Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet

Erni90 04 Maj 2009 15:30 8723 18
  • Witam! Chciałem przedstawić mój wzmacniacz który wykonałem jakiś czas temu, ale po ostatniej wymianie tranzystorów i uporządkowaniu wszystkiego postanowiłem że wrzucę go na forum.

Wzmacniacz jest oparty o schemat forumowicza Kociątko- po przeczytaniu pozytywnych opinii o jego brzmieniu powiedziałem sobie że muszę go złożyć. Końcówka mocy to tranzystory irf540 i irf9540 wzmacniacz jak na moc 25W przy 8ohm`ach wystarcza mi aż nadto do pokoju 25m2, bez problemu można nim zrobić głośną imprezę. Teraz co do brzmienia- muzyka jest bardzo przyjemna dla ucha i nie męczy nawet przy dużej głośności, bas jest potężny i mocny, a wysokie dopasowane w sam raz nie za głośno nie za cicho. Przy ustawieniu głośności na max z głową w głośnikach słychać ledwo słyszalny syk ale podejrzewam że może to być spowodowane bardzo słabą i trochę zajeżdżoną zintegrowaną kartą dźwiękową Realtec.

Prąd spoczynkowy ustawiłem na 98mA (wzmacniacze tego typu mogą mieć prąd spoczynkowy 100mA) przy graniu na max przez ok 3,5 godziny na kolumnie 4 ohm temperatura radiatora nie przekracza 50 stopni, gorzej z tranzystorami bd140 i 139 które grzeją się niezależnie od sygnału i radiatorki o powierzchni ok 3,5cm2 są gorące z 75 stopni (nie wiem czy to nie za dużo i przymierzam się do wstawienia jakiegoś wiatraka do środka albo zwiększenia radiatorów.
    Koszt wykonania niewielki za wszystkie tranzystory zapłacimy ok 12zł kondensatory z 5 zł rezystory 3-4zł, płytka 3zł spory radiator (ja zapłaciłem 10zł) obudowę miałem, transformator miałem, potencjometr, przewody, i włączniki 8zł.

Filtrowanie napięcia opiera się na 6 kondensatorach 2200uF (po 3 na gałąź) zasilacz po wyprostowaniu daje napięcia +-31V, nie wiem ile amper bo nie mierzyłem, a transformator jest wyjęty ze starego dekodera TV i o ile mi świta w pamięci to ma ok 100W.

Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet

trochę starsze zdjęcia
    Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet

Fajne!
  • #2 04 Maj 2009 15:50
    zartur82
    Poziom 13  

Te trafko ma chyba +/-30W więc jest za słaby.

• #3 04 Maj 2009 18:54
    Erni90
    Poziom 20  

Dlaczego uważasz że ma 30W? ja wiem że ma więcej bo wzmacniacz gra porównywalnie z amplitunerem At9100 na moich kolumnach (wiem że może nie mieć tych 25 W bo jednak kolumny za słabe) ale tak czy tak wystarcza to w zupełności. Teraz nie chcę mi się tego rozkręcać i mierzyć ile ma amper ale kiedyś jak miałem miernik taki najprostrzy to po podłączeniu w szereg amperomierza i żarówki z 80W nie pamiętam ile miała dokładnie miernik pokazał 2,8A więc (P=I*U) 2,8 x 31=86,8W.

Ale oczywiście tak i tak trafko jest za słabe bo dedykowany zasilacz powinien mieć minimum 120W i +-33V. Jednak nie mam tyle kasy żeby iść do elektronika czy gdzieś i wydać za trafo 90zł to chwytam się tego co mam.

• #4 04 Maj 2009 20:58
    darkus12
    Poziom 18  

witam :) co do bd 139 i 140, lepiej spróbój innego rozwiazania niz wentylator który niepotrzebnie chalasuje czy dawac inne, wiekrze radioatory, które możesz wykożystac do czesos innego, poprostu, zastosuj podkładki izolujace i daj je na radiator z tranzystorów mocy, bo nie jest taki ciepły, a obnizenie temperatury bd o 25 st to duzo :) pozdrawiam DARKUS

• #5 06 Maj 2009 15:40
    Erni90
    Poziom 20  

Na tranzystory dodałem po kawałku blachy aluminiowej gr 2mm teraz problem rozwiązany :D. Pojawił się też pomysł przedwzmacniacza który złożyłem i już zamontowałem. Przedwzmacniacz wyniósł mnie jedyne 8 zł za wszystkie części i jest zbudowany na tranzystorach bc547B zasilany 18V(przedwzmacniacz jest bardzo prosty i tani w budowie ale ma bardzo dobre parametry), mam teraz regulację basu i wysokich. Jak będę miał kabel do telefonu to wrzucę fotki jak to teraz wygląda, a różnica polega na tym że nad następne potencjometry mam nad tym od głośności.

• #6 07 Maj 2009 17:32
    darkus12
    Poziom 18  

No w sumie to takie rozwiązanie też jest dobre :) pomyśl jeszcze nad jakąś lepszą i ładniejszą obudową to już będzie super :) a to jest mono czy stereo?

• #7 07 Maj 2009 18:32
    Erni90
    Poziom 20  

Na razie to jest mono ale mam już druga płytkę tylko bez tranzystorów końcowych czekam na przypływ gotówki. Kiedyś na pewno będzie stereo ale chyba po wakacjach bo bardzo mi potrzebny jest teraz taki wzmacniacz chociaż mono.

I jeśli będę to składał w stereo to konieczna będzie drewniana obudowa bo metalowej idealnie pod wymiar nie skręcę i jest właśnie ten bul jak to będzie wyglądało w drewnianej obudowie. Chyba najlepiej to zrobić ze sklejki bo taka płyta wiórowa kiepsko wygląda.

• #8 07 Maj 2009 20:34
    maniak elektro
    Poziom 12  

Witam!
    Wzmacniaczyk niczego sobie.
    Erni90
    Dawałeś rezystory bramkowe przy samych tranzystorach mocy???Czy zostawiłeś je na płytce???
    Jedna osoba doradziła mi,że te rezystory powinny być Przy samych tranzystorach.

• #10 07 Maj 2009 21:04
    marius.aesir
    Poziom 17  

Z całym szacunkiem ale ten wzmacniacz nie ma nawet 15W...to trafko ma może z 20W, przy sporym wiatrze.

pozdrawiam, Mariusz.

• #11 07 Maj 2009 22:09
    darkus12
    Poziom 18  

no najleprza bedzie sklejka, ewentualnie bardzo polecam pilśnia + plyta wiórowa, do tego 2 cienkie warstwy czarnej, lekko rozcieczonej farby nitro i chlopie, masz obódowe jak fabryczna :)
    marius.aesir, nawet jak ten wzmacniacz ma te 15 W, to z pewnoscia bije na głowe wszystkie TDA o niby tej samej mocy, wiem cos o tym bo mam wzmacniacz 25 W na tranzystorach i mam wzmacniacz tej samej mocy na jakiejs kosci, i bez porównan, tranzystory graja o niebo lepiej z wiekrzym kopniaczkiem :) pozdrawiam DARKUS

• #12 07 Maj 2009 22:12
    marius.aesir
    Poziom 17  

darkus12 napisał:
    no najleprza bedzie sklejka, ewentualnie bardzo polecam pilśnia + plyta wiórowa, do tego 2 cienkie warstwy czarnej, lekko rozcieczonej farby nitro i chlopie, masz obódowe jak fabryczna :)
    marius.aesir, nawet jak ten wzmacniacz ma te 15 W, to z pewnoscia bije na głowe wszystkie TDA o niby tej samej mocy, wiem cos o tym bo mam wzmacniacz 25 W na tranzystorach i mam wzmacniacz tej samej mocy na jakiejs kosci, i bez porównan, tranzystory graja o niebo lepiej z wiekrzym kopniaczkiem :) pozdrawiam DARKUS

Tak, ja doskonale wiem jak gra ten wzmacniacz. Tylko że z lepszym trafem zagrałby o niebo lepiej. Wszystko przed konstruktorem jeszcze.

pozdrawiam, Mariusz.

• #13 08 Maj 2009 12:28
    Erni90
    Poziom 20  

Ten wzmacniacz przy dobrym zasilaniu ma na 100% 25W przy 8 omach z tym trafem co mam teraz gra jednak troszeczkę ciszej niż amplituner unitry At9100 który ma 27W. Ale co najważniejsze jest to że gra lepiej niż wszystkie gówniane TDA.

Tutaj macie link do schematu z tym wzmacniaczem http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=73995&highlight=

Mam teraz taki pomysł że zrobię sobie wzmacniacz stereo na dwóch takich końcówkach do tego przedwzmacniacz z regulacją basu wysokich i może dorobię Kontur i mam do tego trafo 250VA 2x32V. Czekam tylko na przypływ gotówki i zabieram się do roboty. A narazie wzmacniacz w takiej formie który służy jako grajek na wakacje :D

Maniak elektro -rezystory bramkowe mam na płytce.

Tak więc na razie czekam i pod koniec miesiąca biorę się do roboty.

A o co chodzi z tym rozcieńczeniem czarnej farby z nitro? Czy to tylko przyciemni to drewno czy jak ? Darkus12 możesz mi jakoś przybliżyć jak to wygląda?

• #14 09 Maj 2009 12:14
    darkus12
    Poziom 18  

rozcieczyc, ze dolac troszke rozpuszczalnika nitro, zeby falba nie była taka gesta, bo wtedy pojawiaja sie problemy czyli widac ze farba jest jak by ,, naklejona" a nie dobrze nałozona, chodzi mi o to ze w niekturych miejscach bedzie jej wiecej i bedzie brzydki efekt, wiec rzadsza fajba jest leprza bo lepiej wpija i daje o niebo leprzy efekt :) miedzy malowaniem poszlifuj delikatnym papierem sciernym a na koncu juz ptawie kartka zeby powierzchnia była gładziudka, ale nie drzyj jej tylko ze 4 razy po niej przejedz bez wiekrzego nacisku, a oto pare przykładow obudowy malowanej własnie takim sposobem, efekt jest na prawde super, jak by firmowe.
    Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet Wzmacniacz 25W na tranzystorach hexfet
    pozdrawiam DARKUS

• #15 09 Maj 2009 13:06
    Erni90
    Poziom 20  

Aha czyli to tak wygląda. Ja cały czas mam przed oczami ten wzmacniacz ale w kolorze drewna pomalowany lakierem albo leciutko bejcą na przodzie wypalone napisy pod potencjometrami (bass wysokie volume). Wiesz taka farba to jednak będzie się ścierać i po drugie cholernie widać na tym kurz. Ewentualnie zastosować jakiś fornir wtedy to już wymiotka by była. Chce zorbić to tak żeby wyglądało ekskluzywnie jeśli już malować na czarno to tylko lakierem takim fortepianowym :D wiesz bardzo duży połysk :D a i jeśli malowanie farba to koniecznie trzeba to zaszpachlować żeby nie było widać łączeń drewnianych płytek.

• #16 10 Maj 2009 14:08
    darkus12
    Poziom 18  

no az sie zdziwiłem bo na zywo ani kuzu tak niwidac ani połaczen. wiec jest to rewelka, ale niestety zdjecia oszpecaja, a co do drewna, to tez daje fajne efekty, ja np w aluminiowych walizkach do sterownika oswietlenia i mixera dałem płyte czoława ze sklejki i tezfajnie wyglada, wszystko zalezy od gustu.

• #17 10 Maj 2009 14:38
    Erni90
    Poziom 20  

Wiem już jak wszystko będzie wyglądać ogólnie cała obudowa będzie ze sklejki pomalowanej lakierem może dodam troszeczkę bejcy i tego nitro żeby ładnie się wchłonęło a potem na połysk i z przodu dam na całej długości aluminiową płytkę z wygrawerowanym on/off volume bass treble na to jakaś dioda żeby sygnalizowała włączenie i będzie wyglądać zarąbiście.

• #18 10 Maj 2009 15:42
    darkus12
    Poziom 18  

no jak tak uwarzasz to tak zrób:) tylko bedziesz musiał jakos powzmacniac złozenia, bo sklejka jest dosc cienka chyba ze dasz 10 ale taka jest ciezejsza, a z kas znam ten wskaznik wysterowania co masz pod nickiem, jest z M9108? a tak przy okazji jak sie dodaje takie zdjatko? bo kiedys szukałem ale nie znalazłem takiej opcji.

Moderowany przez coolombo.:

Pisz po polsku! Bez składu i ładu w dodatku masa błędów.Ten post i poprzednie są przykładem jak nie powinno się pisać. Niech autor tego postu pisze tak dalej a w nagrodę będzie ostrzeżenie.

• #19 10 Maj 2009 15:57
    Erni90
    Poziom 20  

Tak z M9108. Zdjęcie dodajesz w opcjach profilu szukaj gdzie pisze AVATAR.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME