Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Silnik do hulajnogi i sterowanie jego obrotoami.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Robotyka Modelarstwo -> Silnik do hulajnogi i sterowanie jego obrotoami.
Autor
Wiadomość
krzysiek_82
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Piątek

Post#1 Post autora tematu 26 Kwi 2009 17:30   

Witajcie
Ciężko mi było trafić na odpowiedni dział, ale mam nadziej, że wybrałem dobrze. Kupiłem dzisiaj hulajnogę elektryczną wyposażoną w silnik oraz dwa akumulatory miernik wskazuje na każdym ok 5.5V Instalacja elektryczna była pocięta więc muszę sobie ją zrobić od nowa. Podstawowe pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi to jak płynnie regulować prędkość obrotową silnika przy użyciu potencjometru który zabudowany jest w manetce (3 przewody). Silnik ma wyprowadzenie na dwa przewody. Jestem amatorem w tej dziedzinie, myślałem, żeby podłączyć całość przez przekaźnik ale nie bardzo wiem jak się za to zabrać.

Dla zainteresowanych oto zdjęcie silnika powyżej , niestety nie znam jego parametrów, będę chciał zastosować mały lekki akumulator samochodowy 12V 44Ah nie wiem czy mogę go użyć? Być może ktoś z Was miał do czynienia z takim silnikiem i pamięta chociaż podstawowe jego parametry?
Powrót do góry

kris669
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Kraków

Post#2 26 Kwi 2009 22:36   

Re: Silnik do hulajnogi i sterowanie jego obrotoami.

Musi być regulator PWM. Potrzebny będzie tranzystor/tranzystory mocy (MOSFET). Tzw. stycznik liniowy (jeśli będzie zastosowany) może spełniać jedynie rolę załączania obwodu głównego, ale nie regulacji.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Kwi 2009 22:36   

Powrót do góry

OldSkull
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: P-ń

Post#3 27 Kwi 2009 00:22   

Regulacja napięcia za pomocą PWM. Z obrotami będzie gorsza sprawa - chyba, że być zrobił w jakiś sposób pomiar prędkości i sprzężenie zwrotne... ale skoro nie bardzo wiesz jak sie za to zabrać to feedback sobie odpuść.
Powinien starczyć pojedynczy tranzystor typu MOSFET (IRFZ44N, STP60NF06 lub jakiś jeszcze mocniejszy), najlepiej załączany dedykowanym driverem (koszt nieduży) lub przez 2 tranzystory. Do tego dioda na silniku przeciwnie skierowana.

Jeśli miernik wskazuje 5.5V na akumulatorze to będziesz musiał albo użyć akumulatora od motoru (6V) albo starać się nie przekraczać wypełnienia PWM 50%.
Powrót do góry

dste5
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Łodź

Post#4 29 Kwi 2009 10:12   

W manetce może nie być potencjometru, tylko hallotron.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Kwi 2009 10:12   

Powrót do góry

petronix1991
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: BŁASZKI (ŁÓDZKIE)

Post#5 29 Kwi 2009 21:02   

przecież hallotron to też potencjometr tyle, że wieloobrotowy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Kwi 2009 21:02   

Powrót do góry

OldSkull
Poziom 20
Poziom 20

Post#6 29 Kwi 2009 21:44   

@petronix1991: najpierw poczytaj co to jest hallotron, zamiast pieprzyć bzdury.
Powrót do góry

dste5
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Łodź

Post#7 30 Kwi 2009 10:42   

Czasem, dla okreslenia potencjometrów wieloobrotowych używało się nazwy helitrim, od nazwy firmy, która je produkowała.
Powrót do góry

petronix1991
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: BŁASZKI (ŁÓDZKIE)

Post#8 30 Kwi 2009 22:34   

sorki pomyliło mi sie z helitrimem
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Kwi 2009 22:34   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#9 02 Maj 2009 16:19   

Cytat:
@petronix1991: najpierw poczytaj co to jest hallotron, zamiast pieprzyć bzdury.

Sam pieprzysz bzdury. Sterowanie PWM właśnie pozwala na regulacje częstotliwości (prędkości obrotów w tym przypadku), a nie regulację napięcia.
Co do tematu to niech kolega zmierzy omomierzem jaki jest opór na cewce tego silnika, podstawiamy później do prawa oma mając prawdopodobne napęcie 2x5V i opór. Na tej podstawie będziesz mógł określić jakiej mocy tranzystor użyć. Budujesz generator na NE555, wkładasz tranzystor na wyjście i hulasz.
Powrót do góry

OldSkull
Poziom 20
Poziom 20

Post#10 02 Maj 2009 22:34   

Cytat:
Sterowanie PWM)Pulse Width Modulation) właśnie pozwala na regulacje częstotliwości

No patrzcie! zmieniając szerokość impulsu zmieniamy częstotliwość :o
Cytat:
a nie regulację napięcia.

kolejny, który powinien się douczyć... dzięki PWM regulujemy wartość skuteczną napięcia (ew. wartość średnią, jeśli obciążenie ma wysoką impedancję).

Poza tym obstawiałbym akumulatory 6V, które są rozładowane - w takim wypadku tranzystory trzeba ustalić jakby układ zasilano napięciem 14V (naładowany akumulator). Pytanie do autora tematu: te akumulatory mają jakieś oznaczenia? Mógłbyś dać fotkę?
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#11 03 Maj 2009 00:02   

Nie zrozumieliśmy się kolego, oczywiście, że masz racje. Wywnioskowałem odwrotnie z twojego postu. Tam mi chodziło tylko o ścisłość twojej wypowiedzi którą przeinaczyłem i która właśnie mi nie pasowała. Chodziło mi o to, że dosłownie nie zmieniamy napięcia. Za to zmiana napięcia jest efektem wyjściowym.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Robotyka Modelarstwo -> Silnik do hulajnogi i sterowanie jego obrotoami.
Strona 1 z 1