Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer domowy na głośniku magnat express 10

rucin_ 08 Cze 2009 19:25 8572 23
  • Witam
    Otóż chciałbym wam przedstawić wam moja pierwsza konstrukcje subwoofera na głośniku magant express 10.Wiem ze to głośnik samochodowy ale taki wybrałem.
    Kilka zdjęć:
    Po skreceniu.sklejeniu i poszpachlowaniu.
    Subwoofer domowy na głośniku magnat express 10 Subwoofer domowy na głośniku magnat express 10
    A to jusz po włożeniu głośnika bass reflexu i terminalu.
    Subwoofer domowy na głośniku magnat express 10 Subwoofer domowy na głośniku magnat express 10 Subwoofer domowy na głośniku magnat express 10

A oto czy jest napędzany:
    Subwoofer domowy na głośniku magnat express 10
    Jak ktoś widział to wie co to za wzmacniacz.Jest to panel sub 150 od irka.

Skrzynie robiłem wg. producenta 30 litrów.
    Całość oklejona folią samoprzylepną koloru ciemnej gruszy.Bass reflexu nie stroiłem ponieważ nie miałem takiego tunelu pod ręką a w sklepie nie mieli.BR ma 9,5 cm średnicy i jest ok.11 cm długi.Ale już mam zakupiona rurkę PCV i przedłużę go.A powinien być 8 cm średnicy i 30 cm długi.Wzmacniacza nie wbudowałem ponieważ sub będzie grał czasem w samochodzie.Wzmacniacz podaje na głośnik 150 wat RMS.
    Tylko nie mówcie że źle ze jest zrobiony na głośniku samochodowym miałem robić na STX-ie ale jednak wybrałem magnata.
    Zdjęcia są troche kiepskiej jakości bo robiłem telefonem.

Fajne!
  • #2 11 Cze 2009 21:17
    398216
    Usunięty  
  • #3 11 Cze 2009 22:34
    rucin_
    Poziom 21  

Bass Reflex jusz przedłuzyłem.A od czego te fale mogą powstać.I robiłem skrzynie wg. wymiarów podawanych przez producenta.

• #5 12 Cze 2009 01:36
    poborcapodatkowy
    Poziom 14  

rucin_, w takiej obudowie br średnicy 8cm i długości 30cm daje strojenie w okolicy 40Hz. Żeby osiągnąć tę samą częstotliwość przy średnicy 9,5cm, tunel br powinien mieć długość niemal pół metra.

dj-MatyAS, piękne :D

• #6 12 Cze 2009 08:43
    rucin_
    Poziom 21  

No o tym to ja wiem ze przy tej srednicy powinien mieć z pół metra.A teraz na gdzieś 25 cm.Ale jest to moja pierwsza konstrukcja wiec musiało być zrobione coś nie tak.A bałem sie dać srednice 7,5 cm bo myslałem ze bedzie słychać świsty powietrza.Ale i tak przy tym 9,5 słychać i niewiem dlaczego.

• #7 21 Cze 2009 10:57
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

rucin_ napisał:
    robiłem skrzynie wg. wymiarów podawanych przez producenta.

kłamczuch :D tylna ścianka miała być pochyła, żeby zniwelować "fale stojące".
    BR9,5cm w przypadku tego głośnika jest trafnym wyborem, miałem 7,6cm i też świszczało.
    rucin_ napisał:
    Tylko nie mówcie że źle ze jest zrobiony na głośniku samochodowym miałem robić na STX-ie ale jednak wybrałem magnata.

jeszcze nie zauważyłeś, że na elce i diyu jak coś nie jest na stxie lub tonsilu jest beee.

• #8 21 Cze 2009 18:06
    rucin_
    Poziom 21  

I tu sie mylisz,mam ksiazke i tam niema nic zeby była sciana pochylona.A nie wziąłem tonsila albo stx-a bo jak dla mnie mają małe X-max ten ma 10 mm a te stx-y tylko 5-6mm.A jaki długi miałeś bass reflex,bo mi sie wydaje ze jak jest za krótki to swiszczy pierw miałem 11 cm puzniej założyłem jeszcze 15cm i troche świsty zniknęły ale i tak było słychać.

• #9 22 Cze 2009 11:28
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Ano faktycznie w instrukcji jest bez pochyłej ścianki, pomyliłem z fabryczną konstrukcją -sorry-
    BR miałem 7,6x26lub28 nie pamiętam, a świsty są właśnie przez te duże xmax. Czasami zatykałem BR.

• #10 22 Cze 2009 17:34
    rucin_
    Poziom 21  

Powiem ci ze jak przykładałem do tego bass reflexu rurke PCV 30 cm długą to wychylenie się zmniejszyło.

• #11 25 Cze 2009 10:49
    rucin_
    Poziom 21  

Przeprowadziłem symulacje w win isd wprowadziłem litraż mojej skrzyni i srednice Bass Reflex a puzniej strojenie tak aby uzyskać długość rurki którą posiadam.I w polu went mach powinno sie swiecić na zielono a u mnie sie swieci na czerwono.Zmieniałem litraż skrzyni i n ic.

• #12 27 Cze 2009 08:38
    rucin_
    Poziom 21  

Jusz jest dobrze nie wprowadziłem jednego parametru PE gdzie trzeba było moc głośnika w pisać.
    Skrzynia jak i całość idzie do poprawki,ale i tak zostaje przy tym przetworniku.

• #13 27 Cze 2009 11:02
    mskojon
    Poziom 31  

rucin_ napisał:
    No o tym to ja wiem ze przy tej srednicy powinien mieć z pół metra.A teraz na gdzieś 25 cm.Ale jest to moja pierwsza konstrukcja wiec musiało być zrobione coś nie tak.A bałem sie dać srednice 7,5 cm bo myslałem ze bedzie słychać świsty powietrza.Ale i tak przy tym 9,5 słychać i niewiem dlaczego.

Rurka obowiązkowo musi być ładnie zaokrąglona z dwóch stron

• #14 27 Cze 2009 15:37
    rucin_
    Poziom 21  

No to to ja wiem ze musi być zaokrąglona.
    Jest to moja pierwsza konstrukcja wiec musiało coś być żle.

• #15 07 Lip 2009 21:17
    KrzysiekA
    Poziom 15  

dj-MatyAS napisał:

Może też przydałyby się jakieś nóżki (kolce?), w tej chwili to jest po prostu sześcian (?) z głośnikiem...nota bene niezbyt fortunny pomysł z obudową w takich regularnych wymiarach - mogą powstawać b. silne fale stojące- nawet ponad zakresem dostarczanym przez wzmacniacz z filtrem górnozaporowym.

Kolega chyba nie zauważył że mowa tu o subwooferze.
    Według Visatonu jeżeli subwoofer ma nie być lokalizowany w pomieszczeniu jako oddzielne źródło dźwięku to przy częstotliwości 250 Hz spadek poziomu natężenia dźwięku musi być przynajmniej 24dB. Najniższa częstotliwość dla jakiej może powstać fala stojąca przy wymiarach 30 cm wynosi 500Hz i jest oczywiste że skutki działania fali stojącej nie mogą być słyszalne. Wystarczy obejrzeć krzywe maskowania dźwięku.
    W takim wypadku nie dziwi fakt że takie wymiary obudowy są zalecane przez Magnata.

• #16 08 Lip 2009 22:40
    rucin_
    Poziom 21  

Czyli skrzynia jest dobra.
    A jak się okazało to po zmierzeniu objętości to ma ona 34,5 litra może magnat odliczył jusz objętość głośnika i BR.
    A zamówiłem dzisiaj 2BR 76mm na 155mm długi profilowany z jednej strony,połączę 2 i będę mieć zaokrąglony z dwóch stron.

Dodano po 1 [minuty]:

I ja nie dałem głośnika z przodu tylko z boku.A BR z przodu dla lepszego wyglądu.

• #17 09 Lip 2009 18:29
    rucin_
    Poziom 21  

Mam pytanie odnośnie wygłuszenia 1 ścianki.
    Czy wygłusza się ściankę na przeciwko głośnika czy BR.

• #18 10 Lip 2009 17:54
    grubby_m
    Poziom 12  

Kolego możesz podać dokładne wymiary [chodzi mi o wymiary scianek] che zrobic taka samą konstrukcje
    z gory dzieki

• #19 10 Lip 2009 20:49
    rucin_
    Poziom 21  

Kolego poczekaj az zastosuje inny BR.

Dodano po 9 [minuty]:

Br jaki chce teraz zastosować to 76 mm.Jeszcze zastosuje wytłumienie tylnej ścianki.Jak będzie dobrze to wtedy ci powiem.Ale i tak jak zakupisz sobie głośnik projekt skrzyni jest.Chyba że już chcesz to ci podam.

• #20 10 Lip 2009 20:59
    grubby_m
    Poziom 12  

narazie to musze poczekać na troszke talarów bo wy... sie z kasy :)
    A i własnie dałbyś jakiś kosztorys koszt głośnika skrzyni wzmacniacza

• #21 13 Lip 2009 14:55
    rucin_
    Poziom 21  

Witam ponownie.
    Założyłem BR 76 mm na 310 mm długi i teraz jest ok z świstami.

• #22 25 Sie 2009 20:12
    rucin_
    Poziom 21  

Proszę o usunięcie tematu

• #23 13 Paź 2009 16:51
    Loniek1987
    Poziom 9  

Jakiej srednicy jest ten głosnik??

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME