Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz lampowy SE 2x 6p14p, ecc83

tadtal 09 Cze 2009 16:26 9315 14
  • Witam, chcę zaprezentować wykonaną przeze mnie konstrukcję:
    stereofoniczny wzmacniacz lampowy pracujący w układzie single ended. Schemat urządzenia jak i wszelkie wzory płytek drukowanych zaczerpnąłem ze strony http://audioton.republika.pl/

WZMACNIACZ
    W stopniu końcowym pracują dwie pentody (rosyjskie NOSy) 6p14p. W przedwzmacniaczu lampa ecc83 EH. Próbowałem jeszcze lampy 6p14p-ew oraz ec83 RFT, ale z racji rozbieżności w emisji lamp mocy oraz nieznacznych szumach ecc83 ta konfiguracja na ten moment najbardziej mnie satysfakcjonuje.

ZASILANIE
    W zasilaczu pracuje transformator toroidalny o mocy ok. 100W, napięcie anodowe 250v oraz napięcie żarzenia 6,3V. Umiejscowienie transformatora (bardzo blisko płytki wzmacniacza) nie wpływa w żaden sposób na przydźwięk sieciowy - praktycznie zero szumów w głośnikach. Jako prostownik napięcia anodowego pracuje zasilacz, którego schemat można wyszukać na wyżej wymienionej stronie.

TRANSFORMATORY GŁOŚNIKOWE
    Początkowo zastanawiałem się nad użyciem stosunkowo tanich, starych i łatwo dostępnych transformatorów telewizyjnych typu tg5... itd, ale wybór padł na trafa zakupione na allegro od użytkownika 4pietro4 (serdecznie polecam). Transformatory są przeznaczone do pracy z głośnikami 8Ohm. Mają bardzo dobre pasmo przenoszenia i są nawinięte w 9 sekcjach.

OBUDOWA
    Boki obudowy zostały wykonane z drewna sosnowego, natomiast góra i dół ze sklejki olchowej. Boki zostały dwukrotnie polakierowane lakierem bezbarwnym. Górna sklejka, w której "siedzą" transformatory głośnikowe nie jest w żaden sposób przytwierdzona na stałe do reszty obudowy. Z powodu dość dużej wagi transformatorów całość bardzo ładnie przylega i nic nie "lata" i jest to w pewnym sensie ułatwienie do dostania się do środka wzmacniacza.
    Na płycie czołowej wystawiony jest włącznik urządzenia, oraz potencjometr stereofoniczny. Docelowo na potencjometrze będzie srebrna gałka. Na tylnej ściance znajduje się się gniazdo wyjściowe na głośniki, wejście sygnału, oraz wyjście sygnału z potencjometru.

WRAŻENIA ODSŁUCHOWE
    Jest to moja pierwsza konstrukcja z udziałem lamp we wzmacniaczu, nigdy przedtem nie miałem z tym styczności, nawet nie miałem okazji posłuchać muzyki z "lampiaka". Moc prezentowanego wzmacniacz nie poraża, jest dość mała. Wiadomo, że żadnej imprezy tym się nie "nakręci", ale do posłuchania muzyki na umiarkowanym poziomie głośności jest idealny. Muzyka nie męczy nawet przy długim słuchaniu. Bardzo podoba mi się zakres średnich częstotliwości, wokal jest bardzo realistyczny. Tony wysokie jak dla mnie są trochę przytłumione, ale może to kwestia lampy w przedwzmacniaczu. W porównaniu do wzmacniacza opartego na układzie lm3886, wygrywa lampowiec (oczywiście nie patrząc na moc).

KOSZTORYS
    transformatory głośnikowe - 219zł
    transformator zasilający - 109zł
    lampy - 78zł
    reszta elektroniki (do zasilacza i wzmacniacza) - 81zł
    obudowa (tylko sklejki) - 10zł
    koszty przesyłek łącznie - 31zł
    łącznie - 528zł

Na koniec chciałbym jeszcze podziękować autorowi strony audioton, oraz allegrowiczowi, u którego kupowałem transformatory głośnikowe, za miły kontakt oraz cierpliwość w odpowiadaniu na, nieraz banalne, pytania z mojej strony.

wzmacniacz lampowy SE 2x 6p14p, ecc83 wzmacniacz lampowy SE 2x 6p14p, ecc83 wzmacniacz lampowy SE 2x 6p14p, ecc83 wzmacniacz lampowy SE 2x 6p14p, ecc83 wzmacniacz lampowy SE 2x 6p14p, ecc83 wzmacniacz lampowy SE 2x 6p14p, ecc83 wzmacniacz lampowy SE 2x 6p14p, ecc83

Fajne!
  • #2 09 Cze 2009 16:47
    virtuoz
    Poziom 12  

ależ!;) jako że a własne uszy słyszałem jak konstrukcja gra powiem że naprawde fajnie wyszło, dźwięk jest bardzo ciepły, dobrze wypełnia pokój, rzeczywiście troche brakuje góry ale mysle że wzmacniacz nadrabia to naprawde szczegółowym srodkiem. testowany na 2xgdn 16/40/4 + gdwk 10/80/t w 50l@40hz

• #3 09 Cze 2009 23:16
    wojtasmaj5
    Poziom 13  

Gałka by się na ten potencjometr przydała.
    Wzmacniacz fajny, bo lampowy. Sam myślałem nad czymś lampowym, ale ceny trafek są dla mnie za wysokie a sam nawijać dobrze nie umiem.
    Brawo za lampiaka

• #4 09 Cze 2009 23:32
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam faktycznie ten ''goły'' potencjometr szpeci tak ładną obudowę.. ale jak będzie gałka to nie ma co narzekac..chciałem zapytac ile zajęły ci prace nad tym ''lampiakiem''? Z pewnością dużo pracy wpakowane w to cudo..

• #6 10 Cze 2009 10:31
    adam2948
    Poziom 13  

Witam! Bardzo ładnie wykonany.Sam mam podobny,ale w PP. Z wysokimi tonami spróbuj pobawić się ze sprzężeniem zwrotnym.U mnie pomogło.Pozdrawiam adam2948.

• #7 15 Cze 2009 16:04
    tadtal
    Poziom 10  

na tą chwile układ pracuje w trybie pentodowym. W trybie triodowym dało się usłyszeć lekkie polepszenie górnych częstotliwości. Sprzężenie zwrotne jest dość głębokie, bez sprzężenia, albo z bardzo małym sprz. zdecydowanie dominuje bas, natomiast sopran bez zmian.

• #8 18 Cze 2009 13:49
    tadtal
    Poziom 10  

stałem się posiadaczem lampy ecc83 TUNGSRAM, oczywiście w celu sprawdzenia wstawiłem ją w miejsce ehx i co? i tak już zostanie, w porównianiu do tej pierwszej to zdecydowanie wygrywa tungsram. Główna zmiana jaką dało się usłyszeć to sopran, jest zdecydowanie "rozjaśniony", środek i dół bez zmian.

• #9 18 Cze 2009 16:06
    MStaniszczak
    Poziom 11  

Taka moja propozycja - pomierz sobie w tym układzie twojej Thungsramy i EHX. Ja mam NOS Zaerix-a i właśnie EHX Gold. Po pomiarach Zaerix mimo że wiekowy, a EHX z bieżącej produkcji, okazało się że ten staruszek ma się lepiej i ma "równiejsze" połówki ;-) I jeszcze jedna zaleta - wizualna - świeci, czego EHX powiedzieć nie można ;-)

Zasilającego toroida mogłeś dać mniejszego - ja mam 60W i daje spokojnie radę:-)

tadtal napisał:
    ale wybór padł na trafa zakupione na allegro od użytkownika 4pietro4 (serdecznie polecam). Transformatory są przeznaczone do pracy z głośnikami 8Ohm. Mają bardzo dobre pasmo przenoszenia i są nawinięte w 9 sekcjach.

Miałem takie same:-) Ale zanim sprawdziłem jak z nimi gra wzmacniaczem, trafa sprzedałem i kupiłem u p. Ogonowskiego (zamawiałem do innego wzmacniacza i się skusiłem też na trafka do tej małej EL-ki). Szkoda, ze mam do Ciebie kawałek, bo chętnie by posłuchał czy wymiana traf daje się usłyszeć (bym przywiózł swoje i można by było sprawdzić).

tadtal napisał:
    Moc prezentowanego wzmacniacz nie poraża, jest dość mała. Wiadomo, że żadnej imprezy tym się nie "nakręci", ale do posłuchania muzyki na umiarkowanym poziomie głośności jest idealny.

Ja jak go odpaliłem byłem tak szczerze mówiąc zdumiony, że daje rade tak głośno grać. Szczególnie na moich kolumienkach od mikrowieży (raczej nie są zbyt sprawne). A niedługo podepnę go do monitorów na szerokopasmowych, sprawnych Fostex-ach, powinno się dziać.
    Tak czy inaczej, nawet na kiepskich głośniczkach z jakimi wzmacniacz gra teraz, jest zupełnie wystarczająco głośno. A w nocy spokojnie można by było wkurzać sąsiadów. Ale masz rację, na imprezę może być za mało;-) A na romantyczną kolacje „przy lampkach” jednak za słabo świeci;-)

I na koniec pytanie – czy dasz rade dotkną i utrzymać kilka sek palca na rezystorze R101? U mnie szybko zaczyna parzyć (i to nie „lekko parzyć” po chwili dosłownie, miałem poparzonego palca, a rezystor mam „podzielony” na 2 sztuki 5W i na nie założony radiator).

Moja konstrukcja jest podobna, tylko płytki sam projektowałem. Całość już gra, ale na desce – więcej jest na mojej stronie z profilu :-)

• #10 19 Cze 2009 10:48
    tadtal
    Poziom 10  

Mierzyłem obie lampy i muszę przyznać, że obie są dobre "sparowane". Przez te triody płynie naprawdę niewielki prąd, a ja nie posiadam bardzo dokładnego miernika, więc szczegółów się nie dowiem. Co do transformatorów, to jestem z nich bardzo zadowolony, teraz po zamianie lampy w przedwzmacniaczu całość gra rewelacyjnie. Nie ma odniesienia do innych traf, ale myślę że jeżeli są dobrze nawinięte to nie będzie słychać różnicy.

Cytat:
    Tak czy inaczej, nawet na kiepskich głośniczkach z jakimi wzmacniacz gra teraz, jest zupełnie wystarczająco głośno. A w nocy spokojnie można by było wkurzać sąsiadów. Ale masz rację, na imprezę może być za mało;-)

Początkowo też byłem mile zaskoczony, przy rozkręceniu wzmacniacza do maksimum (maksimum gdzie nie pojawia się przester) jest głośno - do posłuchania muzyki na co dzień - zdecydowanie za głośno.

Cytat:
    A na romantyczną kolacje „przy lampkach” jednak za słabo świeci;-)

Tak jak EHX żarzył się naprawdę mało widocznie, tak stary TUNGSRAM jest teraz najjaśniejszą lampą we wzmacniaczu :)

Co do rezystora 101, to występuje na nim dość spory spadek napięcia (przynajmniej u mnie) i grzeje się naprawdę mocno. Też mam podzielony na 2x5w bez radiatora i szczerze mówiąc to "kilka sekund" wytrzymam, ale też parzy.

MStaniszczak jak wrażenia odsłuchowe pod względem jakości?

• #11 19 Cze 2009 11:00
    MStaniszczak
    Poziom 11  

tadtal napisał:
    Co do transformatorów, to jestem z nich bardzo zadowolony, teraz po zamianie lampy w przedwzmacniaczu całość gra rewelacyjnie. Nie ma odniesienia do innych traf, ale myślę że jeżeli są dobrze nawinięte to nie będzie słychać różnicy.

To by oznaczało, że słono przepłaciłem;-)

tadtal napisał:

Tak jak EHX żarzył się naprawdę mało widocznie, tak stary TUNGSRAM jest teraz najjaśniejszą lampą we wzmacniaczu :)

No to szukam Tungsrama - Zaerix świeci się mocniej niż EHX, ale zdecydowanie słabiej niż 6P14P. A jednak to świecenie dodaje uroku lampowcom:-)

tadtal napisał:
    Co do rezystora 101, to występuje na nim dość spory spadek napięcia (przynajmniej u mnie) i grzeje się naprawdę mocno. Też mam podzielony na 2x5w bez radiatora i szczerze mówiąc to "kilka sekund" wytrzymam, ale też parzy.

Ja nie wytrzymam kilku sekund z palcem na radiatorze;-) Ale mam spadek raczej spory - na kondensatorach po wyprostowaniu mam 360V;-) I zbijam je do 270V.

tadtal napisał:
    MStaniszczak jak wrażenia odsłuchowe pod względem jakości?

Szczerze mówiąc jestem bardzo zadowolony:-) Nie umiem opisywać wrażeń, ale brzmienie zdecydowane mi się podoba:-) Przede wszystkim mam zupełnie zero brumu, przydźwięku, szumu etc w głośnikach. Jak w CD dam pause lub zastopuje, podgłoszę wzmacniacz na maks i przyłożę wręcz ucho do głośnika, słyszę że nic nie słyszę.
    Płyty których słuchałem wcześniej na mikromierzy Sony, teraz brzmią realistycznej – szczególnie „smaczki” jak talerze w perkusji, gitara (szczególnie klasyczna), czy fortepian.
    A przekrój muzyki jakiej słucham jest spory (Pink Floyd, Super Tramp, Deep Purple, Metallica, ale i Ayo, Katie Melua czy Stańko). Moim zdaniem jest naprawdę bardzo dobrze:-)
    Mam nadzieje że niedługo dostanę nowe monitorki, które kończą się już robić i zobaczę jak będzie na lepszych głośnikach:-)

Wzmacniacz czeka jeszcze na pomierzyć, ale muszę sobie kupić rezystory 4ohm :-) A że to już chce przyszłościowo zrobić, to chcę kupić precyzyjne, dużej mocy. Znalazłem takie tylko w Elfie i to nie tanio.

• #13 25 Cze 2009 19:05
    MStaniszczak
    Poziom 11  

A myślałeś o jakiejś skrzynce na trafa? Sam nie będę kład w skrzynkę, bo mam czarne rdzenie i czarny dekiel, ale tutaj fajnie by to wyglądało gdybyś przykrył trafa wyjściowe jakąś puszką:-)
    Jak chcesz, mogę dać Ci na PW namiary na osobę która robi takie puszki http://staniszczak.pl/trafa/big/PICT1673.JPE - o ile je jeszcze robi. Z tego co pamiętam taka puszka kosztowała 40 zł (dowolny rozmiar - cena zawsze ta sama), nie wiem jak teraz. Moja puszka została sprzedana razem z trafami :-)

• #14 25 Cze 2009 19:38
    tadtal
    Poziom 10  

Myślałem nad zabudową transformatorów, ale jak już, to zrobię puszkę z laminatu miedzianego, podobno bardzo łatwo daje się lutować i w prosty sposób otrzymam zgrabne pudełko ;) jak to wyjdzie - okaże się w praktyce. Dzięki za zainteresowanie :)

• #15 29 Cze 2009 12:30
    Woytek130
    Poziom 16  

Pięknie, szpecą jedynie terminale i gniazda.. Do Tej obudowy świetnie pasowałyby srebrne..

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME