tak jakby wspólne? One sie mają zewrzeć razem PE i N?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Kwi 2009 21:47   

Powrót do góry

Slaviusz
Poziom 10
Poziom 10

Post#5 09 Kwi 2009 21:55   

Podłącz tylko N i L. PE zaizoluj i o nim zapomnij.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Kwi 2009 21:55   

Powrót do góry

marian_em
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Brzozów

Post#6 09 Kwi 2009 22:05   

Być może nie jestem na czasie ale co to za wyłącznik, który potrzebuje N ??? :roll:
Powrót do góry

Zbych034
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Okolice Białegostoku

Post#7 09 Kwi 2009 22:11   

W wyłączniku nie masz PE tylko kabel tego koloru. Lepiej zaproś jakiegoś znajomego elektryka. Wypijecie "flaszkę" i obaj będziecie zadowoleni!
Powrót do góry

seungia
Poziom 6
Poziom 6

Post#8 Post autora tematu 09 Kwi 2009 22:19   

Zbych034 napisał:
W wyłączniku nie masz PE tylko kabel tego koloru. Lepiej zaproś jakiegoś znajomego elektryka. Wypijecie "flaszkę" i obaj będziecie zadowoleni!

Czyli tak jak jeden z kolegów pisał podłączyć tylko L i N a kabel żółtozielony schować gdzieś w puszcze? Nie bede przecież elektryka wołać tylko po to by podłączył mi 3 kabelki co daje kilka sekund roboty, bo wyłączyć bezpieczniki i odkręcić 2 śrubki to sam potrafię...
Powrót do góry

Akrzy74
Admin Energoelektronika
Admin Energoelektronika

Miasto: Wielkopolska

Post#9 09 Kwi 2009 22:22   

seungia- Czy kolega ma wskaźnik palcowy /neonówka/, i czy umie się nim posługiwać? Najpierw trzeba sprawdzić /upewnić się/, na którym przewodzie jest Twoja faza "L" /dojście/. To podstawa.
Slaviusz- napisał
Cytat:
Podłącz tylko N i L. PE zaizoluj i o nim zapomnij.
Lepiej niech kolega zapomni o doradzaniu, jeśli będą w tym stylu...

marian_em napisał-
Cytat:
Być może nie jestem na czasie ale co to za wyłącznik, który potrzebuje N ???

Zobacz, ile to jeszcze głupot można się doczytać na tak poważnym forum :wink:

Ps. Chociaż, jak by się uparł, to są wyłączniki które muszą mieć N - np. do niezależnej sygnalizacji (np. Legrand 7758 17). Ale nie o takim tu mowa.
Powrót do góry

seungia
Poziom 6
Poziom 6

Post#10 Post autora tematu 09 Kwi 2009 22:26   

Normalnie sami "elektrycy" tutaj na forum... ;) Faze mam napewno na czarnym przewodzie.
Powrót do góry

Slaviusz
Poziom 10
Poziom 10

Post#11 09 Kwi 2009 22:31   

Przepraszam za wprowadzenie w błąd (nieświadomie ) chodziło mi o N neutralny i L fazowy - wydawało mi się to OCZYWISTE.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Kwi 2009 22:31   

Powrót do góry

Akrzy74
Admin Energoelektronika
Admin Energoelektronika

Miasto: Wielkopolska

Post#12 09 Kwi 2009 22:39   

Jeśli na czarnym masz "fazę", to podepnij pod zacisk P /lub L /na włączniku, a niebieski lub żółto-zielony podepnij pod ten drugi zacisk /jeden zostawiasz wolny/, przy czym musisz sprawdzić na kostce /listwie/ podłączeniowej oprawy, czy pod odpowiednie przewody jest wpięte źródło światła. Żarówka /oprawa/ odłączona od listwy, i sprawdzasz na którym zacisku /przewodzie/ masz "fazę", a na którym N, i pod nie podłączasz Twój kinkiecik. Nie zapomnij o podłączeniu przewodu PE w oprawie.
Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Miasto: Warszawa

Post#13 10 Kwi 2009 00:19   

Slaviusz napisał:
Przepraszam za wprowadzenie w błąd (nieświadomie ) chodziło mi o N neutralny i L fazowy - wydawało mi się to OCZYWISTE.

Oczywiste jest tylko to, że nadal nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz.

Autor tematu otrzymał już odpowiedź, więc dalsza dyskusja jest zbędna. Zamykam.
[Akrzy]

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> Jak podłączyć włącznik/wyłącznik światła w mieszkaniu?
Strona 1 z 1