Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Instalacja aluminiowa ile wat wytrzyma?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Instalacja aluminiowa ile wat wytrzyma?
Autor
Wiadomość
Motyl86
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Lębork

Post#1 Post autora tematu 26 Maj 2009 09:37   

Instalacja aluminiowa ile wat wytrzyma?

Witam, mam pytanie ile może wytrzymać instalacja aluminiowa, chodzi odnosnie komputera, w tej chwili mam podlaczone komputer ktory max ciagnie okolo 400 W I WIEZE PANASONICA 2X100 W, CHCIALBYM ZMODERNIZOWAC SPRZET I MAM PYTANIE ILE TAKA INSTALACJA MOZE WYTRZYMAC BUDYNEK JEST Z LAT 70TYCH. Czy wytrzyma 550 lub 700 w zamiast tych 400(chcialbym wymienic kompa) pozdrawiam
Powrót do góry

raddeon
Poziom 17
Poziom 17

Post#2 26 Maj 2009 09:55   

Re: Instalacja aluminiowa ile wat wytrzyma?

Witam odpowiedź nie jest taka prosta, nie wiadomo w jakiej jest ona kondycji no i przydało by się w puszkach podociskać łączenia bo na pewno po tylu latach się poluzowały. "łańcuch jest tak mocny jak jak jego najsłabsze ogniwo", polecam raczej wymianę instalacji na miedzianą.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Maj 2009 09:55   

Powrót do góry

slvestr
Poziom 22
Poziom 22

Post#3 26 Maj 2009 10:07   

Raczej wytrzyma kable były za tamtych czasów kładzione grube. A te 800W to nie jest aż tak dużo i nie jest to obciążenie trwałe.
Powrót do góry

Motyl86
Poziom 2
Poziom 2

Post#4 Post autora tematu 26 Maj 2009 10:12   

no instalacja miedziana to bedzie podstawa ale na przyszle wakacje dlatego mam problem czy wymienic sama karte tylko z zasilka bo pzreciez np zasilacz 850 w nie oznacza ze bedzie szlo tyle tylko tyle ile bedzie potzrebowal caly zestaw. latem przy duzych temperaturach zdarzalo sie ale rzadko ze komp sie restartowal podejrzewam ze instalacja byla u kresu ale nie jestem fachowcem, obecnie moja karta graficzna ciagnie z 130w a zamierzalbym kupic ktora ciagnie 190w i pytanie czy plyta glowna tez ciagnie jakas moc czy sluzy jako przekaznik miedzy podzespolami i ile ramy moglyby brac. o stanie instlacji nic niestety nie wiem. pozdrawiam
Powrót do góry

slvestr
Poziom 22
Poziom 22

Post#5 26 Maj 2009 10:58   

Wszystkie podzespoły ciągną jakiś prąd. A co do wyłączanie latem to raczej wina była po stronie wysokich temperatur podzespołów komputerowych. Co do wydajności instalacji podłącz np czajnik bezprzewodowy do tego gniazdka i zobaczysz czy nie będzie problemów. A ma on ok 2000W.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Maj 2009 10:58   

Powrót do góry

shadow0013
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Katowice

Post#6 26 Maj 2009 11:13   

Obciążenie prądowe długotrwałe dla przewodów i kabli aluminiowych w izolacji PVC w zależności od sposobu kładzenia (w ścianie, w rurkach w ścianie) i paru innych czynników możesz przyjąć 8A na mm2. Zmierz średnicę oblicz przekrój, potem moc (dla uproszenia możesz przyjąć cos fi =1) i masz gotową odpowiedź. Dobrze by było sprawdzić styki w gniazdkach i puszkach (podokręcać) - mniejsza temperatura na złączach, brak iskrzenia a tym samym mniejsze zagrożenie pożarem. Wszystkie prace proponowałbym przeprowadzić przy wyłączonym napięciu w instalacji, z wiadomych względów.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Maj 2009 11:13   

Powrót do góry

Motyl86
Poziom 2
Poziom 2

Post#7 Post autora tematu 26 Maj 2009 11:25   

shadow moglbym prosiuc o gotowe wzory do podstawienia? jak ebde w domu to sprawdze, jak pdoasz to bedzie szybciej nie bede glowkowal. pozdrawiam;)
Powrót do góry

slvestr
Poziom 22
Poziom 22

Post#8 26 Maj 2009 11:29   

Moc P=U*I*cosfi U=220v I jakie może płynąć po przewodach napisane że 8A na mm^2. Więc zmierz ile mm2 mają przewody i będziesz wiedział jaki prąd mogą przesłać i wyliczysz z tego moc. To tak w skrócie.
Powrót do góry

shadow0013
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Katowice

Post#9 26 Maj 2009 11:59   

Moc otrzymasz w watach, teraz napięcie U=230V, przekrój S = 1/4 * pi* średnica^2 (lub pi*promień^2), cos fi dla uproszczenia =1, prąd w [A] I=S*8. Moc P [W]= 230[V] * I [A]. Wyliczona wartość będzie orientacyjna, ze względu na to że wartość prądu nie jest jest wprost propocjonalna do przekroju i tak np. dopuszczalny prąd dla S= 1,5 wynosi 10A, S=2,5 14A, S=4 19A.
Powrót do góry

marek003
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Lublin

Post#10 26 Maj 2009 13:03   

Wyliczenia wyliczeniami a życie życiem. W blokach z 70 lat zachowanie stałej średnicy na długości od bezpiecznika do gniazdka graniczy z cudem.
Z reguły nie jest to jeden kabel tylko kable łączone które "lecą" od gniazdka do gniazdka i przy każdym gniazdku był zagniatany i zapewne wielokrotnie wyginany co wpłynęło na jego strukturę. (W przypadku mojego bloku gniazdka pełniły (i pełnią) funkcję puszek a kable tam nie były do siebie przykręcane tylko tzw. "skręcone na ryja")

Wracając do tematu: czy wytrzyma? Niewiadomo - jest ryzyko jest zabawa.
Ktoś sugerował podłączenie np czajnika. Pomysł dobry - tylko po podłączeniu tego czajnika trzeba się przejść po gniazdkach w domu i je obwąchać i sprawdzić ręką czy się nie rozgrzewają (Miałem taki przypadek po ok 10 minutach pracy grzejnika zaczęły się topić gniazdka "po drodze").

Niemniej w blokach pod gniazdka nie kładli kabla cieńszego niż 1,5 mm (jak dobrze pamiętam to nawet 2 ale ... budowlańcy mogli oszczędzać)Więc załóżmy, że po wygięciach i innych dziwacznych łączeniach niech ma 1 mm to przy dalszych uproszczeniach da ok 1700W. I taka mocą wg mnie możesz tą sieć spokojnie obciążyć.
Druga rzecz oryginalne bezpieczniki w domu z lat 70 były projektowane na 10A i one miały zabezpieczać sieć więc na skróty 220V*10A=2200W

Warunek jak wspomniano wyżej, że łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo, jeżeli gdzieś jest "przewężenie" przewodu to docelowo zadziała to jak bezpiecznik topikowy wyłączając zasilanie (kłopot z odnalezieniem takiego "bezpiecznika") . Z kolei jeżeli będzie zły styk połączenie może się grzać (co docelowo może prowadzić do pożaru).

Tak czy siak póki nie sprawdzisz to się nie przekonasz.
Powrót do góry

jeddite
Poziom 1
Poziom 1

Post#11 06 Lip 2009 13:05   

Witam,

od razu zaznzaczm, że w sprawach elektryki jestem totalnym laikiem :( .
Również mieszkam w bloku z lat 70-tych i miałem do niedawna instalację aluminiową. Wymieniłem ją na miedzianą, ale pytanie czy przewody do licznika też były wykonywane z aluminium? Czy są to inne mocniejsze instalacje? Bo co z tego, że wymieniłem u siebie instalację na miedzianą jak spalą mi się na wejściu..

Pytam bo chiałbym kupić klimatyzator wolnostojący, którego max. moc chłodzenia wynosi 3500W lub model mniejszy 2000W.

Jak sprawdzić czy mogę sobie pozwolić na taki luksus z moją instalacją. Dodam, że z działającą równocześnie mikrofalą, czajnikiem i pralką nie mam problemów.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lip 2009 13:05   

Powrót do góry

badboy84
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Łódź

Post#12 06 Lip 2009 13:14   

Odbiegając od tematu to moc chłodzenia a moc pobierana z sieci to dwie różne sprawy ...

A w temacie to nie powinno być problemu chociaż zalezy jaka jest jego grubość, u mnie też leży jeszcze kabel aluminiowy, też mam klimatyzator (1,5kW) do tego jeszcze dochodzi TV LCD 180W i audio 160W jak wszystko chodzi to kable robią się hmmm może letnie na pewno nie ciepłe. Wiem że może nie powinno być na jednym gniazdku ale tak wyszło :).
Powrót do góry

jag61
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Łódź

Post#13 06 Lip 2009 18:57   

W skrócie - jak dobrze pamiętam - (przynajmniej w Łodzi) w latach 70-tych kładziono do gniazd w pokojach aluminiową "półtorówkę" - z czego wynika, że max prąd pobierany nie miał przekraczać 10A. Gniazdo w łazience było na 2,5², kuchnia też była na "półtorówce"(tzn tam, gdzie "przewidziano" 3 bezpieczniki - 1- oświetlenie (całe) 2 - gniazda w pokoju/pokojach i kuchni oraz 3 (16A)na gniazdo w łazience - pralki automatyczne już były ;) ).
W instalacjach dwubezpiecznikowych było gorzej - człowiek nie wiedział co i z czym jest na którym bezpieczniku :)) - znam sytuację, że załączenie pralki (w kuchni) i suszarki w łazience dawało efekt "Ciemność widzę... - w pokoju ;) ) "
Gorszą sprawą było ciągnięcie przewodów "jak najkrótszą drogą" - znaczy bez wykrywacza ich nie znajdziesz ;), oraz łączenie w puszkach gniazdek (jak już wcześniej wspomniano. No i trzeba pamiętać o tym, że jedyne uziemione gniazdo było w tylko łazience (standardowo).
Ale wracając do tematu :
:arrow: jeddite - jeśli nie wymieniali instalacji głównej w bloku - na pewno będziesz miał przed licznikiem aluminium.... - może i wytrzyma - często dawali tam 4 mm²..
:arrow: Motyl86 instalacja winna wytrzymać - ale dobrze było by , jakby ktoś znający się na rzeczy obejrzał ją (przynajmniej przejścia/łączenia w gniazdkach - jeśli takie były) - pamiętaj też o uziemieniu ...
Powrót do góry

piotr6671
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: brzeg

Post#14 27 Lip 2009 18:59   

u mnie w piwnicy z domu idzie kabel 0.75 mm taki jak do lampki na biurko chodzi na tym komputer 480 watt czasami odkurzacz 1000 watt i zależy czy potrzebuje coś podłączyć cięższego o mocy 2000 watt i nic się nie dzieje kable zimne.

Dodano po 1 [minuty]:

a na kablu o przekroju 1.5 mm aluminium śmigała lodówka i piekarnik.blok ma około 50 lat ale śmigało jakoś.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Instalacja aluminiowa ile wat wytrzyma?
Strona 1 z 1