Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Preamp e88cc urzedasa

urzedas 21 Maj 2009 01:30 13208 11
  • Preamp e88cc urzedasa

Witam
    Tutaj przedstawiłem swojego SymAsyma http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6555490#6555490 , a teraz chciałbym pokazać pre, który służy mi do jego okiełznania. Jest to prosta aplikacja stworzona wg schematu audioton http://www.audioton.republika.pl/nr1.htm lub AVT2729 http://www.cyfronika.com.pl/kityavt2/avt2729pdf.pdf jak kto woli. W swoim pre zastosowałem płytki wg własnego projektu. Miały one być "dostosowane bardziej" do obudowy po CD kenwooda DP-1080 oraz miały pozwolić na zaaplikowanie części, które juz posiadałem. Przedwzmacniacz pozwala na podłączenie czterech źródeł dźwięku (za pomocą prostego obrotowego przełącznika), oraz na regulację głośności. Zastosowałem podwójne wyjścia w celu podłączenia ew. subwoofera.

Podzespoły - W zasilaczu są elementy z zasilaczy komputerowych, diody, kondensatory MKT, elektrolity łączone w szereg w celu podniesienia dopuszczalnego napięcia ich pracy. Większość rezystorów to metalizowane 1%; lampy z allegro, a podstawki ze starego telewizora; transformator ze starego urządzenia lampowego kupiony również na allegro.

Obudowa - tak samo jak w przepadku symka pochodzi z CD kenwooda i została przerobiona - wszystkie otwory na froncie zostały zaspawane plastikiem i wyszpachlowane, a następnie wycięte otwory wg własnych zamierzeń. Wyeksponowane lampy zasłonięte są od przodu szybką, a z pozostałych stron metalową obudową, otwieraną od góry, której głównym zadaniem jest zasłonięcie "bebechów" przedwzmacniacza.

Uruchamianie - bezproblemowe. Po rozgrzaniu i zmianie kilku rezystorów przedwzmacniacz działa wyśmienicie.

Wrażenia z odsłuchu - Dźwięk jest jakby ożywiony, kontrola basu bardzo dobra, średnica wyraźniejsza, nawet na moich ARN150, można przyjemnie słuchać i słuchać i nie męczy ucha. Jedynym narazie mankamentem jest potencjometr (niby ALPS) - na pewno ulegnie wymianie na inny, gdyż jest bardzo niesymetryczny, co się przejawia głownie przy cichym słuchaniu.

Koszt budowy - Nie licząc mojej pracy to koszty budowy śmieszne - jakieś 150 zł.

Fotki:
    Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa Preamp e88cc urzedasa

Fajne!
  • #2 21 Maj 2009 12:49
    mkpl
    Poziom 37  

Wykonanie Profi ;) Jak już pokazujesz lampki to może fajnym akcentem były by 2 magiczne oka ? a calość przykryta dymioną plexy

• #3 21 Maj 2009 13:03
    Mariusz O
    Poziom 17  

Wykonanie solidne i bardzo ładne. Czy możesz zamieścić schemat ?

• #4 21 Maj 2009 13:31
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Jakim napięciem zasilasz lampki? Piszesz, że trafo jest od urządzenia lampowego. Większość urządzeń lampowych zasilana jest z dość wysokiego napięcia, zaś ECC88 czy też E88CC raczej są lampami na napięcia średnie...

• #5 21 Maj 2009 16:19
    urzedas
    Poziom 13  

mkpl napisał:
    Wykonanie Profi ;) Jak już pokazujesz lampki to może fajnym akcentem były by 2 magiczne oka ? a calość przykryta dymioną plexy

czytasz w moich myślach - początkowo miała być właśnie plexi i 2x em84 lecz ostatecznie zrezygnowałem z magicznych oczek z tego względu, że końcówka mocy ma wskaźniki VU, które osobiście bardziej mi sie podobają niż magiczne oczka, a nie chciałem dawać jednych i drugich, gdyż nie lubię przesadnych świecidełek. Ostatecznie wyszło jak wyszło
    Mariusz O napisał:
    Wykonanie solidne i bardzo ładne. Czy możesz zamieścić schemat ?

schemat jest w linkach które podałem na początku - mój preamp powstał na podstawie tych właśnie schematów... jest tam wszystko ładnie opisane... Moja inicjatywa twórcza dotyczyła tylko samych PCB i wartości niektórych rezystorów w zasilaczu.
    painlust napisał:
    Jakim napięciem zasilasz lampki? Piszesz, że trafo jest od urządzenia lampowego. Większość urządzeń lampowych zasilana jest z dość wysokiego napięcia, zaś ECC88 czy też E88CC raczej są lampami na napięcia średnie...

e88cc ma wyższe dopuszczalne napięcie anodowe w porównaniu do ecc88. Max napięcie anodowe e88cc to 220V http://www.elportal.pl/pdf/2003/edw_2003_09_s27.pdf
    Ja starałem sie uzyskać napięcia podane na stronie audioton, czyli 90V. Transformator daje jakieś 210V, lecz za mostkiem prostowniczym są rezystory dużej mocy, które zbijają to napięcie i po przefiltrowaniu i obciążeniu lampkami, spada właśnie do 90V. Te rezystory dobierałem doświadczalnie. Napięcie żarzenia też jest prostowane i ograniczane rezystorami do poziomu 6,3V.
    pzdr

• #6 21 Maj 2009 21:25
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Dla mnie to marnowanie transformatora. Ja kupiłbym dwa oddzielne trafa jedno 230/6V a drugie 230/110. Za grosze można takie dostać z demontażu. No ale ty to nie ja.

• #7 22 Maj 2009 00:04
    urzedas
    Poziom 13  

painlust napisał:
    Dla mnie to marnowanie transformatora........

Patrząc z "elektrycznego" punktu widzenia to masz rację i zgadzam się z Tobą w 100% lecz można na to również spojrzeć z perspektywy przydatności prawie pół wiekowych elementów elektronicznych, które w większości przypadków dawno wylądowały na śmietnikach. DIY często pozwala na stworzenie czegoś z "niczego" i wykorzystanie takich podzespołów, a to już raczej nie jest marnowanie transformatora... pozdrawiam

• #8 22 Maj 2009 22:31
    Arutim
    Poziom 20  

Witam,
    Bardzo ładnie wykonana obudowa i porządek w środku, osobiście dałbym lampki na wierzchu ;-) a transformator to ehh można byłoby wykorzystać do ładnego OTL'a ;-) a tutaj włożyć 2 spięte wtórnymi trafka 7V 15VA spokojnie wystarczyły by i do żarzenia i do anodowego... ;-)

Ale konstrukcja bardzo ładna i udana - u mnie natomiast stopień sterujący jest na E88CC tyle że Philipsa SQ. Osobiście nie przypadł mi ten pierwszy preamp raz że dziwnie grał a dwa że nie jestem zwolennikiem łączenia elementów równolegle - lepszy moim zdaniem jest WK-WA [Wspolna katoda - wspolna anoda ] Ale to tylko moje zdanie i w żadnym bądź razie nie sugeruj się nim.

Pozdrawiam Arutim

• #9 23 Maj 2009 10:06
    Mariuszek15
    Poziom 24  

urzedas Jak jest ze wzmocnieniem preamp-u?

• #10 24 Maj 2009 22:33
    urzedas
    Poziom 13  

Mariuszek15 napisał:
    Jak jest ze wzmocnieniem preamp-u?

Niestety trudno jest mi cokolwiek powiedzieć na ten temat - autor aplikacji o tym nie wspomina, a mi brak sprzętu i umiejętności sprawdzenia tego w praktyce - niestety
    -pozdrawiam

• #11 26 Maj 2009 12:42
    bsw
    Poziom 14  

Jeszcze raz: Piękna konstrukcja
    - pisałem już w wątku o końcówce Symasym. Tam mam pytanko dot. VU.
    A tu zapytam o preamp:

1. Jak pisałem buduję podobny system i też zainspirowałem się stroną: www.audioton.republika.pl . Piszesz że wykorzystałeś schemat preampa nr 1. A ja zapytam dlaczego akurat ten? Czy próbowałeś innych konfiguracji z tej strony? Pytam - bo ja akurat montuję preamp nr 3...

2. Jak żarzysz swoje lampy? Prądem przemiennym, stałym, stabilizowanym?
    Robiłeś jakieś doświadczenia w tej kwestii? Jak wygląda sprawa z brumem?

3. Czy myślałeś nad układami zwiększającymi żywotność lamp?
    (antyudar prądu żarzenia, opuźnione zasilanie anodowe)

Dodano po 21 [minuty]:

Już doczytałem - żarzenie prądem stałym, napięcie zbite na filtrze CRC jak mniemam - ja też tak planuję. A czy symetryzowałeś żarzenie czy tylko do masy jedna strona ?

Pooglądałem jeszcze fotki - niesamowita jest ta przekładnia do przełącznika źródeł. Nie prościej było dać głośność po lewej stronie :-)

• #12 26 Maj 2009 20:50
    urzedas
    Poziom 13  

- Wybrałem preamp nr01 tylko z tego względu, że udało mi się dostrzec w sieci więcej konstrukcji opierających się właśnie o ten schemat niż o pozostałe oraz pozytywne wrażenia z odsłuchu ich konstruktorów. Ponadto nie miałem do czynienia wcześniej z lampami i nie słyszałem, żadnego z tych zamieszczonych na audioton konfiguracji preampów. Jak sam widzisz na forum odczucia (na pewno subiektywne) są podzielone. Jednak tak sobie myśle, ze złoże pozostałe dwa preampy na pająka dla ich porównania i ew. zaaplikowania :). W każdym bądź razie moim wyborem się nie sugeruj - jakby nie patrzeć był to wybór w ciemno.
    - O jakichkolwiek układach zwiększających żywotność lamp nie myślałem z uwagi na cenę lamp i ich dostępność oraz to, że preamp miał być maksymalnie prostą aplikacją.
    - Żażenie jest symetryzowane.
    - A co do przekładni od selektora to w gruncie rzeczy jest ona bardzo prosta :D Regulację głośności chciałem zrobić z prawej strony z tego względu, ze chyba większość wzmacniaczy / przedwzmacniaczy ma regulację głośności jeśli nie na środku to właśnie z prawej strony. Nie chciałem aby doszło do jakiejś takiej sytuacji, że ktoś kto nie zna tego przedwzmacniacza kaleczył się aby zmienić poziom głośności (jak widzisz na frontach nie mam żadnych oznaczeń pokręteł)
    pozdrawiam

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme