Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezkompromisowy Sub Zibiego

dj_zibi 21 Kwi 2009 17:57 5195 13
  • Założenia.
    Bezkompromisowy Sub do muzyki!

Przetwornik to Ravemaster BSW 154 II. Głosnik kupiony na moje 18 lub 19 urodziny czyli trochę czasu temu.

Obudowa wykonana z pł. Wiórowej 2x18mm, w środku dość duża komora dla wzmacniacza. Obudowa oklejona naturalnym fornirem orzechowym lakierowana lakierem Nitrolak półmat. Obudowę a raczej fornirowanie zepsułem jak tylko mogłem, niestety tak jest jak człowiek się spieszy, czasem myślę by zrobić mu nowy domek ale sub i tak stoi w kącie wiec ludzi nie straszy. Dla pytających fornir nie odłazi ale denerwuje mnie widok łączenia formatek, niestety ciezko to zakamuflować jednak ja się nie postarałem.

Napęd-> wzmacniacz
    Miał to być panel 2+1, mocny wzmacniacz do suba + "awaryjny"wzmacniacz stereo. Wykonałem go na układach Irka jako stereo to "testowy" Uniamp. Za napędzanie BSW odpowiada koniec mocy n-mosfet Irka na 2 parkach. Zasilanie to dwa trafa 450VA 2x43V + 250VA 2x26V. Filtr DP, konstrukcja CartonAudio lekko zmodyfikowana przez Altona(dzięki za pomoc). W założeniach miał być jeszcze potencjometr sumy jednak zrezygnowałem. Sam panel(blachę) wykonał jeden z forumowiczów kosztowało mnie to 80zł, niby dużo ale samemu ciężko to zrobić.
    Niestety źle rozplanowałem włącznik napięcia sieciowego(chciałem by sterownie było po jednej strony) i musiałem ciągnąc kable 220V przez cały panel.

Jak to gra? Bajecznie, przede wszystkim sub gra wtedy kiedy trzeba nie dodaje nic od siebie jak trzeba zamruczeć to to robi jak trzeba przywalić to przywali. U mnie gra cięty na 50Hz i jest idealnie, uzupełnia tylko kolumny w najniższych rejestrach.

No to płacimy:
    BSW 154II – 350zł
    Obudowa ~120zł
    Panel:
    Trafa: 120zł + 80zł
    Uniamp 90zł
    Panel(blacha) 80zł
    Filtr DP 35zł
    Bat. Kondensatorów 40zł
    Radiator z 30zł
    Wzmacniacz N-mosfet ciężko oceniać ale wyszedł mnie z 50zł
    Czyli około 1000zł.

PS przepraszam za jakość zdjęć jednak ostatnio nie mam weny oraz nie chce mi się rozkładać halogenów.

Zdjęcie z fazy testów(około pół roku :mrgreen: :mrgreen: ). Panel leżał na subie Az się lekko wygiął.
    Bezkompromisowy Sub Zibiego

Bezkompromisowy Sub Zibiego Bezkompromisowy Sub Zibiego Bezkompromisowy Sub Zibiego Bezkompromisowy Sub Zibiego Bezkompromisowy Sub Zibiego Bezkompromisowy Sub Zibiego

W dziale DIY bezwzględnie należy umieszczać obrazki na serwerze obrazkowym forum (funkcja "dodaj obrazek" w oknie edycji postu).
    Proszę poprawić.
    [Art]

Fajne!
  • #2 21 Kwi 2009 19:28
    Eliminator
    Poziom 24  

Rozumiem ze jest odciety przy 50 hz to znaczy sie ze w dół ? Nie no wyszło wypas ale jak dla mnie ta niebieska otoczka głosnika troszke psuje efekt wizualny z tą obudową. Jakiej wielkosci sa wyloty i strojenie ?

• #3 21 Kwi 2009 19:47
    marian133
    Poziom 37  

Ravemaster nie ma konkurencji w swojej cenie,sub na nim po prostu nie może kiepsko zagrać :) Słyszałem jego mniejszego brata,wszystkie głośniki w tej cenie brzmią przy nim jak pierdziawki z bazaru.

Sub konkretny :)

• #4 21 Kwi 2009 22:19
    coolombo
    Poziom 29  

Eliminator napisał:
    Rozumiem ze jest odciety przy 50 hz to znaczy sie ze w dół ? Nie no wyszło wypas ale jak dla mnie ta niebieska otoczka głosnika troszke psuje efekt wizualny z tą obudową. Jakiej wielkosci sa wyloty i strojenie ?

Tzn. że punkt odcięcia ustawiony jest na 50Hz a wszystko co powyżej opada 12 lub 24dB/oktawę zależnie od tego jaki filtr zastosujemy.
    Co do ciapek i ludzika to można poprawić całe 10min roboty, piankę i ludzika można potraktować czarnym sprayem.Można też nakleić sferyczną kopułkę, głośnik ma na tyle silny napęd że te kilka gram dodatkowo niczego nie zmieni.

Ogólnie głośniki wg mnie są świetne, dobrze trzymają parametry, a mocy przyjmą dużo więcej niż podaje producent. Odtwarzają bas bardzo wiernie, nie zabarwiają.
    Miałem na warsztacie BSW104-II ze spaloną cewką i naprawdę sporo musiałem się namęczyć żeby go rozmontować i nie uszkodzić dwóch dolnych zawieszeń i membramy. Jakość wykonania jest na bardzo wysokim poziomie.

• #5 22 Kwi 2009 06:37
    maxdila
    Poziom 15  

sbik na pewno świetny
    miałem takiego potworka na tym samym głośniku w 110L z szczeliną B-R :]
    sprzedałem go bo mi nie pasował brzmieniowo, nie wiedziałem czego szukam a to co słyszałem nie powalało mnie

pytanie może do konstruktora: jaka jest pojemność budy i wymiary otworów B-R ?

blacha na panel mogła by być ciut grubsza

fornir wygląda ok

panel z tyłu też

co do pre suba to miałem cartonowy wynalazek i niespecalnie byłem z niego zadowolony z tego względu że jego funkcjonalnośc jest strasznie okrojona do volume odcięcia i zmiany fazy

jesli kupowałeś wzmaka od irka to mogłeś go poprosić także o wykonanie pre do suba, mam, używam i jestem wpełni zadowolony fukcji o wile więcej można sobie dokładniej ustawić suba pod swoje ucho, a najwazniejszą funkcją jest automatyczne włączenie

ps. nie wiedzieć czemu dla mnie xxls + mb jest szczytem brzmienia i chyba na tym subie zkończę karierę w ich budowie ;]

pozdrawiam

Pisz po polsku, w podstawówce uczyli chociażby o tym żeby zaczynać zdanie z dużej litery. O ortografi i literówkach nie wspomnę.
    Popraw swoje posty inaczej będzie ostrzeżenie [coolombo]

• #6 22 Kwi 2009 19:21
    dj_zibi
    Poziom 18  

Od irka nie kupowałem wzmaka, uniampa dostałem do testów jak 10 innych osób resztę wykonałem sam w oparciu o projekt który dostałem od niego(n-mosfet). Co do filtra to niestety filtr irka jest gorszy od tego co mam.

A co ty chcesz dodatkowo w pre do suba? Regulacja odcięcie i faza i wszystko gra.

• #7 22 Kwi 2009 21:11
    maxdila
    Poziom 15  

co ja chcę ?
    zwabiony napisem "Bezkompromisowy" oczekiwałem fajerwerków... a jest to co zawsze.

Ps. masz stabilizowane napięcie do pre ?

• #8 22 Kwi 2009 22:06
    dj_zibi
    Poziom 18  

A nie widać, jak dobrze popatrzysz to zobaczysz ze układ jest kombinowany?? Fajerwerki typu??

• #9 22 Kwi 2009 23:03
    RAFi X
    Poziom 28  

Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia, jednak nie będę potępiał pomysłu. Jest to dość wielka bryła, zastosowałeś materiał o grubości "jedynie" 18mm, ale w sposób jaki ? Płyty wiórowe sklejałeś powierzchnią robiąc tym samym 36mm, a następnie obrabiając ? Czy są jakieś wzmocnienia skrzynki, poprzeczki ?
    I ostatnie...jaką częstotliwość strojenia dają te otwory BR ?

...

• #10 22 Kwi 2009 23:16
    wiewior_kg
    Poziom 26  

A ja mam takie pytanie, czy testowałeś tego suba na różnych odcięciach czy poprostu ustawiłeś 50Hz bo uznałeś, że tak będzie najlepiej ??
    Ja osobiście odciął bym go trochę wyżej, żeby mieć kopa na 70-90Hz. A tak to suba gra tylko najniższe rejestry i moim zdaniem trochę się marnuje. Ale to tylko moje zdanie, Tobie może to odpowiadać :).
    A określenie bezkompromisowy miało chyba oznaczać jakość a nie wodotryski ;)
    Mógł byś tylko poprawić ten fornir bo wtedy to już naprawdę będzie konkret pod względem jakości jak i wyglądu :)

• #11 23 Kwi 2009 06:20
    maxdila
    Poziom 15  

dj_zibi napisał:
    A nie widać, jak dobrze popatrzysz to zobaczysz ze układ jest kombinowany?? Fajerwerki typu??

fajerwerki typu, inna obudowa, głośnik w innym miejscu, szczelina lub inny otwór b-r, jakieś specjalne wzmocnienia w obudowie (brak fotek) wykończenie inne niż fornir, panel z prawdziwego zdarzenia itp.

A tu pisze bezkompromisowy i nawet bebechów czy parametrów obudowy nie widać.

Nie mam zamiaru z nikim się kłócić, wyraziłem swoją opinię raczej nie krytyczną i nie chcę aby przemieniło się to w zacięta walkę o swoje.

Pozdrawiam ciepło :]

• #12 23 Kwi 2009 15:51
    dj_zibi
    Poziom 18  

maxdila a ja myślę ze jednak masz coś do mnie:cry: Pokaz mi panel z prawdziwego zdarzenia DIY który Twoim zdaniem jest dobry. A co do wzmocnie co za różnica czy napisze ze jest tak 5 poprzecznych "belek" przez cala szerokość + wzmocnienia wynikające z komory na panel czy cos innego?

Nasennym razem zrobię specjalnie dla Ciebie paczkę w kształcie kuli.

Co do strojenia nie pamietam dokładnie do ilu zostało zestrojone, specjalnie nie robiłem szczelinowego by można było eksperymentować. Ostateczne strojenie BR potwierdziłem pomiarem Imp. w SW.

Co do rożnych odciec na mój słuch najlepiej to gra na niskim cięciu, nie ma dominacji subwoofera jest dodawanie najniższych rejestrów ze smaczkiem.

Pł. skrzynka jest zrobiona z pł. 18stki następnie jest "doklejona kolejna "warstwa z 18stki "na mijanie". Po to by maxymalnie znosiła sie praca płyt.

• #13 24 Kwi 2009 05:35
    Joincik
    Poziom 17  

Świetny subwoofer, wykończenie mi się podoba, poza tym, że rurki przedłużające br nie są pomalowane i to trochę szpeci, no ale to w końcu żaden problem. Co do oszpecenia przez oklejanie nie zauważyłem tego nawet. Sam miałem robić niedawno na BSW 124 II, ale jednak zbieram na 15 calowca. Nie ukrywam, że najbardziej mi się podoba w tej konstrukcji głośnik, sam mam teraz Ravemastera, tylko 12 calowca z serii VXT, kupiłem w ciemno tylko dlatego, że to Ravemaster, a akurat miałem okazję, i się nie zawiodłem, (no może poza kosmicznie wielką obudową jak na 12 calu) to naprawdę świetne głośniki, i wiem, że moim następnym subem będzie właśnie BSW 154 II :D Strasznie mi się podoba ten sub, szkoda, że tak daleko mieszkasz, pomęczył bym Cię o odsłuch :D Napisz jeszcze kilka słów o Uniampie, chodzi mi szczególnie o jakość dźwięku. W sumie na necie trochę jest o nim napisane, ale jest tego mało, więc każda opinia jest cenna, a zastanawiam się nad tym wzmacniaczem w przyszłości. Co do sklejanych płyt czytałem, że najlepiej skleić mdf + wiórową, bo w innych częstotliwościach rezonują i wzajemnie wyciszają swoje rezonanse, ale to jest bardziej audiofilstwo niż rozsądek, bo u siebie tylko przednią ściankę zrobiłem podwójną i wzmocnienia 2 w środku i też jest ok, ale takie pierdoły typu wiórowa + mdf dodają smaczku :D Jeszcze jedno ! Jak jest z kopem? Dla mnie to najważniejsza część basu, a, że chce taki sam głośnik w przyszłości to info będzie bardzo przydatne. Wiem, że przy takim głośniku to zalezy od nagrania bardziej, ale chodzi mi o charakter, bardziej w stronę miękkiego, dynamicznego kopnięcia, czy twardego estradowego łupnięcia? Kombinowałeś z strojeniem BR, czy strojenie wg wyliczeń?

• #14 24 Kwi 2009 06:12
    maxdila
    Poziom 15  

Jak masz wykresy z SW to zapodaj chętnie sie dowiem jak wypada głośnik w tej obudowie.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme