Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT

DIGIPROCOMP 23 Maj 2009 12:14 15584 18
  • Witam, chciałbym zaprezentować moją kolejną konstrukcję.

Założenia:
    Kolumny stereo głównie do muzyki.

Zastosowane przetworniki:
    Seas CD22RN4X
    Seas MCA12RC
    Vifa XT25TG-30-04

Obudowa:
    Osobna komora dla MCA12RC 2,5L closed. CD22RN4X siedzi w 31L, BR 7,5x26cm, strojenie 37Hz.
    Fornir amazaque + trzy warstwy lakieru do parkietu Bondex.
    Front obudowy składa się z trzech dech po 22mm, reszta ścianek również 22mm. Wewnątrz pochyła przegroda ustalająca odpowiedni litraż.
    Wymiary to 105x25x36,6cm | - / http://img100.imageshack.us/img100/8762/obudowai.jpg

Galeria:
    -w trakcie budowy-
    Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT

-gotowe-
    Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT
    Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT

-pierwsza wersja-
    Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT
    Miłego oglądania ;)

Fajne!
  • #2 23 Maj 2009 15:38
    Maciek028
    Poziom 11  

Mam pytanie jak grają te kolumny?
    Bas ma super niskie zejście i jest szybki?
    Czy np. gitara (znaczy średnie tony) brzmi na tych kolumnach jako instrument duży (nie może być paczki zapałek), ciężki (nie może ważyć 5 gram), jest wyrazista?
    Czy wysokie tony (perkusja) nie kują w uszy?
    Czy któryś zakres pasma jest uwydatniony (bas, średnica, góra)?
    Ile para tych kolumn kosztowała?

• #3 23 Maj 2009 20:27
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Mała zmiana ustawienia ;)
    Kolumny 3-drożne "TheStament" CD22RN4X, MCA12R, XT
    Maciek trafiłeś w mój gust muzyczny. Wyższe średnie i wysokie nie wybijają się, jest dużo szczegółów i smaczków ;) Bas po rozstawie wręcz dominuje, nisko schodzi, ale nie zamula. Wykop równie mocny, czuć stopę.

• #4 24 Maj 2009 18:54
    Maciek028
    Poziom 11  

DIGIPROCOMP napisał:
    Mała zmiana ustawienia ;)
    Maciek trafiłeś w mój gust muzyczny. Wyższe średnie i wysokie nie wybijają się, jest dużo szczegółów i smaczków ;) Bas po rozstawie wręcz dominuje, nisko schodzi, ale nie zamula. Wykop równie mocny, czuć stopę.

Czyli te kolumny są trochę przebasowane :/ ???

• #5 24 Maj 2009 23:00
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

nie, nie, nie źle to ująłem, tzn. teraz lepiej rozchodzi się po pokoju.

• #6 25 Maj 2009 17:21
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam dlaczego głosnik niskotonowy jest tak daleko odsunięty od reszty ? to juz nie względy estetyczne tylko akustyczne..
    estetyka na wysokim poziomie tylko ten niskotonowiec mnie razi Pozdrawiam!!

• #7 25 Maj 2009 18:53
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Autor nie napisał jak dla niego jest cięte pasmo, ale jeśli w okolicy 100hz to nie ma (większego) znaczenia gdzie będzie umiejscowiony.

• #8 25 Maj 2009 21:30
    Mitur23
    Poziom 23  

A jezeli jest cięty w okolicy 100 Hz to faktycznie sory , nie pomyslałem o tym fakcie

• #9 28 Maj 2009 18:04
    gófer
    Poziom 34  

Wcale nie musi być cięty w okolicy 100hz...ważne aby przy projektowaniu zwrotnicy uwzględnić przesunięcie fazowe liczone na podstawie odległości między centrami akustycznymi głośników i długości fali f podziału. Istotne jest również w tym wypadku użycie głośników z dobrymi charkami kątowymi aby możliwe było fizycznie nałożenie się charakterystyk. Takie zabiegi stosuje między innymi Usher czy Avalon w swoich Hi-End'owych kolumnach.

• #10 28 Maj 2009 18:53
    lobo14
    Poziom 13  

Można zobaczyć cennik, interesuje mnie ile te cudo kosztuje ? :)

• #11 28 Maj 2009 23:48
    baksik00
    Poziom 11  

Masz jakąś scene ? Bo z ustawienia kolumn wyglada ze nie, bas musi byc okropny. Wysuń je troche bo szkoda tej pracy jesli ich nie wykorzystasz z winy ustawienia.

• #12 29 Maj 2009 14:39
    Marcin230693
    Poziom 13  

Piękne kolumny, ta ciemniejsza wersja jakoś bardziej przypadła mi do gustu. Mógłbyś napisać coś więcej o zwrotnicy ?

• #13 29 Maj 2009 16:38
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

lobo14 całość powyżej 2kzł ~2200-2300zł. Seasy i większość części do zwrotnicy zakupiłem w Polinku :arrow: http://www.polink.com.pl/ teraz ceny trochę się pozmieniały.

baksik00 siedząc przy komputerze nie, natomiast na kanapie 3,5m od kolumn - jak najbardziej.

Marcin230693 mnie też "heban004" bardziej się podobał, ale ze względu na przebieg wydarzeń musiałem zmienić. Zrywanie forniru - zaj... sprawa, polecam :D
    Zwrotnica jak na razie testowa, do wygrzania głośników...
    http://img220.imageshack.us/img220/1838/zwrotnicasym.jpg
    http://img220.imageshack.us/img220/4528/charakterystyka.jpg
    ...a później zabawa z pomiarami :|

• #14 29 Maj 2009 18:53
    gófer
    Poziom 34  

baksik00, czemu bas musi być okropny? Możesz rozwinąć myśl?

• #15 29 Maj 2009 21:28
    baksik00
    Poziom 11  

Z pewnością dudniący i zamulający. Juz wielokrotnie przerabialem takie ustawienie u znajomych. Ale jak kto lubi, ja wydając tyle na kolumny nie ustawił bym ich w ten sposób.

• #16 29 Maj 2009 21:58
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Baksik wytłumacz mi jaki to bas "dudniący" i "zamulający" (co forum to inna interpretacja) w jakich zakresach częstotliwości się znajduje?

• #17 29 Maj 2009 22:36
    baksik00
    Poziom 11  

Jest to dokładnie to co jest wzmacniane w szczelinie nad i za kolumną. Nie wiem jaka jest czestotliwość rezonansowa twojej obudowy wiec nie powiem Ci jakie to moga byc częstotliwości ale tych i tak zadnymi ustrojami nie dało by się wytłumić przy tym ustawieniu. Może poprostu jak będziesz miał chwile czasu i mozliwości wysuń je i zobaczysz róznice. Ale jeszcze raz mówie zależy co się komu podoba.
    Pozdrawiam

• #18 30 Maj 2009 16:33
    gófer
    Poziom 34  

baksik00, dobry jesteś :D Nie znając w ogóle kolumn i pomieszczenia stwierdzasz że bas jest zamulający :D Tym bardziej co ma nie precyzyjne przetwarzanie basu do ustawienia kolumn? Szybkość basu jest zależna tylko i wyłącznie od głośnika i jego aplikacji. Prawdopodobnie mylisz przesycenie pewnych niskich częstotliwości z brakiem dynamiki co można bardzo łatwo wywnioskować z tego jak tłumaczysz ich powstawanie (czyt. przez podbicie powstające we wnęce, które zapewne istnieje ale w żaden sposób nie może wpłynąć na dynamikę). Czasem może zastanów się nad tym co piszesz bo może trochę słyszałeś, ale teorii u Ciebie brak.

• #19 30 Maj 2009 17:43
    baksik00
    Poziom 11  

Nie skończyłem szkoły w tym konkretnym kierunku wiec wzorami i obliczeniami kazdego problemu nie potrafie rozwiązac. Ale jak pisalem wczesniej przerabialem takie ustawienie wielokrotnie i wiem ze kolumny optymalnie odsunięte graja poprawnie i nie trzeba mi pokazać kartki a4 obliczeń żebym sprawdził czy tak rzeczywiście jest :P

Ustawienie kolumn ma sporo do powiedzenia jesli chodzi wlaśnie o bas, że o scenie nie wspomne, głośnik moze poprawnie przetrwarzac czestotliwości ( i nie wątpie że Twój gra poprawnie) ale dzięki złemu ustawieniu ten efekt jest psuty. Jesli nie zwracasz uwagi na takie rzeczy jak "grająca obudowa" czy odbicia twoja sprawa, tak jak i ustawienie. Chodzilo mi tylko o efektywne wykorzystanie pracy, którą wlożyleś w budowe, nic na siłe. Chcialem tylko pomóc, widze że poczułes się zaatakowny i za wszelką cenę chcesz mi udowodnić ze nie mam racji.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME