X

Żródło prądu do przystawki TIG

15 May 2009 10:42 WIwilhelmk
  • #1 15 May 2009 10:42
    wilhelmk
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Próbuję zbudować zasilanie przystawki tig(kemppi lhf 5), mam transformator
    3-fazowy 400A, regulację prądu spawania chcę zrobić po stronie wtórnej na tyrystorach (3 tyrystory + 3diody, lub 6 tyrystorów które rozwiązanie lepsze? ). Otrzymanie prądu "stałego" nie będzie chyba problemem, ale do spawania aluminium potrzebny jest prąd przemienny, i teraz jak to zrobić żeby uzyskać z prądu stałego prąd przemienny ( nie musi to być sinusoida, myślę że może to być prostokąt). Na elektrodzie znalazłem jakieś szczątkowe informacje że można to zrobić za pomocą tyrystorów połączonych przeciwsobnie , jak to zrobić ? Proszę o pomoc w opracowaniu tego zasilania.
  • #2 15 May 2009 11:17
    boko
    Specjalista - spawarki
    Helpful post? (0)
    Tyrystory przeciwsobnie - to triak, reguluje prąd dwóch połówek, ale prąd źródła jest przemienny. Przy sinusoidzie niezbędne jest wysokie napięcie które zajarza łuk dla każdej połówki prądu.
    Z prądu stałego, na przemienny - cztery tranzystory w mostku, załączane parami. Prąd tranzystora, to prąd spawania. Np. 400A - 2x moduł CM400DU - 580zł+vat za sztukę. Cena zaporowa ?
    Można zrobić na połączonych równolegle tańszych tranzystorach, ale eksperymenty są niestety kosztowne.
    Bogdan.
  • #3 16 May 2009 15:27
    wilhelmk
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    Znalazłem schemat mostka na driverach ir2110 jak go wysterować ,co podłączyć do Hin Lin SD
  • #4 18 May 2009 13:34
    boko
    Specjalista - spawarki
  • #5 29 Oct 2009 22:25
    wilhelmk
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    Witam po dłuższej przerwie
    Co powiecie na takie rozwiązanie zródła pradu?
    Cy można w ten sposób?
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products