X

DAF XF 2001 - skrzynia biegów ZF16

kryststgpom 07 Jun 2009 13:37
  • #1 07 Jun 2009 13:37
    kryststgpom
    Level 24  
    Helpful post? (+2)
    Poszukuję schematu do skrzyni w DAFie XF 2001r., problem jest taki, że podczas jazdy wyskakują biegi (bez dotykania lewarka), myślę, że puszcza jakiś elektrozawór lub ginie napięcie na cewce, jeśli ktoś się z tym spotkał, to proszę o poradę lub schemat.
  • #2 07 Jun 2009 16:59
    stesiek
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    najpradopodobnie masz uszkodzoną skrzynie mechanicznie(zatrzaski ,synchonizatory,luzy)elekryka i elekrozawory pełnią funkcję zabezpieczenia zeby przy wiekszych predkościach nie włożyć za niskiego biegu(rozpadła by Ci sie skrzynia)do wypadania biegów nie mają znaczenia
  • #3 26 Jul 2009 22:23
    DIZZI
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Myślę że masz uszkodzony zaworek pod pedałem sprzęgła ten z przodu
    jak otworzysz przednią klapę i tam dochodzi do niego taki cienki przewód pneumatyczny to pod tym gdzie jest przykręcony jest w środku taka
    gumka i ona jest uszkodzona ,ten zaworek jest też od połówek i to prawdopodobnie ci rozłącza biegi ,staje pomiędzy połówkami a całymi.
  • #4 26 Jul 2009 23:57
    d_a_f
    Level 9  
    Helpful post? (-2)
    kolega wyzej ma racje... odłaczasz przewód i odkrecasz srubke i tam sa 2 sprezynki i gumka ... kupujesz cały komplet naprawczy ..a najbardziej chodzi o ta gumke
  • #5 04 Oct 2010 20:27
    mariuszm15
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Witam. Czy możesz mi kolego powiedzieć czy rozwiązałeś swój problem z wyskakującymi biegami ? U mnie w Dafie cf85 skrzynia zf16 jest podobny problem, że podczas cofania ginie wsteczny i samochód przestaje jechać , chociaż lewarek pozostaje w swoim miejscy . Proszę o podpowiedzi co to może być .
  • #6 04 Oct 2010 21:55
    andrzej0769
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    Kolego z przodu na skrzyni masz dekiel przykręcony na 6 śrubek,pod nim są 3 pieski w kształcie litery M i 3 sprężynki.Te sprężynki lubią gnić z braku słabego ich smarowania (mała wygięta rurka) spróbuj ją rozwiercić.To morze być jedna z przyczyn.
  • #7 17 Nov 2010 20:00
    mariuszm15
    Level 9  
    Helpful post? (+1)
    A czy ktoś ma jeszcze jakieś inne sugestie co to może być ? Bo ten problem mam nadal. Dodam też że jak zginie mi wsteczny podczas cofania to nic nie daje jak wrzucę na luz i ponownie włączę wsteczny bo i tak samochód będzie stał w miejscu po puszczeniu sprzęgła. Ale z kolei jak włączę szybką skrzynię to wsteczny działa normalnie za każdym razem i nie ginie . Czasami też ginie mi 3 i 4 bieg a podczas wrzucania na luz (z wduszonym sprzęgłem) gdy one zginą słychać zgrzyt w skrzyni . Co to może być ?
  • #8 28 Nov 2010 14:45
    DIZZI
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Sprawdź szczelność tłoka siłownika przełączania dolna / górna skrzynia bo
    powietrze może przechodzić na drugą stronę tego tłoka i wyłącza reduktor
    dolnej skrzyni taka duża przekładnia planetarna w tylnej części skrzyni biegów , siłownik znajduje się z tyłu skrzyni u góry po lewej stronie i
    dochodzą do niego dwa przewody pneumatyczne .
    Jeśli siłownik i zaworek od niego są ok to
    masz prawdopodobnie uszkodzenie zużycie w zazębieniu reduktora duża /mała skrzynia trzeba rozebrać tył skrzyni biegów i tam jest przekładnia planetarna i ma takie sprzęgło ,które zazębia ten reduktor gdy jest na dolnej
    skrzyni lub coś się obluzowało na wodziku .
  • #9 07 Feb 2011 17:26
    boxirafal
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    witam jezeli w dafie xf 95 podczas jazdy wypada lewarek na 100% do wymiany jest synchronizator, stawiam tez ze pewnie dlugo skrzynia nie pochodzi, ktoregos dnia zapniesz bieg i juz go nie wyjmiesz
  • #10 13 Feb 2011 21:00
    kryststgpom
    Level 24  
    Topic author Helpful post? (0)
    Problem rozwiązany, zawieszał się elektrozawór, także jeśli ktoś się spotka z takim problemem, to proponuję przejrzeć pneumatykę.
  Search 4 million + Products
Browse Products