Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #31 30 Mar 2008 16:14
    Qiubiac
    Poziom 18  

Polecam książki Tadeusz Uczciwka "102 pytania i odpowiedzi" z zakresu instalacji elektrycznych i ochrony przeciwporażeniowej w urządzeniach i instalacjach o napieciu do 1kV. Tadeusz Uczciwek - Dozór i eksploatacja instalacji oraz urządzeń elektroenergetycznych w zakładach przemysłowych i innych jednostkach gospodarczych.

Ja zdałem kategorie E i D do 1 kV na razie powyżej tego napięcia nie pracowałem :)

• #32 30 Mar 2008 16:21
    zyta
    Poziom 8  

Witam, potwierdzam to co napisał "slogan" - nie można rozpakować plików (uprawnienia SEP mam ale chciałem zobaczyć z ciekawości) - prośba do "krisyo" Możesz to sprawdzić?

• #33 30 Mar 2008 18:12
    Zenek
    Poziom 30  

Nie można było tego dać w PDF? Np trzeci temat wygląda po konwersji tak: ( zresztą moim zdaniem dość ubogo jak za ponad 25 punktów)
    Po drugie- poszczególne części RAR powinny się różnić w nazwie tylko jednym- pojedynczą cyfrą po słowie "part" - Łatwiej rozpakować ;).

• #34 04 Kwi 2008 23:05
    kulinka88
    Poziom 9  

jak to jest teraz z ważnością SEPu?
    bo szczerze powiediawszy jest małe zamieszanie, jedni mówią, ze 5 lat, a ponoć na stronie sepu jest napisane, ze są bezterminowe.

wie ktoś coś na ten temat?

• #35 05 Kwi 2008 13:54
    dino7
    Poziom 11  

Zawsze było ważne na 5 lat. Około 2000r - 2001r (nie wiem dokładnie) powstało rozporządzenie, ze są dawane dożywotnie jak prawo jazdy. No ale ktoś sie cale szczęscie puknął w łeb i przywrócił stary system ( około 2 lat temu). Teraz znowu dostaje sie potwierdzenie kwalifikacji na 5 lat. Zdawałem w lutym tego roku i mam napisane, ze ważne do lutego 2013.
    Pozdrawiam

• #36 29 Kwi 2008 14:39
    lesiu1
    Poziom 1  

Witam, Panowie mam pytanko, byłem właśnie zorientować sie odnośnie kursu
    skończyłem zawodową szkołę(elektromonter), nie pracowałem w zawodzie, ale teraz chciałbym iść na kurs i egz, potrzebuje jakieś materiały bo jestem kompletnie zielony, większość rzeczy zapomniałem. Co mam we wniosku zaznaczyć, jakie uprawnienia warto mieć? Dziękuję Wam za jakieś materiały
    bialy_l(małpa)o2.pl

• #37 09 Maj 2008 08:26
    Krisma07
    Poziom 2  

Oprócz www.sep.com.pl dużo opracowań jest też na stronie www.bezel.com.pl
    Ja mam dziś egzamin, szkolenie miałem w firmie ( pracodawca funduje kurs ) 2 dni po 3 godz i dziś trzeci dzień szkolenia i zaraz po nim egzamin. Troche się stresuje, ale mam nadzieję, że jakoś to będzie.:D

• #38 14 Maj 2008 09:30
    Krisma07
    Poziom 2  

Miałem w ubiegły piątek egzamin. Zadali mi tylko jedno pytanie, rola i zadania dozorującego.

• #39 19 Cze 2008 23:52
    romanuk
    Poziom 1  

Pracowałem w innym zawodzie kilkanaście lat i zamierzam ponownie odświeżyć uprawnienia i wrócić do starego dobrego fachu, oczywiście interesują mnie do 1kV, zastanawiam się tylko czy robić tylko eksploatację czy również dozór , a może wystarczy zrobić sam dozór , żeby wykonywać eksplotację. Może ktoś kompetentny podpowie

• #40 20 Cze 2008 00:23
    krzy-g
    Poziom 2  

W tym roku zdałem egzamin E1 do 1 kV. Wg mnie teraz było łatwiej, niż pięć lat temu. Pytania obowiązkowe: układy sieci, ochrona przeciwporażeniowa, pierwsza pomoc przedlekarska oraz pytania z zaznaczonych pozycji. Egzamin oczywiście ustny.

• #41 13 Lip 2008 22:26
    niegowic
    Poziom 10  

ja mam mieć jutro szkolenie 6h i potem od razu egzamin i boje sie jak to będzie, kurs sponsoruje szef dla całej ekipy... Jak widzę wiele zależy od prowadzących i mam nadzieje teraz tez tak będzie.. fakt ze pół ekipy to niezbyt błyskotliwi, ale kolorki kabelków odróżniają;) Dzięki wielkie za materiały.

• #42 22 Lip 2008 18:42
    Michał Chmura
    Poziom 1  

Panowie jaki koszt jest takich uprawnień i czy warto iść na przeszkolenie wcześniej tam gdzie odbywa się egzamin ?

• #43 06 Wrz 2008 17:06
    pigpen
    Poziom 9  

Witam
    Czy aby podejsc do SEP1 trzeba skonczyc szkole?
    Jestem w szkole policealnej ale mozliwe ze kierunek moj zostanie rozwiazany ze wzgledu na zbyt mala liczbe osob chetnych:/
    bardzo chcialbym przystapic do egzaminu SEPowskiego ale wlasnie nie wiem czy do tego jest potrzebna szkola czy mozna zrobic po prostu kurs i przejsc do egzaminu..?
    pozdrawiam i prosze o szybka odp

• #44 23 Wrz 2008 18:27
    pieniak
    Poziom 1  

dkabala napisał:
    Mam problem z rozpakowaniem plikow;/

Rozpocznij od pliku 1 tz.
    instalacje_elektryczne.part1_1096 - jak w trakcie rozpakowywania spyta o drugi to wskaż mu kolejny (wybierz) - instalacje_elektryczne.part2_2032 i później ponownie - instalacje_elektryczne.part3_1701.

Nie patrzcie czego szukają poszczególne archiwa, bo mają błędy i szukają inaczej nazwanych plików.

Pozdrawiam

• #45 17 Lis 2008 21:51
    dachu9
    Poziom 2  

Panowie (i Panie), zasłyszałem, że fachowiec to fachowiec, że uprawnienia powinni otrzymywać tylko odpowiednio wykształceni. Fakt jednak, że egzamin jest wielopoziomowy, jeżeli konieczne są uprawnienia do obsługi, to wystarczy chyba tylko nauczać się, nauczać zasad, przepisów, BHP! Podzielę, się z Wami pytaniami, jeśli tylko poznam .. niestety jak napisałem, na obsługę urządzeń.

Powodzenia!

• #47 02 Gru 2008 08:13
    kubapigora
    Poziom 2  

Czy komuś udało się rozpakować powyższy ebook? Mi przy każdej próbie wypakowania wyrzuca błąd. Proszę o pomoc.

• #48 13 Gru 2008 17:36
    kotek4
    Poziom 9  

w 2005 roku kosztował 100 zł umnie w szkole atak ogulnie to teraz niewiem może na stronie sepu jest?? .

• #49 19 Gru 2008 12:43
    socket
    Poziom 12  

Witam. I chciałbym nadmienić ze udało mi sie zdać na uprawnienia SEP E1. Pan egzaminator wykazał sie inwencją twórcza co do pytań a więc: Dobrać zabezpieczenie nad prądowe i termik do silnika 3f 15Kw jako ciekawostkę podam ze rozruch średni czyli do wzoru za α podstawiamy 2; co to są obostrzenia gdzie stosowane po co no i jakie rodzaje, jakie powinny być słupy z obostrzeniami, rola dozorującego i poleceniodawcy, kierownika robót, napięcia bezpieczne, układy sieci, jak zmierzyć przepływ prądu ponad 500A no i to chyba wszystko egzamin trwał ok 15 minut, myślałem ze będzie gorzej. Bardzo pomogły mi posty na elektrodzie oraz wykłady. Powodzenia wszystkim zdającym. Poniżej wrzucam troszkę materiałów z wykładu sa to kserówki folii odnośnie BHP.

Załączniki:
  • #50 16 Sty 2009 23:15
    Zenek
    Poziom 30  

Nie ma problemów z rozpakowywaniem powyższego, obie ściągnięte części mają być w jednym folderze na dysku. (Używam winrar 3.20)

• #51 20 Sty 2009 12:51
    huggo
    Poziom 10  

W szkolach kurs jest tani bo płaci się za sam egzamin (np na Politechnice Slaskiej) by do niego przystapic trezba byc studentem conajmniej 3 roku i wtedy taki koszt to 10% minimalnego wynagrodzenia

• #52 02 Lut 2009 15:01
    Pawcio89
    Poziom 19  

Co do tego że taniej jest zrobić SEPa w szkole to nie ma co do tego wątpliwości. Ale co do tego że płaci się tylko za egzamin to już nie do końca. Przynajmniej u mnie w szkole. Co prawda jeszcze w tamtym roku cały kurs był darmowy i płaciło się tylko za egzamin to już w tym roku za kurs trzeba zapłacić 100zł plus 130zł za egzamin.

Jeśli ja miał bym polecić jakąś książkę która dobrze przygotuje Cię do egzaminu SEP to była by to książka Władysława Orlika "Egzamin kwalifikacyjny elektryka w pytaniach i odpowiedziach"

Posty scaliłem. [Akrzy]

• #53 16 Lut 2009 13:02
    rrybka
    Poziom 2  

Podobno aby zaliczyc ten egzamin wystarczy zapoznac sie z ktoras z ponizszych publikacji (lub stron)

"Nowy poradnik elektroenergetyka przemysłowego" Jerzy Laskowski
    "Skrypt dla osób dozoru i eksploatacji"

www.sep.com.pl - tu podobno mozna znalezc opracowania
    www.bezel.com.pl - tu podobno calosc materialu sie znajduje

• #55 08 Mar 2009 15:43
    RafiX_85
    Poziom 10  
  • #56 06 Lis 2009 13:27
    hell_ip
    Poziom 8  

te materiały z egzaminów co daliście tu do sciągnięcia można sobie włożyć w buty. Na egzaminie na sep 1kv egzaminator pyta się o zakres jaki sobie zaznaczyłeś w podaniu, tudzież są pytania o rodzaje oświetlenia w przypadku oświetlenia ulicznego, pytania o sposoby uniknięcia dotyku bezpośredniego i pośredniego, o pojemności ogniw akumulatorów i napięć na ogniwach w przypadku zaznaczenia akumulatorów i prostowników, pytania o urządzenia znajdujące się w rozdzielnicach w przypadku zaznaczenia rozdzielnic i przede wszystkim pytania o silniki, sposoby ich zabezpieczania i rodzaje tych zabezpieczeń, pytania dotyczące sposobu włączania w układ woltomierza i amperomierza oraz zasade ich działania np jaka jest rezystancja woltomierza i amperomierza i co mierzy w obwodzie wpięty amperomierz (jak by się mogło wydawać nie mierzy prądu tylko spadek napięcia na elemencie bocznikującym) i standardowo pytania o pierwszą pomoc i sposoby jej udzielania oraz o znane rodzaje gaśnic. Także zanim przystąpisz do egzaminu dowiedz się najpierw co tak naprawde ci jest potrzebne w tych uprawnieniach i co zamierzasz zaznaczyć, poniewaz egzaminator nie bedzie sie ciebie pytał czy wiesz co to prąd albo napięcie tylko będzie rządał wiedzy na dany temat, w którym to chcesz uzyskać uprawnienia.

• #57 11 Lis 2009 22:07
    koliuk
    Poziom 24  

Pod koniec listopada zaczynam Kurs SEP do 1KV.

Takie pytanie te wszystkie materiały są aktualne?
    Nie ma sensu ściągać i uczyć się nieaktualnych danych.
    Pytam gdyż nie wiem w jakim stopniu mogło się coś pozmieniać.

Ps.
    Dla zaciekawionych koszt to 250zł.
    Według BHP'owca jest taniej iż nasza grupa liczy ponad 15 osób w szkole.
    Moja szkoła to Technikum Elektroniczne (3 rok)

• #58 12 Lis 2009 15:26
    lechm56
    Moderator

WITAM.
    Generalna zasada jest taka, że na egzaminie pytania są z materiału przerobionego na kursie.

• #59 25 Lis 2009 23:28
    koliuk
    Poziom 24  

Właśnie siedzę nad zeszytem z SEP i nie rozumiem stwierdzenia "zasada selektywności (wybiórczości) zabezpieczeń", należy ją stosować w instalacjach elektrycznych, mógłby ktoś w skrócie powiedzieć na czym to polega?

I Pytanie drugie:
    Przewód 10mm2-50A, bezpiecznik 35A, kolor- ???

• #60 27 Lis 2009 09:58
    narki1
    Poziom 13  

Zasada selektywności zabezpieczeń jest to np.dobór zabezpieczenia głównego (przedlicznikowego) tak ,żeby w przypadku zwarcia wyłączyło najpierw zabezpieczenie najbliżej odbiornika. Dlatego stosuje się jako zabezpieczenia główne zabezpieczenia zwłoczne (najczęściej topikowe) ale niektórzy producenci produkują wyłączniki nadmiarowe selektywne gdzie na podstawie tabeli dobiera się zabezpieczenia.
    Kolory zabezpieczeń:

Tutaj

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty