Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

IBM ThinkPad T20 - czym zastąpić gumę termoprzewodzącą?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Laptopy Hardware -> IBM ThinkPad T20 - czym zastąpić gumę termoprzewodzącą?
Autor
Wiadomość
xntxnt
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Puławy

Post#1 Post autora tematu 02 Cze 2009 18:23   

Czym zastąpić "gumę" termoprzewodzącą spomiędzy procesora, a radiatora komputerka IBM ThinkPad T20 (2647-84G)?

Sytuacja wygląda tak, że wspomniany komputer (procek, to Mobilne Pentium 3 700MHz), pracuje zwykle na stole, nigdy na kocu czy kolanach (najwyżej na sztywnym zeszycie na kolanach) - bo po prostu jest dosyć ciepły. W tym modelu radiator jest raczej słabo rozbudowany (odlew AL bez żeberek, ciepłowód, kawałek blaszki AL, no i śmigło).
Postanowiłem sprawdzić jak wygląda pasta między procem a radiatorem, ale znalazłem tam... gumę.

Myślałem, że bezkarnie będzie można zamienić ją na pastę termoprzewodzącą, tyle że jest problem. Guma ta ma z milimetr grubości i ciężko taką szczelinę zapełnić pastą. Radiator na dodatek nie ma sprężyn-docisków przy śrubach - jedynie elastyczność (dziś już wątpliwa) tego płatka gumy powoduje dobry styk.

Testowo nawaliłem tam pasty na grubo (fakt, że nie jakaś wybitna, tylko zwykła silikonowa tanizna ze sklepu elektronicznego - zwykle działała przyzwoicie), ale komputer będąc w "stresie", ewidentnie się przegrzewa aż do wyłączenia (obym tylko proca nie upiekł - program Notebook Hardware Control pokazywał nawet i 80*C). W sumie da się z tym żyć, ale tylko wtedy jak na siłę ustawi SpeedSteep na mnożnik 5,5x (zamiast 7x) oraz jak w opcjach energii spowolni się magistralę ze 100MHz na 50 lub 25 (na sztywno). Tyle, że wtedy wiadomo - wydajność nikła.

Czym zastąpić tą gumę? Gdzie dostać?

Szukałem na Allegro, wpisywałem wszelkie nazwy jakie mi do głowy przychodziły (np. "thermal pad"), przeglądałem na ślepo, szukałem w zakończonych... i nic. Powiedzcie choćby jak się to nazywa. Przejrzałem Hardware Maintenance Manual, ale ta część ("thermal rubber") nie jest tam opisana jako FRU, więc numeru nie znam. Jest cały "fan assembly" jako 08K7066 - ale przecież nie kupię za 50$ + paczka zza morza, do prawie 9-letniego laptopa. Z resztą nawet bez pewności, że będzie tam ta guma.

Gumy w sumie, to nie wywaliłem i jak nic razem nie wymyślimy, to pewnie założę ją z powrotem.
Zrobiłem też mały teścik - oderwałem kawałeczek by zobaczyć czy jest to plastyczne. Hmm... w sumie przypomina nieco plastelinę. A może by to po prostu... zagnieść na nowo jak jakieś ciasto i uformować? ;) Tylko czy się to nie rozleci za szybko od tego? Macie z tym jakieś doświadczenia? Z góry dzięki za wszelkie rady.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Cze 2009 18:23   

Powrót do góry

danda
Poziom 14
Poziom 14

Post#2 02 Cze 2009 18:43   

Re: guma termoprzewodząca - IBM T20 - czym ją zastąpić?

sama pasta nadaje się do wypełniania ewentualnych szczelin pomiędzy radiatorem, tu proponował bym ci włożyć odpowiednio dopasowany paseczek blachy miedzianej, osadzony na paście z dwóch stron, tak aby ta pasta jedynie była nijako klejem, czyli było jej jak najmniej i powinno być ok. Ponadto można kupić takie wkładki przewodzące które się klei na radiatory w celu polepszenia styku powierzchni.
Powrót do góry

xntxnt
Poziom 14
Poziom 14

Post#3 Post autora tematu 02 Cze 2009 19:23   

Re: IBM ThinkPad T20 - czym zastąpić gumę termoprzewodzącą?

Ha, tylko powiedz mi gdzie? :) Ja szukam i nie mogę znaleźć. Fakt, że widziałem np. miedzianą taśmę samoprzylepną - pewnie dobrze przewodzi ciepło (choć przeznaczenie jej jest pewnie inne - jako ekran), tyle że jest klej, który przewodzić ciepło może już średnio.

Boję się czymkolwiek wypełniać tą lukę, bo tak jak pisałem - radiator jest na sztywno przykręcany do płyty. Jeśli podkładka będzie zbyt gruba, to "trzask" i po rdzeniu. Choć jak by próbować i eksperymentować, to doszło by się do odpowiedniej grubości blaszki by ilość pasty była symboliczna.

Może jednak ma ktoś dojścia do oryginalnych gumek pod radiator?

Gdzieś widziałem jeszcze taki patent, że daje się zestaw chłodzący od T21/T22 - podobno jest nieco wydajniejszy i grubszy (nawet instrukcja pisze, że w T21/T22 to daje się już normalną pastę, a nie gumę). Tylko... czy rozstaw śrub jest identyczny? Ma ktoś na porównanie? Przeciez nie będę wiercił w moim ThinkPadziku ;) .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Cze 2009 19:23   

Powrót do góry

grisza69
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Hamburg

Post#4 02 Cze 2009 23:03pomocny post - solucja   

Nie ma sensu kombinować za 5 zł :wink: kliknij
Thermopad i masz .
Powrót do góry

xntxnt
Poziom 14
Poziom 14

Post#5 Post autora tematu 03 Cze 2009 06:20   

Kurcze, wybawiciel! ;) Tego mi było trzeba. Dzięki, po prostu super!

Okazuje się, że nawet na Allegro jest coś takiego. Tyle, że nazwane właśnie "thermopad" oraz dają to w kategorii z chłodzeniem dla stacjonarnych PC a nie do laptopów (tylko po co, skoro chyba tylko w laptopach bywają przypadki, że radiator nie dociska do rdzenia?).
Szkoda, że sprzedawcy nie piszą jaki to model, bo wynalazłem, że 3M robi to w wielu odmianach o różnej grubości, przewodności cieplnej i nie tylko: http://www.3m.com/product/information/Thermally-Conductive-Interface-Pad.html

Zdaje się, że wszędzie handlarze błędnie piszą, że ma to jakąś warstwę klejącą, mimo że na zdjęciach tego nie widać. Fakt, że istnieją też taśmy termoprzewodzące (też firmy 3M - na takiej taśmie widać wyraźnie listek ochronny z numerem modelu umieszczony nad warstwą klejącą) o nazwie "Thermally Conductive Adhesive Transfer Tapes", ale to jest raczej "Thermally Conductive Interface Pad". Wyczytałem też, że różne modele tej podkładki różnią się warstwą nie klejącą, a najwyżej ochronną - ułatwiającą odklejanie (jedne są identyczne po obu stronach, a inne mają po jednej stronie warstwę ochronną grubszą by np. po rozłączeniu radiatora i CPU - zostawały na radiatorze).

W każdym razie zamówię, nie spodziewałem się, że będzie mnie stać na coś takiego. Jeszcze raz dziękuję, jak by nie Ty, to bym chyba z ciastoliny podkładkę musiał lepić ;) .
Powrót do góry

skaktus
Poziom 24
Poziom 24

Post#6 03 Cze 2009 18:30pomocny post - solucja   

Mam termopada od 3M i jest taki sobie. Ciężko się go ściska, ciepło przewodzi ale też tak sobie ;)

Kupiłem pasek 12 cm na WWW za 10 zł.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Cze 2009 18:30pomocny post - solucja   

Powrót do góry

xntxnt
Poziom 14
Poziom 14

Post#7 Post autora tematu 03 Cze 2009 20:56   

Ooo, napisz coś więcej :) .
Na Allegro widzę właśnie zapewne takie podkładki, jak mówisz - pasek 12cm x 2cm x 1mm za około 12zł. W zakończonych, ten sam koleżka sprzedawał za 4zł wersję mniejszą, ale o pół milimetra grubszą: 15mm x 15mm x 1,5mm.
Mierzyłem suwmiarką grubość oryginalnej podkładki (w niewygniecionym miejscu) i było to raczej 1mm. Zastanawiałem się właśnie, czy nie lepiej kupić tą grubszą wersję (tym bardziej, że taniej bo mniejszy kawał). Ale jak mówisz, że ciężko się ściska, to chyba cieńsza będzie lepsza - i tak lepsza niż ta sparciała fabryczna.

Powiedz mi tylko jeszcze, jak wygląda samo aplikowanie tej taśmy? Czy faktycznie są tam jakieś ochronne folie na niej? Czy po zdjęciu ich jest jakiś klej łapiący na stałe, czy tyle tylko, że jak jest czyste miejsce, to ładnie przylega?
Też do T20 kupowałeś, czy do innego?
dzięki, klikam "pomógł", ale oczekuję odpowiedzi ;)

O, jeszcze ciekawostkę znalazłem. Mają coś takiego w sklepie TME, tyle że jako płachta 24cm x 100cm za coś koło 280zł (przy większym zamówieniu, to nawet jeszcze mniej). Po przeliczeniu wynika, że taki pasek jak kupiłeś wychodzi mniej jak 4zł ;). Nie ma co, mają przebicie ci handlarze ;) .
Przynajmniej na TME podali jaki tam mają model. Jest to 5590H. Ciekawe, czy w sklepach internetowych i na Allegro mają ten sam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Laptopy Hardware -> IBM ThinkPad T20 - czym zastąpić gumę termoprzewodzącą?
Strona 1 z 1