Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Gaz czy płyta indukcyjna?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> Gaz czy płyta indukcyjna?
Autor
Wiadomość
darekbociek
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Jaworzno

Post#1 Post autora tematu 17 Kwi 2009 11:01   

Co jest tańsze w utrzymaniu (zużycie prądu czy gazu), płyta indukcyjna czy piec na gaz ziemny?
Powrót do góry

bruns
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Whitestock

Post#2 17 Kwi 2009 11:19   

Re: Gaz czy płyta indukcyjna?.

Przecież wiadome jest że prąd jest najdroższym nośnikiem energii . Więc po co pytasz ?
Powrót do góry

adamjur1
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Swarzędz

Post#3 17 Kwi 2009 11:28   

Płyta indukcyjna ( na pierwszy rzut oka) ale:
musisz mieć specjalne garnki
płyty są dość zawodne ( różne wątki na forum )
Plusem indukcyjnej jest to że jest płaska i łatwo ją czyścić.
JA mam gazową Mastercook Elegance i jej nie polecam
-palniki wystające z płyty - nie idzie jej doczyścić, pokrętła na poziomie płyty- konstruktor chyba nigdy nie gotował ziemniaków - jak wykipią zalewają pokrętłą słoną wodą i zapalacze wariują.
Brałem kiedyś pod uwagę zzakup płyty gazowej Prometeusz ( płaska z katalitycznym spalaniem gazu pod ceramiką. Oszczedna ( nie ogrzewa pomieszczenia :D )ale bardzo awaryjna - nawet halogeny nad płytą zakłócają jej pracę.
Co do ekonomii - zagrzałem kiedyś kontrolnie 3 czajniki wody na gazie i czajnikiem elektrycznym z płaską grzałką( grzałka pod dnem)
W po obliczeniach wyszło że przy 3 czajnikach dziennie na miesiąc grzanie na prądzie było tylko o kilkanaście zł. droższe, a czajnika elektrycznego nie trzeba pilnować....
Rozważ w takim razie dwa warianty - czajnik elektryczny i płyta gazowa lub płyta elektryczna ( nie indukcyjna) z prostą, niepsująca się elktroniką sterującą ( przydałoby się zauważanie zagotowania ale to mają bardziej wypasione)
Pozdr.J.

Moderowano przez skryn:
musisz mieć specjalne garnki
Jakie specjalne? Wystarczą zwykłe, blaszane.

Powrót do góry

Jan_Werbinski
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Żary

Post#4 18 Kwi 2009 06:55   

bruns napisał:
Przecież wiadome jest że prąd jest najdroższym nośnikiem energii . Więc po co pytasz ?

Komu wiadomo? Powtarzasz mity nie mające oparcia w rzeczywistości.

KWh gazu kosztuje około 20% mniej niż prąd w II taryfie i około 2,5 raza mniej niż prąd w I taryfie.
Kuchnia indukcyjna to ponad 95% energii przekazana do potrawy, podczas gdy w gazowej to mniej niż 50%.

Zatem koszt marginalny energii dostarczonej do potrawy jest najniższy w przypadku prądu w II taryfie, a najdroższy w I taryfie. Gaz jest pośrodku, ale niewiele taniej od prądu w I taryfie, za to znacznie drożej niż w II.

Koszt instalacyjny kuchni indukcyjnej:
Płyta Amica 1250 zł,
Osobny kabel od licznika 100 zł
Garnki (ikea) 200 zł
Razem: 1550
Bonus: brak tłustych osadów na meblach, bezpieczeństwo, niskie ryzyko poparzenia, estetyka, łatwość czyszczenia, automatyka, timery itp, czyszczenie wygotowanej potrawy to przetarcie ściereczką, nic się nie zwęgla na zimnej płycie.

I gazowej:
Płyta Amica 250 zł,
Przyłącze gazowe 3000 (prąd każdy ma)
Dodatkowy kanał wentylacyjny w kominie do nawiewu powietrza, wymagany oprócz wywiewu 2000
Razem: 5250
Ryzyko: wybuchu, zatrucia, wypadków przy obsłudze przez dzieci lub osoby starsze, gaz drożeje szybciej od prądu, gazu może nie być jak zakręcą kurek, częsta wymiana tłustych mebli i ogólny syf w kuchni, wiecznie zasyfione obleśne palniki, nie da sie doczyścić bez śladu wylanej zupy.

Zatem dla oszczędnych prąd w II taryfie lub w drugiej kolejności gaz.
Dla estetów i wygodnych: tylko indukcja!
Powrót do góry

sujka5
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Opole

Post#5 18 Kwi 2009 07:38   

Jeśli nie masz przyłącza gazowego to zamiast tak jak kolega proponuje 3 tys zł za przyłącz można sobie kupic butlę gazową i wydac max 150zł
faktem jest że usterkowośc płyty gazowej jest znikoma...
jeśli usterce ulegnie płyta indukcyjna to części są znacznie znacznie większe i mogą oscylowac w okolicy 1000 zł
po drugie kolega porównuje cenę prądu w I i II taryfie ale czy zamierzasz gotowac w środku dnia przez 2h lub po 22.00 po to żeby miec taniej?? hihi
pozdrawiam
Powrót do góry

adamjur1
Poziom 24
Poziom 24

Post#6 18 Kwi 2009 10:11   

Popieram kol Sujka - II taryfa dobra jest na ogrzewanie akumulacyjne., pranie czy zmywanie w zmywarce, ale trudno czekać z obiadem czy kolacją.
W tej całej kalkulacji trzeba wziąć pod uwagę kiedy inwestycja się zwróci -jak po 8-10 latach to już tej płyty nie będzie.
Sam obliczałem to wszystko dla zwykłej płyty gazowej, Prometeusza i elektrycznej - i jak już pisałem wodę gotuję czajnikiem elktrycznym a gotuję na zwykłej ( chociaż sama płyta jest ceramiczna ale z palnikami) gazowej. Jeżeli w domu nie ma instalacji gazowej i trzeb by ją dopiero zrobić to kalkulacja jest zupełnie inna.
Kuzyn wprowadził w osłupienie pana z firmy wykonującej przyłącza gazowe stwierdzeniem ( wszyscy inni całowali gazownika po rękach że nareszcie będzie gaz) że nie życzy sobie tej żółtej rury...
Ale on ma geotermiczne ogrzewanie, recylkulację ciepła , pompy ciepła i indukcyjną płytę. I kasy więcej niż niejedna instytucja państwowa...
Indukcja na dzisiejsze realia to bardziej szpan....
Pozdr.J.
Powrót do góry

zarowka
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: małopolska

Post#7 18 Kwi 2009 14:08   

Jan_Werbinski napisał:
bruns napisał:

Komu wiadomo? Powtarzasz mity nie mające oparcia w rzeczywistości.

KWh gazu kosztuje około 20% mniej niż prąd w II taryfie i około 2,5 raza mniej niż prąd w I taryfie.
Kuchnia indukcyjna to ponad 95% energii przekazana do potrawy, podczas gdy w gazowej to mniej niż 50%.

Koszt instalacyjny kuchni indukcyjnej:
Płyta Amica 1250 zł,
Osobny kabel od licznika 100 zł
Garnki (ikea) 200 zł
Razem: 1550

I gazowej:
Płyta Amica 250 zł,
Przyłącze gazowe 3000 (prąd każdy ma)
Dodatkowy kanał wentylacyjny w kominie do nawiewu powietrza, wymagany oprócz wywiewu 2000
Razem: 5250

Zatem dla oszczędnych prąd w II taryfie lub w drugiej kolejności gaz.
Dla estetów i wygodnych: tylko indukcja!

Można liczyć i liczyć - dodawać różne stałe i zmienne ale rachunek i tak przyjdzie wiadomy od dystrybutora. Elektryka ma prawie same zalety i jedną wadę - wyższy koszt - gaz natomiast ma dużo wad i zaletę której brakuje prądowi - koszt. Fakt jeśli nie ma się instalacji gazowej - nie ma co porównywać i wybrać prąd - sporo ludzi jednak zmienia stare urządzenia gazowe mając zatem instalacje i rozważają na co zmienić. Nie wiem jak by to wyszło prądem ale zużycie gazu dla 4 osobowej rodziny:
- normalne gotowanie na starej kuchence gazowej z piekarnikiem - obiady domowe,woda gotowana w czajniku na gazie, piekarnik gazowy (2 razy w tygodniu 2-3 godz ), przepływowy w miarę nowoczesny gazowy ogrzewacz wody do łazienki - prysznic/umywalka - zużycie gazu to 1 (słownie jeden ) metr sześcienny dziennie - miesiecznie od 25-35 m3 gazu. Cena metra gazu to ok złotówki - plus mega koszty dodatkowe (przysyły i inne stałe opłaty). Dodatkowo jak napisałeś - płyta gazowa 250 zł - indukcja 1500 zł - (mówię o wymianie na inny sprzęt mając instalacje ) - całkowity zatem wychodzi bardzo niekorzystnie dla prądu - za to wygodą prąd bije na głowe gaz - kazdy musi sobie odpowiedzieć czy stać go na tę wygodę i ew korzystać.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Kwi 2009 14:08   

Powrót do góry

sujka5
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Opole

Post#8 18 Kwi 2009 14:51   

Powinniśmy jeszcze wziąc pod uwagę że gazem możemy się zatruc, gaz jest wybuchowy , prąd z koleji może kogoś porazic .....ciekawe czy ktoś jeszcze zna jakieś inne zalety i wady prądu i gazu...hihihi
pozdrawiam (nie popadajmy w skrajności no chyba że dla jaj.....)
Powrót do góry

adamjur1
Poziom 24
Poziom 24

Post#9 18 Kwi 2009 16:33   

Jako doświadczony zyciowo lokator - mieszkam już w 8 miejscu ( w tym w 3-cim własnym ) przekazałem swoją opinię nt sprzętu kuchennego, może trochę poszerzoną o sprawy poboczne.
Nie wiemy czy autor mieszka w bloku czy w domku(nowobudowanym czy jużistniejącym), to też wymusza pewne rozwiązania i wprowadza ograniczenia....
Pozdr.J.
ps
mimo że jestem m. in. elektrykiem nic nie pisałem o zagrożeniach....
Powrót do góry

darekbociek
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Jaworzno

Post#10 Post autora tematu 18 Kwi 2009 18:06   

No tak nie napisałem, że to mieszkanie w bloku z gazem.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Kwi 2009 18:06   

Powrót do góry

Jan_Werbinski
Poziom 19
Poziom 19

Post#11 18 Kwi 2009 18:43   

sujka5 napisał:
Jeśli nie masz przyłącza gazowego to zamiast tak jak kolega proponuje 3 tys zł za przyłącz można sobie kupic butlę gazową i wydac max 150zł

Problem w tym, że 1 kWh czy 1 J energii z gazu propan butan jest sporo droższy od prądu, czy gazu ziemnego. :-)
Zatem się nie opłaca...

Dodano po 1 [minuty]:

adamjur1 napisał:
Indukcja na dzisiejsze realia to bardziej szpan....
Pozdr.J.

Używam od kilku miesięcy indukcji Alaska za 150 zł. Nie wiedziałem, że jestem na topie. :-)
Na zamontowanie czeka Teka dwupalnikowa.

Dodano po 2 [minuty]:

zarowka napisał:
brakuje prądowi - koszt. Fakt jeśli nie ma się instalacji gazowej - nie ma co porównywać i wybrać prąd - sporo ludzi jednak zmienia stare urzą

Mogę przy okazji remontu przerobić instalację gazową w moim domu i doprowadzić go także do kuchni (mam uprawnienia), ale świadomie wybrałem nowoczesność, wygodę i bezpieczeństwo. Cała kuchnia będzie elektryczna. W razie "W" mam też biwakową kuchenkę 3kW Primusa na dosłownie każde paliwo od gazu, benzyny, po parafinę czy ropę. :-)

Dodano po 1 [minuty]:

sujka5 napisał:
Powinniśmy jeszcze wziąc pod uwagę że gazem możemy się zatruc, gaz jest wybuchowy , prąd z koleji może kogoś porazic .....

Z gazem nieraz trudno się ustrzec wypadków takich jak obsługa przez osoby starsze, dzieci, zalanie palnika czy nieszczelność.
Kuchnia indukcyjna przy prawidłowo wykonanej instalacji, co wcale nie kosztuje wiele i zabezpieczeniu różnicowym za 100 zł nie porazi prądem. :-)
Powrót do góry

zarowka
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: małopolska

Post#12 19 Kwi 2009 07:34   

Jan_Werbinski napisał:
sujka5 napisał:

Kuchnia indukcyjna przy prawidłowo wykonanej instalacji, co wcale nie kosztuje wiele i zabezpieczeniu różnicowym za 100 zł nie porazi prądem. :-)

Wszystko jak napisałem wcześniej zależy od założeń. Indukcja sama w sobie już kosztuje dużo (kilka razy więcej ) - poza tym w moim przypadku np: jak będę zmieniał kuchenkę - będę musiał zmienić(dołożyć okablowanie) także część instalacji elektrycznej co znowu będzie kosztować i to nie tak mało (mam starą instalację ).Nie obejdzie się bez prucia ścian od parteru na piętro. Zapewne wszystko to w swoim czasie zrobię ale argument, że nie będzie tanio jest niemerytoryczny. Nie ma co także straszyć gazem - dużo więcej szkód i strat zdrowia/życia poczynił prąd - oczywiście nie porównuje bo prąd ma każdy - ale zatrucia gazem to zdarzają się ale zwykle " na rządanie" delikwenta, któremu życie juz się znudziło. Aby nie przeciągać - wybrałbym prąd ale z pełną wiedzą, że za wielką wygogę będzie dużo drożej - od zakupu - po codzienne użytkowanie.
Powrót do góry

adam_zg
Poziom 11
Poziom 11

Post#13 28 Kwi 2009 19:28   

Chciałbym jedno zauważyć, że na indukcji gotuje się taniej niż nawet na gazie. Kto nie wierzy niech poczyta i poszuka w necie porównania. Niewiele taniej ale zawsze takie są fakty.
pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

P.S. Porównywanie płyty indukcyjnej do czajnika elektrycznego nie ma sensu, dwie zupełnie inne technologie.

Dodano po 5 [minuty]:

P.S.2. Masz w domu gaz a nie masz siły kupuj płytę gazową np trochę lepszy model z palnikiem trójkoronowym. Masz siłę kupuj indukcje polecam Mastecookowy ID 4R dobra cena dobra moc poszczególnych pól.
Powrót do góry

Jan_Werbinski
Poziom 19
Poziom 19

Post#14 28 Kwi 2009 23:32   

Płyta indukcyjna na oko przekaże 94% energii do wody, a czajnik np 98%. Różnice są pomijalne.
Cena gotowania na gazie i prądzie jest naprawdę mało istotna. Najwazniejszy jest komfort, higiena, nowoczesność i wygoda. Indukcja, to 21 wiek!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Kwi 2009 23:32   

Powrót do góry

ruff22
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: RaDoM

Post#15 06 Maj 2009 18:46   

adam_zg napisał:
Chciałbym jedno zauważyć, że na indukcji gotuje się taniej niż nawet na gazie. Kto nie wierzy niech poczyta i poszuka w necie porównania. Niewiele taniej ale zawsze takie są fakty.
pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

P.S. Porównywanie płyty indukcyjnej do czajnika elektrycznego nie ma sensu, dwie zupełnie inne technologie.

Dodano po 5 [minuty]:

P.S.2. Masz w domu gaz a nie masz siły kupuj płytę gazową np trochę lepszy model z palnikiem trójkoronowym. Masz siłę kupuj indukcje polecam Mastecookowy ID 4R dobra cena dobra moc poszczególnych pól.

Nie mogłem się powstrzymać jestes pewny, że taniej ja za gaz płace 12zl/mc , mam też dodatkowy piec elektryczny(wiadomo cienka wydajność bo to nie indukcja) i praktycznie używany tylko w penych sytuacjach. Nie wiem gdzie Wy mieszkacie , że tak Wam się opłaca na prądzie gotować, sam z chęcią bym kupił indukcję znajomy ma zachwala, ale zapomina o szkodliwym polu magnetycznym w takiej kuchni, dlatego nie zaleca się podczas gotowania przebywania w poblizu taka kuchnia nie zda egzaminu wszędzie tam gdzie kucharz musi stać 8godzin przy kuchence nowotwór murowany.Poczytajcie troszkę jest o tym w necie
Powrót do góry

Jan_Werbinski
Poziom 19
Poziom 19

Post#16 06 Maj 2009 20:55   

Szkodliwe produkty spalania gazu mogą powodować nowotwory układu oddechowego. Na raka umiera 1/3 Polaków.
Jak dotychczas nie słyszałem, żeby ktoś umarł od kuchenki indukcyjnej, a od gazu to już umarło kilka milionów, z czego tysiące w kuchni.
Ty sobie gotuj na gazie, a ludzie lubiący wygodę na indukcji. W porównaniu z kosztami i czasem traconym na żywienie się "na mieście" różnica kosztów pomiędzy tymi kuchniami nie ma znaczenia. Za to ma znaczenie wygoda, brak smrodu i czystość. W przypadku kuchni otwartej to nawet nie ma o czym mówić.
Powrót do góry

Usunięty

Post#17 06 Maj 2009 21:13   

ruff22 napisał:
zapomina o szkodliwym polu magnetycznym w takiej kuchni, dlatego nie zaleca się podczas gotowania przebywania w poblizu taka kuchnia nie zda egzaminu wszędzie tam gdzie kucharz musi stać 8godzin przy kuchence nowotwór murowany.Poczytajcie troszkę jest o tym w necie

Wyczytał to kolega w "Gospodyni Domowej". czy może zasłyszał od znajomego znajomego, który z kolei usłyszał to od innego znajomego? Proszę podać chociaż jedno opracowanie w którym będzie udowodniona ta szkodliwość.
Powrót do góry

piotrekus
Poziom 9
Poziom 9

Post#18 04 Cze 2009 18:46   

Płyty ceramiczne gazowe np. czteropalnikowa Amica GC 0620 można już kupić za 600 zł. Gaz i nie brudzi garnków. dodatkowo do kompetu piekarnik gazowy z bajerami takimi jak w piekarniku elektrycznym np. CANDY FLG 203 X Plan Light - cena wyskoka jak na piekarnik gazowy ale za luksus trzeba płacić.
Powrót do góry

tobi79
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Gniezno

Post#19 01 Lip 2009 14:00   

Jan_Werbinski napisał:
brak tłustych osadów na meblach, bezpieczeństwo, niskie ryzyko poparzenia,

Co do tych tłustych osadów to ja bym się osobiście wstrzymał od tak zaawansowanych stwierdzeń. Jeśli dobrze uważałem na zajęciach, to potrawy gotujemy w temperaturze oscylującej w granicach 96-98 °C, natomiast smażenie odbywa się w temperaturach (w zależności od zastosowanego tłuszczu) 130-160 °C. Podczas procesów obróbki termicznej żywności uwalniane są z parą wodną do otoczenia cząsteczki przygotowywanej potrawy, w tym i tłuszcz. Więc, biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie warunki fizyczne procesu przygotowania potraw - tłuszcz i wszelkie inne dodatki będą się unosić w powietrzu bez znaczenia, czy podgrzewamy potrawę na gazie, prądzie, ognisku czy indukcji. A potem osadzać się m.in. na meblach, podłodze, firanach i wszędzie indziej, gdzie tylko znajdą miejsce.

Oczywiście kwestia utrzymania czystości nie może pozostać niezauważona, więc to jest jeden z głównych powodów wyboru indukcji.
Powrót do góry

Jan_Werbinski
Poziom 19
Poziom 19

Post#20 01 Lip 2009 22:08   

Być może tłuste osady są produktami spalania milionów litrów gazu ziemnego?
Niezależnie od teorii - kuchnie kopciuchów używających gazu są osmalone i tłuste jak przedwojenne parowozy, a elektryczne są czyste.
Powrót do góry

tobi79
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Gniezno

Post#21 02 Lip 2009 09:12   

Jan_Werbinski napisał:
kuchnie kopciuchów używających gazu są osmalone i tłuste jak przedwojenne parowozy, a elektryczne są czyste.

No może i tak by się wydawać mogło, ale czystość kuchni zależy też w dużym stopniu od dbania o nią. Od kiedy pamiętam moi rodzice (a właściwie moja mama) gotowali na gazie i kuchenka ZAWSZE lśniła czystością. Podobnie meble i otoczenie.
Ja też nie uważam, że moja kuchenka gazowa "lepi się brudu" czy jest "tłusta jak przedwojenny parowóz", a i meble wcale nie powalają na kolana warstwą brudu. Wszystko zależy od osoby, która nad tym sprawuje pieczę i po prostu sprząta i czyści. A widziałem wiele kuchenek elektrycznych, na których było tyle pozasychanych i poprzypalanych resztek, że żaden garnek nie chciał stać prosto. Ot, po prostu właścicielowi nie chciało się posprzątać.

Ale i tak uważam, że indukcja to jest to, chyba, że wynajdą coś lepszego.

Pozdrawiam
Powrót do góry

|Juno|
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Warszawa

Post#22 06 Lip 2009 12:26   

Mam pytanie.
Plyta indukcyjna Mastercook IDE64Z S
Co to jest to wolna strefa indukcyjna.
http://www.mastercook.pl/?page=produkt&mcpc_id=1030&mcp_id=1475
http://www.female.pl/artykul/3235/Gotowa...C4%85tkow%C4%85-funkcj%C4%85-Evolis.html
W sensie na pewno ma jeden generator max 3.6 kW, ta strefa oczywiscie.
I mozna postrawic np. 2 mniejsze garnki lub 3 albo jeden duzy.
Teraz jak to sie ma do tej zasady, ze garnek musi odpowiadac wielkoscia polu grzewczemu, skoro w tym wypadku nie musi.
Ktos moze to jakos przystepnie objasnic?
Pozdrawiam.
Powrót do góry

przedsiebiorca1
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Warszawa

Post#23 31 Sie 2009 06:39   

Jeżeli u mnie gaz w Brwinowie jest drogi i nie mam przyłącza gazowego, to bardziej opłaca się zakładać butle ?? Czy podłączać się do gazowni
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Sie 2009 06:39   

Powrót do góry

ruff22
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: RaDoM

Post#24 25 Lis 2009 04:18   

Cytat:
ruff22 napisał:
zapomina o szkodliwym polu magnetycznym w takiej kuchni, dlatego nie zaleca się podczas gotowania przebywania w poblizu taka kuchnia nie zda egzaminu wszędzie tam gdzie kucharz musi stać 8godzin przy kuchence nowotwór murowany.Poczytajcie troszkę jest o tym w necie

Wyczytał to kolega w "Gospodyni Domowej". czy może zasłyszał od znajomego znajomego, który z kolei usłyszał to od innego znajomego? Proszę podać chociaż jedno opracowanie w którym będzie udowodniona ta szkodliwość.

Kpisz sobie ze mnie wyczytałem to z instrukcji obsługi kuchni w sklepie. Nie zaleca się przebywac w odległości 1m od kuchni jak i osobom z rozrusznikami serca. Trzymanie nosników magnetycznych w poblizu działającej kuchni uszkadza je trwale.

Masz instrukcję to poczytaj jak nie masz tak napisane to producent wprowadza Cię w błąd zadzwoń do pierwszego sklepu, a co do działania samego pola poczytaj trochę o piecach indukcyjnych hutniczych i ich wpływ na organizm.

Ja juz taka kuchnię kupiłem, ale to nie ja gotuję więc mam to gdzieś.
Powrót do góry

krzysztof62
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Poznań

Post#25 02 Gru 2009 11:09   

Podczas testowania nowej jednopalnikowej kuchenki indukcyjnej stwierdziłem pobór 0,7A prądu gdy jest wyłączona (w stanie czuwania). Aby wyeliminować niepotrzebne duże (160W!) straty energii trzeba wyciągać wtyczkę z gniazda sieciowego, co zaleca producent.
A co zrobić w przypadku dużych, zabudowanych kuchenek?
Jeżeli wszystkie kuchenki mają tak duży pobór prądu w stanie czuwania to ich użytkowanie wcale nie jest tanie.
Zastanawia mnie to, co tak dużo energii pożera - elektronika?
Powrót do góry

michcio
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: M-ce

Post#26 02 Gru 2009 12:37   

Prześledźmy koszty:

Cena m3 GZ50 to 2,40 zł/m3, metr sześcienny to około 32 MJ energii.
Cena prądu to około 45 gr/kWh, kWh to 3,6 MJ energii.

Gaz: 32/2,4 = 13,3 MJ za 1 zł.
Prąd: 3,6/0,45 = 8 MJ za 1 zł.

Więc gaz da nam 66% więcej energii za tą samą cenę.

Ale dochodzi jeszcze sprawność urządzeń.

Sprawność indukcji to przyjmijmy 95%.
Kuchenki gazowej to ile? Powiedzmy 50% (pewnie dość realne).

Czyli teraz za złotówkę dostaniemy:
-z gazu 6,65 MJ energii
-z prądu 7,6 MJ energii

Czyli prąd wychodzi około 10% taniej. Gaz z butli jest chyba droższy od ziemnego, więc jeszcze taniej.

PS: Te osady na meblach oczywiście są przy kuchence gazowej. Przy elektrycznej ich nie ma, albo są znacznie mniejsze.
Bo z tego co wiem, to nie jest to tłuszcz z potraw, tylko zanieczyszczenia z gazu. Przecież to nie jest 100% metan tylko lekko powyżej 90%. Więc niecałe 10% to inne substancje.
Powrót do góry

Trzesek
Poziom 11
Poziom 11

Post#27 20 Gru 2009 13:08   

Witam zrobiłem doświadczenie i mam prośbę do posiadaczy płyty ceramicznej oraz indykcyjnej.

Mianowicie zagotowałem 1 litr wody na gazie duży palnik oraz w czajniku elektrycznym.
PRĄD:
czajnik 2200W Philips pojemność całkowita 1,5 Litra
czas do momentu wrzenia "duże bąble" 3 min , zużycie zmierzone 0,1 kWh = 0,05 PLN
GAZ:
garnek "nowszego typu" pojemność 1,5 Litra największy palnik śr. 10cm gaz na max-a.
czas do momentu wrzenia "duże bąble" 6 min 40 sek, zużycie zmierzone 0,03 m3 = 0,057 PLN

temperatura zew -12C
temperatura wew +21,5C
temp. wody ??? ale odmierzana tuż przed gotowaniem lana prosto z kranu.
Wysokość nad poziomem morza około 360m (inna temp wrzenia w zależności od miejsca)
Mam prośbę do posiadaczy płyt o zrobienie takiego eksperymentu (pomiar zużycia energii potrzebnej do zagotowania dokladnie 1 L wody)

Wyłączyć zbędne urządzenia odczytać stan licznika a po zgotowaniu wyliczyc ile prądu zostalo pożarte.

pozdrawiam.

ps. może jest szansa wykorzystać indukcję do C.O. lub bojlera skoro czas potrzebny do zagrzania tej samej ilości wody przy prądzie jest krótszy ???
Powrót do góry

michcio
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: M-ce

Post#28 21 Gru 2009 15:43   

Nie było by lepiej, bo było by drożej.
Indukcja jest droga, grzałka to tylko kilka złotych.
Poza tym jednak grzałka ma większą sprawność niż indukcja - pojedyncze %, ale przy ogrzewaniu na przykład to już nie było by mało.

Poza tym ogrzewanie C.O. czy tez C.W.U jest tańsze gazem, bo sprawność kotła gazowego to 90-110% (110 przy kotłach kondensacyjnych), a gaz jest tańszy.

Kuchenka gazowa vs czajnik elektryczny to nie to samo co kocioł gazowy vs elektryczny :)
Powrót do góry

Trzesek
Poziom 11
Poziom 11

Post#29 21 Gru 2009 21:30   

Chodziło mi o to ile energii pobiera płyta indukcyjna, a ile ceramiczna.
Rzetelny pomiar, dokladnie 1 L ile energii.

Nie mam w/w urządzeń wiec chciałem poprosić kogokolwiek życzliwego o taki pomiar.
Powrót do góry

matjaca
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Gdańsk

Post#30 28 Sty 2010 22:30   

Witam, ludzie czy nikt tak na prawdę nie potrafi odpowiedzieć na pytanie " Gaz czy płyta indukcyjna?" a pytanie jest proste !!! a ktoś robi jakieś wyliczenia, 1l wody i to z czajnikiem elektrycznym !!! gdzie czajnik elektryczny a gdzie indukcja dwie różne rzeczy, a teraz nowe i stare pytanko ,"mam teraz gaz ale myslę o indukcji co bardziej będzie się opłacało w "opłatach !!!" nie w kupnie!!! kuchenki, garów itp !!! czy instalacji !!! przechodząc z gazu na prąd w indukcji!!!!!!! czy to sie będzie opłacało?

Na Forum obowiązuje zasada poprawnej polszczyzny, jak również wstrzymanie się z emocjami!
Proszę wziąć to sobie pod uwagę.
<skryn>

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> Gaz czy płyta indukcyjna?
Strona 1 z 7 Idź do strony 1234567  Następny