Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TONSIL ZGZ 10/1 - renowacja - w końcu skończone

Jimi_86 10 Maj 2009 12:19 6910 19
  • Witam,
    Chciałbym się pochwalić swoją pierwszą tak naprawdę przemyślaną konstrukcją...
    Zacznijmy może od początku... Jakieś 2 lata temu w moje ręce wpadły stare kolumny 2 drożne Tonsil ZGZ 10/1 z przegniłymi membranami, praktycznie nie nadające się do użytku... Spędziły bardzo dużo czasu u mojego śp. dziadka w piwnicy... Gdy je rozkręciłem okazało się że obudowy są w całkiem niezłym stanie. Narodziła się wtedy też koncepcja renowacji tych głośników. Postanowiłem wymienić w nich przetworniki. Do tego celu użyłem GDW 9/15/6 * Ohm Tonsil oraz GDN 16/30 8 Ohm Tonsil... Głośniki zostały zamontowane na tych specjalnych nakrętkach co się je wbija w drewno od spodu dziury i można do nich wkręcić śrubę (to była 1 przeróbka kolumn). Z głośnikiem niskotonowym nie miałem żadnych problemów, pasował jak ulał, głośnik wysoko tonowy był jednakże za duży w stosunku do tej obudowy. Nie zbędną okazała się jego obróbka mechaniczna. Musiałem dopasować go do obudowy. Na zdjęciu zobaczycie zdjęcie tej przeróbki (btw głośnik ze zdjęcia niezostał zamontowany, gdyż została w nim uszkodzona membrana, kupiłem nowy i zrobiłem to poraz drugi tak aby nic nie uszkodzić). To nie był koniec problemów z tym przetwornikiem. Jego efektywność w stosunku do niskotonowego okazała się za wysoka... Musiałem ją obniżyć - i tu podziękowania dla - wilku_sc, jednego z Forumowiczów za pomoc w tym temacie. Zastosowałem tłumik 5dB, wykonany na płytce uniwersalnej oraz 2 rezystorach ceramicznych 5W.
    Z tyłem głośników też było troszkę, aczkolwiek przyjemnego dłubania. Wykonałem do nich porty głośnikowe, zakręcane...
    Co do wyglądu zewnętrznego...
    Standardowo głośniki te miały dość paskudne osłony. Postanowiłem to wszystko upiększyć... Stare dostały bejcę (mahoń), lakier, oraz nowy materiał...
    Całe obudowy zostały oklejone folią PCV samoprzylepną w kolorze Mahoń...
    Od spodu przykleiłem do nich po 4 gumowe nóżki, tak aby nie rysowały mebli na których stoją...
    Całość wyszła naprawdę bardzo oryginalnie.
    Na pewno zapytacie co z dźwiękiem.
    Obecnie głośniki podpięte są jako fronty do Panasonic SA- HE90 (i pograją tak jakiś czas dopuki nie złożę do końca kolumn podłogowych, także na Tonsilach, z którymi mam mały problem, temat zamieściłem na elektrodzie a to link do niego:http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6506207#6506207, może mi pomożecie w tym temacie).
    Zanim nie zastosowałem w nich tłumika do głośnika wysokotonowego który wedle karty grał z efektywnością 92 DB (GDN tylko z 87dB), to dźwięk był bardzo ostry, momentami drażniący, nie było w nim słychać niskiego tonu. Od kiedy włożyłem do nich ten tłumik, wszystko się zrównoważyło. Bas stał się mile brzmiący, a pasmo w całości wydaje się bardzo szczegółowe (dodam tylko że kiedyś złożyłem kolumny na Alpardzie jako GDN LW1200 30cm, 2 STX jako szerokie pasmo i TVM jako wysokotonowcu i powiem wam szczerze że te dwa głośniki grają dużo lepiej niż tamta nieprzemyślana konstrukcja).
    Co do pytań na temat GDN-a który gra w moich głośnikach.
    Gra on w obudowie zamkniętej, tak jak oryginalnie, nie wykonałem żadnego BR, obudowy też nie są jeszcze wytłumione wewnątrz. Nie wiem czy mam to robić i co okaże się lepsze, a nie chce strzelać i robić dziury pod BR... Dla mnie i bez tych rzeczy grają bardzo dobrze, a słyszałem monitory Infiniti czy Yamahy, więc mam odnośniki :D
    A teraz może coś o kosztach na oba głośniki:
    Obudowy: 0 PLN x 2 - dostałem
    GDN - 35 PLN x 2
    GDW - 19,50 PLN x 2
    Bejca - 0 PLN x 2 - miałem
    Lakier - 0 PLN x 2 - miałem
    Wkręty - 0 PLN x 2 - miałem
    Porty głośnikowe - 1,5 PLN x 4
    Materiał na osłony - 5 PLN za 0,5 metra (starczyło na oba)
    Śruby do montażu GDW - 2 PLN (na oba)
    W sumie : 122 za oba :D
    Przyszłość.
    W przyszłości chciałbym je okleić jednak fornirem i położyć na nie bejce w kolorze mahoń oraz lakier. Mają zagrać jako satelity do kina domowego.
    Na koniec zamieszczam parę zdjęć moich głośniczków i proszę o opinię (no i jak można pomoc w/w temacie).

TONSIL ZGZ 10/1 - renowacja - w końcu skończone TONSIL ZGZ 10/1 - renowacja - w końcu skończone TONSIL ZGZ 10/1 - renowacja - w końcu skończone TONSIL ZGZ 10/1 - renowacja - w końcu skończone
    TONSIL ZGZ 10/1 - renowacja - w końcu skończone TONSIL ZGZ 10/1 - renowacja - w końcu skończone TONSIL ZGZ 10/1 - renowacja - w końcu skończone TONSIL ZGZ 10/1 - renowacja - w końcu skończone

Fajne!
  • #2 13 Maj 2009 18:51
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam obudowa odrestaurowana Nawet Fajnie. Bardzo ładnie Tylko można się czepic tej siatki na froncie mogła by byc czarna.. zastosowałeś Zwrotnice Czy Gdw i Gdn całym pasmem lecą ? Bo nie Pamiętam czy Zgz miało jakaś zwrotkę

• #3 13 Maj 2009 20:46
    Jimi_86
    Poziom 13  

Miały zwrotnice. Nie pamiętam dokładnie o jakiej wartosci kondensatory są w niej zamontowane. Pamiętam, że przypadają 2 na zwrotnicę i 2 duże cewki, te jednak wogóle nie miały oznaczeń...
    Siatke zastosowałem żółtą, po całości, gdyż chciałem aby poza ochroną głośnika było to ładnie zgrane kolorystycznie a sam materiał pozwalał jeszcze dojrzeć przetworniki.
    Muszę dodać, ze jak juz trochę pograły i się wygrzały grają jeszcze lepiej, najlepiej przy muzyce rockowej czy czymś RnB typu Ayo

• #4 13 Maj 2009 20:55
    Mitur23
    Poziom 23  

A ile już grają ? moje gdn30/80 kupiłem nowe ze 5 miesiecy temu i dopiero teraz można usłyszec róznice pomiędzy nowym a wygrzanym.. A co zrobiłeś z starymi Gdn 16/10 Z kobaltowym układem magnetycznym?

• #5 13 Maj 2009 22:58
    Jimi_86
    Poziom 13  

stoi na szafie :D (w zasadzie to tylko sam kosz po nim) i myśle aby wymienić w nim wszystko, od membrany, zawieszenia po cewke :D z resztą nie mam innej opcji, musze jeśli mają grać bo to co było, zgniło w czeluściach piwnicy :D

Dodano po 50 [sekundy]:

a tego GDN 30/80 to TONSILA kupiłeś czy jakiś zamiennik??

• #6 14 Maj 2009 11:23
    Mitur23
    Poziom 23  

Gdn 30/80/2 Kupiłem oryginalnego Polskiego. Co do tego 16/10 miałem go cewka miała doprowadzenia licami od boków cieżko z cewka będzie. I także z tego 16/10 nie ma co liczyc na bas Bardziej Srednio-niskotonowy.

• #7 14 Maj 2009 17:20
    Jimi_86
    Poziom 13  

A ha :D No ok :D A powiedz mi coś o tym GDN 30/80/2... Mam takie 2 w domu... mają zostać zamontowane w stendach... Powiedz mi kolego, gdzie Ty go zastosowałeś?? i jeśli np gra w kolumnie 3 drożnej to na jakiej częstotliwości go odciołeś i co mi możesz powiedzieć o tym jak brzmi... Ja sie zastanawiam nad odcięciem mimo charakterystyki na 700 hz a od 700 Hz dać GDM 18/80... :D

• #8 14 Maj 2009 19:40
    Mitur23
    Poziom 23  

U mnie został zastosowany w Mildtonach 110 , oczywiście 2 szt. gra bardzo ładnie mildtony są strojone bodajże na 37 hz jak sprawdzałem w winsd, nie jest tak źle Bas wystarczający jak na mój pokój 25mkw. W mildtonach są Gdm 16/80/3
    Pozdro

• #9 14 Maj 2009 19:59
    Jimi_86
    Poziom 13  

no ok.... Ale możesz mi powiedzieć do jakiej częstotliwości te GDN-y grają?? Od 37Hz do ilu?? Wiesz może??

• #10 14 Maj 2009 20:21
    Mitur23
    Poziom 23  

Nie wiem szczerze, a na internecie nie mogę znaleśc podziału
    chcesz zrobic kopie jakichś poskich kolumn ? na 37 hz są strojone ale czy one przenoszą to nie wiem. Mnie się wydaje ze powyzej 40 hz zaczynają prace. ale Skok membrany mają ładny

• #11 14 Maj 2009 21:08
    Jimi_86
    Poziom 13  

nie... ale boje się aby między szerokopasmowym GDN 18/80 a GDN 30/80/2 nie było za dużego uskoku w punkcie połączenia się ich liniowych charakterystyk, jutro podrzuce wykres, to zobaczysz o co mi chodzi, teraz się spiesze na mały clubing... Pozdro :D

• #12 14 Maj 2009 21:11
    pawelse
    Poziom 16  

Jimi_86 możesz sobie również zrobić na nich subwoofer. Idealnie powinien uzupełniać dolne częstotliwości tego zestawu który masz.

• #14 15 Maj 2009 09:02
    Jimi_86
    Poziom 13  

Mitur23 - widzę, iż musiałeś widzieć zestawienie charakterystyk i pewnie już wiesz o co mi chodzi z tym spadkiem liniowości połączenia 2 głośników (o chyba jakieś 2 dB), w przedziale 500-700, jeśli bym zastosował zwrotnice z dolną granicą odcięcia GDN-a na 700 Hz... Taka jest tańsza i już gotowa mogę mieć po niecałe 50 PLN za szt. od STX-a, przy nachyleniu 12 dB... Robiona na zamówienie, dzieląca mi pasma przenoszenia głośników w tych punktach, w których zaznaczyłem czerwoną kreską, po wycenie w Polink-u wychodzi ponad 160 PLN za sztukę... Więc chodzi tu o koszta, a czy usłysze ten spadek 2 dB?? Raczej wątpliwe aczkolwiek obawiam się o efekt końcowy by nie wyrzucić kasy w błoto :D

• #15 15 Maj 2009 13:06
    Mitur23
    Poziom 23  

Ale jeżeli masz Gdn 30/80/2 to on ma 92Db Jak również gdm 18/80 ma 92 Db , to 16/80/3 ma 94 Db ale skoro juz masz kupione glośniki to dlaczego się zastanawiasz.. martwi mnie tylko Gdwk 10/80/T ma 90 Db ja bym osobiście dał Stx GDWK-10-200-8-PJ Ma 92 Db tylko nie wiem jak Z podziałem wtedy Jak coś napisz swoje gg to ci Ew coś doradzę Bo zaraz mogą Admini upomnic nas ze prowadzimy pogaduszkę a nie trzymamy się tematu.. W Pw napisz :)

• #16 01 Cze 2009 19:07
    Jimi_86
    Poziom 13  

I może w temacie dodam jedno pytanie odnośnie tych TONSIL ZGZ 10/1... Otóż w moje ręce wpadło oryginalne wytłumienie będące umieszczane w kolumnach Tonsila (taka jakby wełna mineralna, cimno zielona w foliowych workach)... Moje głośniczki nie posiadają żadnego BR a ni wytłumienia. I tu pytanie do tych ZGZ 10/1 wytłumić je czy wbijać BR??

• #18 01 Cze 2009 22:00
    Jimi_86
    Poziom 13  

To to oryginalne Tonsiloskie nie będzie dobre?? Nie wiem czy to wełna mineralna ale takie podobne trochę...

Dodano po 37 [minuty]:

Wiem, że to wygląda jak 3 worki gandy :P Ale to właśnie to wygłuszenie, które wpadło mi w ręce z innych Tonsiloskich głośników, dla tego pytam się czy się nadaje :D

• #19 01 Cze 2009 22:39
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam najlepsza była by wełna lub wata ale jak chcesz tego użyc usilnie wyciągnij to z tej tragicznej folii. Może i się nada sprawdz czy lepiej brzmią ...

• #20 01 Cze 2009 23:58
    DjMapet
    Poziom 42  

Daaaawno temu nazywaliśmy to to "watą szklaną". Jak pod koniec lat 70-tych kupiłem pierwsze swoje kolumny Zg...., to od razu wymieniłem te worki z wełną mineralną na włóczkę.
    Z worków tego nie wyciągaj bo będzie pylić. Lepiej użyć waty.

Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME