Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
 • #1 01 Cze 2009 09:39
  michal49
  Poziom 15  

  Witam,

  Mam piec olejowy, a instalacja c.o. obecnie wygląda następująco:
  - od pieca podłączenie do pompy P1 (którą steruje sterownik pokojowy) i dalej albo do rozdzielnicy na grzejniki albo do rozdzielnicy na ogrzewanie podłogowe i tutaj w tej rozdzielnicy jest pompa P2.

  Moje pytanie:
  - czy to jest prawidłowe wykonanie przy założeniu, że zimą grzejniki będą włączane na chwilę (aby dogrzać pomieszczenie wg wskazań sterownika pokojowego), a podłogówka powinna być włączona na stałe (ewentualnie sterowana termostatami na rozdzielaczu).

  - Czy jeśli pompa P2 się załączy, a pompa P1 będzie wyłaczona, to podłogówka będzie działać?

  Michał

  Dodano po 32 [minuty]:

  Może dodam jeszcze rysunek:
  Integracja podłogówki z grzejnikami - podłączenie pomp.

  Michał

 • #2 01 Cze 2009 11:25
  Usunięty
 • #3 01 Cze 2009 11:36
  michal49
  Poziom 15  

  Czyli, jak dobrze zrozumiałem:

  Przy założeniu, że Pompa P1 będzie włączana przez sterownik pokojowy w zależności od potrzeby dogrzania pomieszczeń przez grzejniki, to:
  - zasilanie z pieca należy poprzez trójnik dać na pompę P1 i P2 (czyli obie pompy będą tworzyły układ zupełnie od siebie niezależny). I oczywiście zawory zwrotne na powrotach.

  Wtedy podłogówka może sobie być sterowana niezależnie od grzejników.

  Michał

 • #4 01 Cze 2009 15:42
  adamjur1
  Poziom 39  

  Podłogówka ( z racji swej bezwładności) musi być sterowana niezależnie od grzejników ( tym bardziej że raczej nie współpracują te elementy w tych samych pomieszczeniach)
  W prostych rozwiązaniach ( bez indywidualnych termostatówdla pól i naczynia mieszającego) jest to rozwiązane tak że dla obwodu podłogówki daje się zawór termostatyczny z kapilarą ( reguluje on podawnie gorącej wody I w zalezności opd temperatury wody II wchodzącej w podłogówkę) specjalnie piszę o dwóch wodach bo ta druga jest tą pierwszą zmieszaną( za pomocą obejścia z zaworem) z powracającą i ponownie podaną do podłogówki.
  U mnie działa to ( po regulacji dość upierdliwej ponad miesięcznej) już 5- ty rok.
  zalączam rysunek

  Integracja podłogówki z grzejnikami - podłączenie pomp.


  Pozdr.J.

 • #5 01 Cze 2009 19:11
  Usunięty
 • #6 25 Lis 2011 10:35
  PiotrW79
  Poziom 2  

  Witam,

  Mam świeżo dołączony do wcześniej istniejącej instalacji obwód podłogówki przez zawór trójdrogowy mieszający, na razie bez zaworu zwrotnego i pompy. Nie działa to tak jak powinno. Po przeczytaniu poprzedniego posta widzę że chyba nie ma prawa działać dobrze. Chcę dołożyć zawór zwrotny co może wyeliminuje cofanie się ciepłej wody przez obwód mieszający ale pewnie i tak będzie kiepsko z przepływem.

  Wtedy chciałbym dołączyć pompę tylko mam parę wątpliwości.

  Czy pompa musi być takiej samej mocy i prędkości jak ta od CO (przy zakręconych grzejnikach będą chyba pracować szeregowo ?) i czy można ją włączać jednocześnie z pompą CO używając sterowania z kotła ?

  Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia z tym to proszę o poradę

  Pozdrawiam

 • #7 16 Sty 2014 00:30
  fredox1
  Poziom 10  

  zawory zwrotne za i filtry przed pompami to podstawa pompy nie muszą być jednakowej mocy, mogą pracować równolegle w różnych obiegach, przed wyciąganiem wody z drugiego obiegu chroni właśnie zawór zwrotny, tylko brać te z mosiężnymi grzybkami wewnątrz a nie plastykowymi bo to krótkotrwała inwestycja

  Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty