Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kolektor słoneczny - ciąg dalszy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Kolektor słoneczny - ciąg dalszy
Autor
Wiadomość
astony
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: jaworzno

Post#61 24 Kwi 2009 10:39   

Re: Kolektor słoneczny - ciąg dalszy

Czym poczernić rurki miedziane w domowych warunkach?
pozdro
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Kwi 2009 10:39   

Powrót do góry

xuzi
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: kRK

Post#62 24 Kwi 2009 11:06   

Nie pamiętam na jakiej stronie ale znalazłem kiedyś taką instrukcje:

"Miedź bardzo łatwo, ładnie i trwale daje się barwić na kolor czarny. Najpopularniejszym sposobem czernienia miedzi jest tzw. opalanie.
Jeśli masz zamiar je wykonać, to musisz na początku sporządzić roztwór o składzie:

Woda 100 ml,
Azotan miedziowy Cu(NO3)2 20 g,
Azotan srebrowy AgNO3 0,2 g.

Roztwór ten przygotuj w następujący sposób: W 80 ml wody destylowanej rozpuść azotan miedziowy, a osobno w 20 ml wody destylowanej - azotan srebrowy.
Bezpośrednio przed czernieniem oba te roztwory zlej razem, wymieszaj i umoczoną w nim szmatką zwilżaj powierzchnie odpowiednio przygotowanych przedmiotów
miedzianych. Po zwilżeniu całego przedmiotu, opala się go nad ogniem (np. świecącym płomieniem palnika). Początkowo przedmiot ogrzewaj powoli,
następnie zaś nad silnym płomieniem. Ogrzewać należy tak długo, aż występujące początkowo zabarwienie zielone przybierze kolor czarny.

Po ostygnięciu przedmioty oczyść miękką szczotką drucianą, a jeśli cała ich powierzchnia nie uzyskała równomiernego koloru czarnego,
zwilż je roztworem ponownie i znów opal.

Na zakończenie, tym razem wyjątkowo bez mycia, lecz po wyszczotkowaniu, przedmioty lekko przetrzyj oliwą lub wazeliną. "
Powrót do góry

tarnowski
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Piastów

Post#63 24 Kwi 2009 11:20   

Nie wiem czy Cię moje rozwiązanie usatysfakcjonuje ,bo jest w tym temacie sporo receptur czystych i eleganckich , choć ze skutecznością różnie bywa.
Ja kiedy budowałem kilka lat temu pierwszy solar ,po odtłuszczeniu wsadziłem miedziane rurki do szamba .
Po tygodniu były czarne....
Spróbuj na kawałku i się przekonaj....
Powrót do góry

xuzi
Poziom 12
Poziom 12

Post#64 24 Kwi 2009 12:11   

tarnowski piszesz:

Cytat:
Ja kiedy budowałem kilka lat temu pierwszy solar ,po odtłuszczeniu wsadziłem miedziane rurki do szamba .
Po tygodniu były czarne....

czy tak poczerniona rura miała trwałą barwę ?
Powrót do góry

mosfetkiler
Poziom 17
Poziom 17

Post#65 24 Kwi 2009 12:56   

Te przepisy pochodzą z książek Stefana Sękowskiego. Znana była onegdaj cała seria jego książek o różnych doświadczeniach chemicznych dla amatorów. W tej samej książce jest też o ile pamiętam przepis na czernienie miedzi roztworem tzw. "wątroby siarczanej" czyli wielosiarczku potasu otrzymywanej przez stopienie potażu z siarką. Proces przebiega bez opalania, tylko przez działanie roztworem.
Powrót do góry

tarnowski
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Piastów

Post#66 24 Kwi 2009 16:03   

xuzi napisał:
czy tak poczerniona rura miała trwałą barwę ?

Sprawdź na kawałku rurki ,będziesz miał odpowiedź .Moim zdaniem to jest podobna reakcja do opisywanych powyżej...

Poz
Darek
Powrót do góry

janusz grzybek
Poziom 1
Poziom 1

Post#67 25 Kwi 2009 10:38   

pytanie czy owinięcie rura miedzianą miekką bojlera zda egzamin. nie wiem w jakim stanie jest wezownica w bojlerze
Powrót do góry

joy_pl
Admin grupy DIY
Admin grupy DIY

Miasto: Cierpice

Post#68 25 Kwi 2009 11:01   

janusz grzybek napisał:
pytanie czy owinięcie rura miedzianą miekką bojlera zda egzamin. nie wiem w jakim stanie jest wezownica w bojlerze
Nie, będą ogromne straty...
Powrót do góry

przemek-maly
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: kielce

Post#69 25 Kwi 2009 15:37   

witam

koledzy spróbuje zrobic próżniowy kolektor i tu pytania

wymyśliłem
rurkę miedzianą przełożyć przez rurkę szklaną dobrze zakorkować i wyssać z niej powietrze.

czy lepiej zrobić jak wyżej kolega proponował szczelną ramę ... tylko jaką szybe tam zastosować?
Powrót do góry

Tarnus
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Nowy Sacz

Post#70 25 Kwi 2009 21:43   

Panowie wiele odpowiedzi znajdziecie tu:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463.html

Marek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Kwi 2009 21:43   

Powrót do góry

Brutal123
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: teklinów

Post#71 30 Kwi 2009 21:44   

Witam ja mam takie pytanko : zrobiłem kolektor słoneczny wrzuciłem go na dach i połączyłem z bojlerem w piwnicy wężem ogrodowym poprowadzonym przez kanał wentylacyjny w kominie. Problem polega na tym że pompka c.o. nie może tego przepchnąć (za duża różnica poziomów ok 7m ) Jaką pompę zastosować ? Czy to w ogóle będzie opłacalne - "pchać" wodę na taką wysokość ?
Powrót do góry

Łukasz2407
Poziom 14
Poziom 14

Post#72 02 Maj 2009 22:38   

Brutal123
Po pierwsze musiałbyś dać jakieś dane twojego kolektora tj. czy pracuje w układzie otwartym czy zamkniętym?
Czy składa się z równolegle czy szeregowo połączonych płyt?
Czy wąż ogrodowy załamuje się gdzieś na swojej drodze?
Czy zastosowałeś pompę nową czy używaną (pytanie czy sprawna?)?
Powrót do góry

Brutal123
Poziom 10
Poziom 10

Post#73 03 Maj 2009 06:43   

Panele mam połączone szeregowo w układzie zamkniętym . Pompa jakoś dała rade ale dopiero na 3 biegu (102W). Gdyby tak załączać pompę cyklicznie np. co 2 min na 2 min żeby zaoszczędzić na prądzie. Miałoby to sens ?
Powrót do góry

Łukasz2407
Poziom 14
Poziom 14

Post#74 03 Maj 2009 10:19   

Potrzebowałbyś sterownik różnicowy, który załącza pompę w zależności od temperatury na kolektorze(jeśli niższa na bojlerze niż na kolektorze to uruchomi pompę).
Możesz zastosować sterownik Euroster 1100Z. Koszt takiego urządzenia to ok. 150 - 170 zł.
Trochę mnie dziwi, że dopiero na 3 biegu pompa przepycha płyn. Może masz za małą średnicę węża? Jakiego węża użyłeś? Wewnętrzna średnica powinna wynosić przynajmniej 16-18 mm.

Dodano po 1 [minuty]:

Poza tym cykliczne załączanie pompy nie ma sensu ze względu na to, że woda w kolektorze nie zdąży się nagrzać...
Powrót do góry

xuzi
Poziom 12
Poziom 12

Post#75 04 Maj 2009 10:22   

Jeśli to układ zamknięty wtedy różnica wysokości tak naprawdę nie ma znaczenia na wysokość podnoszenia pompy !
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Maj 2009 10:22   

Powrót do góry

Brutal123
Poziom 10
Poziom 10

Post#76 04 Maj 2009 17:58   

Gdzie można kupić taki sterownik ? bo nie mogę znaleźć . Wąż faktycznie ma mniejszą średnice wewnętrzną ok 12mm .
Powrót do góry

Łukasz2407
Poziom 14
Poziom 14

Post#77 04 Maj 2009 19:51   

W każdej hurtowni hydraulicznej lub na allegro można taki sterownik dostać. Co do pompy to podejrzewam że ma za duże opory hydrauliczne i poprostu nie daje rady. Radziłbym zmienić te węże ogrodowe na rurki Dn 18 mm. Co prawda nie wiem jaką max temperaturę jesteś w stanie osiągnąć na swoim kolektorze, ale jeśli nie przekracza ona 90 st.C to radziłbym Ci użyć rur Alu-PEX z wkładką aluminiową o srednicy 20 mm. Zgadzam się z xuzi. W twoim układzie najbardziej prawdopodobną przyczyną są opory na rurociągach...
Powrót do góry

xuzi
Poziom 12
Poziom 12

Post#78 05 Maj 2009 10:41   

Brutal123
A jak podłączyłeś kolektor ? Gdzie zasilanie a gdzie powrót ? Jak możesz to umieść zdjęcia Twojego kolektora
Powrót do góry

sztorm
Poziom 12
Poziom 12

Post#79 07 Maj 2009 08:53   

Panowie jest jeszcze jeden dosyć prosty sposób czernienia, nie wiem jednak jak on ma się do miedzi, może ktoś spróbuje i opisze rezultaty. Metoda opiera się o nawęglanie stali a cały proces na potrzeby uzyskania czarnego koloru powierzchni polega na mocnym podgrzaniu metalowego elementu i wystudzeniu go w zużytym oleju silnikowym. W ten sposób czerniłem drobne elementy w wiatrówce jak porysowane śrubki czy spust, jednak jak zaznaczyłem na początku nie wiem jak to się sprawdzi przy elementach miedzianych.
Pozdrawiam…
Powrót do góry

starck1
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: iława

Post#80 08 Maj 2009 13:29   

witam mam pytanie do szentera a

chce połączyć bojlery w ten sam sposób jak u ciebie
Czy woda w górnym bojlerze jest cieplejsza niż w dolnym
(oczywiście powinno tak być) jakimi przekrojami rur masz połączone te bojlery
Powrót do góry

jack_111
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Wejherowo

Post#81 13 Maj 2009 22:18   

Zrobiłem kolektor - świetna sprawa - bojler 100 litrów podłączony do kolektora który jest wykonany z węża ogrodowego (około 100 metrów) który jest umieszczony pod szybą o wymiarach 1na2 metra (po starych drzwiach balkonowych). Umieściłem go na dachu, kierunek południe pod kątem 40 stopni. Używam go latem, w słoneczne dni temperatura wody wynosi 40-50 stopni. Kolektorem steruje sterownik z czujnikiem temperatury w kolektorze i bojlerze który załącza pompkę. Dla mnie taki plus że nie muszę robić ognia w piecu żeby mieć wodę do kąpieli.
Polecam!
Powrót do góry

gromleon
Poziom 22
Poziom 22

Post#82 15 Maj 2009 11:34   

kurcze kolego jak do licha na powierzchni 1x2 metra zmieściłeś 100 metrów weża?
Drugie pytanie jak go ułożyłeś aby na "zakrętach" się nie załamywał ?
Bardzo mnie to ciekawi więc jakbyś mógł opisz to w miarę dokładnie.
Powrót do góry

jack_111
Poziom 6
Poziom 6

Post#83 15 Maj 2009 21:18   

Wąż jest ułożony w kółka (a właściwie w "jajo") od krawędzi okna czyli dużych kółek aż do malutkich tak że prawie całą powierzchnie zajmuje wąż.
Wąż się nie załamuje, najgorzej jest przy ostatnich, małych kręgach dlatego trzeba pozostawić środek bez węża.
Wąż mam lekko dociśnięty dwoma listewkami by był na swoim miejscu, przy kącie 40 stopnie zjeżdża w duł.
Pod wężem mam folie odbijającą od ogrzewania podłogowego, płyte pilśniową i styropian 5cm, od spodu cienką sklejke - nie wiem czy to dobre rozwiązanie ale coś takiego akurat miałem.
Powrót do góry

gromleon
Poziom 22
Poziom 22

Post#84 15 Maj 2009 21:37   

Tak się właśnie zastanawiałem jak ci się to udało hehe. Pomysł myślę dobry i nie drogi.
Ja myślałem aby to zrobić na wężach ogrodowych czarnych i u góry i dołu kolektora zamontować rurki plastikowe i zastosować podstawy dysz z opryskiwacza ciągnikowego i wąż puścić prosto około 20 sztuk po 2 metry w dół do drugiej rurki tak samo wykonanej. Reszta standard szkło jakaś izolacja i rama.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Maj 2009 21:37   

Powrót do góry

jack_111
Poziom 6
Poziom 6

Post#85 15 Maj 2009 22:20   

To są węże 1/2 cala zwykłe, zielone, siatkowane.
Czarne na pewno byłyby lepsze.
Powrót do góry

andgelos
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: jaslo

Post#86 19 Maj 2009 14:11   

ja mam pytanie do tych co zrobili ogrzewanie na kaloryferach po CO, A mianowicie: pytałem w sklepie z instalacją CO o jakieś tanie przewody albo rurki do połączenia kolektora z wymiennikiem i dostałem odpowiedź że tylko rurki miedziane na lucie twardym się sprawdzą a inne typu rurki z PCV czy węże wsystko to się pod wpływem temperatury "rozleci" gość powiedział że temperatury sięgnął w lecie do 150 stopni i tylko miedż wytrzyma.
prosze o dorade bo wydaje mi się że grzejniki nie nagrzeją cieczy do takich temperatur.
Powrót do góry

malumalu
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: lubin

Post#87 20 Maj 2009 05:42   

andgelos napisał:
gość powiedział że temperatury sięgnął w lecie do 150 stopni i tylko miedż wytrzyma.
prosze o dorade bo wydaje mi się że grzejniki nie nagrzeją cieczy do takich temperatur.

Grzejniki może nie ogrzeją... ale słońce na pewno ogrzeje wodę w grzejnikach do temperatury 150 stopni i to bez żądnego problemu.
Powrót do góry

andgelos
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: jaslo

Post#88 21 Maj 2009 10:47   

mój pomysł jest taki: pracuje w firmie okniarskiej więc załatwiłem sobie rame okienną z wkładem szybowym z podwujną szybą o wymiarach zbliżonych do płyty grzeinika, mam tego dwie sztuki wymiar 60 cm x 190 cm czyli powierzchnia grzewcza około 2,30m2 umieszcze panel grzejnikowy pod ramką za szkłem od spodu zaizoluje wełną mineralną gru.5 cm i taką pake zainstaluje na dachu . Tylko teraz pytanie w jakiej pozycji bedzie lepiej żeby grzejniki były czy poziomo czy pionowo Kolektor słoneczny - ciąg dalszy który układ byłby lepszy? dodam tylko że użyje wymiennika ciepła 250 litrowego w układzie zamkniętym z pompą obiegową o mocy około 60 W.
Powrót do góry

necavi
Poziom 14
Poziom 14

Post#89 23 Maj 2009 20:45   

Na moje oko żaden z nich: nierównomierny przepływ wody i "martwe" strefy w grzejnikach oraz możliwość zapowietrzenia układu to wady które widzę.
2 układ ale odwrócony o 90 stopni czyli grzejniki poziomo. Wspominasz o układzie zamkniętym ale naczynie przeponowe to chyba dasz?
Tak zastanawiam się przy okazji, czy dla starszych grzejników układ zamknięty to dobry pomysł?
Powrót do góry

dobry001
Poziom 10
Poziom 10

Post#90 31 Maj 2009 11:14   

Cz próbował ktoś zabezpieczyć kolektory przed przegrzaniem za pomocą rolet, żaluzji lub innych przysłon.
Było by to prostsze rozwiązanie niż budowa np. zapasowych odbiorników ciepła
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Kolektor słoneczny - ciąg dalszy
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 3 z 4 Idź do strony Poprzedni  1234  Następny