Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wymiana łożysk w pralce Amica.

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Początkujący -> Wymiana łożysk w pralce Amica.
Autor
Wiadomość
phiter
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: bielsko

Post#1 Post autora tematu 21 Kwi 2009 07:47   

Witam, na forum jest wiele materiałów dot. wymiany łożysk w pralkach amica różnych modeli (chodzi o te ładowane od frontu), ostatnio zdażyło mi się wymienić łożyska w dwóch pralkach tej firmy i dzięki elektrodzie wszystko poszło gładko... ALE.
W obu moich przypadkach przednia obudowa z oknem pralki była zanitowana i nierozbieralna co znacznie utrudniło wyciągnięcie bębna i jego włożenie (górą, najlepiej mieć kogoś do pomocy).
Czy tylko ja się spotkałem z tym faktem? Może jednak da się to odkręcić tylko zamiast mięśni powinienem mózgu użyć? :)
Pozdrawiam.

Proszę podać model w temacie
<skryn>

Powrót do góry

jogi1966
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Piasek

Post#2 26 Kwi 2009 13:28   

Re: Wymiana łożysk w pralce Amica.

a w jakich modelach Amici -możesz wyciągać zbiornik na leżąco mniejszy kłopot i zrobisz to sam
Powrót do góry

artfik
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: "-''

Post#3 26 Kwi 2009 21:31   

Amica nie miała modelu żeby trzeba było wyciągać zbiornik górą. Przynajmniej ja nie kojażę.

Dodano po 5 [minuty]:

Amica nie miała modelu żeby trzeba było wyciągać zbiornik górą. Przynajmniej ja nie kojażę,ale podaj.typ tych pralek
Powrót do góry

tomspeed
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: kaszuby

Post#4 28 Kwi 2009 23:22   

w amice albo wyciaga sie krzyzak, albo caly zbiornik. kolega malo doswiadczony to nie wie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Kwi 2009 23:22   

Powrót do góry

phiter
Poziom 17
Poziom 17

Post#5 Post autora tematu 28 Kwi 2009 23:40   

Modelu tych pralek nie pamiętam gdyż było to jakiś czas temu, oczywiście może dało się zdjąć ten przód obudowy (odkręcić) lecz miałem dostęp do podnośnika więc wyciągłem górą.
W tych pralkach były nity w otulinie plastikowej łączące boki z przednią obudową, być może był to rodzaj zatrzasku. Posiadam zdjęcia tegoż lecz nie wiem jakiej jakości - zamieszczę niebawem.
Powrót do góry

RamRamirez
Poziom 6
Poziom 6

Post#6 01 Mar 2012 22:32   

Witam.

Podepnę się pod ten temat, bo nie chce zakładać nowego.
Potrzebuję wymienić łożyska w pralce Amica Optima 800.
Udało mi się wyciągnąć wszystkie elementy i dostać się do obudowy bębna, sam bęben, z wielkim wysiłkiem, udało mi się wyciągnąć. Teraz łożyska. Obudowa ma dwa i czy powinienem wymienić oba? W którą stronę mam je wybijać?
Łożysko zewnętrzne:
i wewnętrzne:

Próbowałem walić młotkiem, ale bez żadnego efektu. Co zrobić?

Pozdrawiam.
Powrót do góry

szypek72
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Tbg, S-rz, Stalowa Wola

Post#7 01 Mar 2012 22:36   

Wewnętrzne do wewnątrz po wyciągnięciu simeringa a zewnętrzne na zewnątrz. Duży młotek i pójdzie :D
Powrót do góry

RamRamirez
Poziom 6
Poziom 6

Post#8 01 Mar 2012 22:43   

Mam po prostu walić młotkiem aż wyjdzie?
Powrót do góry

phiter
Poziom 17
Poziom 17

Post#9 Post autora tematu 01 Mar 2012 23:30   

Wyjmowanie samego simmera to niepotrzebna robota, wychodzi razem z łożyskiem. Młotek, wybijak (może być kawałek pręta -lepszy pręt z dobrej stali niż bylejaki chiński wybijak). Najpierw łożysko zewnętrzne do zewnątrz potem wewnętrzne z simmeringiem do wewnątrz. Jak będziesz miał farta to to drugie łożysko wyjdzie całe a jak nie to się rozleci i zostanie zewnętrzny pierścień z którym się trochę pobawisz. Ale też wyjdzie. Podstawa to minimum 1,5 kg młotek:)
Powodzenia
Powrót do góry

RamRamirez
Poziom 6
Poziom 6

Post#10 05 Mar 2012 21:42   

Ok. Łożyska wybite, jutro kupię nowe. Teraz powiedzcie mi, czy przy wkładaniu trzeba użyć jakiegoś smaru (towotu)? Jest jakiś sposób, żeby je łatwo wbić?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Mar 2012 21:42   

Powrót do góry

phiter
Poziom 17
Poziom 17

Post#11 Post autora tematu 05 Mar 2012 22:07   

Przed wbiciem posmaruj gniazda, wbijasz łożyska po zewnętrznym pierścieniu, najlepiej przez jakąś stalową podkładkę o średnicy trochę mniejszej niż łożysko. Simmering ja wciskam ręcznie, w środku smarować smarem silikonowym. Od biedy może być wazelina techniczna.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Mar 2012 22:07   

Powrót do góry

RamRamirez
Poziom 6
Poziom 6

Post#12 05 Mar 2012 22:20   

Jeszcze jedno. Opłaca się oszczędzać na łożyskach i simmeringu? Bo w jednym sklepie łożysko oryginalne kosztuje ok 15 zł, a w innym (wysyłkowym) połowę taniej. To samo z simmeringiem.
Powrót do góry

york2006
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: elblag

Post#13 30 Mar 2012 21:29   

Dziś robiłem to samo. Zewnetrzne wyszło bez problemu, ale ileż te wewnętrzne młotów dostało to brak słów... bałem się o obudowę bębna, bo aż sie porobiły białe kreski od wewnątrz, na wysokości grzbietów. Wydłubałem uszczelniacz i dopiero wtedy łożysko zaczęło współpracowac :). Problem byl pewnie dla tego, że uszczeniacz puścił wodę na łożyska, i nieco przyrdzewiały.

Koszt 35zł za dwa łozyska i uszczelniacz. Niestety nie było SKF, więc wzięłem co dawali (jakieś krajowej produkcji)
Powrót do góry

zhudomel
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: 30 od Katowic

Post#14 30 Mar 2012 21:43   

york2006 napisał:
Wydłubałem uszczelniacz
I tak jest najlepiej. Simmering potrafi bardzo hamować łożysko. A poza tym na tulei za uszczelniaczem jest często dużo osadu, który utrudnia wybijanie łożyska. Dlatego najlepiej jest wydłubać simmering i wyczyścić tuleję, żeby łożysko łatwiej się wysuwało.
Powrót do góry

szypek72
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Tbg, S-rz, Stalowa Wola

Post#15 30 Mar 2012 21:56   

Już kilka postów wcześniej o tym pisałem :D , lecz kol. phiter nie zgodził się ze mną.
Powrót do góry

york2006
Poziom 11
Poziom 11

Post#16 30 Mar 2012 22:37   

Oczywiście każdy ma swoje sposoby. Jeśli łożysko nie przyrdzewieje do tulei, bardzo prawdopodobne jest, że da sie nim wypchnąc uszczelniacz, ale należy pamiętac o tym , że tłuczemy w łożysko obsadzone w plastiku, i jakiekolwiek zmniejszenie oporu (chociażby wydłubanie uszczelniacza) może okazac się zbawienne.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Mar 2012 22:37   

Powrót do góry

machefi
Moderator AGD
Moderator AGD

Miasto: warmińsko-mazurskie

Post#17 30 Mar 2012 23:37   

york2006 napisał:
Dziś robiłem to samo. Zewnetrzne wyszło bez problemu, ale ileż te wewnętrzne młotów dostało to brak słów... bałem się o obudowę bębna, bo aż sie porobiły białe kreski od wewnątrz, na wysokości grzbietów.

No toś miał szczęście żeś nie wybił dziury w kotle . Najbezpieczniej po wydłubaniu uszczelniacza podłożyć pod spód stabilny klocek drewniany i wtedy można walić do woli :D .
Powrót do góry

york2006
Poziom 11
Poziom 11

Post#18 31 Mar 2012 00:18   

Toteż podobnie uczyniłem :) Z tym że akurat miałem pod ręką obudowę małego subwoofera z wyciętą dziurą na głośnik :) jak się nie ma prasy to trzeba kombinowac :) ważne że się udało :)
Powrót do góry

gulgulq
Poziom 9
Poziom 9

Post#19 10 Kwi 2012 21:46   

witam
może ktoś napisze łopatologicznie jak dobrać się do bębna :) ??

zapytam najpierw czy są jakieś niespodzianki po drodze zanim zacznę rozkręcać??
mam do wymiany łożyska
Powrót do góry

york2006
Poziom 11
Poziom 11

Post#20 10 Kwi 2012 22:42   

Właściwie żadnych niespodzianek nie napotkasz. Ściągasz górną pokrywę (2 śrubki z tyłu), następnie górny panel, potem dolny, i na końcu częśc środkową (najwygodniej najpierw ściągnąc z niej gumę). Dalej odpinasz kable od silnika i grzałki, ściągasz gumowe odpływy, i odkręcasz obciążenia (żeby się nie przemęczac przy wyciąganiu). Ostatnia czynnośc to wyjęcie bębna do góry. Mnie całośc zajęła jakieś 20 minut, z użyciem wkrętarki ( żeby szybciej śrubki wychodziły), i nigdy wcześniej tego nie robiłem.
Powrót do góry

zhudomel
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: 30 od Katowic

Post#21 11 Kwi 2012 01:11   

york2006 napisał:
ściągasz gumowe odpływy, i odkręcasz obciążenia (żeby się nie przemęczac przy wyciąganiu). Ostatnia czynnośc to wyjęcie bębna do góry.
- zbędne.
Odkręcasz dwa wkręty na dole z tyłu obudowy i przesuwasz obudowę do tyłu. Zbiornik zostaje na podstawie; odkręcasz przednią pokrywę, z tyłu koło pasowe i wyciągasz bęben ze środka.
Powrót do góry

skryn
Admin grupy AGD
Admin grupy AGD

Miasto: Pomorze Środkowe

Post#22 11 Kwi 2012 07:49   

gulgulq napisał:
witam
może ktoś napisze łopatologicznie jak dobrać się do bębna :) ??

zapytam najpierw czy są jakieś niespodzianki po drodze zanim zacznę rozkręcać??
mam do wymiany łożyska

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1792827
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Początkujący -> Wymiana łożysk w pralce Amica.
Strona 1 z 1