Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu
Autor
Wiadomość
Krzysiekm75
Poziom 5
Poziom 5

Post#1 Post autora tematu 16 Kwi 2009 20:18   

Witam,

Proszę o poradę jak przerobić zasilanie oraz napęd w samochodziku dla dziecka. Samochodzik jeździł super, ale tylko po prostym i równym terenie. Trawa czy lekkie wzniesienia to duży problem dla chińskiego pojazdu. I tak, schemat oryginalnej elektryki to rys 1. Rysunek 2 moje zmiany, które okazały się do kitu. Wstawiony oryginalny drugi silnik z przekładnia. Jeździ jeszcze gorzej jak na jednym silniku. Rysunki 3, 4, 5 kolejne przychodzące mi do głowy zmiany tylko które rozwiązanie będzie najlepsze. Jeżeli temat jest na inny dział proszę o przesuniecie.

Pozdrawiam

Powrót do góry

Dawid_20
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: ZGY/ZS

Post#2 16 Kwi 2009 20:51   

Re: Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu

Jeżeli dołożyłeś drugi silnik na tą samą oś napędową to raczej nic dziwnego, że to zaczęło jeździć jeszcze gorzej, bo musiały by one być naprawdę dobrze zsynchronizowane (ta sama przekładnia, prędkości itp). Np jeden kręci się wolniej, to automatycznie hamuje drugiego, czyli tylko same straty. Nie ma sensu pchać dwóch silników, więc rozważania jak je ze sobą podłączyć raczej są na próżno. Skup się bardziej nad zmianą samej mechaniki, np inna przekładnia, tak żeby był silniejszy, albo mocniejszy silnik.
Powrót do góry

Krzysiekm75
Poziom 5
Poziom 5

Post#3 Post autora tematu 16 Kwi 2009 21:37   

Dawid_20 napisał:
Jeżeli dołożyłeś drugi silnik na tą samą oś napędową to raczej nic dziwnego, że to zaczęło jeździć jeszcze gorzej, bo musiały by one być naprawdę dobrze zsynchronizowane (ta sama przekładnia, prędkości itp). Np jeden kręci się wolniej, to automatycznie hamuje drugiego, czyli tylko same straty. Nie ma sensu pchać dwóch silników, więc rozważania jak je ze sobą podłączyć raczej są na próżno. Skup się bardziej nad zmianą samej mechaniki, np inna przekładnia, tak żeby był silniejszy, albo mocniejszy silnik.

Bardzo dobre spostrzeżenie tylko ze koła w tym pojeździe są niezależne. Nie mają wspólnej osi. Każde koło kreci się niezależnie od drugiego.
Powrót do góry

Dawid_20
Poziom 14
Poziom 14

Post#4 16 Kwi 2009 22:31   

To zmienia postać rzeczy:D Jedynie nie bardzo potrafię sobie to wyobrazić, jeżeli jest to układ różnicowy to jak dołożyłeś drugi silnik? A jeżeli nie była to różnicówka i był jeden silnik to jak to jeździło do przodu? Jedna wciąż radze aby pójść z zabawą w przekładni, dołożyć jakiś tryb, zmienić na większy, tak żeby dołożyć mocy, jednak będzie to skutkować na spadku prędkości. Albo prościej wrzuć lepszy silnik, albo zwiększ nieco napięcie na nim(myślę że to nie powinno zaskutkować zapachem topionej emalii:) )
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Kwi 2009 22:31   

Powrót do góry

Tommy82
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Centrum Dowodzenia Światem

Post#5 16 Kwi 2009 22:43   

A gdzie pisze ze ktoś coś dołożył ?
Pierwszy post kol Krzysiekm75:

"I tak, schemat oryginalnej elektryki to rys 1."

Mój błąd. ;)

Pewnie jedno koło było tylko napędzane.
Powrót do góry

Krzysiekm75
Poziom 5
Poziom 5

Post#6 Post autora tematu 16 Kwi 2009 23:56   

Samochodzik posiadał tylko jeden silnik, lecz Chińczycy zaprojektowali również wersje na dwa silniki wystarczyło dokupić przekładnie z silnikiem dokładnie to, co na fotce i zamontować. Jest tez drugie wolne miejsce na baterie tylko, jaka konfiguracja będzie najlepsza.

Powrót do góry

Dawid_20
Poziom 14
Poziom 14

Post#7 17 Kwi 2009 00:19   

Za chińczykami człowiek nie nadąży:) W takiej sytuacji ja bym wypróbował rys.4 Wariant który testowałeś rys2 był dobry, tylko bateria widocznie kulała, a tak masz dwa niezależne tory. Skoro jeden działał to dwa identyczne nie powinny narobić niespodzianek.

W ogóle to dopiero teraz zaskoczyłem że chodzi o taki samochodzik dużych gabarytów ujeżdżane przez dziecko:]
Powrót do góry

Tommy82
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Centrum Dowodzenia Światem

Post#8 17 Kwi 2009 12:37   

Wydaje mi się ze na niekorzyść połączenia 4 przemawia fakt że akumulatory mogą się nierównomiernie zużywać.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Kwi 2009 12:37   

Powrót do góry

Krzysiekm75
Poziom 5
Poziom 5

Post#9 Post autora tematu 20 Kwi 2009 08:52   

Dziwna sprawa, ponieważ, gdy sprawdzam działanie silników bez obciążenia działają idealnie, lecz tylko, gdy zatrzymam ręką jedno z kół drugie zwalnia prawie do zera. Podłączenie z rys 2. Problemem może być za słaby akumulator?. Przewody zmieniłem na grubsze.
Powrót do góry

Dawid_20
Poziom 14
Poziom 14

Post#10 20 Kwi 2009 10:18   

Nic dziwnego, że drugi silnik zwalniał prawie do zera w tym układzie z rys.2 ponieważ pierwszy znajduje się w stanie zwarcia, gdy go zatrzymujesz i płynie przez niego bardzo duży prąd(może być nawet 10x większy) wiec dla drugiego silnika niewiele przypada z tego prądu :) spróbuj układ 4
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Kwi 2009 10:18   

Powrót do góry

maciek998
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: kraków

Post#11 03 Maj 2009 20:55   

A ja myślałem żeby taki samochodzik zaopatrzyć w spalinowy silnik od małej piły łańcuchowej, jest tam sprzęgło odśrodkowe i dzieciak dodawałby gazu i autko by ruszało puścił by gaz to by stawał, oczywiści do tego przekładnia manetka gazu, zbiorniczek paliwa itp
Powrót do góry

Jarsonvii
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Dąbie

Post#12 05 Maj 2009 09:22   

A gdyby tak zastosować w dwóch przekładniach silniczki od wiertarki akumulatorowej o napięciu znamionowym 18V i zasilić je z akumulatora 12V (np. od malucha), oczywiście poprzez przekaźnik. Myślę, że autko by targało, że hej.
Powrót do góry

robts
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Kraków

Post#13 17 Maj 2009 14:42   

Mam ten sam problem. Dla mnie jest oczywiste, że do wykorzystania jest tylko schemat nr 3 lub nr 5. Zawsze przez oba silniczki będzie płynął ten sam prąd. W moim przypadku będzie to schemat nr 5, bo już mam akumulator 12V/ 10Ah. Sam mam problem, z którym ty się uporałeś - Gdzie kupić silniczki z przekładnią?
Powrót do góry

Bhpjean
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Gorlice

Post#14 17 Kwi 2010 18:19   

Temat dosyć stary, ale myślę że mógłbym nieco podzielić się swoimi pomysłami na ten temat, o ile ktoś będzie zainteresowany, zamieszczę parę fotek co ja zrobiłem i jak się to wszystko spisuje. hmm idzie lato więc myślę że warto odświeżyć nieco temat, gdyż borykam się dziś z układem skrętu ... tzn całe przednie zawieszenie do ów samochodu zabawki ... napęd mam jak sie wydaje niezawodny i służył prawie cały poprzedni (2009) sezon niestety rozsypał się tym razem przód i mam zamiar zająć się poprawieniem tego co chińczycy niedorobili ....
Powrót do góry

Urgon
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Garwolin

Post#15 17 Kwi 2010 19:10   

AVE...

A nie lepiej zacząć od zera?
Dwie uwagi: problem z dwoma silnikami da się łatwo rozwiązać: dać jeden większy silnik i mechanizm różnicowy...
Napęd typu perpedes(dwa pedały) byłby lepszy i zdrowszy dla dziecka...
Powrót do góry

Bhpjean
Poziom 12
Poziom 12

Post#16 17 Kwi 2010 21:31   

Może i lepiej zacząć od zera, ale skoro jest odzew ... więc tak :
wybrałem się do serwisu kosiarek, kupiłem tam za parę groszy mechanizm różnicowy od kosiarki z napędem ... większość jest sztywnych, lecz można utrafić taki z napędem różnicowym ... miałem to szczęście ! Wybrałem się do serwisu AGD i kupiłem pasek klinowy zębaty oraz koła pasowe - chyba od maszynki do mięsa ... wszystko połączyłem w jedną całość na specjalnie pospawanej ramce, która zamontowana jest na osi do ramy tworząc wahacz poprzeczny (chyba tak to nazwę) po bokach sprężyny jako resory (nabyte też w jakimś sklepie z częściami od kosiarek, oczywiście koła też od kosiarki... i wyszło to co prezentują zdjęcia ... aha ! do napędu zastosowałem silnik 400W od chyba hulajnogi elektrycznej, też nabyty gdzieś na złomie, ponadto robiąc na nim zwarcie przy pomocy dodatkowego pedała, który steruje przekaźnikiem, odłącza zasilanie i zwiera zaciski wyjściowe silnika mamy przy okazji hamulec elektryczny, który skutecznie potrafi zatrzymać samochodzik (działa prawie jak ABS :-)) . Resztę moich zwariowanych pomysłów można zobaczyć na załączonych fotkach. Całość zasilana jest z akumulatora żelowego 12V/17 Ah , który wystarczy na pół dnia jazdy, przeliczając na kilometry ponad 20km :-) prędkość ów ustrojstwa w granicach 0 - 7 km/h. Silnik sterowany jest regulatorem PWM takim z odzysku z uszkodzonej wkrętarki aku (oczywiście po drobnych modyfikacjach układu wykonawczego). Jako samochodzik do przeróbek zastosowałem autko kupione w "stonce :-)" w którym posypała się przekładnia dokładnie taka sama jak parę postów wyżej.

Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu
Powrót do góry

dgolf
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: okolice Łodzi

Post#17 26 Kwi 2010 14:39   

A ja mam odwrotny problem :) Tzn kupiłem dla córy takie auto. Sterowanie z pilota (skręcanie elektryczne, jazda do przodu i do tyłu) no i z pedału przez dziecko. Przełącznik przód tył. Wszystko było fajnie, póki nie wsiadła do niego i auto ostro ruszyło, przestraszyła się. Poradźcie mi albo układ, który spowoduje płynne ruszanie auta, lub jakieś ograniczenie prądowe. Myślałem układzik w stylu tranzystor i dobrany odpowiednio rezystor z kondensatorem, który ładując się stopniowo zwiększa prąc na bazie i tranzystor się zamyka. No ale co w momencie przełączenia na wsteczny?
Powrót do góry

waldi1812
Poziom 2
Poziom 2

Post#18 10 Maj 2010 23:17   

Znajomy ma podobny problem jak dgolf i dowiedział się u miejscowego elektromagika że można zrobić taki układ ale koszt w granicach 500 zł i zrezygnował.Ja bym zaproponował wykorzystać coś na zasadzie pedału od maszyny do szycia "łucznik",płynna regulacja napięcia tylko nie wiem czy wytrzyma takie obciążenie.Niedawno kupiłem też taki samochodzik tylko używany dla 4-letniego synka,2 silniczki,2 biegi do przodu i wsteczny,zasilanie 2 akumulatorki 6v 10Ah.Akumulatorki naładowałem i nie jeździ.Silniczki są podłączone równolegle z 4 przewodów zasilających znalazłem 2 odpowiednie i podłączyłem 12v i jeździ ale tylko do przodu a po włączeniu wstecznego na 2 pozostałych przewodach pojawia się napięcie.Myślę że poprzedni właściciel ingerował w elektrykę i się nie przyznał.Przy podłączaniu 2 akumulatorków 6v sugerowałem się 2 parami przewodów czerwony+ czarny -,a przy 12v zadziałały 2 czarne, zamiana biegunów powoduje jazdę do tyłu.Połączenie czerwonych przewodów do+ i jednego z czarnych - (drugi robi zwarcie)samochód jedzie na wolniejszym biegu.Co zrobiłem źle?
Powrót do góry

mimor555
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: miasto

Post#19 11 Maj 2010 16:22   

a zastosowanie rączki od hulajnogi elektycznej? która ma podobną role? zrobiłbyś "gaz " w rączce, sam osobiście robiłem znajomemu taką małą "skrzynie" elektryczną na 3 biegi, ponieważ jego dzieci są w różnym wieku, a ten najstarszy to już wie jak co i jak, a więc albo polecam tą rączke od hulajnogi el. albo skrzynie zrobiona na 3 biegi ( oczywiście w el znaczeniu)
Powrót do góry

Bhpjean
Poziom 12
Poziom 12

Post#20 01 Cze 2010 01:19   

Tak jak napisałem parę postów wyżej , aby autko płynnie ruszało wcale nie trzeba topić w to aż 500 zł !!!! bez jaj ! Regulator PWM trzeba zastosować ! najprostrzy taki od wkrętarki akumulatorowej i mechanicznie to sprzęgnąć z pedałem gazu. a jeśli nie to układ płynnego startu silniczka prądu stałego. Zapewniam że kombinacje z tyrystorem i prądem stałym nie dadzą żadnego rezultatu ... jak znajdę schemacik wrzucę tu, aczkolwiek jest to zbędne , wystarczy poszukać na elektrodzie. Ja znalazłem i zrobiłem cóś takiego i kosztowało mnie to raptem kilkanaście zł ... jednak stosując układ płynnego startu nie ma sie wpływu na prędkość zależną od siły nacisku na pedał ... i dlatego proponuję pobawić się z regulatorem od wkrętarki. Tam przeważnie siedzi 555 i tranzystor mosfet a cena tego nie przekroczy 10 zł ....
Powrót do góry

bartheezzzz
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Wałbrzych

Post#21 19 Sie 2010 18:35   

WItam
Mam samochodzik dla dziecka (jak na zdjęciu poniżej) i nie odpowiada mi prędkość (za wolna) - co mogę zrobić (i czy wogóle mogę) aby autko jechało z prędkością około 7-8 km/h a nie tak jak do tej pory max ok 5 km/h (przy tym jest słaby).

Autko wyposażone jest w dwa silniki - jeden do sterowania (zdalnie) kierownicą a drugi do napędzania pojazdu.
Autko można sterować pilotem zdalnego sterowania albo pedałem gazu w samochodziku, autko skręca i jedzie do przodu i do tyłu.

Silniki - nie znam się i nie widzę, żadnych tabliczek znamionowych, ale zakładam, że to są silniczki 6V i taki akumulator pewnie też jest zamontowany - dodatkowo jak autko jedzie to świecą się żaróweczki (światełka) w samochodziku...

zdjęcia:

Wiem, że na forum było kilka postów na ten temat, ale jakoś na żadnym nic nie zostało rozstrzygnięte...
Powrót do góry

Doominus
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Okolice Krakowa

Post#22 19 Sie 2010 19:35   

Przerobienie przekładni i dołożenie mocniejszego silnika a co za tym idzie
> "większy" akumulator
> zrobienie nowego sterowania.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Sie 2010 19:35   

Powrót do góry

bartheezzzz
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Wałbrzych

Post#23 19 Sie 2010 20:41   

Doominus napisał:
Przerobienie przekładni i dołożenie mocniejszego silnika a co za tym idzie
> "większy" akumulator
> zrobienie nowego sterowania.

A jeśłi bym zrezygnował ze sterowania (tzn. nie używałbym pilota zdalnego) to chyba nie musiałbym zmieniać sterowania? Czy dobrze rozumię?

A jeśli nie zmienię przekładni tylko dokupię silniczek taki (SILNIK DO SKUTERA
12V 180W): http://allegro.pl/item1182166952_silnik_do_skuter_elektryczny_12v_180w_skutera.html

I do tego (tylko nie wiem jaki) akumulator to będzie lepiej działać i szybciej? No i przy założeniu że trybiki (przekładnie) nie posypią się?

A i jeszcze jedno jak "podkręcić" ten silniczek który jest oryginalny? Oczywiście w granicach rozsądku aby nie spalić, da redę?

Bo z tego materiału co mam chyba nie da się nic zrobić aby autko tak jezdziło jak poniżej link pokzauje?
http://www.youtube.com/watch?v=CsIJQ_kpo94&feature=related

Kurcze kilka pomysłów mi się nasuwa - ale wracając do tego co napisałeś:
Mam tu takie elementy - czy to będzie pasowało?:
akumulator x 2 (wtedy będzie 24V)
http://allegro.pl/item1183447052_akumulator_zelowy_12v_7_2ah_fvat_gw.html
sterownik (tylko jak to ustrojstwo połączyć?:
http://allegro.pl/item1190131756_sterownik_24v_350w_skuter_elektryczny_promocja.html
Silnik (chyba odpowiedni no i mocny raczej też)
http://allegro.pl/item1165950058_silnik_24v_350w_hulajnoga_elektryczna_promocja.html

To wszystko jak kupię i (jakoś) zamontuję to będzie działać?
Powrót do góry

Bhpjean
Poziom 12
Poziom 12

Post#24 01 Sty 2011 18:51   

Kolego "bartheezzzz" ... Dokładnie to samo autko przerabiałem :-) parę postów wyżej są moje fotki, co prawda nie widać karoserii ale to jest to ...
Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napęduSamochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu
w chwili obecnej napęzane jest to silnikiem od hulajnogi a zasilanie stanowią 2 aku 12V/7Ah szeregowo aby było 24V(wcześniej było 12V i regulator od wkrętarki), do regulacji prędkości silnika zastosowałem regulator od hulajnogi + odpowiednio przerobiony pedał - wstawiony potencjometr.
Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu

oczywiście nie zabrakło audio jak w każdym samochodzie :-) mp3 player na karty SD + stosowny wzmacniacz :-) jak ma być odjazdowo to ma grać :-)

Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu

W tej chwili auto rozpędza sie płynnie do około 15 km/h (prędkość ograniczona elektronicznie) i oczywiście 4 letni kierowca został stosownie wyszkolony i zawsze ma zapięte pasy bezpieczeństwa :-)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Samochód zabawka przeróbka zasilania oraz napędu
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.092 seconds

elektroda.pl temat RSS