Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Realizacja funcji logicznych w asemblerze

opawelek 19 Cze 2009 12:23 1497 5
  • #1 19 Cze 2009 12:23
    opawelek
    Poziom 8  

Witam.

Potrzebuję programu realizującego funkcje logiczne napisanego w asemblerze dla mikrokontrolera 8051 (OR, AND, NOT, EX-OR)

Dawno już nie pisałem nic w asemblerze i prawie nic nie pamiętam z tego... a potrzebne mi to, żeby pokazać to samo w języku drabinkowym i w asemblerze...

Może ktoś ma taki program i mógłby mi podesłać, byłbym bardzo wdzięczny.

• #2 19 Cze 2009 12:46
    Karol966
    Poziom 30  

Nie bardzo rozumiem, albo nigdy w życiu nie potrafiłeś programować albo ci sie w ogóle nie chce. Chcesz, by ktoś za ciebie napisał tak proste funkcje? Jak nie pamiętasz rozkazów to pobierz ich listę a będziesz wiedział jak to zrobić.

• #3 19 Cze 2009 13:01
    opawelek
    Poziom 8  

Tak masz rację, nie orientuję się w asemblerze, ładnych parę lat pisałem jakieś proste programiki na zajęciach i tyle...

Potrzebne mi to tylko po to, żeby pokazać, że język drabinkowy może być uproszczeniem takiego programu w asemblerze i szczerze mówiąc tylko po to mi potrzebny ten program... nie chcę się uczyć asemblera, moje zadanie dotyczy czego innego. Mam jednak taki punkt do wykonania, ponieważ niby podstawy asemblera powinienem znać. Wiem, że dla kogoś kto programuje to nie powinien być problem. Jeśli nie to napiszę sobie w asemblerze program dodający i mnożący i powiem, że odzwierciedlam operacje arytmetyczne tyle umiem zrobić w asemblerze... Jeśli umiesz zrobić to o co proszę i masz ochotę to będę bardzo wdzięczy, jeśli nie to trudno.

Czy nadal uważasz, że chcę żerować na Twojej pracy, bo jestem leniem? Bo tak wywnioskowałem z Twojej wypowiedzi.

Pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

Poza tym nie wiem zupełnie jak i czy można w ogóle zrealizować tak funkcję EX-OR.

• #4 19 Cze 2009 14:56
    Zaquadnik
    Poziom 27  

opawelek napisał:
    Poza tym nie wiem zupełnie jak i czy można w ogóle zrealizować tak funkcję EX-OR.

AVR:
    Code:
     eor R16,R17 

8051:
    Code:
     xrl A,R0 

PIC:
    Code:
     xorwf <adres>,<kierunek> 

I to taki problem ?? Nie napisałeś jaki asembler, najwyraźniej nie chce Ci się poszukać.
    Każdy procesor ma w swej liście instrukcji operacje logiczne, tylko ich mnemoniki i operandy się różnią.

• #5 19 Cze 2009 18:14
    hose2
    Poziom 16  

Zaquadnik napisał:
    Nie napisałeś jaki asembler, najwyraźniej nie chce Ci się poszukać.

Jesteśmy w dziale '51 :D

Pozdrawiam

(Też raz się zapędziłem)
    Code:
            mov a, #12     ; pierwszy argument BIN: 1100

mov r0, #10     ; drugi argument BIN: 1010
            anl a, r0
            mov r5, a     ; wynik AND
            mov a, #12
            orl a, r0
            mov r6, a     ; wynik OR
            mov a, #12
            xrl a, r0
            mov r7, a     ; wynik XOR
            mov a, #12
            cpl a         ; wynik NOT

• #6 20 Cze 2009 10:35
    opawelek
    Poziom 8  

Dzięki wielkie. Tego właśnie potrzebowałem. To prawda nie było to trudne i skrzyczany przez kolegów wyżej znalazłem instrukcje i rzeczywiście trzeba było tam spojrzeć najpierw :-)

Dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme