Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budżetowe kolumny na Tonsil GDN25/80/1 GDM 12/16 GDWT 9/80

piotrdx626 01 Maj 2009 14:02 8626 22
  • Budżetowe kolumny na Tonsil GDN25/80/1 GDM 12/16 GDWT 9/80 \

Dzisiaj zakończyłem prace nad moimi kolumnami, które bardzo mało mnie kosztowały. Założenie było takie, że mają grać lepiej niż kolumienki z wieży sharp :D no i grają o wiele lepiej. Budowa zajęła mi tydzień, bo zawsze po szkole coś "podłubałem w nich". Wszystko wycinane własnoręcznie wyrzynarką za 25zł "born" :D z brzeszczotem za 20zł :D . Praktycznie to wszystko miałem drewno ze starych szafek, kocyk kiedyś zakupiłem 5zł za metr bierzący. Tylko musiałem zakupić klej 'tapicer' i terminale na zaciski.

Przetworniki jakich użyłem to:

Gdn 25/80/1
    Gdm 12/16
    Gdwt 9/80

Zwrotnice ze starych mildtonów 110

Budżetowe kolumny na Tonsil GDN25/80/1 GDM 12/16 GDWT 9/80 Budżetowe kolumny na Tonsil GDN25/80/1 GDM 12/16 GDWT 9/80 Budżetowe kolumny na Tonsil GDN25/80/1 GDM 12/16 GDWT 9/80 Budżetowe kolumny na Tonsil GDN25/80/1 GDM 12/16 GDWT 9/80 Budżetowe kolumny na Tonsil GDN25/80/1 GDM 12/16 GDWT 9/80

Zapomniałem dodać, że pudło ma 50litrów netto i strojone są na 50Hz. Jako napędu używam wieży sharp i i ws 354.

Nie powiem, że są idealne. Bo kocyk nie jest tak dobrze przyklejony. Ale nie jest najgorzej.

Fajne!
  • #2 01 Maj 2009 15:33
    Marcin230693
    Poziom 13  

Całkiem ładnie ci wyszły ale zmienił bym strojenie bo 50hz to moim zdaniem za wysoko jak na ten głośnik, zestroił bym na 40hz. Kocyk jest dość ładnie położony jedynie przy br rzuca mi się w oczy. Wytłumiłeś czymś te kolumny ?

• #3 01 Maj 2009 15:49
    piotrdx626
    Poziom 28  

Kolumny są wytłumione gąbką o grubości 1cm. Testowałem jak grają bez wytłumienia i z gąbką grają lepiej, bo tak nie "pukają".

• #4 01 Maj 2009 15:55
    Eliminator
    Poziom 24  

Czemu br szczelinowy ? Kup pierścienie na głośniki ( takie jakby aluminiowe ) poprawi to znacznie efekt. Ogólnie nie jest tak źle.

• #5 23 Cze 2009 14:57
    pawelse
    Poziom 16  

A ja zapytam dlaczego nie gdwk tak jak w mildtonach?

• #6 23 Cze 2009 17:19
    piotrdx626
    Poziom 28  

Dlaczego? Bo to budżetowa konstrukcja, a się złożyło że miałem GDWT więc użyłem.

• #7 23 Cze 2009 22:28
    EpSoNDX
    Poziom 16  

ja tam niestety widzę dużo nierówności koca ;/ . Ale ogólnie git kolumny. Przy BR mogłeś to chociaż czrnym sprayem pomalować lub czymś, można też było przed przykręceniem dolej ścianki wyłożyć już koc... jeszcze tylko jakaś siatka i gotowe ;)

• #9 24 Cze 2009 15:18
    piotrdx626
    Poziom 28  

W programie winsid symulowałem. Nierówności są, ale kolumny stoją w ciemnych częściach pokoju i nie rzuca się w oczy tak samo w przypadku BR, najpierw było w planach malowanie, ale przyznam że wyleciało mi z głowy. Najważniejsze, że spełniają moje założenie. Dodam, że nawet głośniki GDM i GDN kupiłem za "flaszkę". Znajomy miał na strychu jeszcze w pudełkach te głośniki i stwierdził, że po co mu taki stary szajs. :) Więc konstrukcja bardzo mało mnie kosztowała.

• #10 25 Cze 2009 16:36
    auroxik
    Poziom 26  

Przyjemne kolumienki:) Styl estradowy jak widzę tutaj nie wypowiadam się kwestia gustu.

Bardzo ciekawa konstrukcja na np kolumny barowe czy do ogródków piwnych :) gdzie nie musi być głośno muzyka

Pozdrawiam oby tak dalej
    Daniel Telega (Teli)

• #11 26 Cze 2009 10:41
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolego, jestem w stanie zrozumieć, że konstrukcja budżetowa. Ale tu widać, że jest wykonana niestarannie, bez znajomości elementarnych zasad dotyczących projektów elektroakustycznych. O błędach można by napisać dużo dłuższy post, niż ten, który opisuje twoją konstrukcję. Tak więc ja też się nie wysilę. Podam jednak link z "kopalnią wiedzy" na temat, który powinien Ciebie zainteresować:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455712.html

P.s. Pamiętajmy, że winsid to symulator, który tak na prawdę niczemu nie służy. Może jedynie dać pogląd na jakie parametry (i to też nie wszystkie)ma wpływ zwiększenie/zmniejszenie obudowy i b-r. :idea:

• #12 04 Lip 2009 21:34
    KrzysiekA
    Poziom 15  

To mnie akurat zaciekawiło. Co rozumiesz że WinISD do niczego nie służy?
    Osobiście stosuję WinISD pro do optymalizowania obudowy,
    jeżeli chodzi o maksymalne natężenie dźwięku impuls i wytrzymałość mocową. Czy masz na myśli że symulacja nie pokrywa się z rzeczywistością?

• #13 05 Lip 2009 22:14
    398216
    Usunięty  
  • #14 06 Lip 2009 08:37
    KrzysiekA
    Poziom 15  

No tak ale o ile strojenie bassreflexu można by robić na słuch metodą prób i błędów to jeżeli chodzi o wielkość obudowy to prawdę powiedziawszy nie widzę innej alternatywy niż programy symulacyjne. Trudno sobie wyobrazić żebym robił kilka obudów żeby spróbować jak to gra. Zdaję sobie dobrze sprawę że symulacja to tylko symulacja ale trzeba mieć jakiś punkt wyjścia. Inna sprawa to interpretacja tego co nam wyszło z symulatora. Można jeszcze szukać w internecie na forach różnych propozycji ale z doświadczenia wiem że na dwoje babka wróżyła.
    Czasami ludzie są bardzo bezkrytyczni wobec swoich konstrukcji.
    Jedyne co mogę zarzucić symulatorom to to że nie uwzględniają wpływu pomieszczenia na bas.
    Jeżeli chodzi n.p. o zwrotnice to do projektowania używam programu Boxsim Visatona do którego importuje własne pomiary głośników.
    Krzywe symulowane w tym wypadku pokrywają mi się z pomiarem gotowej zwrotnicy z dokładnością do ułamka dB.
    Wcześniej katowałem się metodą prób i błędów i dziesiątkami pomiarów.
    Inna sprawa że nie zawsze najlepiej brzmi zwrotnica która daje najbardziej płaską charakterystykę.
    Dlatego całkowicie nie mogę się zgodzić ze zdaniem że w zasadzie symulatory całkowicie nic nie dają.
    To tak jak byś powiedział że samochód nic nie daje bo bez kierowcy w środku sam nie pojedzie.
    Myśląc w ten sposób dalej jeździlibyśmy furmankami.

• #15 06 Lip 2009 10:21
    398216
    Usunięty  
  • #16 06 Lip 2009 15:05
    przemo-lukas

Krzyśku, po pierwsze, wielkość obudowy "zadajesz" programowi intuicyjnie gdyż najczęściej podaje "nie trafnie". Powód? Ten symulator celuje dość daleko, optymalizuje tylko obudowę jeśli chodzi o charakterystykę częstotliwościową i odpowiedź impulsową, nie biorąc zupełnie pod uwagę dość istotnego parametru jakim jest wytrzymałość mocowa głośnika (często zdarzające się "propozycje" symulatora, aby zastosować obudowę kilkadziesiąt razy większą od tego, co podpowiada zdrowy rozsądek). Ten program może nam posłużyć do wyliczenia jedynie b-r, i obserwowaniu jak zmienia się odpowiedź impulsowa przy zmianie parametrów obudowy.

Marcin230693 napisał:
    ... zmienił bym strojenie bo 50hz to moim zdaniem za wysoko jak na ten głośnik, zestroił bym na 40hz...

A może kolega nie chciał "strojenia" w okolicy częstotliwości rezonansowej głośnika? :wink:

• #17 06 Lip 2009 18:10
    KrzysiekA
    Poziom 15  

Ostatnia uwaga jeżeli chodzi o WinISD pro bo to chyba nie jest tematem tej dyskusji i nie chciał bym odciągać od głównego tematu.
    Nie wiem której wersji WinISD urzywacie ale w "WinISD pro" można optymalizować obudowę pod względem mocywym. Trudno powiedzieć na ile wyniki są zgodne z rzeczywistością.

• #18 06 Lip 2009 21:27
    piotrdx626
    Poziom 28  

Ale chyba lepiej gdy amatorzy używają winsid niż myśleć " co poskładam to wyjdzie i będzie "grać" "

• #19 08 Lip 2009 13:14
    przemo-lukas

piotrdx626 napisał:
    Ale chyba lepiej gdy amatorzy używają winsid niż myśleć " co poskładam to wyjdzie i będzie "grać" "

Lepiej aby "amatorzy" byli świadomi błędów tego typu "symulatorów".
    Jeden z wielu przykładów:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1361820.html
    :idea:
    KrzysiekA napisał:
    Ostatnia uwaga jeżeli chodzi o WinISD pro bo to chyba nie jest tematem tej dyskusji i nie chciał bym odciągać od głównego tematu...

Kwaczor napisał:
    Regulamin. Ocena projektu powinna być konstruktywna tj. zawierać porady, pytania...

• #20 21 Sie 2009 11:20
    bandzior2
    Poziom 26  

Ja mam takie ogólne pytanie bo nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi.

W jaki sposób obkleja się kocem kolumny?? Na sam koniec na kleju?? Robi się to całym płatem na zagięcia czy tylko kawałkami na każdą ściankę??

• #21 21 Sie 2009 11:38
    piotrdx626
    Poziom 28  

Rozkładam materiał na podłodze, stawiam kolumnę, jedną ściankę smaruję klejem i obtaczam, potem druga itd. Na przód i stosowałem płaty.

Tylko dziwi mnie to, że gdy ktoś robi kolumnę na oko to narzuca mu się że robi na oko, a gdy użyłem winsid to też źle. Wiem, ze ten program nie wybierze mi obudowy, ale policzy przynajmniej otwór BR.

• #22 21 Sie 2009 12:37
    przemo-lukas

piotrdx626 napisał:
    ... Wiem, ze ten program nie wybierze mi obudowy, ale policzy przynajmniej otwór BR.

I o to cały czas chodzi. Zresztą:
    przemo-lukas napisał:
    ...Ten program może nam posłużyć do wyliczenia jedynie b-r...

:wink:

• #23 26 Sie 2009 13:17
    fenders
    Poziom 15  

Witam

GDM 12/16 Nie słyszałem nigdy o takim głośniku . Ale to pewnie chodzi o Gdm 12/60 :D
    O wiele bardziej wolał bym jakieś GDWK 10/80 niż GDWT ale mniejsza o to .
    Kolumienki takie jakby estradowe ( kraty brakuje ) xD
    Kolumienki nawet fajne ale po wygladzie to nie do domu

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME