Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Moc kotła c.o. - pytanie do praktyków.

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Moc kotła c.o. - pytanie do praktyków.
Autor
Wiadomość
fuzel
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Włocławek

Post#1 Post autora tematu 04 Maj 2009 20:46   

Moc kotła c.o. - pytanie do praktyków.

Zakładam nowa instalację c.o. do domu. Wcześniej była zwykła kuchnia węglowa z wężownicą.
Dom posiada nowe okna PCV - 6 - komorowe, nowe drzwi. Dach kryty balachodachówką, 15 cm wełny mineralnej, płyta OSB i płyta GK.Ściany zewnętrzne mają grubość całkowitą 60 cm, czyli 12 cm styropian, 14 cm pustak betonowo-żużlowy, 9 cm powietrze ( przerwa ), 24 cm pustak betonowo-żużlowy, 1 cm tynk gipsowo-wapienny. Pustak na oko jest prawie biały, widać tylko niewiele drobinek czarnego żużlu. Oczywiście nie wiem kto go wyprodukował - jakiś nieistniejący obecnie zakład - prawie 40 lat temu. Dom jest dość "zwarty". W podstawie kwadrat, około 60 m2 na parterze i około 60 m2 na poddaszu użytkowym. Razem 120 m2 , albo 305 m3 kubatury. Do kotła podłączony ma być jeszcze wymiennik ciepła około 200 litrów - myślę, że to max dla 4 osób. Jakiej mocy kocioł powinienem kupić, żeby był dokładnie taki jak potrzeba? Sprzedawcy podają moce dla mnie od 13 do prawie 30 KW. Totalny mętlik.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Maj 2009 20:46   

Powrót do góry

wawrzeczko_t
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#2 04 Maj 2009 21:03   

Re: Moc kotła c.o. - pytanie do praktyków.

Pytanie każdego Klienta, które jest tendencyjne! Bo odpowiedzi będzie tyle, co spotkań z praktykami instalatorami. Ja na przykład zamontowałbym kocioł o mocy modulowanej 4,8-19,0 (4,3-17,2 kW) i raczej trafiłbym, ale czy na pewno? Tego sam nie wiem (może dla pewności założyć 24 kW? A co, jeśli kocioł będzie jednak przewymiarowany ... hmm ?).

Mętlik będzie, jeżli nie zleci się obliczenia zapotrzebowania na ciepło (strat ciepła) budynku.
Powrót do góry

dziubek102
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: ,,o(O;o)o,,

Post#3 04 Maj 2009 21:08   

potrzeba ok 1kW na 10m^2 plus jakiś zapas powiedzmy z 10% choć ja jestem zwolennikiem nie forsowania urządzeń na 100% mocy zważywszy że i tak w tym przedziale są kotły ok 21-24kw to właśnie osobiście sam zdecydował bym się na 24kW w komorze zamkniętej lub kondensat jak bym miał fundusze i przystosowaną instalacje grzewczą. tyle w temacie...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Maj 2009 21:08   

Powrót do góry

PHU Eco-System
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Jawor

Post#4 04 Maj 2009 21:31   

Jeśli można doradzić to ja proponuję dobrac kocioł pod wielkość zasobnika i to będzie 24kW, a jeśli chodzi o c.o. to w nowoczesnych kotłach można to precyzyjnie doregulować i bedzie ok.
Pozdrawiam Jerzy:D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Maj 2009 21:31   

Powrót do góry

serwisant73
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Heilbronn

Post#5 05 Maj 2009 07:03   

Dokładnie tak-lepiej zamontuj 24kW i miej troszkę rezerwy na wszelki wypadek.
Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Imielin

Post#6 05 Maj 2009 21:47   

W zależności od wentylacji potrzebne ci będzie 10-20kW mocy cieplnej przy -20.
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: MOJE Miasto

Post#7 05 Maj 2009 21:56   

Ja stawiam na 40W/m3 Daje to ok 12,5 kW i to wystarcza przy dobrym jak tutaj dociepleniu. Dodajemy moc wężownicy zasobnika i mamy moc zapotrzebowaną.
Myślę, że 21 kW kocioł kondensacyjny (mocy nominalnej) jest super rozwiązaniem. Wyrzut spalin za ścianę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Maj 2009 21:56   

Powrót do góry

fuzel
Poziom 8
Poziom 8

Post#8 Post autora tematu 05 Lis 2012 10:59   

Witam.
Czas leci i aktualnie mogę już coś powiedzieć z praktyki na temat mocy kotła w moim domu. Kupiłem ostatecznie kocioł na ekogroszek z ZĘBCA. Dodatkowo zawór 4-drożny ze sterownikiem + czujnik pogodowy. Kocioł 18kW, zasobnik cwu 160 litrów. Ogrzewam około 130 m2 i nawet przy dużych mrozach w roku ubiegłym ta moc w zupełności wystarczyła. W ostatnim czasie ( śnieg, przymrozki ) zużycie węgla wyszło średnio 15,33 kg/dobę. Oczywiście węgiel ważony, b. dobrej jakości.
Ocieplenie jakie aktualnie posiadam to dach 23 cm wełny oraz 15 cm styropianu na ścianach. Może komuś takie info pomoże w podjęciu decyzji.
Powrót do góry

Vielebny
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Sosnowiec

Post#9 06 Lis 2012 20:38   

Hej
Dzięki, to mi daje jakiś obraz sytuacji. Dom mam 140m2. więc podobnie ale widzę że trzeba będzie docieplić :)
Pozdrawiam
Powrót do góry

fuzel
Poziom 8
Poziom 8

Post#10 Post autora tematu 12 Kwi 2014 21:00   

Witam po dłuższym czasie.
Kocioł na mój metraż i kubaturę OK. Sprawdził się w kolejnym sezonie.
Mocy ma dość. Gdybym teraz robił te instalacje c.o. i c.w.u. to zrobiłbym obieg grawitacyjny i podłączył większy zasobnik c.w.u. Pompa c.o. sporo prądu zużywa, a zasobnik pionowy trochę tej wody za mało. Poza tym 18kW kotła w zupełności wystarcza.
A, i dołożyłem jeszcze wełny na poddaszu do 28 cm.
Temat zamykam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Moc kotła c.o. - pytanie do praktyków.
Strona 1 z 1