Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak sprawdzić ID komputera

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> Jak sprawdzić ID komputera
Autor
Wiadomość
brooks12
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: olsztyn

Post#1 Post autora tematu 04 Cze 2009 23:11   

Jak sprawdzić ID komputera

Witam mam ogromny problem , zostałam oszukana na bardzo duże pieniądze , chcę sprawdzić do kogo należy komputer czyli chce sprawdzić ID komputera po adresie mail , narazie tylko dowiedziałam się gdzie zostały założone numery kont na które wysłałam kupe kasy ale nic wiencej nie uzyskałam prosze naprawde o pomoc czy jest to wogóle realne prokuratura i policja nie wchodzi w grę proszę o pomoc
Powrót do góry

_TIGER_
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Miasto: koło Wrocławia

Post#2 04 Cze 2009 23:26   

Re: Jak sprawdzić ID komputera

Przeczytaj to:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1128044-0.html
I napisz do mnie na GG: 1024488 postaram się pomóc
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Miasto: Warszawa

Post#3 07 Cze 2009 00:47   

Sporo informacji jest w nagłówku e-mailu - zwykle nie są pokazywane, trzeba włączyć pokazywanie całego
nagłówka. Zwróć uwagę na linie "Received:" - tam są podane adresy IP komputerów, przez które ten e-mail
przechodził, w tym tego, z którego został wysłany - informacja w tej linii wygląda tak:
Received: from _nazwa_deklarowana_ (_nazwa_prawdziwa_ [_IP_]) by _nazwa_komputera_który_odebrał_
._różne_informacje_ ... i na koniec; _data_według_komputera_który_odebrał_

Ta linia zwykle jest kontynuowana - kontynuacja ma spacje lub tabulator na początku linii; na jej końcu,
po średniku jest data i czas, kiedy e-mail został odebrany. Można w ten sposób odtworzyć całą jego
drogę; nadawca nie ma sposobu, żeby informacja o jego komputerze się tam nie zapisała, natomiast
może, żeby oszukać odbiorcę, udawać że jego komputer tylko pośredniczył w przesłaniu e-mailu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Cze 2009 00:47   

Powrót do góry

Taenia_Saginata
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kraków/Tarnów/Leiden/Noordwijk

Post#4 07 Cze 2009 00:48   

brooks12 napisał:
prokuratura i policja nie wchodzi w grę proszę o pomoc

Czemu? Nielegalne interesy się robiło?

Moderowano:
Odbieganie od tematu przewodniego dyskusji.

Powrót do góry

submariner
Poziom 22
Poziom 22

Post#5 07 Cze 2009 11:05   

niekoniecznie policja i prokuratura zazwyczaj sa wiekszym zagrozeniem niz gangsterzy. Skasuja chlopu na pare miesiecy kompa jesli nia na kilka lat :)
potem oddadza po paru przesluchaniach pogroza i powiedza zeby na przyszlosc byl madrzejszy oczywiscie o przepraszam nie ma mowy w koncu glina zawsze ma racje-heh pan wladza :).
Powrót do góry

Christophorus
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Lubcza

Post#6 07 Cze 2009 13:29   

brooks12 napisał:
(...) prokuratura i policja nie wchodzi w grę proszę o pomoc

I co dalej jeśli znajdziesz oszusta? Pójdziesz do niego na drugi koniec Polski z "bejsbolem"? Wówczas może być tak, że to Ty trafisz za kratki, a oszust będzie się śmiał. Proponuję udać się na policję np. do swojego dzielnicowego i zasięgnąć "porady" i ewentualnie złożyć zawiadomienie o oszustwie. Poza tym policja i prokutatura mają większe szanse na ustalenie danych np. numeru IP komputera oszusta niż Ty. Jeśli dobrze pójdzie to nr IP komputera oszusta znajdziesz w nagłówku emalia. Zbierz wszystkie dane jakie Ci się uda (wydrukuj) i zgłoś na policję. Chyba, że z tą transakcją masz coś na sumieniu i zgłoszenie tego organom ścigania narazi Cię na odpowiedzialność karną. Pamiętaj też, że ujawniając przestępstwo popełnione przez siebie możesz liczyć nawet na odstąpienie przez sąd od ukarania Cię za popełnione przestępstwo.
Powrót do góry

Taenia_Saginata
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kraków/Tarnów/Leiden/Noordwijk

Post#7 07 Cze 2009 13:52   

Nigeryjski książe nie wysłał obiecanych milionów dolarów?

Moderowano:
Ostrzeżenie za wypowiedź nie mającą związku z tematem. Punkt 10.2 regulaminu forum.

Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#8 07 Cze 2009 15:31   

Może się okazać, że oszust używa połączenia o zmiennym adresie IP (np. neostrady), albo wysyła logując się
na serwerze, który należy do kogoś innego - nawet wtedy można ustalić jego tożsamość, ale wymaga to pomocy
administratora sieci, czy tego serwera, a jej uzyskanie może zależeć od zgłoszenia przestępstwa na policji -
choćby ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych administrator może nie podać jakiejś informacji.

Z drugiej strony, nie mam przekonania, żeby policja tak za bardzo umiała ustalać adres IP przestępcy -
owszem, mają specjalistów, którzy to potrafią, ale niewielu takich, którzy naprawdę się na tym znają - jak
sprawa trafi do kiepskiego, to nic nie ustali, choć rzadko się zdarza, żeby nie dało się znaleźć.

Mając adres IP możesz ustalić, do kogo należy - czyli kto jest administratorem sieci - polecenie 'whois'
poda ci, jak możesz się skontaktować z administratorem, i on może namierzyć tego, kto wysyłał e-mail
- jak zechce (i jak sprawa będzie zgłoszona na policji, to raczej zechce - więc lepiej zgłosić).

Czyli spodziewałbym się, że będzie tak: zgłaszasz sprawę na policji, oni mówią, że spróbują ustalić,
ale nie mogą nic obiecać, że małe szanse... kontaktujesz się z administratorem, podajesz że sprawa
jest zgłoszona na policji i numer sprawy, on sprawdza na policji, że tak jest, i wysyła namiary tego,
kto wysyłał te e-maile (tylko nie wiem, czy do ciebie, czy na policję, podając numer sprawy).

W liniach "Received:" jest kilka adresów IP - część może być fałszywa, więc może trzeba będzie
zapytać kilku administratorów - prawie na pewno któryś będzie umiał odpowiedzieć.
Powrót do góry

Jasiek690
Admin grupy Pozostałe
Admin grupy Pozostałe

Miasto: mazowieckie

Post#9 07 Cze 2009 17:32   

Przeniosłem z "Ogólne".
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Cze 2009 17:32   

Powrót do góry

Platon
Spec od komputerów
Spec od komputerów

Miasto: Białystok

Post#10 07 Cze 2009 17:40   

Bez policji zapomnij o zidentyfikowaniu nadawcy. Dane uzytkownika od ISP (po informacji o numerze IP i dacie) dostenie tylko policja.

Po za tym nie ma czegos takiego jak "ID" komputera.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Cze 2009 17:40   

Powrót do góry

Christophorus
Poziom 23
Poziom 23

Post#11 07 Cze 2009 21:19   

Taenia_Saginata napisał:
Nigeryjski książe nie wysłał obiecanych milionów dolarów?

Jeśli faktycznie jest to "oszustwo nigeryjskie" i pieniądze poszły, gdzieś poza Polskę np. do Afryki to w ciemnych barwach to widzę. Jeśli pieniądze były wpłacone na polskie konto bankowe, to jego właściciel mógł za "drobną opłatą" przelać te pieniądze dalej, np. poza granice Polski. Niekiedy takich pośredników jest kilku i to w różnych krajach aby utrudnić dotarcie do oszusta. Możliwości jest wiele, ale jak masz numer(y) konta i są to konta w Polsce to idź z tym jednak na policję. Szybciej znajdą oszusta po numerze tego konta (w Polsce) niż po numerze IP komputera, bo dane konto bankowe przypisane jest do konkretnej osoby. Do tego jest jednak potrzebne uchylenie tajemnicy bankowej i Ci nikt takich informacji nie udostępni. Policji, sądowi czy też prokuraturze na odpowiedni wniosek bank ujawni potrzebne dane.
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#12 09 Cze 2009 13:43   

Niestety może być tak, że ktoś dostał e-mail, że za pomoc w przekazaniu dużej sumy dostanie 20% tej sumy -
tylko ma przejść przez jego konto (takie e-maile do mnie przychodzą co parę dni); i to na to konto była wpłata,
ktoś nieznany zainkasował "swoje" 80%, pozostawiając resztę (obiecane 20%) i kłopoty właścicielowi konta.
A policja w takich sytuacjach zwykle nie szuka tego, kto wziął te 80%, bo mają winnego - właściciela konta,
który nie potrafi nic istotnego powiedzieć o tym, kto wziął większość pieniędzy, i sam niewiele posiada.
Powrót do góry

Christophorus
Poziom 23
Poziom 23

Post#13 09 Cze 2009 16:13   

Ja znam taki przypadek, gdzie szukali, ale co z tego jak pieniądze poszły do Afryki. Tam je ktoś odebrał z banku na zasadzie hasło - odzew np. hasło "coca" odzew "cola". Zero podpisu przy obiorze dokumentu, itp. Wystarczy znać hasło (odzew) aby pobrać pieniądze z banku i na tym trop się urwał. Całkiem możliwe, że ktoś w Afryce zainkasował swoje 20%, a pieniądze wróciły do Polski. Znajoma tym sposobem straciła kilka tys. złotych.
Oszust zamieszczał swoje ogłoszenia i pisał emaile, w taki sposób, że nie udało się ustalić numeru IP jego komputera, a ewentualne "namiary" do niczego sensownego nie prowadziły. Co ciekawe w trakcie jak się sprawa tej znajomej ciągnęła to oszust dalej zamieszczał swoje ogłoszenia w internecie.
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#14 09 Cze 2009 16:48   

Aha, czyli nam proponują np. 20% za pomoc w przekazaniu pieniędzy pochodzących z Afryki,
a Murzynom za to samo dla pieniędzy pochodzących od nas - i słusznie, przecież obie rasy
mają być traktowane jako równe, nie powinno być asymetrii, że tylko jedni zarabiają... ;)

Sporo jest (a przynajmniej było) i spamu w e-mailach, i nawet ogłoszeń w gazetach, z ofertami
pracy przy kopertowaniu (czyli wkładaniu druczków do kopert, adresowaniu i wysyłaniu), albo
wysyłaniu innych przesyłek, z obsługą przelewów za te przesyłki - to może być podobny trick,
też ktoś może to wykorzystywać do oszustw, a ewentualne śledztwo dotrze tylko do tego, kto
"pracował" przy tych przesyłkach, nie do tego, kto zgarnął większość pieniędzy.
Powrót do góry

Usunięty

Post#15 09 Cze 2009 23:18   

Proszę nie odbiegać od tematu przewodniego autorki.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Cze 2009 23:18   

Powrót do góry

marek003
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Lublin

Post#16 10 Cze 2009 00:13   

Po co bić pianę.
Jak już ktoś wspomniał, bez policji nie odnajdziesz nadawcy. Chyba że baran nadawał ze stałego IP o co przy dużych przekrętach bym nawet nie podejrzewał.
Dziwi mnie też zachowanie moderatora który dawno już powinien zerwać temat (a nie podtrzymuje go upominając innych) jednoznacznie sugerując zgłoszenie się autorce na policję. Nie ma innej rady.
Dyskusja na ten temat jest czysto teoretyczna i jak już, to powinna być skierowana do grona hakerów którzy z chwilowego IP danego dostawcy przez "odpowiednie" wejście "potrafią" odczytać IP wewnętrzne sieci dzięki czemu "odgadną" następnego dostawcę i będą mogli znów poprzez "odpowiednie" wejścia przejść dalej, aż do docelowego gościa, co też nie znaczy że dany gość "wewnętrzny" nie dzieli się "potajemnie" sygnałem z paroma innymi sąsiadami.
Tylko na filmach to tak ładnie wygląda. Klient coś napisze i za chwilę mruga mu punkt na mapie skąd przyszła wiadomość. W rzeczywistości to żmudna praca przeglądania tysięcy bilingów od różnych operatorów do których dostęp mają jedynie operatorzy danej sieci i ostatecznie policja (zapewne też międzynarodowa) ale tylko na wniosek prokuratora.
Więc ... albo policja albo nic.

A na marginesie ID nadawcy czyli zapewne chodzi o adres fizyczny nadawcy można w każdej chwili zmienić więc jak ktoś wie że robi przekręt to i przed tym się zabezpieczy. To tak jak szukanie na całym świecie komórki z danym numerem imei wiedząc że za pomocą prostego programu każdy bez większej wiedzy może taki imei zmienić, a w przypadku adresu fizycznego jest to jeszcze prostsze.
Powrót do góry

arkolesz
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Chełm

Post#17 10 Cze 2009 00:48   

Kurcze, Panowie! Ja bym poprosil na poczatku autorke by opisala szerzej cala sytuacje. Ja nie wiem czy pomagam prawdziwie pokrzywdzonemu czy moze potencjalnemu oszustowi. Granice ciezko w tym przypadku zauwazyc...
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#18 10 Cze 2009 01:06   

marek003 - trochę przesadzasz: dostawca Internetu powinien mieć stały IP, i jak się odczyta IP z nagłówków e-mailu,
to można zidentyfikować dostawcę. Ale konkretny komputer w jego sieci - często już nie, jeśli dostawca nie pomoże,
bo bywa tak, że końcowi użytkownicy za każdym połączeniem dostają inny adres IP, albo są w Intranecie. Niedawno
jakiś dowcipniś rozesłał e-maile o sensacyjnym odkryciu w fizyce, apelującym o poparcie odkrywcy do nagrody Nobla
- w ciągu godziny ustaliłem, w jakim miasteczku i przy jakim placu mieści się dostawca Internetu tego dowcipnisia -
coś mi się kojarzy, że to była szkoła przy placu świętego Jana Nepomucena, w miasteczku ze 100km od Budapesztu.
Ale nie mogę wykluczyć, że w szkole jest klub internetowy, z którego może skorzystać każdy młody człowiek.
A jeszcze inna sprawa, że nadawca e-mailu mógł używać czyjegoś komputera, może nawet bez wiedzy właściciela.
Powrót do góry

marek003
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Lublin

Post#19 10 Cze 2009 10:26   

:arrow: _jta_
Przez chwile poeksperymentowałem.
Wysłałem z kompa z pracy (stały IP) poprzez skrzynkę na onecie (wchodziłem na stronę) wiadomość do drugiej mojej skrzynki.
Odebrałem wiadomość i sprawdziłem źródło. Znalazłem IP zakładu. (ja go znam ale powiedzmy że chcę się tego dowiedzieć). Wpisując go w google doszedłem do miasta położonego od mojego zakładu o jakieś 5km (ok 6800 mieszkańców na terenie 110 km2 - dobrze że pisałem z małego miasta a nie z Warszawy :) ).
Oczywiście niezabezpieczałem sie i korzystałem ze standardowego dla mojej usługi serwera DNS dzięki któremu mogłem wywnioskować że mam dsl w tpsa i tyle mogę zrobić - oczywiście oficjalnymi drogami. Bez informacji od tpsa nie dowiem się kto ja jestem. Tepsa zapewne (bo tego nie sprawdzałem) nie poda mi tego nawet jak się zgłoszę do nich na piśmie więc docelowo pozostaje policja.

Pomyślałem sprawdzę skąd "nadaje" koleżanka (oczywiście znając jej adres i to że korzysta z neostrady). Po nazwach doszedłem do Lublina ale IP wyprowadziło mnie w tym momencie do Bydgoszczy (widocznie w chwili obecnej tam ktoś korzysta z tego numeru) i znów z nazw usługodawcy wynika że to tpsa i ... to samo co wyżej.

Przy czym w Polsce orientuje się w miarę w nazwach dostawców. A jeżeli IP jest spoza Polski? nie będę nawet wiedział do kogo sie zwrócić z pismem o udostępnienie chronionych danych osobie postronnej (jak już to może coś przeoczą i mi odpiszą).
Reasumując wg. mnie prywatnymi i zgodnymi z prawem metodami nie dojdziesz kto jest nadawcą wiadomości bez pomocy policji.
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#20 10 Cze 2009 11:32   

marek003 - te informacje (do kogo się zwrócić) można uzyskać, ale raczej nie przez Google.
Nie można się tak łatwo dowiedzieć, kto używał jakiegoś IP, bez pomocy administratora
sieci, zwłaszcza jeśli to jest np. Neostrada, w której każdy co dzień ma inny IP.

Natomiast mogło być tak, że ktoś nadawał z kawiarenki internetowej - i sprawdzanie IP
pozwoli ustalić, że siedział przy tym komputerze w kącie, od 22:00 do 22:30, policja może
zapytać obsługujących kawiarenkę, czy pamiętają, jak ten gość wyglądał, może zwracał
na siebie uwagę, bo się oglądał, czy nikt nie patrzy, co on pisze... może ktoś go pamięta?
Powrót do góry

chuckoman
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Przemyśl

Post#21 18 Lip 2009 19:10   

_jta_ napisał:
Sporo informacji jest w nagłówku e-mailu - zwykle nie są pokazywane, trzeba włączyć pokazywanie całego
nagłówka.

Czy ktoś mógłby to rozpisać, wytłumaczyć?
Wysłałem sam sobie maila. Oto co zobaczyłem.

Return-Path: <chuckoman@o2.pl>
Received: by o2.pl (o2.pl mailsystem) with LMTP;
Sat, 18 Jul 2009 19:03:45 +0200
Received: by mailout1.go2.pl (Postfix)
id 8A7EF5D5151; Sat, 18 Jul 2009 19:03:45 +0200 (CEST)
Delivered-To: chuckoman(malpa)tlen.pl
Received: from mailout1.go2.pl (unknown [10.0.0.103])
by mailout1.go2.pl (Postfix) with ESMTP id 81D645D514E
for <chuckoman@tlen.pl>; Sat, 18 Jul 2009 19:03:45 +0200 (CEST)
Received: from o2.pl (unknown [10.0.0.33])
by mailout1.go2.pl (Postfix) with SMTP
for <chuckoman@tlen.pl>; Sat, 18 Jul 2009 19:03:45 +0200 (CEST)
Subject:
From: =?UTF-8?Q?chuckoman?= <chuckoman@o2.pl>
To: chuckoman(malpa)tlen.pl
Mime-Version: 1.0
Message-ID: <404c6fb8.59c65be4.4a620070.63084@o2.pl>
Date: Sat, 18 Jul 2009 19:03:44 +0200
X-Originator: 82.160.240.248
Content-Type: text/plain; charset="UTF-8"
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

I gdzie tu jest adres nadawcy? Tudzież jakiekolwiek inne nade po których mogę go namierzyć.
Dzięki.
Powrót do góry

_jta_
Pomocny dla użytkowników
Pomocny dla użytkowników

Post#22 20 Lip 2009 13:47   

unknown [10.0.0.33] - cała reszta to już na tlen.pl/o2.pl; ale to też chyba w tym samym miejscu?
Jak chcesz to testować wysyłając sam do siebie, to z konta na innym serwerze, żeby coś zobaczyć.
A, jeszcze X-Originator: 82.160.240.248 - łączyłeś się z serwerem tlen.pl/o2.pl z sieci kolejowej?
Pewnie jak zapytasz Ryszarda Rudnickiego, to będzie umiał powiedzieć, że to ty wysłałeś...
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> Jak sprawdzić ID komputera
Strona 1 z 1