Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

P&W Project 2x sub na Dexon DRB15/200

djdinitro 15 Cze 2009 17:33 9840 45
  • Cześć.Chce Wam przedstawic projekt Tanich Subwooferów jaki mi sie udało zmontować w bardzo krótkim czasie.
    Założenie: Znależć jakies tanie(używane) głośniki i zbudowac z nich cos co bedzie nadawało sie do grania,lupania-(techno rozwałki) jako uzupełnienie nadstawek 12".Głosnik Ma miec dobry stosunek cena-jakość.
    Wybór padł na Dexon DRB 15/200 Dj Line moze dlatego ze znalazłem je bardzo tanio to okazja czyni nabywce ponadto miałem juz taki wczesniej to bez zastanawiania się kupiłem.a że ma 51mm cewke,sztywne zawieszenie,papier impregnowany na membranie,niska czest.rezonansowa,18cm magnes to zapowiada dobry wynik koncowy.

Buda to płyty meblowe 20mm i 18mm (ścianki boczne),Wzmocnienie standart choc nie trzeba było.Wkręty,klej potem szpachla z trocin.Uchwyty zrobiłem jak zawsze wg.mojej koncepcji, rury bas reflex to PCV,wszystkie miejsca łączen pomalowane farbą to tyle aha i nie obyło sie bez silikonu jako uszczelnienia gdzie niegdzie, całość o dziwo nie wazy duzo jak by sie wydawało ze względu na grubość plyt.Standartowe Obicie kocem,z tyłu gniazda XLR+Speacon.Gniazdo pod rure Bass-satelita,pod spodem 4ry stopki gumowe,w rogach narożniki metalowe.Krata to....wystarczy popatrzec co to, ale jest metalowa i test "Butelki" przeszła z wynikiem celującym.

Kasta ma Pojemność 65l ,br 2x 10cm na 15cm wg obliczen miało byc strojone na ok 45hz.Z doświadczenia z tym głośnikiem bo miałem juz taki postanowiłem dac sporo mniejszą bude kosztem niskiego zejścia,w trosce o trwałość przetwornika...chyba.W win-is za nic nie wyszło poprawnie w takiej konfiguracji,ale symulacja symulacją moze pomuc lub zaszkodzić,jedno co mi sie spodobało to podbicie w zakresie jaki mi był potrzebny.Kolumny grają poprawnie jak na prawie PA,maja spory wykop i podbicie od 70hz tak jak chciałem.Jak bym chciał porównywac to do czegos to trudno powiedzieć.Barwa jest miła dla ucha,nic nie muli,głosniki świetnie dają rade nawet za Drum'n'Bass'owymi popisami wirtuozów tej sztuki.dzwiek Stopy ,centrali jest dobry...wali po klacie z wielką siłą w dodatku nie pokazuje tendencji do gubienia sie w tempie,wszelkie przeciągane dzwieki niskich rejestrów pokazują ze mała pojemność obudowy nie przeszkadza im.Dodam ze testy zostały przeprowadzone w sali o wielkosci 350m3 i potem plener z twardym podłożem a na koncu pokój 18m/kw.Wzmacniaczy do testow zabrałem 6szt z czego 3 to były domowe tak na próbe ale dzwieku to jako takiego nie było. Pozostałe 3 to... Phonic MAX 1500,Img Stage Line Sta-600 i Dap P 900. Kazdy z nich dawal inny dzwięk i z kazdym mogło by zostac jedynie Phonic zagrał bardziej rasowo i miał lepszy bass.Ale częściej bedzie do tego podłączony Img bo lepiej trzyma w ryzach głosniki i mocowo bardziej przyjaznie wygląda.

ps.Skąd producent podał niektore dane tech jak one za nic sie nie maja do rzeczywistosci. moc nieco zanizona (bo wytrzymują wiecej nawet 300watt ),a spl to szkoda mowic bo to gra bardzo głośno napewno nie 92db ....Znacznie wiecej.

Kosztorys:
    Glośniki-sporo mniej jak nowe (aukcja) plus naprawa
    Płyty na bude miałem.
    Klej co został z wczesniejszych kolumn.
    Wkręty do drzewa (Jak wyżej).
    Wkręty do narożników,głośników itp 12zł
    Spray czarny 12zł
    Koc 2x13zł
    16szt narożników 32zł
    Stopki Gum. 1,2zł szt x 8szt
    2 kasetony metal 7zl szt
    Gniazda XLR 3zł szt
    Gniazda pod statyw 10zł szt
    -----\\---- Speacon 3zł szt
    2m kabla 4zł
    Konektory 12szt 2,4zł

Jak o czyms zapomniałem to dopisze z czasem.

Konkluzja: Wyszło tak jak miało byc z małym <ale>,bo jak bym chciał jednak zmienic głosniki na cos lepszego to....niestety w takim litrażu to niewiele przetworników zechce zagadac, próba z PS'ami i wstawienie ich do tych paczek wyszła nawet dobra ale jednak 10L wiecej dla nich i było by dobrze.Tak wiec taka opcja zostaje nic nie zmieniam i Dlatego dostały one miano referencyjnych subwooferow.Jak znajde jeszcze dwa takie same głosniki to dorobie kolejne dwa suby.

P&W Project 2x sub na Dexon DRB15/200 P&W Project 2x sub na Dexon DRB15/200 P&W Project 2x sub na Dexon DRB15/200
    P&W Project 2x sub na Dexon DRB15/200 P&W Project 2x sub na Dexon DRB15/200 P&W Project 2x sub na Dexon DRB15/200

Fajne!
  • #2 15 Cze 2009 18:52
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam zastanawia mnie jak zrobiłeś te rączki ? i z czego?
    Tanim kosztem ale Bardzo przyzwoicie!! Pozdro!

• #3 15 Cze 2009 19:09
    djdinitro
    Poziom 25  

Trochę umiejętności stolarskich a mianowicie wyciąć w głównej płycie prostokąt wstawić kawałek trzonka pasujący w ten prostokąt przykleić i zrobić tył czyli puszkę taką jak maja oryginalne uchwyty,potem uszczelnić i juz jest na koniec malowanie i potem wyciąć koc tak by wyglądało jak by było wpuszczone w płyte

• #4 15 Cze 2009 22:37
    Mitur23
    Poziom 23  

a z grubego kartonu 4mm nie polecasz ? myślałem także o dykcie 4mm takiej jak mamy za szafką. Ale dobrze przynajmniej wiem jak to zrobic a jak z uchwytem który trzymasz ręką? jak go przy mocowałeś? bo tego sam nie wiem zabardzo jak wymyślec żeby to było mocne..

• #5 16 Cze 2009 00:45
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

no całkiem, całkiem ale głośniki niestety porażka, 65l to jakaś kpina, a obudowy dużo więcej warte niż głośnik. Chyba lubisz się bawić w DIY bo i tak z tego wyszła lipa, poprostu nigdy nie uwierzę, że to dobrze gra, o ile to w ogóle gra.

• #6 16 Cze 2009 09:24
    djdinitro
    Poziom 25  

Tak tez by dało rade z tego zrobic ale polecam grubą tekture,dwie warstwy sklejone wikolem i potem pomalowanie i jest ok.Mozna też zrobic tak jak w moich poprzednich kolumnach nadstawkach ze tzw.kubek zrobiony jest z 1cm plyty na podstawie trójkąta a same rączki to boczna płyta.

Dylu.Bo widzisz opisać dzwięk słowami jest ciezko a ze gra poprawnie i tak jak chciałem to mam co mam.Mala pojemność ma swoje zalety jak i wady mi osobiscie bardzo sie spodobało kopanie jakie wyszło,a ze zamruczeć też potrafi i to całkiem miło to nawet plus.Glośniki jak na swoją cene nie są takie najgorsze napewno ciekawsze niż niektore stx'y tylko trzeba je dogłaskać...

• #7 19 Cze 2009 09:37
    djdinitro
    Poziom 25  

Tyle to ja wiem jak i co te glosniki potrafia,jak wyzej zreszta pisalem co ja o nich sadze i na czym dobrze sie spisaly. kwestia doboru odpowiedniej końcówki oraz ustawienia crosa lub korektora. Mi bardzo przypadly do gustu i puki co wystarcza do moich zastosowan

• #8 21 Cze 2009 09:51
    _eddie_
    Poziom 32  

Coraz bardziej podobają mi się takie konstrukcje a ta w szczególności. Powoli zaczynam myśleć o alternatywie dla PEAVEYów 215xt. Takie to małe i zgrabne. I ponoć gra ;). Wracając do DIY - troszkę komplikujesz sobie życie takimi rączkami ;) . Ciężko mi sobie wyobrazić zejscie w takich małych obudowach. Krata mi się nie podoba.

• #9 21 Cze 2009 11:03
    marian133
    Poziom 36  

Obudowa oczywiście że jest za mała,a głośnik? nie wiem,nie słyszałem. Lubisz się bawić w DIY,spoko,ale jak już się bawisz to chociaż dużo czytaj i ucz się bo to co zrobiłeś z br to jest podstawowy błąd konstruktorski. Rura br powinna być oddalona od płyty (najbliższej przeszkody) min. 5cm,a jeśli odległość jest mniejsza to między br a płytą powinna być np. wata poliestrowa lub inny wateriał tłumiący. Niestety w twoim przypadku nic tam nie wejdzie bo rura wręcz styka się z płytą.

• #11 21 Cze 2009 11:07
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Marian, co ty gadasz ja widzę tak na oko z 20-25cm. odstępu od płyty...

• #12 21 Cze 2009 11:09
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

joy_pl napisał:
    Te zabawka na oko to chłop w szpitalu umarł. Jak już coś to prędzej ok 15cm.

• #13 21 Cze 2009 11:12
    joy_pl

DYLU BADBOY napisał:
    joy_pl napisał:
    Te zabawka na oko to chłop w szpitalu umarł. Jak już coś to prędzej ok 15cm.
    Bez znaczenia, więcej niż średnica BR to pewne.

DYLU BADBOY napisał:
    Jeśli bym już robił rączki to coś takiego http://estradowiec.pl/forum/download.php?id=989
    Dlaczego? Z powodu wyglądu?

• #15 21 Cze 2009 11:27
    joy_pl

Marian bądź łaskaw nam to wytłumaczyć, proszę. Mówię serio.

• #16 21 Cze 2009 11:32
    _eddie_
    Poziom 32  

Chodzi o odległość ścianki br od ścianki obudowy. Ścianki równloległe oczywiście.

• #18 21 Cze 2009 11:36
    joy_pl
  • #19 21 Cze 2009 11:44
    marian133
    Poziom 36  

Przepraszam cię Joy_pl ale masz marne pojęcie o projektowaniu paczek. Po drugie mylisz br "rurowy" od szczelinowego. To o czym piszę to jest podstawa w projektowaniu a to że tych informacji nie ma na elektrodzie (choć nie wiem,nie sprawdzałem) nie znaczy że Ja się mylę a to o czym piszę to wyssana z palca głupota.

• #20 21 Cze 2009 11:49
    djdinitro
    Poziom 25  

Co do uchwytów to sa wygodniejsze od metalowych i pewniejsze to wiem z doświadczenia a ze tanio mnie wychodza bo raptem pare godz stolarki to po co mam kupować?zaoszczędze kupie co innego.No niby buda jest mała ale strojenie niskie wiec efekt taki ze kopią nieco niżej jak by sie wydawało,a ze ja akurat nie potrzebowałem zejścia do 40hz to jest bardzo miło od tych 60hz. Dopowiem wam tak ze rura odstaje...a raczej jest sklejona z dolną częścia płyty i boczną,dlaczego teoretycznie błąd popełnilem?bo miejsca nie było?bo z doswiadczenia wiem ze tak niejest inaczej a ze jest poprawnie....cuz wiecej praktyki a nie estradowcow,i innych forów.Na swoim koncie mam juz 80par kolumn przez 7lat.....wiec wiem co słysze.

• #21 21 Cze 2009 11:56
    marian133
    Poziom 36  

djdinitro napisał:
    Dopowiem wam tak ze rura odstaje...a raczej jest sklejona z dolną częścia płyty i boczną,dlaczego teoretycznie błąd popełnilem?bo miejsca nie było?bo z doswiadczenia wiem ze tak niejest inaczej a ze jest poprawnie....cuz wiecej praktyki a nie estradowcow,i innych forów.Na swoim koncie mam juz 80par kolumn przez 7lat.....wiec wiem co słysze.

No to zejdź na ziemię i się dokształć,będziesz wtedy lepsze paczki robił bo jeśli to jest twoja 80-siąta para i nadal na tanim przetworniku to ja nie chce zobaczyć tych poprzednich.

• #22 21 Cze 2009 12:52
    djdinitro
    Poziom 25  

Teoretycznie wiem duzo ale nigdy za duzo i teraz z tym projektem znowu milo sie zaskoczylem, ze niby nie jest najlepiej ze i buda mala i glosniki ot takie jakie sa ale daje to rade calkiem dobrze jestem zadowolony,a z czasem pokazalo nawet ze jest nieco wiecej jak lepiej bo dobor wzmacniacza sie oplacil a mianowicie trud ze znalezieniem wlasciwego. Tak poprzednie paki byly robione prawie tak/ot wpakuje to i tamto do budy moze cos z tego wyjdzie a potem sie to poprawi,tera jest juz inaczej a ze tu pokazalem budzetowe suby robione po taniemu to wszystko wyjasnia.
    nie wszystko co teoretycznie tanie i kiepskie musi takie byc.
    Wiem ze wiecej pozytywnego bym tu uzyskal dajac reklamowane stx'y lub o wiele drozsze b&c ale ...popatrz na koncepcje zalozenie jakie w pierwszym poscie pisalem

• #23 21 Cze 2009 14:01
    joy_pl

marian133 napisał:
    P&W Project 2x sub na Dexon DRB15/200
    O tym mówie,o dolnej i bocznej płycie,odległość od nich powinna być minimum 5cm,a jeśli nie to robimy tak jak pisałem wyżej. W tym przypadku jest to nie możliwe.
    Ale nie wytłumaczyłeś mi, dlaczego? I dlaczego akurat 5cm?
    A i powiedz, czym różni się BR rurowy od szczelinowego pod względem wpływu na fale dźwiękowe?

• #24 21 Cze 2009 14:12
    marian133
    Poziom 36  

Szkoda że audiomania się rozpadła,tam było wszystko wytłumaczone...niestety,została elektroda i ludzie którzy myślą że już wiedzą wszystko a tak naprawde połowa zagadnień jest im obca. Nie będę tego opisywał własnymi słowami gdyż jest to już przelane fachowym językiem,wystarczy poszukać.

Joy_pl,wyżej pokazałeś pare konstrukcji z br szczelinowym,to teraz pokaż mi konstrukcje szanującej się firmy w której br rurowy jest tak osadzony jak w konstrukcji założyciela tematu.

• #25 21 Cze 2009 14:19
    joy_pl

Ależ proszę:
    http://polaudio.pl/pl/products/full/61-bp-115-nd.html (zakładam że to jest 6th)
    http://polaudio.pl/pl/products/full/89-m-112-300-ak.html
    http://polaudio.pl/pl/products/full/75-pa-112-300-ak.html
    http://polaudio.pl/pl/products/full/37-pa-215-1000-nd.html
    http://polaudio.pl/pl/products/full/49-sat-110-250.html

marian133 napisał:
    Szkoda że audiomania się rozpadła,tam było wszystko wytłumaczone.
    Też nad tym ubolewam, ale na diyaudio.pl są chyba wszystkie artykuły zarchiwizowane...

• #26 21 Cze 2009 14:27
    n_omyzs
    Poziom 9  

Zapewne chodzi o drobny szczegol. Mozna montowac BR przy krawedzi i daleko ale tylko zachowujac odpowiedni odstep zapewniamy zachowanie strojenia boliczonego wzorami. W innym wypadku strojenie moze sie zmienic lub cos moze np swiszczec itd.

• #27 21 Cze 2009 14:43
    marian133
    Poziom 36  

joy_pl napisał:

1. Jak byk widać że tam jest kilka cm odległości,i założe się że jest tam wytłumienie.

2. otwór stratny (br o długości płyty,nie ma nic wspólnego z tym o czym Ja mówie)

3. to samo (dodam jescze że w obu przypadkach kolumny są nadstawkami i nie schodzą nisko)

4. znowu kilka cm odległosci

5. bardzo krótki br,ale też głośnik nie będzie grał nisko więc może być.

Postaraj się bardziej bo to co pokazałeś to jest dokładnie przemyślane i nie ma się do czego przyczepić. Potwierdzają to słowa n_omyzs-a

n_omyzs napisał:
    Mozna montowac BR przy krawedzi i daleko ale tylko zachowujac odpowiedni odstep zapewniamy zachowanie strojenia boliczonego wzorami.

• #28 21 Cze 2009 15:06
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    Nie będę tego opisywał własnymi słowami gdyż jest to już przelane fachowym językiem,wystarczy poszukać.

Wybacz ale wychodzi na to, że sam nie wiesz o czym mówisz.

chociaż niewątpliwie należy zastanowić się czy w przypadku tak długich rur, nie zachodzą tam jakieś negatywne zjawiska, jednak mówienie że coś jest źle, a następnie wymijająca odpowiedź sugerująca żeby poszukać sobie informacji o tym dlaczego, nie skłania do traktowania poważnie twoich uwag.

• #30 21 Cze 2009 16:27
    joy_pl

1. Jak byk napisałem, że zakładam, że to jest BP szóstego rzędu więc miedzy dwoma BR musi być odgroda, a jak na dłoni widać, że wtedy odstęp od ścianki będzie co najwyżej 1-2cm.

marian133 napisał:
    założe się że jest tam wytłumienie.
    A ja „sobie dam rękę uciąć”, że tam niema ani grama wytłumienia.
    2. A o czym ty mówisz, skoro jeszcze nic nam nie powiedziałeś...
    Poza tym wszystkie przykładowe konstrukcje mają mniejszy odstęp niż te twoje 5cm.
    Widać to jak na dłoni.
    marian133 napisał:
    Postaraj się bardziej bo to co pokazałeś to jest dokładnie przemyślane i nie ma się do czego przyczepić.
    No dokładnie to są przemyślane konstrukcje, ale widzę, że ty byś je jeszcze poprawił.
    marian133 napisał:
    Potwierdzają to słowa n_omyzs-a
    No jak to jest twoim zdaniem autorytet to nie mam pytań...

PS. Nie uważam się za fachowca w dziedzinie akustyki, (choć co nieco wiem), dlatego też zapytałem o zdanie na temat twojej teorii kilku innych prawdziwych fachowców, nie teoretyków, odpowiedzieli jednogłośnie, że to: „BZDURA”.

Jeżeli dalej nie podasz żadnych konkretów, uznam twoje posty za spam...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME