Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Piec CO + gazowy jak to polaczyc? schemat mojego CO

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Piec CO + gazowy jak to polaczyc? schemat mojego CO
Autor
Wiadomość
oloaga
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Ostrołęka

Post#1 Post autora tematu 06 Maj 2009 18:55   

WItam wszystkich mam problem bo chce podlaczyc do istniejacegp CO na drewno piec gazowy jedno funkcyjny z mozliwoscia grzania osobno CWU jesli mogl by ktos mi podpowiedziec jak to zdrobic bede wdzieczny pozdrawiam

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Maj 2009 18:55   

Powrót do góry

wawrzeczko_t
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#2 06 Maj 2009 19:19   

Re: Piec CO + gazowy jak to polaczyc? schemat mojego CO

Zamiast wkładu z płaszczem wodnym w tym miejscu dajesz kocioł na drewno, a w miejscu kotła olejowego montujesz kocioł gazowy (+zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe). I wszystko "chodzi" w automacie.

Powrót do góry

oloaga
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post autora tematu 07 Maj 2009 10:14   

chyba to tak troszke nie dla mnie ale juz zaczynam rozumiec jak to zrobic
Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#4 07 Maj 2009 18:56   

Polecam wymyśleć tak: im mniej pomp, zaworów i regulatorów - tym lepiej. Podstawowa zasada to rozdzielenie układu otwartego (kocioł na drewno) od reszty (instalacja i kocioł gazowy w układzie zamkniętym). Chociaż, podobno teraz to już nie jest takie ważne, bo chyba można pod pewnymi warunkami podłączyć kocioł stałopalny w układzie zamkniętym (ale nie jestem pewien a na pewno nie polecam, nawet jeśli można). A bufor jest po to, aby układ miał większą bezwładność cieplną co w przypadku kotła na paliwo stałe może być zaletą.
Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#5 07 Maj 2009 21:59   

Kocioł stałopalny można podłączyć do układu zamkniętego, jeżeli nie przekroczy mocy 300 kW i ma w sobie urządzenie (wężownicę) schładzające
Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#6 07 Maj 2009 22:13   

To teraz będzie się działo ....
Powrót do góry

mirrzo

Post#7 07 Maj 2009 22:20   

Oj, tak

Dodano po 49 [sekundy]:

Radosna twórczość instalatorów będzie kwitła na całego
Powrót do góry

A-Mail
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziadz

Post#8 08 Maj 2009 21:02   

Ja planuję zrobić to tak: Piec CO + gazowy jak to polaczyc? schemat mojego CO
Wydaje mi się to najbardziej rozsądne rozwiązanie
Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#9 08 Maj 2009 22:49   

Generalnie tak może być (jak już musisz dać wymiennik zamiast bufora to trudno. Ale wymiennik płytowy z ilością płyt w ilości mocy kotła węglowego, czyli 30 płyt przy mocy 30 kW - co najmniej !). Obie strony wymiennika podłączyć przeciwprądowo (czyli od strony gazówki masz źle wymyślone). No i zabezpieczenia po stronie gazówki muszą być, rzecz jasna.

PS: Pozostaje jeszcze 1 nierozwiązana sprawa. Czy pompa przy kotle gazowym jest taka, aby pokonać opory przepływu przez wymiennik płytowy? Tego nie wiem (a wężownica w buforze ma raczej mniejsze opory przepływu).
Powrót do góry

Usunięty

Post#10 10 Maj 2009 13:27   

Co do schematu oloaga to jest on nieczytelny (nawet jak na schemat blokowy).
Schematy kolegów wawrzeczko_t i A-Mail nie są dopracowane.
Już piszę o co mi chodzi:
W Waszym przypadku kocioł gazowy może chodzić samodzielnie , razem też to może chodzić.
Tylko powiedzcie nam wszystkim jak będzie chodził kocioł na paliwo stałe.
Chodzi o pracę samodzielną.
Czy macie zamiar na "siłę przetaczać" wodę przez wyłączony kocioł gazowy ?
Mam cały czas na myśli pracę samego kotła na paliwo stałe.
Jeżeli któryś z kotłów nie może pracować samodzielnie to po co go instalować ?
W tematch podpiętych jest schemat kominka i kotła gazowego.
Po co wywarzać otwarte drzwi?
Wystarczy kominek zastąpić kotłem (większym) i sprawa będzie załatwiona.
Czyż nie tak ?
Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#11 10 Maj 2009 14:12   

krzysio_sr napisał:
Co do schematu oloaga to jest on nieczytelny (nawet jak na schemat blokowy).
Schematy kolegów wawrzeczko_t i A-Mail nie są dopracowane.
Już piszę o co mi chodzi:
Tylko powiedzcie nam wszystkim jak będzie chodził kocioł na paliwo stałe.
Chodzi o pracę samodzielną. Czy macie zamiar na "siłę przetaczać" wodę przez wyłączony kocioł gazowy ?

TAK. To miałem na myśli. Uważam, że lepiej jest przepychać wodę przez kocioł gazowy, ale nie na siłę lecz przy włączonym gazioku. Czyli w czasie pracy węgloka musi być włączony kocioł gazowy i to on przejmowałby kontrolę nad instalacją grzewczą. Taka jest moja idea ze względu na oszczędności poczynione w automatyce układu.

PS: Jak negujesz to rozwiązanie i piszesz o "lepszych" rozwiązaniach to przedstaw swój dopracowany schemat. Wtedy i my się wypowiemy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Maj 2009 14:12   

Powrót do góry

mirrzo

Post#12 10 Maj 2009 22:35   

wawrzeczko_t napisał:
Uważam, że lepiej jest przepychać wodę przez kocioł gazowy, ale nie na siłę lecz przy włączonym gazioku. Czyli w czasie pracy węgloka musi być włączony kocioł gazowy i to on przejmowałby kontrolę nad instalacją grzewczą. Taka jest moja idea ze względu na oszczędności poczynione w automatyce układu.

???????????????????????????????????
... no chyba, że czegoś tu nie rozumiem ;-)
Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#13 10 Maj 2009 23:00   

Czego ?

Taki układ znam z autopsji, tj: kocioł węglowy - tępy jak pień - ma tylko dmuchawę i pompę obiegu kocioł bufor. Ale ma własnie ten bufor. Nastawiam kocioł np: na 60 st.C i tyle też mam w buforze. Ale za to mam gazówkę z pogodówką, grzejniki i osobno podłogówkę na mieszaczu. Kocioł gazowy przejmuje ciepło z bufora i nie załącza się (jeśli nie musi, tj. jeśli jest odpowiedni parametr z bufora). Jednocześnie - to że powrót do bufora z c.o. i wężownicy c.w.u. jest wspólny, to też grzeję wodę użytkową z bufora. Jak nagrzeję to kocioł przełączy się w automacie na c.o. - bez przegrzewania i bez podbierania wody z podgrzewacza w nocy. Czyli mam tak jak chcę. Komort jest, bo jeśli nie chce mi się dołożyć do węgloka, to gazówka da radę i nagrzeje tak jak trzeba (wg pogodówki). Ponadto układy są od siebie prawidłowo hydraulicznie oddzielone.
Reasumując, tępy węglok wprowadza oszczędności na gazie jeśli mam czas i chęć dołożyć węgla. Wszystko chodzi w automacie, bez ręcznego przełączania zaworów, przełączania kotłów i bez dodatkowych regulatorów i zaworów przełączających. Minus jest 1. Jak chcę grzać tylko gazem, od "zera" to muszę zagrzać bufor. Ale nie przeszkadza mi to a z czegoś trzeba być zadowolonym. Owszem, można by zamontować mały bypas i wtedy łatwo ominąć bufor. Ale po co? Nie jestem zdania, że im mniejsza pojemność wodna w instalacji c.o. tym lepiej.

Chętnie wdam się w dyskusję nt. zasadności takiego układu. Wszystkie za i przeciw mile widziane. Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Maj 2009 23:00   

Powrót do góry

Usunięty

Post#14 11 Maj 2009 06:18   

Jest jeszcze drugi minus.
W przypadku awarii kotła gazowego , ten system przestaje istnieć.
Tylko dlatego że jego twórca nie pomyślał o tym.
Ty jako fachowiec , możesz robić wszystko , co zechcesz.(bo pewnie sobie poradzisz).
Niestety ludzie , którzy to skopiują , mogą potem nie wiedzieć o co chodzi.
Powinieneś usunąć te schematy - bo są błędne.
Nie zawsze najprostsze rozwiązania są najlepsze.
Kotły łączymy w kaskady lub powinny zasilać bufor (ten sam).
W przypadku systemów hybrydowych , kotły muszą być od siebie odseparowane.
Kotły muszą mieć możliwość pracy niezależnej.

ps. Napisałem nieprecyzyjnie - połączenie do bufora daje kaskadę.
Odstępstwem może być wymiennik , ale ten z kolei należy podpiąć pod resztę instalacji na zasadzie kaskady.
np. układ wymiennikowo-pompowy z układów solarnych
Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#15 11 Maj 2009 08:05   

krzysio_sr napisał:
Jest jeszcze drugi minus.
W przypadku awarii kotła gazowego , ten system przestaje istnieć.

Niestety ludzie , którzy to skopiują , mogą potem nie wiedzieć o co chodzi.
Powinieneś usunąć te schematy - bo są błędne.

Kotły łączymy w kaskady lub powinny zasilać bufor (ten sam).

Pragnę nadmienić, że to forum dyskusyjne, a nie biblia - jak wykonać ogrzewanie w swoim domu przez piekarza i górnika czy malarza. Jeśli ktoś chce dyskutować to niech dyskutuje, pyta się, analizuje. A jak się mu nie chce - to niech zleci wykonanie kotłowni/instalacji odpowiedniej firmie. Poza tym sam użytkownik bez odpowiednich uprawnień nie może brać się sam za jakiekolwiek przeróbki. Chyba nie muszę tego pisać w każdym poście. Jak ktoś chce zrobić taki układ to musi zapłacić firmie za takie rozwiązanie. To chyba oczywiste.

Jeśli jest tak jak twierdzisz, to spróbuj przedstawić swój schemat w taki sposób, żeby każdy (malarz, piekarz, górnik) wiedział o co chodzi. Ze szczegółami w zakresie wykonawstwa kotłowni hybrydowej. Powodzenia.

Zresztą, informuję wszystkich zainteresowanych, że Pan kszysio_sr uważa że moje schematy są błędne. Proszę więc nie korzystać z nich samodzielnie. Jadnak jeśli ktoś chce poznać szczegóły moich rozwiązań to proszę o kontakt prywanty.
Powrót do góry

oloaga
Poziom 6
Poziom 6

Post#16 Post autora tematu 11 Maj 2009 08:59   

Mi generalnie chodzi o grzanie CWU w okresie letnim ale jak przy okazji bedzie podlaczone pozaotala instalacja to bedzie ok
Powrót do góry

Usunięty

Post#17 11 Maj 2009 09:59   

Do kolegi wawrzeczko_t
Szkoda że się obrażasz , bardzo sobie cenię Twoją wiedzę.
Ta mała rzecz tego nie zmieni - przecież Ty też wytykasz ludziom błędy (sam piszesz że to forum do tego służy , jest dyskusyjne)
Wyobraź sobie hipotetyczną sytuację:
Pęka np. nagrzewnica w kotle gazowym - trzeba ją wymienić.
Pędzisz do serwisu , a tam ... owszem , sprowadzą ją , ale to potrwa np. tydzień.
Trzeba kocioł odłączyć.
Przecież sam kociołek na węgiel nie będzie działał w tym układzie.
Chyba sam przyznasz że to jest błędem.
Przepraszam , nie gniewaj się - człowiek z Twoją wiedzą potrafi to poprawić.
Wiem że czasem trudno przyznać się do błędu , ale po tym można rozpoznać "wielkość człowieka".
Jeszcze raz przepraszam (publicznie , bo mogłem wysłać e-maila), nie mam zamiaru nikogo obrażać , ale musiałem wskazać ten błąd.
Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#18 12 Maj 2009 10:10   

Pęka wężownica w kotle gazowym? Możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne (chyba, że Klient nie zlecił serwisu przez 10 lat i nie było zaworu bezpieczeństwa c.o.). Poza tym na moim schemacie nie ma wisielca tylko kocioł stojący.

Ale przyznaję, że jak ktoś sam się do tego zabierze (piekarz, malarz, górnik) to z pewnością coś będzie nie tak.
Powrót do góry

totoni
Poziom 1
Poziom 1

Post#19 24 Maj 2009 21:33   

Przejrzałem waszą polemikę, ja mam takie rozwiązanie piec węglowy, piec gazowy i dołożyłem jeszcze solar. Wszystko pracuje niezależnie w zależności co w danym momencie jest źródłem ciepła. Idea jest prosta, piorytet ma piec węgłowy (zima) jeśli temperatura spada, funkcje przejmuje piec gazowy jeśli chodzi o co-cw w przypadku cw. pomaga jeszcze solar. Instalację wykonałem samodzielnie, łącznie z automatyką tego rozwiązania, stosując proste rozwiązania w hydraulice, natomiast sedno tkwi w automatyce i poprawnej konfiguracji systemu.
toni
Powrót do góry

mirrzo

Post#20 25 Maj 2009 08:08   

totoni napisał:
...sedno tkwi w automatyce i poprawnej konfiguracji systemu

No właśnie, sedno tkwi w automatyce i poprawnej konfiguracji systemu
Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#21 26 Maj 2009 20:28   

totoni napisał:
Przejrzałem waszą polemikę, ja mam takie rozwiązanie piec węglowy, piec gazowy i dołożyłem jeszcze solar. Wszystko pracuje niezależnie w zależności co w danym momencie jest źródłem ciepła.

Piszesz że masz kocioł gazowy i węglowy !? A czy ten gazowy to wisielec ? Bo jeśli tak to chciałbym zapytać jak rozdzieliłeś w prosty sposób układ otwary od zamkniętego ?
Powrót do góry

cikez
Poziom 10
Poziom 10

Post#22 30 Maj 2009 16:03   

Witam Panów
Planuje wymianę starego pieca węglowego na nowszy z zasobnikiem
Stary piec pracuje razem z piecem gazowym w układzie zamkniętym. Podłączany był kilka lat temu i nie wiedziałem wtedy o tym że tak nie wolno, a hydraulik - szkoda gadać...
Kilka razy zagotował wodę, na szczęście zawory bezp. zadziałały ale było ciepło nie tylko w domu ale i domownikom

Obecnie chce zastosować obieg otwarty dla pieca węglowego oraz płytowy wymiennik ciepła
Zastanawiam się nad piecem Z.P.H.U. BIADAŁA KWM-SGR 25 kW i wymiennik płytowy 30 kW

Poniżej prosty schemat, za wszelkie porady i sugestie będę bardzo wdzięczny

Załączniki:
Powrót do góry

mirrzo

Post#23 30 Maj 2009 20:44   

Coś mało czytelny i nie precyzyjny układ zasilania z kotła gazowego
Powrót do góry

cikez
Poziom 10
Poziom 10

Post#24 01 Cze 2009 14:00   

kocioł gazowy to "gotowy" wiszący klocek z wbudowana pompa i zaworem do przełączania pomiędzy grzaniem c.o. i c.w.u.
Sterowanie z zasobnika ciepłej wody ( przełącza się gdy temp. spadnie poniżej zadanej ) + sterownik w pokoju

Mam nadziej że coś pomoże
Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#25 02 Cze 2009 07:35   

Uważam, że to jeden z nielicznych dobrych schematów połączenia węglówki z gazówką, ale dorysuj i zamontuj zawór bezpieczeństwa c.o. (obieg wtórny, przy gazówce) oraz zawór bezp. wody użytkowej + naczynie przeponowe wody użytkowej (na dopływie zimnej wody do zasobnika c.w.u.) Jak chcesz mieć zachowaną gwarancję kocioł na paliwo stałe to trzeba jeszcze zabezpieczyć minimalną temperaturę powrotu do kotła (ok. 50 st. C - wg danych producenta kotła). No i jeszcze przed pompami trzeba dać filtry mosiężne siatkowe, a za pompami zawory zwrotne. Osobiście, starałbym się zmienić ten wymiennik płytowy na bufor pojemnościowy.
Powrót do góry

mirrzo

Post#26 02 Cze 2009 07:58   

wawrzeczko_t napisał:
Uważam, że to jeden z nielicznych dobrych schematów połączenia węglówki z gazówką

Ja bym wywalił to zamalowane i zawór przeniósł w prawo zamiast kropki

Powrót do góry

cikez
Poziom 10
Poziom 10

Post#27 02 Cze 2009 08:32   

Dziękuję za uwagi

Zawór bezpieczeństwa jest już zamontowany na c.o. na powrocie - po prostu zapomniałem go narysować

Zaworu bzp. ciepłej wody faktycznie nie mam - dołożę.

Co do naczynie przeponowego na ciepła wodę to nie ma, ale nie jestem pewien czy mój zasobnik nie posiada czasem w sobie przepony ponieważ dopiero po opróżnieniu 10l dobija wodę - przynajmniej tak mnie poinformował hydraulik który zakładał i obserwując zasobnik od 3 lat chyba tak jest faktycznie.

Jeżeli chodzi o wysoką temp. powrotu to myślałem że właśnie stosując płytowy wymiennik spowoduje mały obieg i odpowiednio ciepłą wodę na powrocie. Nie wiem jeszcze jaki piec zakupie i czy będzie miał odpowiedni sterownik który włączy pompę na obiegu głównym dopiero jak temp w obiegu pieca z naczyniem przelewowym osiągnie odpowiednia temp.

Filtry są zamontowane - obecnie 2 - przy piecu gazowym i przy pompie pieca węglowego i tak zamierzam zostawić

Zawory zwrotne to takie bajpasy przy pompie ? tak żeby w czasie awarii odłączyć pompę i wymienić ale zostawić obieg ? Jak tak to mam takie.

wawrzeczko_t, jakiej pojemności bufor zalecałbyś ? piec na mieć 25 kW a dom ( docelowo po remoncie ) ok 200 m2

mirrzo - jeżeli wstawię zawór w miejsce kropki to będzie problem ze sterowaniem i jakby zepsuł się zawór przy piecu węglowym to nie będzie pracował tez piec gazowy. poza tym to schemat ideowy i połączenia do grzania ciepłej wody będą możliwe najkrótsze.
Powrót do góry

Usunięty

Post#28 02 Cze 2009 08:33   

wawrzeczko_t napisał:
Uważam, że to jeden z nielicznych dobrych schematów połączenia węglówki z gazówką

Tak , sam schemat jest dobry.
Błędne jest sterowanie tym układem.
Znowu chodzi o pracę samego kotła na paliwo stałe.
Którędy popłynie woda , gdy "gazówka" będzie wyłączona i odetniemy grzejniki ?
A zasobnik osiągnie zadaną temperaturę ?
Kocioł na paliwo stałe to nie gazówka , że zrobimy "pstryk" i wszystko będzie "stało i stygło".
To częsty błąd - w rozpalonym kotle woda musi "płynąć".
Chociażby po to żeby nadmierny wzrost temperatury , zmusił automatykę kotła do przygaszenia ognia.
Na rysunku wymazałem urządzenia , które nazwijmy że są "zamknięte"

ps. bufor poprawi sterowanie tym układem
Powrót do góry

cikez
Poziom 10
Poziom 10

Post#29 02 Cze 2009 08:41   

krzysio_sr- dzięki za uwagę

Nie używałem jeszcze pieca z podajnikiem ślimakowym i nie wiem jak długo "stygnie"

A może p podgrzaniu ciepłej wody przełączyć zawór na grzanie grzejników? W lecie i tak nie zamierzam podgrzewać c.w.u. piecem węglowym.
Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#30 02 Cze 2009 22:59   

cikez napisał:
Zaworu bzp. ciepłej wody faktycznie nie mam - dołożę.

Koniecznie !

cikez napisał:
Co do naczynie przeponowego na ciepła wodę to nie ma, ale nie jestem pewien czy mój zasobnik nie posiada czasem w sobie przepony

To byłby hicior gdyby podgrzewacz posiadał w sobie przeponę. Super, ale nie wierzę Twojemu instalatorowi. Jak nie miałeś zaworu bezpieczeństwa wody użytkowej to i tak nie miało co kapać (dobrze, że nic nie rozpi....). Jak zamontujesz wymagany prawem zawór bezpieczeństwa i jeśli nie będzie naczynia przeponowego wody użytkowej to ów zawór będzie przeciekał

cikez napisał:
Jeżeli chodzi o wysoką temp. powrotu to myślałem że właśnie stosując płytowy wymiennik spowoduje mały obieg i odpowiednio ciepłą wodę na powrocie.

Generalnie tak, ale pod warunkiem, że przepływ po stronie obiegu pierwotnego bedzie większy niż obiegu wtórnego. Jeśli bedzie odwrotnie to schłodzenie na wymienniku bedzie tak duże, że do kotła doprowadzana bedzie woda za bardzo schłodzona.

cikez napisał:
Zawory zwrotne to takie bajpasy przy pompie ? tak żeby w czasie awarii odłączyć pompę i wymienić ale zostawić obieg ? Jak tak to mam takie.

To co masz to chyba zawory róznicowe a nie zwrotne. No ale jak są takie to i dobrze.

cikez napisał:
jakiej pojemności bufor zalecałbyś ? piec na mieć 25 kW a dom ( docelowo po remoncie ) ok 200 m2

Jeśli kocioł węglowy będzie z podajnikiem to w sumie nie trzeba bufora. Myślałem, że to zwykły kocioł bez konkretnego starowania. Ale jakby bufor miał być to taki, którego powierzchnia wężownicy pozwoli na przekazanie 25-30 kW mocy grzewczej kotła węglowego. A pojemność - ja bym dał minimum 300 l (na oko).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Cze 2009 22:59   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Piec CO + gazowy jak to polaczyc? schemat mojego CO
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny