Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

BC 700 regeneracja ogniw w akumulatorze wkrętarki

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Zasilacze, ładowarki -> BC 700 regeneracja ogniw w akumulatorze wkrętarki
Autor
Wiadomość
pjasio253
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Kraków

Post#1 Post autora tematu 28 Maj 2009 13:17   

Po ok. 4 latach użytkowania wkrętarki Bosch zauważyłem, że 2 akumulatory 14,4V 1,2Ah już są bliskie padnięcia - po pełnym naładowaniu pozwalają przez ok.5 minut popracować i już słychać, że słabną. Zastanawiam się czy przy użyciu BC700 jest jakakolwiek szansa na zregenerowanie ogniw NiCd w tych akumulatorach, to jakiegoś w miarę rozsądnego poziomu.
Swoją drogą przeglądałem oferty zakupu nowych ogniw NiCd, NiMH, ale wychodzi taka akcja w granicach 120-150zł, a za tyle można kupić zamiennik na All..ro.
Będę wdzięczny za Wasze wskazówki, pzdr.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Maj 2009 13:17   

Powrót do góry

chudybyk
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Mikołów

Post#2 28 Maj 2009 14:10   

Re: BC 700 regeneracja ogniw w akumulatorze wkrętarki

Po 4 latach mają prawo być zdechnięte i żadne urządzenie ich nie wskrzesi. Obawiam się, że trzeba wymienić ogniwa. W całości.
Pozdrawiam!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Maj 2009 14:10   

Powrót do góry

northx
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: okolice Wawy

Post#3 28 Maj 2009 14:26   

Istnieje metoda "regeneracji" ogniw na krótką metę poprzez zwarcie biegunów elektrodami spawarki (zamieniona polaryzacja biegunów). IMO jest to nieco niebezpieczne i krótkotrwałe aczkolwiek na jakiś czas skuteczne.
Zapewne pomoże ten link

ps. łopatologia wideo

Link

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Maj 2009 14:26   

Powrót do góry

Darrieus
Poziom 23
Poziom 23

Post#4 28 Maj 2009 14:32   

northx napisał:
Istnieje metoda "regeneracji" ogniw na krótką metę poprzez zwarcie biegunów elektrodami spawarki (zamieniona polaryzacja biegunów). IMO jest to nieco niebezpieczne i krótkotrwałe aczkolwiek na jakiś czas skuteczne.
Zapewne pomoże ten link

ps. łopatologia wideo

Link

To metoda na zwarte ogniwa a nie "zajechane" , i wystarczy akumulator samochodowy zamiast spawarki.
Powrót do góry

pjasio253
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Kraków

Post#5 Post autora tematu 29 Maj 2009 08:48   

No to w sumie nie pocieszyliście mnie, a miałem nadzieję, że coś może tą BC700 da się podratować. Spawarki nie posiadam, ale filmik niezły, crashowy ;)
Powrót do góry

northx
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: okolice Wawy

Post#6 29 Maj 2009 11:59   

Jeśli sądzisz, że już nic z tych ogniw nie będzie to nic nie szkodzi Ci spróbować:) Myślę, że znajdziesz gdzieś koło siebie jakiś akumulator
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Maj 2009 11:59   

Powrót do góry

kondensator
Poziom 23
Poziom 23

Post#7 29 Maj 2009 14:17   

Metoda "drastyczna" ożywiania przy całych pakietach ogniw ma sens... umowny. Facet z filmu ze spawarką i pakietem akumulatorów chyba się naoglądał Mc'Gyver'a - który ma metody i "patenty", ale zwykle niekoniecznie działające poza planem filmowym ( :) ) lub niszcząco-jednorazowe... W sumie dobrze że nie były to akumulatory np. z litem - mógł by to być jego ostatni film (a ostrzeżenia w filmie nie było !)...

Jeżeli już, to trzeba podzielić pakiet na ogniwa, zwarte można próbować ożywić (pozostałe poddać opcji "Refresh" w BC700 i to nie raz), ale zdecydowanie bardziej bezpiecznym jest użycie naładowanych kondensatorów elektrolitycznych (dużej pojemności ale starych, solidnych z wyprowadzeniami na śrubki lub gdy takich brak to innych połączonych wiele sztuk równolegle - duże prądy przy rozładowaniu na zwarcie !). Ładować można nawet zasilaczem o małym prądzie wyjściowym przez szeregowy rezystor. Można też użyć zasilacza regulowanego z zabezpieczeniem prądowym.
"Śpiące" ogniwa których "nie widzi" ładowarka BC700 można podłączyć (najlepiej przez amperomierz - zmniejszyć napięcie przy gwałtownym wzroście prądu i ponownie je powoli podwyższać) do zasilacza o napięciu regulowanym od 1V z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym 1...3A i podwyższać powoli napięcie do ok. 2...3V przez chwilę. Zwykle po chwili napięcie na ogniwie luzem będzie wystarczające aby po podłączeniu go do ładowarki ta go wykryła (min. 0.9V) i po chwili da się w BC700 ustawić I=500mA i tryb "Refresh" (który natychmiast zacznie rozładowywać I=250mA). Jak się nie daje po kilku próbach, to można się pokusić o "ożywianie szokowe" takiego ogniwa, aczkolwiek spawarka DC (U=20..70V !) do tego celu niekoniecznie jest najlepsza ani bezpieczna.
Naładowane, zregenerowane ogniwa należy opisać datą, uzyskaną pojemnością i... położyć na półkę na 2...4 tygodnie. Wtedy często okazuje się, ze niektóre ogniwa rozładowały się sporo (krótka próba prądu zwarcia odpowiednim amperomierzem), a niektóre do zera (i te ewentualnie można próbować "ożywiać szokowo" - i tak już trzeba pomyśleć nad ich następcami).
Zanim się zlutuje ogniwa w pakiet, trzeba dobrać najbardziej podobne pod względem pojemności, samorozładowania, napięcia... Wtedy jest z tego dużo pożytku dla użytkownika, a nie tylko dla sprzedawców akumulatorów.
Ale róbcie jak uważacie. Ja nie jestem "specjalistą od akumulatorów", to co napisałem, to efekt doświadczeń z praktyki swojej i innych.

-----
Edit: Inni wiedzą o akumulatorach więcej niż ja. Poczytajcie np. co pisze Kol. AdamK http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1132459.html . Tylko pozornie niezwiązane z tematem wkrętarek.
Warto postarać się o dobre ogniwa NiCd przemysłowe (min. 2x więcej niż się używa - aby zrobić metodą selekcji w miarę podobne pakiety) zanim ich nie zakażą sprzedawać...
Powrót do góry

Darrieus
Poziom 23
Poziom 23

Post#8 29 Maj 2009 17:00   

Oczywiście pojedyńcze ogniwa jak już.
A co do filmu to byli też magicy którzy używali zamiast spawarki/akumulatora , baterii kondensatorów jak do coilguna , wtedy jest pewność że impuls będzie duży i krótki, więc ryzyko jest znikome.
Ale tak jak pisałem to tylko na zwarte ogniwa (przeładowane NiCd)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Zasilacze, ładowarki -> BC 700 regeneracja ogniw w akumulatorze wkrętarki
Strona 1 z 1