Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

naprawa dysku twardego

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> naprawa dysku twardego
Autor
Wiadomość
Sommey
Poziom 13
Poziom 13

Post#1 Post autora tematu 15 Maj 2004 23:53   

naprawa dysku twardego

Witam
Mam pytanie dotyczące dysków twardych
Czy istnieje możliwość naprawy komputerowych dysków twardych tzn. :
- naprawy bad sektorów
- naprawy po kasowaniu elektromagnesem
- usuwanie i wykrywanie wirusów w sektorach startowych dysku

Czy ma ktoś jakieś programy, instrukcje, programy diagnozujące, i czy ma ktoś informace na ten temat
Powrót do góry

paszczakx
Poziom 10
Poziom 10

Post#2 16 Maj 2004 00:37   

Re: DYSKI TWARDE PYTANIA DO SPECJALISTÓW i nie tylko mini fo

ja na twoim miejscu użył bym opcji szukaj o tym wszystkim było już kilka razy :D
Powrót do góry

roodzeek
Poziom 18
Poziom 18

Post#3 16 Maj 2004 08:52   

ad 1) w zasadzie niemożliwe - jedyny sposób to realokacja i wpisanie do listy defektów (współczesne robią to same jak wykryją błąd, a przynajnmiej powinny), pozatym są dostępne specjalistyczne urządzenia i soft do naprawy innych uszkodzeń (głownie problemy z firmware'm, listą defektów) ale z tego co wiem to "trochę" kosztują
http://www.acelab.ru/products/pc-en/pc3000.html
http://www.bvg-group.ru/PRODUCTS/HRT/hrt.htm

ad 2) jak masz maszynę do zapisywania informacji servo to tak (choć nie wiem czy nośnik nie ulega zbytniemu przemagnesowniu po użyciu elektromagnesu więc czy taka naprawa będzie skuteczna).
Dodatkowo jeżeli chcesz otwierać HDA to musisz mieć komorę laminarną lub dostęp do pomieszczeń o klasie czystości 100 lub wyższej.

ad 3) jakikolwiek antywirus ze świeżą bazą sygnatur powinien sobie poradzić, jak nie to zerowanie dysku choćby WDCLEARem

Trzeba pamiętać tylko że dysk naprawiany ma dużo większe szanse że szybko padnie, ma gorsze parametry (zrealokowane sektory) i w sumie nie wiem czy się naprawia dyski w celu innym niż odzysk danych - potem to chyba już na części dla następnych klientów firm DR.

Choć w sumie na masową skalę zajmuje się tym np Nikimi:
http://www.nikimi.com/About/Q1.asp

Jeżeli jesteś zainteresowany naprawą HDD to polecam fora:
http://mhdd.com/cgi-bin/forum/index.php
http://mhddsoftware.com/cgi-bin/ib/ikonboard.cgi

PS: jestem zainteresowany informacją czy w/w urządzenia do naprawy HDD są dostępne w Polsce i jakie dokładnie kwoty wchodzą w grę.
Powrót do góry

Usunięty

Post#4 16 Maj 2004 09:24   

Niby w pakiecie "Norton System Works" są narzędzia do takich rzeczy ale z regóły nie pracują one tak jak trzeba.
Powrót do góry

leon30
Poziom 12
Poziom 12

Post#5 17 Maj 2004 14:46   

Usuwać bad sektory można sprubować programem HDDRegenerator v1.41(jeżeli to uszkodzenia nie mechaniczne)można go zassać na emule
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Maj 2004 14:46   

Powrót do góry

ArteXL
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: UK-London

Post#6 17 Maj 2004 16:16   

Witam, niektóre błędy można usunąć za pomocą firmowych narzędzi od producentów dysków. Wszystko zależy od tego:
1. Jaki problem z dyskiem.
2. Czy zależy na danych znajdujących się na dysku.
3. Czy dysk jest na gwarancji ?.
4. Czy godzę się na zniszczenie dysku (formatowanie niskopoziomowe) w przypadku źle przeprowadzonej operacji ?.

Musisz zastanowić się nad powyższymi pytaniami i odpowiedzieć sobie na nie. Osobiście wykonuję takie naprawy. Na zakończenie dodam iż nie zawsze kończą się powodzeniem.

ArteXL
Powrót do góry

Sommey
Poziom 13
Poziom 13

Post#7 Post autora tematu 18 Maj 2004 10:10   

Witam ponownie !!

Mój dysk ma następującą wadę :
- jest wykrywany poprawnie przez Bios ale nie można uruchomić systemu bo dysk zaczyna dziwnie delikatnie stukać i w tym momencie system staje. Dysk przetestowany był programem HDD regenerator 1.41v i nie zostały wykryte żadne wady.

Jaki jest koszt takiej naprawy ??

-----------------------------

leon30

Co to za elmul ??

Treść dwóch wiadomości napisanych w odstępie 3 minut połączono. Proszę zapoznać się z treścią Regulaminu
LEM

Powrót do góry

icewind44
Poziom 9
Poziom 9

Post#8 03 Lip 2004 10:59   

Pytanie do SPECJALISTÓW:

- na dysku mam bady i:

] czy można sprubować triku w sytku zaznaczyć dobre sektory przed i po badach na też bady

[][][][x][x][][][]

[x] - bad
[ ] - ok

by głowica nie jeżdziła po nich (z zapasem tzn razem z zaznaczonymi dobrymi sewktorami) przy odczycie i zapisie
JAKI PROGRAM BYŁ BY POTRZEBNY DO TEGO ??? [/list]
Powrót do góry

Brunerro
Poziom 2
Poziom 2

Post#9 03 Lip 2004 12:27   

DYSKI TWARDE PYTANIA DO SPECJALISTÓW i nie tylko mini forum

cze!Mam chyba powarzny problem z dyskiem!
Mianowicie od czasu do czasu (z biegiem czasu coraz czesciej) moj dysk sie "tnie" tzn slychac dzwiek jak by komp przechodzil w stan hibernacji lub przy wylaczeniu!czasem jest to nie grozne bo tylko na chwile spowalnia komputer!ale niekiedy jak zacznie "strzelac" to komp sie resetuje i nie mozna systemu uruchomic!I teraz ciekawostka jak zamienie koniec tasiemki (z czarnego na biale) to wszystko jest Ok!!Ju nie wiem co robic, czy da sie to naprawic??czy ratuje mnie tylko kupno dysku nowego??DZIEX za odpowiedz
Powrót do góry

GD
Poziom 19
Poziom 19

Post#10 03 Lip 2004 12:44   

Ja też mam pytanie :D
Jak zdjąć górną pokrywę od dysku?? Po odkręceniu srób ona naciska na dysk. A nichcę tego robić na siłe. Oraz co jest powodem, że dysk wydaje cały czas ten sam dzwięk - jak by się uruchamiał po podpięciu zasilania. BIOS go widzi
Pozdrawiam

Co do badów, jeżeli magnesy odpadły - ponoć trzeba je "odpowiednio" przyczepić - nie wiem jak, ale tak słyszałem ;)
Powrót do góry

PermBan
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Telford (UK)

Post#11 11 Lip 2004 17:11   

Re: naprawa dysku twardego

Pod naklejkami są jeszcze śruby - MUSI ZEJŚĆ.
Powrót do góry

SebaD
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Olesno

Post#12 13 Sie 2004 19:47   

naprawa dysku twardego

Dzięki za program hdd reg . Przydał się
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Sie 2004 19:47   

Powrót do góry

PermBan
Poziom 15
Poziom 15

Post#13 14 Sie 2004 03:09   

HDD Regenerator jest THEEEEE BEST ale jeśli macie jakeś poważniejsze problemy z dyskiem, może się okazać że komputer zajmiecie na miesiąc i duuużo dłużej - - - POWAŻNIE!!!!
Mój (drugi, w piwnicy) :P (AMD450)z dyskiem 3Gb męczy się około trzech tygodni i jest stale na początku !!!! 435 badów i JEDEN odzyskany !!!
Radzę się poważnie zastanowić - nooooo chyba że ktoś ma kilka kompów i może jeden przeznaczyć na odzysk dysku, a i to wcale niepowiedziane że ów program "go" !!! uleczy !!!!
Powrót do góry

Gniew_Amo
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Łódź

Post#14 14 Sie 2004 08:48   

jezeli chodzi o bady polecam stary programik loformat :D ktory kiedys byl wladowany do biosow formatowal dyski po niskim formacie posiadal skan do bad blockow i zapisywania i ich miejsca nadysku do pominiecia
formatowalem tak pare dyskow i wszystkie dzialaja wrazie czego 8O jak by ktos chcial to moge przeslac
Powrót do góry

PermBan
Poziom 15
Poziom 15

Post#15 14 Sie 2004 10:21   

Też, ale część "złapie" 101 "problemów" i po ZABAWIE.
Wracamy do początków i zaczynamy od początku.
Powrót do góry

Freddy
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Kraków

Post#16 15 Sie 2004 17:39   

Gniew_Amo napisał:
jezeli chodzi o bady polecam stary programik loformat :D ktory kiedys byl wladowany do biosow formatowal dyski po niskim formacie posiadal skan do bad blockow i zapisywania i ich miejsca nadysku do pominiecia
formatowalem tak pare dyskow i wszystkie dzialaja wrazie czego 8O jak by ktos chcial to moge przeslac

Program "loformat" (powinno być lowformat) służy do niskopoziomowego formatowania dysku i nie wolno go używać w nowoczesnych dyskach. Program ten zniszczy bowiem Bad Track Table. Było juz o tym pisane niedawno. Użyj "szukaj"
Powrót do góry

Gniew_Amo
Poziom 16
Poziom 16

Post#17 18 Sie 2004 10:01   

Freddy napisał:
nie wolno go używać w nowoczesnych dyskach. Program ten zniszczy bowiem Bad Track Table

jak sformatowalem swoja 60 gb dysk i dzieki temu przestal sie stawiac bo mial problemy lekkie z alokacja a teraz po 9 miechach spokoj i w dalszym ciagu dzial a nazwe dobrze wpisalem loformat bo taki jest nazwa pliku uruchamialnego :D
Powrót do góry

Freddy
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Kraków

Post#18 18 Sie 2004 21:05   

No to życzę powodzenia. Czy ktoś z Was przeczytał ulotkę dostarczana z dyskiem. Tam wyraźnie jest napisane wielkimi literami "Don't use low format ... this can dimage Your disk ..."
Najbardziej spodobała mi sie odpowiedź, jaka dostał mój kolega z firmy Creative (producent Sound Blaster), gdy zadał pytanie odnosnie karty SB. W wolnym tłumaczeniu " plik readme jest po to aby go czytać"
Powrót do góry

Gniew_Amo
Poziom 16
Poziom 16

Post#19 19 Sie 2004 09:18   

loformat sam robi tablice bad blockow ktora zapisuje na dysku
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Sie 2004 09:18   

Powrót do góry

roodzeek
Poziom 18
Poziom 18

Post#20 21 Sie 2004 07:28   

loformat na pewno nie tworzy tablic defektów na nowych HDD. To co wyświetla było używane w dyskach MFM. Listy defektów są tworzone już w fabryce (i częściowo zapełniane, niestety). A loformat powoduje to co WDCLEAR - zapis do każdego sektora, a jak jest błąd to nowe dyski potrafią same realokować bady więc wydaje się że to loformat naprawił dysk.
Powrót do góry

Slawi
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Łódź (obecnie Limerick)

Post#21 21 Sie 2004 11:10   

Wiam!

Wracajac do problemu Sommey- mialem podobny. Niestety nic nie dalo sie zrobic, bo po rozebraniu dysku okazalo sie, ze powierzchnia jednego taleza nie jest idealnie plaska. Byl na nim "wklesniety pierscien" i przez to jednej z glowiic prawie juz nie bylo!(chyba sie wytarla). Dysk niestety tylko do wyrzucenia.

Dysk "pyka" poniewaz glowice cofaja sie do polozenia przed startem (jak najblizej srodka taleza), nastepnie przesuwa sie do miejsca uszkodzenia. Kiedy dojdzie do tego miejsca sytuacja znowu sie powtarza.
Powrót do góry

Walkman
Poziom 3
Poziom 3

Post#22 22 Sie 2004 11:17   

Witam.
Jeżeli system wykrywa tzw. bad sectory,to niekoniecznie muszą to być uszkodzenia fizyczne dysku,mogą to być tylko błędy logiczne.
Dlatego warto przeprowadzić na początku diagnostykę naszego HDD.Ja używam do tego celu programu DataAdvisor 5.o firmy Ontrack,wersję 30 dniową mozna ściągnąć z witryny tej firmy.Program obsługuje wszystkie rodzaje dysków.Program jest bardzo szybki itest dysku składa się z 5 etapów.
1-sprawdzenie funkcjonalności HDD-trwa ok 90sekund
2-badanie elektroniki dysku
3-skanowanie każdego sektora dysku
4-badanie struktury partycji[tylko FAT]
5-system memory test-test RAM-u
Wprawdzie program po angielsku ale bardzo intuicyjna obsługa

Pozdro. :)
Powrót do góry

Gniew_Amo
Poziom 16
Poziom 16

Post#23 22 Sie 2004 12:08   

a tak apropos niskiego formatu to linux fomatuje dyski po niskim formacie chyba tak mi sie cos obilo o uszy
Powrót do góry

bori
Poziom 7
Poziom 7

Post#24 12 Wrz 2004 00:21   

No to głupoty panie gadasz
Powrót do góry

Robert B
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Warszawa

Post#25 12 Wrz 2004 00:38   

Freddy napisał:
No to życzę powodzenia. Czy ktoś z Was przeczytał ulotkę dostarczana z dyskiem. Tam wyraźnie jest napisane wielkimi literami "Don't use low format ... this can dimage Your disk ..."
Najbardziej spodobała mi się odpowiedź, jaka dostał mój kolega z firmy Creative (producent Sound Blaster), gdy zadał pytanie odnosnie karty SB. W wolnym tłumaczeniu " plik readme jest po to aby go czytać"

Jedna z firm produkujących sprzęt sieciowy napisała w instrukcji obsługi:
"Jeżeli wszystkie sposoby zawiodą - PRZECZYTAJ INSTRUKCJĘ OBSŁUGI"
Tylko kto je czyta... Z reguły serwisanci a powinni laicy.
http://www.mbm.com.pl/index.php?dir=laboratorium&file=porady
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> naprawa dysku twardego
Strona 1 z 1