Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Instalacja zaworu trójdrożnego

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Instalacja zaworu trójdrożnego
Autor
Wiadomość
roberto_b
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Grodzisk Mazowiecki

Post#1 Post autora tematu 09 Maj 2009 12:22   

Witam wszystkich i proszę o pomoćJ jak zainstalować zawór w istniejącym już systemie grzewczym? Chciałbym osiągnąć mniejszą temperaturę na grzejnikach, przy zachowaniu temperatury na kotle w granicach 55°C. W którym miejscu nalezy zainstalować zawór i jaki? Trój- czy cztero - ?
Załączam poglądowy schemat instalacji grzewczej w moim domu. Pozdrawiam. Instalacja zaworu trójdrożnego
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Maj 2009 12:22   

Powrót do góry

wawrzeczko_t
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#2 09 Maj 2009 12:54   

Re: Instalacja zawóru trójdrożnego

Przy kotłach na paliwo stałe - czterodrogowy. Miejsce montażu przy kotle (i to dotyczy bardziej ochrony kotła). Ustawiasz ręcznie lub poprzez napęd sterowany z automatyki (zalecane).
PS: Nie wiem jak sterujesz temp. wody użytkowej przy tym schemacie.
Powrót do góry

Usunięty

Post#3 09 Maj 2009 21:59   

Re: Instalacja zawóru trójdrożnego

Nie tylko zaworem czterodrogowym można "podciągnąć" temperaturę powrotu (tak korzystną dla kotła na paliwo stałe).
Rozwiązanie kolegi wawrzeczko_t wydaje sie być dobre dla instalacji na etapie projektowania.
Gdy w grę wchodzi jak najmniejsza modernizacja można skorzystać również z innych możliwości.
Ja za to nie wiem co to jest za rura (ta cieńsza na schemacie) i do czego ona służy ?
Bo gdyby ona łączyła się z "powrotem" to mogłaby służyć właśnie do "podciągnięcia" temperatury powrotu.
Oczywiście razem z zaworem trójdrogowym (rozdzielającym na zasilaniu lub mieszającym na powrocie).
A włączającym się np. gdy jakiś automat zamyka zasilanie bojlera.
wzrost temperatury powrotu jest również jednym z możliwych sygnałów dla różnych sterowników , że należy zmniejszyć temperaturę zasilania.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Maj 2009 21:59   

Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#4 10 Maj 2009 11:39   

Re: Instalacja zaworu trójdrożnego

No nie tylko. Ale najlepiej. Tak, czy inaczej trzeba ciąć rury i przerabiać kotłownię. Brak ochrony temperatury kotła to błąd instalatora bądź sprzedawcy kotłowni (bardzo częsty błąd). Do dzisiaj większość kotłów na paliwo stałe "chodzi" bez ochrony.

A jak będzie 3-drogowy to trzeba mieć właśnie tą dodatkową rurę, a po co?
Powrót do góry

roberto_b
Poziom 3
Poziom 3

Post#5 Post autora tematu 12 Maj 2009 22:10   

Witam i bardzo dziękuję za zainteresowanie moim problemem. Może jescze kilka wyjaśnień z mojej strony rozjaśni trochę temat. Ta cieńsza rura na schemacie to pewnie błąd w rysunku gdyż przerabiałem go po prostu z jakiegoś znalezionego w sieci i zapewne przeoczyłem usunięcie tego szczegółu. Jeżeli chodzi o jakieś parametry, które mogły by nam pomóc coś wymysleć to wyglądają następująco: piec DEFRO Optima komfortplus ze sterownikiem ST22, pompa obiegowa szt.1 spalanie węgla 1t/m-c. Pytaliście Panowie jak reguluję temp.wody - nie ma takiej możliwości, po prostu mam sytuację taką, że ile na piecu tyle samo na grzejnikach oraz w kranie więc sami widzicie jakie to niewygodne. Dlatego też szukam jakiegoś optymalnego rozwiązania. Jeżeli któryś z Kolegów mógłby np coś dorysować do tego mojego schematu to byłbym bardzo wdzięczny gdyż same suche uwagi nie bardzo potrafię jeszcze wdrożyć w czyn. Jeszcze raz wiekie dzięki i czekam na dalsze instrukcje.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Maj 2009 22:10   

Powrót do góry

Usunięty

Post#6 13 Maj 2009 14:23   

Nie wierzę .
Nie to nie - człowieku , ja się staram Ci pomóc.
Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#7 13 Maj 2009 15:02   

Zastanawiam się, czy bolą was ręce przy rysowaniu naczyń wzbiorczych.
Polacy są narodem wzrokowym, zatem należało by zawsze je rysować.
Powrót do góry

roberto_b
Poziom 3
Poziom 3

Post#8 Post autora tematu 13 Maj 2009 19:27   

Trochę mi się teraz sytuacja zagmatwała ponieważ poprzednio polecaliście Panowie zawór czterodrogowy, a teraz otzrymałem projekt z zaworami trójdrogowymi. Poza tym ( wiem że sie na tym za bardzo nie znam ale... ) z tego schematu , który otrzymałem to wg mnie umiejscowienie tych zaworów nadal nie będziemiało wpływu na obniżenie temperatury na gzrejnikach. Dodam jeszcze , ze zaworów termostatycznych przy grzejnikach nie posiadam lecz tylko zwykłe takie pokrętła. Naczynie wzbiorzcze oczywiście jest w instalacji, macie Panowie rację , że zapomniałem go dorysować.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Maj 2009 19:27   

Powrót do góry

Usunięty

Post#9 13 Maj 2009 20:27   

To czego nie doceniłeś , pozwalało Ci utrzymywać stałą temperaturę.
Do grzejników są termozawory.
Ja wysiadam z tego "tramwaju" , może ktoś inny .
Przepraszam , ręce opadają
Powrót do góry

wawrzeczko_t

Post#10 13 Maj 2009 21:23   

roberto_b napisał:
Trochę mi się teraz sytuacja zagmatwała ponieważ poprzednio polecaliście Panowie zawór czterodrogowy, a teraz otzrymałem projekt z zaworami trójdrogowymi.

Jaki schemat otrzymałeś? Jaki zawór trójdrogowy. Przecież obstawiam od początku zawór czterodrogowy. Schamat znalazłem gdzieś na necie i załączam go poniżej. A jak chcesz schemat tylko dla Ciebie, to trzeba zajść do jakiejś kumatej firmy i poprosić (czyt. zapłacić).

Powrót do góry

roberto_b
Poziom 3
Poziom 3

Post#11 Post autora tematu 02 Cze 2009 09:54   

Witajcie ponownie. Przepraszam, że się nie odzywałem ale wyjechałem na czas jakiś. Panowie ! proszę się nie obrażać, jestem po prostu w tych sprawach niedoświadczony i szukam pomocy oraz dobrego rozwiązania. Gdyby kolega Krzysio_sr mógł zamieścić na powrót swoją opinię byłbym bardzo wdzięczny przecież to nie o to chodzi , że ja nie chcę z niej skorzystać tylko po prostu nie wiem co wybrać. Liczę na dalsze konsultacje i pozdrawiam wszystkich.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Instalacja zaworu trójdrożnego
Strona 1 z 1