Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 01 Jun 2009 09:39
  michal49
  Level 15  
  Helpful post? (+4)
  Witam,

  Mam piec olejowy, a instalacja c.o. obecnie wygląda następująco:
  - od pieca podłączenie do pompy P1 (którą steruje sterownik pokojowy) i dalej albo do rozdzielnicy na grzejniki albo do rozdzielnicy na ogrzewanie podłogowe i tutaj w tej rozdzielnicy jest pompa P2.

  Moje pytanie:
  - czy to jest prawidłowe wykonanie przy założeniu, że zimą grzejniki będą włączane na chwilę (aby dogrzać pomieszczenie wg wskazań sterownika pokojowego), a podłogówka powinna być włączona na stałe (ewentualnie sterowana termostatami na rozdzielaczu).

  - Czy jeśli pompa P2 się załączy, a pompa P1 będzie wyłaczona, to podłogówka będzie działać?

  Michał

  Dodano po 32 [minuty]:

  Może dodam jeszcze rysunek:
  Integracja podłogówki z grzejnikami - podłączenie pomp.

  Michał
 • #2 01 Jun 2009 11:25
  Removed
  Helpful post? (+2)
  michal49 wrote:

  - Czy jeśli pompa P2 się załączy, a pompa P1 będzie wyłaczona, to podłogówka będzie działać?


  Nie , nie będzie działać .(chyba że będzie "zaciągać" powrotem)
  Tylko podejrzewam że nie o takie działanie chodzi.
  Poniżej rysunek , który możesz "okroić" do wersji potrzebnej dla Ciebie.

  Integracja podłogówki z grzejnikami - podłączenie pomp.
 • #3 01 Jun 2009 11:36
  michal49
  Level 15  
  Topic author Helpful post? (0)
  Czyli, jak dobrze zrozumiałem:

  Przy założeniu, że Pompa P1 będzie włączana przez sterownik pokojowy w zależności od potrzeby dogrzania pomieszczeń przez grzejniki, to:
  - zasilanie z pieca należy poprzez trójnik dać na pompę P1 i P2 (czyli obie pompy będą tworzyły układ zupełnie od siebie niezależny). I oczywiście zawory zwrotne na powrotach.

  Wtedy podłogówka może sobie być sterowana niezależnie od grzejników.

  Michał
 • #4 01 Jun 2009 15:42
  adamjur1
  Level 39  
  Helpful post? (0)
  Podłogówka ( z racji swej bezwładności) musi być sterowana niezależnie od grzejników ( tym bardziej że raczej nie współpracują te elementy w tych samych pomieszczeniach)
  W prostych rozwiązaniach ( bez indywidualnych termostatówdla pól i naczynia mieszającego) jest to rozwiązane tak że dla obwodu podłogówki daje się zawór termostatyczny z kapilarą ( reguluje on podawnie gorącej wody I w zalezności opd temperatury wody II wchodzącej w podłogówkę) specjalnie piszę o dwóch wodach bo ta druga jest tą pierwszą zmieszaną( za pomocą obejścia z zaworem) z powracającą i ponownie podaną do podłogówki.
  U mnie działa to ( po regulacji dość upierdliwej ponad miesięcznej) już 5- ty rok.
  zalączam rysunek
  Integracja podłogówki z grzejnikami - podłączenie pomp.
  Pozdr.J.
 • #5 01 Jun 2009 19:11
  Removed
  Helpful post? (0)
  "Właściwie zaprojektowane i wykonane ogrzewanie podłogowe powoduje, że posadzka posiada stosunkowo niską temperaturę –nieprzekraczającą 27–29 stopni C w strefie podstawowej i 31–35 w brzegowej – a jednocześnie 70% ciepła oddawane jest do otoczenia."

  To był cytat z jednej z wielu stron internetowych.
  W praktyce oznacza to , że woda z kotła (obojętnie jakiego) , a raczej jej temperatura nie nadaje się do bezpośredniego zasilania ogrzewania podłogowego (chyba że chcesz tańczyć na posadzce jak niedźwiedź na rozżarzonych węglach)
  Dlatego obowiązkowo musi posiadać mieszacz i wpuszczać na instalację podłogową wodę o temperaturaturze , która zagwarantuje warunki posadzki opisane na wstępie.
  Żeby to osiągnąć pompa w "podłogówce" musi wymuszać obieg a mieszacz "dba" o to żeby temperatura nie została przekroczona.
  Jak to robi ?
  Zaciąga chłodną wodę z powrotu a termostat dodaje odpowiednią ilość "świeżej" gorącej wody (jeżeli dopuści trochę gorącej , to tyle samo mieszacz wypuści chłodnej poza układ)
  Bez włączonej pompy w układzie "podłogówki" nie będzie odpowiedniej temperatury na całej posadzce.
  Dlatego pompa jest bardzo ważnym obok mieszacza elementem ogrzewania podłogowego.
  Pisząc "mieszacz" mam na myśli minimum armatury , która taką rolę może pełnić.
  Poniżej rysunek "okrojony" do wersji minimalnej.
  Integracja podłogówki z grzejnikami - podłączenie pomp.
  Temperaturę w podłogówce ustawia się głowicą termostatyczną z czujnikiem zewnętrznym , który montuje się na "wlocie" gorącej wody (czujnik zewnętrzny)
  Taki układ daje możliwość niezależnego sterowania grzejnikami i podłogówką.
  Proszę wziąć pod uwagę że , zarówno pierwszy schemat , jak i ten drugi "okrojony" nie jest gotowym układem C.O. - bo nie ma tu jeszcze nic o podłączeniu kotła i czegoś do C.W.U.
  I od razu przeproszę wszystkich za uproszczenie opisu - ale wydaje mi się że to wystarczy do zrozumienia zasady działania układu ogrzewania podłogowego.
 • #6 25 Nov 2011 10:35
  PiotrW79
  Level 2  
  Helpful post? (+1)
  Witam,

  Mam świeżo dołączony do wcześniej istniejącej instalacji obwód podłogówki przez zawór trójdrogowy mieszający, na razie bez zaworu zwrotnego i pompy. Nie działa to tak jak powinno. Po przeczytaniu poprzedniego posta widzę że chyba nie ma prawa działać dobrze. Chcę dołożyć zawór zwrotny co może wyeliminuje cofanie się ciepłej wody przez obwód mieszający ale pewnie i tak będzie kiepsko z przepływem.

  Wtedy chciałbym dołączyć pompę tylko mam parę wątpliwości.

  Czy pompa musi być takiej samej mocy i prędkości jak ta od CO (przy zakręconych grzejnikach będą chyba pracować szeregowo ?) i czy można ją włączać jednocześnie z pompą CO używając sterowania z kotła ?

  Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia z tym to proszę o poradę

  Pozdrawiam
 • #7 16 Jan 2014 00:30
  fredox1
  Level 10  
  Helpful post? (0)
  zawory zwrotne za i filtry przed pompami to podstawa pompy nie muszą być jednakowej mocy, mogą pracować równolegle w różnych obiegach, przed wyciąganiem wody z drugiego obiegu chroni właśnie zawór zwrotny, tylko brać te z mosiężnymi grzybkami wewnątrz a nie plastykowymi bo to krótkotrwała inwestycja
  Search 4 million + Products
Browse Products