Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czy mój schemat co + cwu jest poprawny

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Czy mój schemat co + cwu jest poprawny
Autor
Wiadomość
kubi4
Poziom 11
Poziom 11

Post#1 Post autora tematu 24 Maj 2009 13:00   

Witam serdecznie
Jestem na etapie przeróbki 30 letniej instalacji co + cwu.
Kupiłem nowy kocioł z automatyką Krzaczek SKDR 1.2 15KW, dorabiam do tego schemat bo w następnym tygodniu zaczynam modernizację.
Tak więc:
Zrobiłem schemat jak w załączniku.
Chciałbym żeby to działało. Nie wiem w którym miejscu dać zawory bezpieczeństwa oraz nie wiem czy zawór mieszający w tym układzie będzie zdawał egzamin.
Proszę o opinię oraz o sugestie forumowiczów posiadających jakąkolwiek wiedzę i doświadczenie. Jestem całkowicie zielony w temacie a schematy dostępne w sieci są dla mnie niezbyt czytelne.

Powrót do góry

wawrzeczko_t
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#2 24 Maj 2009 13:19pomocny post - solucja   

Re: Czy mój schemat co + cwu jest poprawny

1. Naczynie przelewowe podłączyć przed zaworem kulowym
2. Dół naczynia przelewowego umieścić wyżej niż góra grzejnika łazienkowego
3. Grzejnik łazienkowy podłączyć za mieszaczem tak jak reszta grzejników
4. Tak samo z zasobnikiem c.w.u.
5. Na casobnik c.w.u. dałbym odrębną pompę bo jak nie dasz to nawet jeśli woda użytkowa nagrzeje się wieczorem to rano będzie chłodna (ciepło przejdzie na grzejniki)
6. Zawór trójdrogowy zastąpiłbym czterodrogowym
Powrót do góry

kubi4
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 24 Maj 2009 13:34   

chciałbym żeby instalacja mogła nadal działać grawitacyjnie jak to się dzieje teraz

ad1 zaraz to poprawię na rysunku
ad2 nie napisałem ale naczynko przelewowe jest na strychu (dom parterowy a łazienka na parterze)
ad3 poprawię
ad4 poprawię
ad5 teraz mam tak zrobione i woda z cwu nagrzewa grzejnik -suszarkę w łazience, myślę jak zasilanie cwu będzie wyżej niż zasilanie suszarki to cwu nie będzie nagrzewało grzejnika. Teraz mam podłączenie zasobnika cwu i grzejniczka na jednym poziomie i chyba dlatego tak się dzieje
ad6 mam darmowy zawór mieszający ze sterownikiem więc nie chciałbym zwiększać kosztów

ten trójdrożny zawór jest mieszający

poprawiony schemat:
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#4 24 Maj 2009 13:43pomocny post - solucja   

Z grubsza może być (po poprawkach kolegi wawrzeczko_t)
najważniejsza sprawa - ten zawór trójdrogowy.
W tym miejscu musi być rozdzielający (woda popłynie do grzejników na wprost lub do powrotu - rozdzieli a nie wymiesza).
Jeżeli ma być mieszający to na powrocie.
Powrót do góry

kubi4
Poziom 11
Poziom 11

Post#5 Post autora tematu 24 Maj 2009 13:59   

Poszedłem sprawdzić co to za zawór:
Zawór Honeywell M6063 i sterownik Honeywell M6063L1009
mam nadzieję że ten wystarczy i się nada do mojego przypadku

zauważyłem problem
mianowicie zawór 3 drożny jest sterowany elektrycznie, jak zabraknie prądu to co wtedy ? jak rozwiązać taki problem że przy braku elektryczności żeby działało grawitacyjnie

dodałem zawór , który mam fizycznie w piwnicy - zamykam go na lato

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Maj 2009 13:59   

Powrót do góry

wawrzeczko_t
Poziom 22
Poziom 22

Post#6 24 Maj 2009 18:28   

kubi4 napisał:
myślę jak zasilanie cwu będzie wyżej niż zasilanie suszarki to cwu nie będzie nagrzewało grzejnika.

Możliwe, ale osobiście nie jestem pewien. Ja bym dał (jak napisałem wcześniej) osobną pompę na c.o. i osobną na bojler, ponieważ spowoduje to możliwość regulacji temperatury wody użytkowej w bojlerze (oczywiście, jeżeli sterownik na to pozwoli).
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#7 24 Maj 2009 18:55pomocny post - solucja   

Wspomnianego przez Ciebie zaworu M6063 nie znalazłem.
M6063L1009 okazał się nie sterownikiem , lecz siłownikiem.
Jest polecany do zaworów V5433 i V5442.
Jeżeli któryś z nich to "Twój zawór", to jest to zawór mieszajacy.
(dwa wejścia na jedno wyjście = mieszający , jedno wejście na dwa wyjścia = rozdzielający).
W ofercie firmy Honeywell nie znalazłem zaworów trójdrogowych rozdzielających.
Masz dwa wyjścia :
Albo zmienisz zawór na rozdzielający , albo przestawisz go na schemacie na powrót + odpowiednie przerobienie innych połączeń.

ps.Czy automatyka "Krzaczek SKDR 1.2 15KW" potrafi wysterować zawór trójdrogowy ?
Powrót do góry

kubi4
Poziom 11
Poziom 11

Post#8 Post autora tematu 24 Maj 2009 22:51   

te M6063 spisałem z zaworu - w pudełku znalazłem instrukcję obrazkową i tam jest napisane że jest to V5433A
do niego mam jednak siłownik a nie sterownik
automatyka wysteruje ten zawór - napisane jest w dokumentacji , no chyba że coś przeoczyłem.
krzysio_sr gdzie na powrót mógłbym go wstawić ? Jak pisałem w pierwszym poście jest to moje pierwsze bliższe spotkanie z hydrauliką. Wolę wymusić zrobienie instalacji według pomocy z forum, niż tak jak 1,5 roku temu fachowcy nie zrobili tego jak należy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Maj 2009 22:51   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#9 25 Maj 2009 07:37pomocny post - solucja   

Ok.
na prośbę kubi4 pozwoliłem sobie wprowadzić poprawkę.
Muszę jednak nadmienić że to miejsce jest prawidłowe dla zaworu mieszającego.
Miejsce w którym pierwotnie kubi4 zaproponawał taki zawór , jest prawidłowe dla zaworu rozdzielającego.

Powrót do góry

kubi4
Poziom 11
Poziom 11

Post#10 Post autora tematu 25 Maj 2009 08:16   

super - czyli instalację będę budował w przyszłym tygodniu według tego schematu - w tym tygodniu rozbieram istniejącą
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: MOJE Miasto

Post#11 25 Maj 2009 08:19pomocny post - solucja   

Nie zapomnij zostawić układu otwartego z odpowiednią rurą wzbiorczą
Powrót do góry

kubi4
Poziom 11
Poziom 11

Post#12 Post autora tematu 25 Maj 2009 08:34   

@mirrzo a w jaki sposób to zrobić ? Brakuje coś na rysunku ? Tak jak pisałem chcę przedstawić schemat "fachowcom" i ma być zrobione tak jak na schemacie a nie po ich widzimisie. Nie znam się absolutnie na hydraulice a już raz miałem zrobioną "wtopę" przez fachowców więc postanowiłem po raz drugi nie dać nabić się w butelkę.

tak jak mi google podpowiada to rura wzbiorcza u mnie 1/2 cala jest poprowadzona do naczynka wyrównawczego znajdującego się na strychu , a rura przelewowa też 1/2 cala jest poprowadzona z naczynka do piwnicy pod którą stoi wiaderko
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#13 25 Maj 2009 09:12   

Przepisy mówią o 25mm. jako minimalnej średnicy rury wzbiorczej i przelewowej.
Ten układ prosi się o jeszcze kilka "przeróbek".
Chodzi mi o np. wskazówki które udzielił Ci wawrzeczko_t w sprawie regulacji C.W.U
Na załączonym obrazku jest propozycja firmy Herz , ale może to być również inne rozwiązanie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Maj 2009 09:12   

Powrót do góry

kubi4
Poziom 11
Poziom 11

Post#14 Post autora tematu 25 Maj 2009 10:15   

jeżeli dam pompę na cwu to czy w momencie gdy przestanie się w piecu palić, pompa się zatrzyma to będzie ona działała jak zamknięty zawór ?
Powrót do góry

wawrzeczko_t
Poziom 22
Poziom 22

Post#15 25 Maj 2009 12:04   

kubi4 napisał:
jeżeli dam pompę na cwu to czy w momencie gdy przestanie się w piecu palić, pompa się zatrzyma to będzie ona działała jak zamknięty zawór ?

TAK. Pod warunkiem że za pompą dasz zawór zwrotny (!). Ale to się daje za każdą pompą tak samo jak daje się filtr mosiężny siatkowy przed każda z nich.

Pompa ładowania zasobnika ruszy jeśli temp. wody w bojlerze będzie niższa od nastawionej a wyłączy się jeżeli woda w bojlerze się nagrzeje lub gdy parametr cieplny z kotła będzie niższy niż wymagany. Tak powinien działać sterowanik który kupisz wraz z kotłem.

Reasumując potrzebujesz sterownik, który obsłuży minimum:
1. Pompę obiegową c.o. (powinien być czujnik temperatury obiegu grzewczego z mieszaczem lub/i czujnik temp. powrotu wody do kotła)
2. Pompę ładowania zasobnika (czyli musi być czujnik temp. bojlera. I tu uwaga - kup podgrzewacz mądrzejszy - z miejscem na zamontowanie pochewki :) )
3. Napęd zaworu mieszającego

Termostat pomieszczenia który wyłączy/załączy obieg c.o. (zalecane ale nie wymagane) od temperatury w pomieszczeniu.
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#16 25 Maj 2009 22:50pomocny post - solucja   

krzysio_sr napisał:
Przepisy mówią o 25mm. jako minimalnej średnicy rury wzbiorczej i przelewowej.

Oczywiście średnica wewnętrzna
Powrót do góry

Grześ4
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Lubomierz

Post#17 26 Maj 2009 11:09   

Dawno nie pisałem, ale trzeba

Jak zbudujesz instalację tak jak na schemacie to nie będzie działać poprawnie!!!!!!!!!!!! Ważne!!!!!

1. Wybacz, ale zawór mieszający ma być obiegu c.o. a nie na całości.
Możesz nie uzyskać ciepłej wody, ano dlatego, że niekiedy na instalację potrzeba od 30-45'C i nie nagrzejesz cwu. Mieszacz powinien być tylko na obiegu c.o.
2. Grzejnik łazienkowy jesli chcesz to wepnij go w obieg c.o., ale czasem przydałoby się w łazience cieplej(wyłączone c.o.) i bedziesz musiał uruchmić obieg mieszacza i pozakręcać wszystkie grzejniki oprócz łazienkowego. Proponuję ci montaż na grzejniku łazienkowym głowicy termostatycznej np. z nastawą do 26'C i wpiecie pozostaw.
3. Pompę połącz z piecem tzn. jeśli w piecu palisz to pompa działa jeśli nie to nie działa pompa - dostepne są sterowniki które załączają się od temperatury i wyłączają. dla pieca i tak korzystne jest utrzymywanie temperatury ok. 60'C . Drugą pompę na cwu odrzucam z tego powodu prawdopodobnie masz dość mały układ, a pompę którą masz będzie i tak przewymiarowana po co ci druga. układ z termostatem na pompie pomoże uniknąć wychładzania cwu.

Wawrzeczko_t - nie przed każdą pompą daje się zawór zwrotny, jesli są min. dwie to trzeba. w tym schemacie jest nie potrzebny wogóle. Potrzebny jest zawór różnicowy.
Powrót do góry

wawrzeczko_t
Poziom 22
Poziom 22

Post#18 26 Maj 2009 13:06   

Grześ4 napisał:

1. Wybacz, ale zawór mieszający ma być obiegu c.o. a nie na całości.
Możesz nie uzyskać ciepłej wody, ano dlatego, że niekiedy na instalację potrzeba od 30-45'C i nie nagrzejesz cwu. Mieszacz powinien być tylko na obiegu c.o.

A jak w takim razie będzie działać ochrona kotła w trybie letnim ?

Grześ4 napisał:

Drugą pompę na cwu odrzucam z tego powodu prawdopodobnie masz dość mały układ, a pompę którą masz będzie i tak przewymiarowana po co ci druga. układ z termostatem na pompie pomoże uniknąć wychładzania cwu.

Wychładzania uniknie - a co z przegrzewaniem ? Woda w mroźnie dni będzie miała 80 st. C i tyleż prawie będzie w bojlerze (przynajmniej legionelloza się wytępi).

Grześ4 napisał:

Wawrzeczko_t - nie przed każdą pompą daje się zawór zwrotny, jesli są min. dwie to trzeba. w tym schemacie jest nie potrzebny wogóle.

Przed - nigdy, za to za zawsze.

Czyli podsumowując - nie zgadzam się z Panem Grześ4. Generalnie polecam zawór 4-drogowy + termostat temp. pomieszczenia, który będzie wyłączał pompę c.o. (tak jak zresztą pisałem na początku), a woda pójdzie po swojemu czyli tak jak trzeba.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#19 26 Maj 2009 15:51   

Nie będę się z Wami kłócił - bo to jest bez sensu.
Przedstawię tylko fragment instrukcji kotła firmy R-ECO
Jak myślicie ?
Producent zmysły postradał ?
Napiszcie prosto do producenta - to jest klasyczny układ aplikacyjny zaworu trójdrogowego.
Przykładów jest pełno w sieci .
Jeżeli koniecznie chcecie to umieszczę "schematy aplikacyjne".

Dodano po 32 [minuty]:

Czy widzieliście takie rozwiązanie ?
Przy takim rozwiązaniu,regulacja bojlera (lub jakiegoś zasobnika) jest całkowicie zbędna.
Taki zawór trójdrogowy mieszający "sam" zadba o temperaturę na wyjściu do baterii na poziomie jaki sobie sami ustawicie.(i nie potrzebuje sterownika)
Czy mam dalej podsyłać gotowe rozwiązania ?
Na "inne" okazje też posiadam :-)
Z pompą , bez pompy , z zaworami trójdrogowymi , z zaworami czterodrogowymi - różne.
Więc nie ma sensu udowadniać wyższości jednego rozwiązania nad innym.
Wszystko zależy od kasy.
Powrót do góry

wawrzeczko_t
Poziom 22
Poziom 22

Post#20 26 Maj 2009 18:13   

OK. Zgodzę się. Nie udowadniam nic. Przy zastosowaniu powyższych elementów Klient nie potrzebuje pompy ładowania i tak dalej. Ale o tych elementach nie było wcześniej mowy i dlatego się upierałem wcześniej przy tej pompie. Może stwórzmy wspólny schemat dla węgloków, żeby temat nie powracał jak bumerang, bo też jestem zmęczony trochę. :)

Dodano po 5 [minuty]:

krzysio_sr napisał:

Czy mam dalej podsyłać gotowe rozwiązania ? Na "inne" okazje też posiadam :-) Z pompą , bez pompy, z zaworami trójdrogowymi, z zaworami czterodrogowymi - różne. Więc nie ma sensu udowadniać wyższości jednego rozwiązania nad innym. Wszystko zależy od kasy.

Rzuć tu dwa lub trzy schematy. Wybierzmy najlepszy i po kłopocie :)
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#21 26 Maj 2009 19:12   

Kolego wawrzeczko_t masz rację.
Powiedziałem i ...
"mówisz i masz" - jest to ukłon w Twoją stronę.
Na poniższym obrazku jest propozycja firmy "Klimosz"

Tylko uprzedzam że jest to "mercedes" wśród kotłów na paliwo stałe.
Najmniejszy LING DUO PLUS 15 kosztuje około 8000 zł.
Oczywiście ze sterownikiem ESTYMA - zainteresowani mogą sobie poczytać na stronie producenta.
Ten sterownik w niczym nie ogranicza , można do niego podłączyć programator pokojowy do sterowania C.O. - potrafi współpracować z zaworami trójdrogowymi jak i czterodrogowymi.
Powrót do góry

wawrzeczko_t
Poziom 22
Poziom 22

Post#22 26 Maj 2009 20:19   

Dzięki. No i posprzatane. Proszę Pana Kubi4 i innych zainteresowanych korzystać z gotowych schematów hydraulicznych kotłowni. Jeśli mogę dodać to powyższy, osobiście mi się bardzo podoba :) (ale proszę nie zapomnieć o pierwszym bardzo ważnym zdaniu wpisanym na tym schemacie). :)
Powrót do góry

Grześ4
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Lubomierz

Post#23 27 Maj 2009 13:55   

Co do schematów to polecam tę stronkę
http://www.termsystem.com/schematy.htm

oraz każdą inną producenta danego kotła - dbając o klientów udostepniają gotowe schematy.

Przepraszam za błąd, przejęzyczenie: zawór zwrotny zawsze za pompą

Polecam również tę stronę:
http://kotly.com/tab.php?tab_id=3

szczególnie pkt. 8

jeszcze to: http://europe.hbc.honeywell.com/poland/pdf/zawory-pl01r0206.pdf

Dla mnie kłoci się ze sobą zabezpieczenie pracy kotła i regulacja obiegu c.o., jednak nie upieram się.

Chcę zwrócić uwagę tym, że przy małych instalacjach np. do 12kW i zapotrzebowaniu na cwu 2-3 kW. Mając kocioł np. 15kW i paląc ciągle i cały czas dostarczając ciepło do budunku to całodobowe obciążenie dla temperatury O'C będzie max 6 kW dla c.o. udział cwu to 2kW i nstalacja będzie pracować przy temp (założyłem) t zas. 55-60'C. Bojler cwu czyli wymiennik płaszczowy bądź rurkowy zostanie wygrzany dość szybko (ok. 30-70min.) i dalej bedzie zrzucał temperaturę na powrót kotła, czy będzie wtym czasie musiał zawór czterodrogowy zapewnić temperaturę na powrocie? Chciałem uzmysłowić, że przy przygotowaniu cwu za pomocą zasobnika zwężownicą będzie on podbijał temperaturę powrotu kotła. Moja rada jest taka, aby czujnik, który ma zabezpieczyć kocioł był montowany za wszelkimi podejściami, jak najbliżej kotła.

Nie widzę problemu, aby woda w zasobniku miała 80'C, jesli ktoś chce może montować układy regulacji są dwa:
1. zawór odcinający plus czujnik 500zł
2. pompa ładująca 250zł
I to wszystko cały czas pobiera prąd ok. 50W.
Czy dla mieszkania, domku warto w to inwestować? bo jest na schemacie.
Teraz to wykonujecie instalacje na parametry 70/50 lub niżej, przynajmniej mam nadzieje. (cwu max 70'C)

Dodam: gdy zastosujemy zawór trojdrogowy to są dwa soposoby, abyzabezpieczyć kocioł:
1. dodatkowy zrzut sterowany zaworem zaknij/otwórz i czujnik, nie którzy stosują pompę (i tak ta która jest na co jest przewymiarowana i dodajemy jeszcze drugą)
2. Zawór termostatyczny trójdrożny termostatyczny np. ten: http://www.esbe.pl/pliki/Dok_25-42.pdf - patrz strona 19-20
I w tedy można zrobić tak zawór trójdrogowy steruje w zależności od pogody a zawór termostyczny zabezpiecza kocioł.

Powodzenia!
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#24 27 Maj 2009 15:33   

Napisałeś że :
1. zawór odcinający plus czujnik 500zł
2. pompa ładująca 250zł
I to wszystko cały czas pobiera prąd ok. 50W.

Otóż zawór VTA320 kosztuje 377zł. i nie pobiera żadnego prądu.(czujnik ma wbudowany)
Bo to jest zawór "termiczny" właśnie polecanej przez Ciebie firmy ESBE.
I użycie tego zaworu jest zaczerpnięte właśnie ze schematów tej firmy.
Pamiętaj że ile głów tyle pomysłów na rozwiązanie problemu.
Zastosowanie tego zaworu trójdrogowego (na zabezpieczeniu temperatury powrotnej) jest tylko jednym z możliwych zastosowań.
Pewnie że można go dać w inne miejsce (tylko wtedy nie będzie zabezpieczenia) , jeżeli posiadasz finanse bez ograniczeń , to możesz sobie wstawić takich zaworów kilka (każdy do innej funkcji)
Mam prośbę - narysuj swoje poprawki do tego schematu i będzie po kłopocie.

ps. zawór w takiej konfiguracji "podbija" temperaturę tylko do 55'C. i potem przestaje działać , a przed dalszym wzrostem temperatury (ustalanym przez użytkownika) chroni byle jaki sterownik kotła (nawet taki najgorszy)
Powrót do góry

kubi4
Poziom 11
Poziom 11

Post#25 Post autora tematu 27 Maj 2009 21:05   

Hmmm wywody troszeczkę odbiegły od mojego założonego celu.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi ale generalnie nie uzyskałem odpowiedzi na którą liczyłem .
Sytuacja wygląda następująco:
Ten zawór trójdrożny chcę wstawić ponieważ producent kotła zaleca pisząc uwaga!!
Zdjęcie z instrukcji :

Kaloryfer w łazience podłączony jest do normalnego obiegu c.o. , natomiast suszarka w łazience podłączona jest pod c.w.u.
Ponieważ suszarka ma być gorąca jak kocioł pracuje .
W momencie wygaszenia kotła nie chcę żeby c.w.u. nagrzewało mi suszarkę obniżając jej temperaturę.
Co do regulacji temperatury w pomieszczeniach na grzejnikach to robię to oddzielnie na każdym, bo nie chcę mieć tej samej temperatury w całym domu.
Sypialnia ma mieć zimą powiedzmy 25st a duży pokój 20-22st, syn w swoim pokoju znowu też zakręca całkowicie grzejnik bo mu za gorąco. Natomiast moja Małżonka ma inne zdanie - także muszę regulować temperaturę oddzielnie na grzejnikach.

Co do istniejącej instalacji grawitacyjnej chcę głównie dołożyć pompkę i wymagany zawór mieszający, oraz jakoś wykombinować żeby cwu nie nagrzewało suszarki gdy wygaśnie w kotle - powiedzmy zatrzyma się pompa.

Wszyscy polecają mi trójdrożny zawór, ja dostałem trójdrożny mieszający z siłownikiem za darmo więc mam zamiar go wykorzystać - cięcie kosztów. Mam w planach wymianę dachu łącznie ze stolarką.
Miałem dwudniową przerwę z forum :rozwalałem starą podmurówkę pod kocioł i zrobiłem nową - teraz "marznie"
Powrót do góry

romsik
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: "-"

Post#26 28 Maj 2009 10:01   

Witam!!!

Mam pewną wątpliwość co do słuszności montowania zaworu "kulowego" na wyjściu z kotła. Chyba chodzi o zawór różnicowy czyli z kulą w środku. Wg mnie ten na wyjściu jest niepotrzebny. Grawitacja będzie chodzić dzięki zaworowi różnicowemu zamontowanemu równolegle do pompy. A w tym zaworze na wyjściu z pieca kulka będzie sobie tylko stukać... U mnie też tak stukała(była stalowa)i po 5 latach wystukała dziurkę w korpusie zaworu (aluminiowy). Nieplanowana robota z centralnym w zimie z małymi dziećmi w domu nie należy do przyjemności.
Co do słuszności moich wywodów nich wypowiedzą się bardziej doświadczeni, ale opisana sytuacja zdażyła się rok temu.
Pozdrawiam i miłej pracy życzę
rs
Powrót do góry

kubi4
Poziom 11
Poziom 11

Post#27 Post autora tematu 28 Maj 2009 19:30   

kolego @Romsik ten zawór włączony równolegle do pompy to zawór zwrotny - dzisiaj w sklepie pytałem czy ten zawór działa na powrocie (zamontowany pionowo ) strzałką w dół to Pani zadzwoniła do jakiegoś fachowca i powiedział że tak.
Co do kulki umieszczonej w tym zaworze to jest ona wykonana z jakiegoś materiału gumopodobnego - ale z pewnością nie jest to metalowa kulka.
Powrót do góry

serwisant73
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Heilbronn

Post#28 28 Maj 2009 19:54   

Romsik ma rację-to jest zawór różnicowy.Zwrotny jest inaczej zbudowany i na innej zasadzie działa.Różnicowe można montować i na zasilaniu i na powrocie.Jedyne czego w ich przypadku nie wolno,to montować ich w poziomie.Kule były wykonywane z różnych materiałów, zależnie od producenta.Ale ostatnio faktycznie zaczęto stosować kule gumowane jako mniej "inwazyjne".
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Post#29 28 Maj 2009 20:01   

Muszę Ciebie troszkę poprawić.
Mogą one pracować w każdej pozycji, bo kula ma zerową pływalność. Zasięgałem wiadomości u producenta
:D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Maj 2009 20:01   

Powrót do góry

serwisant73
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Heilbronn

Post#30 28 Maj 2009 20:10   

A w kartach katalogowych piszą,że tylko pion...Ale polemizować nie będę.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Czy mój schemat co + cwu jest poprawny
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny