Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Moc kotła c.o. - pytanie do praktyków.

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Moc kotła c.o. - pytanie do praktyków.
Autor
Wiadomość
fuzel
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Włocławek

Post#1 Post autora tematu 04 Maj 2009 20:46   

Moc kotła c.o. - pytanie do praktyków.

Zakładam nowa instalację c.o. do domu. Wcześniej była zwykła kuchnia węglowa z wężownicą.
Dom posiada nowe okna PCV - 6 - komorowe, nowe drzwi. Dach kryty balachodachówką, 15 cm wełny mineralnej, płyta OSB i płyta GK.Ściany zewnętrzne mają grubość całkowitą 60 cm, czyli 12 cm styropian, 14 cm pustak betonowo-żużlowy, 9 cm powietrze ( przerwa ), 24 cm pustak betonowo-żużlowy, 1 cm tynk gipsowo-wapienny. Pustak na oko jest prawie biały, widać tylko niewiele drobinek czarnego żużlu. Oczywiście nie wiem kto go wyprodukował - jakiś nieistniejący obecnie zakład - prawie 40 lat temu. Dom jest dość "zwarty". W podstawie kwadrat, około 60 m2 na parterze i około 60 m2 na poddaszu użytkowym. Razem 120 m2 , albo 305 m3 kubatury. Do kotła podłączony ma być jeszcze wymiennik ciepła około 200 litrów - myślę, że to max dla 4 osób. Jakiej mocy kocioł powinienem kupić, żeby był dokładnie taki jak potrzeba? Sprzedawcy podają moce dla mnie od 13 do prawie 30 KW. Totalny mętlik.
Powrót do góry

wawrzeczko_t
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#2 04 Maj 2009 21:03   

Re: Moc kotła c.o. - pytanie do praktyków.

Pytanie każdego Klienta, które jest tendencyjne! Bo odpowiedzi będzie tyle, co spotkań z praktykami instalatorami. Ja na przykład zamontowałbym kocioł o mocy modulowanej 4,8-19,0 (4,3-17,2 kW) i raczej trafiłbym, ale czy na pewno? Tego sam nie wiem (może dla pewności założyć 24 kW? A co, jeśli kocioł będzie jednak przewymiarowany ... hmm ?).

Mętlik będzie, jeżli nie zleci się obliczenia zapotrzebowania na ciepło (strat ciepła) budynku.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Maj 2009 21:03   

Powrót do góry

dziubek102
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: ,,o(O;o)o,,

Post#3 04 Maj 2009 21:08   

potrzeba ok 1kW na 10m^2 plus jakiś zapas powiedzmy z 10% choć ja jestem zwolennikiem nie forsowania urządzeń na 100% mocy zważywszy że i tak w tym przedziale są kotły ok 21-24kw to właśnie osobiście sam zdecydował bym się na 24kW w komorze zamkniętej lub kondensat jak bym miał fundusze i przystosowaną instalacje grzewczą. tyle w temacie...
Powrót do góry

PHU Eco-System
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Jawor

Post#4 04 Maj 2009 21:31   

Jeśli można doradzić to ja proponuję dobrac kocioł pod wielkość zasobnika i to będzie 24kW, a jeśli chodzi o c.o. to w nowoczesnych kotłach można to precyzyjnie doregulować i bedzie ok.
Pozdrawiam Jerzy:D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Maj 2009 21:31   

Powrót do góry

serwisant73
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Heilbronn

Post#5 05 Maj 2009 07:03   

Dokładnie tak-lepiej zamontuj 24kW i miej troszkę rezerwy na wszelki wypadek.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Maj 2009 07:03   

Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Imielin

Post#6 05 Maj 2009 21:47   

W zależności od wentylacji potrzebne ci będzie 10-20kW mocy cieplnej przy -20.
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: MOJE Miasto

Post#7 05 Maj 2009 21:56   

Ja stawiam na 40W/m3 Daje to ok 12,5 kW i to wystarcza przy dobrym jak tutaj dociepleniu. Dodajemy moc wężownicy zasobnika i mamy moc zapotrzebowaną.
Myślę, że 21 kW kocioł kondensacyjny (mocy nominalnej) jest super rozwiązaniem. Wyrzut spalin za ścianę.
Powrót do góry

fuzel
Poziom 8
Poziom 8

Post#8 Post autora tematu 05 Lis 2012 10:59   

Witam.
Czas leci i aktualnie mogę już coś powiedzieć z praktyki na temat mocy kotła w moim domu. Kupiłem ostatecznie kocioł na ekogroszek z ZĘBCA. Dodatkowo zawór 4-drożny ze sterownikiem + czujnik pogodowy. Kocioł 18kW, zasobnik cwu 160 litrów. Ogrzewam około 130 m2 i nawet przy dużych mrozach w roku ubiegłym ta moc w zupełności wystarczyła. W ostatnim czasie ( śnieg, przymrozki ) zużycie węgla wyszło średnio 15,33 kg/dobę. Oczywiście węgiel ważony, b. dobrej jakości.
Ocieplenie jakie aktualnie posiadam to dach 23 cm wełny oraz 15 cm styropianu na ścianach. Może komuś takie info pomoże w podjęciu decyzji.
Powrót do góry

Vielebny
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Sosnowiec

Post#9 06 Lis 2012 20:38   

Hej
Dzięki, to mi daje jakiś obraz sytuacji. Dom mam 140m2. więc podobnie ale widzę że trzeba będzie docieplić :)
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lis 2012 20:38   

Powrót do góry

fuzel
Poziom 8
Poziom 8

Post#10 Post autora tematu 12 Kwi 2014 21:00   

Witam po dłuższym czasie.
Kocioł na mój metraż i kubaturę OK. Sprawdził się w kolejnym sezonie.
Mocy ma dość. Gdybym teraz robił te instalacje c.o. i c.w.u. to zrobiłbym obieg grawitacyjny i podłączył większy zasobnik c.w.u. Pompa c.o. sporo prądu zużywa, a zasobnik pionowy trochę tej wody za mało. Poza tym 18kW kotła w zupełności wystarcza.
A, i dołożyłem jeszcze wełny na poddaszu do 28 cm.
Temat zamykam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Moc kotła c.o. - pytanie do praktyków.
Strona 1 z 1