X
  • #1 13 May 2009 14:39
    ciacho191
    Level 7  
    Helpful post? (0)
    Narysować schemat z przyciskiem bezpieczeństwa i zabezpieczeniem przed samorozruchem dla maszyny wyposażonej w silnik klatkowy o rozruchu gwiazda trójkąt i dwóch kierunkach wirowania. Silnik uruchomiany jest i zatrzymywany oddzielnymi przyciskami. Połączenie uzwojeń w trójkąt następuje po 6 sekundach rozruchu przy połączeniu w gwiazdę oraz po 0,4 sekundy przerwy beznapięciowej.

Mój schemat:
    Schemat sterowania silnikiem 3 fazowym, dwa kierunki obrotu

Gdzie:
    K10,K20 - cewki, których styki przełączają kierunek wirowania (lewo,prawo)
    K1,K2,K3 - cewki, których styki przełączają zasilanie gwiazda trójkąt

Po prawej stronie zamieściłem wielokropek ponieważ sterowanie drugim kierunkiem wirowania jest analogiczny do pierwszego kierunku.

Proszę o podpowiedź, czy dobrze rozrysowałem ten układ?
  • #2 13 May 2009 20:39
    Tomisan
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Dla gwiazdy styk czasówki musi być NC.

Można tak jak narysowałej ale prościej (przy użyciu mniejszej ilości elementów):

• #3 13 May 2009 21:26
    falowniki.com
    Spec od Falowników
    Helpful post? (0)
    Witam,

temat był poruszany już kilka razy

tu schematy:

http://www.falowniki.com/index.php?func=8&parent_id=54&page=54&id=14&pol=exe

pozdrawiam
  • #4 13 May 2009 23:51
    noplis
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    Tomisan wrote:
    Dla gwiazdy styk czasówki musi być NC.

Można tak jak narysowałej ale prościej (przy użyciu mniejszej ilości elementów):

i będzie ładne BUUUUUUUUUUUM:D, brakuje jednego stycznika
  • #5 14 May 2009 16:01
    Tomisan
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Pokaż mi te twoje bum.?
  • #6 14 May 2009 22:17
    noplis
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    A co się stanie jak otworzy się K3 a zamknie K4 ?
  • #7 14 May 2009 23:08
    Tomisan
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Silnik przełączy się z gwiazdy na trójkąt - nie musze (zresztą i tak nic nie oznaczałem) oznaczac zaciski przy silniku U1, V1, W1 ---> U2, V2, W2 bo moge zgodnie z tabliczką zaciskową silnika U1, V1, W1 ---> W2, U2, V2

Widać chyba nigdy nie podłączałeś silnika z przeł. Y->Δ.
  • #8 15 May 2009 19:49
    12robert12
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    po pierwsze sie zastanawiałem gdzie ma być BUM w tym układzie ale czekam aż się odezwie kolega noplis, bo może czegoś nie wiem :) bo jak dla mnie układ jest prawidłowy.

Przy złym podłączeniu przewodów do silnika nic strasznego sie nie stanie. w jednym wypadku silnik po przełączeniu w trójkąt się zatrzyma, a w drugim wyrzuci zabezpieczenie bo silnik bedzie próbował ruszyć w drugą stronę i tyle.

Pewnie kolega noplis miał drugi przypadek w swoim doświadczeniu.

Pozdrawiam.
  • #9 17 May 2009 18:15
    noplis
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    12robert12 wrote:

Pewnie kolega noplis miał drugi przypadek w swoim doświadczeniu.

Zgadza się, kilka razy mnie to spotkało.

Tomisan wrote:

Widać chyba nigdy nie podłączałeś silnika z przeł. Y->Δ.

Łączyłem, ale zawsze tak jak Pan przykazał - 3 styczniki w rozruszniku (a na jednym z nich termik) - w Twoim układzie zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego nie ma. Napisałem o tym bum bo nie oznaczyłeś zacisków silnika i założę się, że pierwsze włączenie da właśnie taki efekt. Z tym 3-im stycznikiem tak się upieram, bo jeśli ktoś będzie chciał pominąć styczniki kierunkowe i wykorzystać tylko fragment do rozruchu to zauważ, że jedynym elementem wyłączającym napięcie jest bezpiecznik, (którego też nie narysowałeś) a tak to silnik będzie ciągle pod napięciem.
  • #10 24 May 2009 19:57
    golonka
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Zamieszczam schemat bardzo czytelny sterowania L-P z blokada .W razie problemów służę pomocą. Schemat sterowania silnikiem 3 fazowym, dwa kierunki obrotu
  • #11 24 May 2009 20:19
    bonanza
    Spec od Falowników
    Helpful post? (0)
    W fazie rozruchu (gwiazda) określony zostaje kierunek obrotu przez przypisanie sekwencji 3 faz do początków 3 uzwojeń. Przepięcie końców ze zwarcia do 3 różnych faz (przejście na trójkąt) tej sekwencji, a zatem i kierunku obrotów nie może zmienić. Jeśli końce będą pomieszane, to może się zdarzyć, że pod napięciem 400V znajdzie się jedno uzwojenie, a dwa pozostałe nie będą zasilane. I wtedy będzie "bum". Ale nie będzie odwrotnego kierunku obrotów, bo to niemożliwe.
  Search 4 million + Products
Browse Products