Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmaczniacz PP na lampach 6L6GT z zasilaczem z lampami 6D22S

adrianello 23 Cze 2009 19:39 4979 9
  • Witam wszystkich,
    swego czasu stwierdziłem, że chciałbym mieć wzmacniacz lampowy, w dodatku zbudowany własnoręcznie. Jakiś czas trwały poszukiwania projektu, wiedziałem, że potrzebuję gotowego wzorca, gdyż sam nie byłem wstanie zaprojektować układu. Wybór padł na wzmacniacz „Concertino” pana Michała Sławicza. Konstruktor bardzo szczegółowo opisał powstawanie jego dzieła na fonarze, co było kolejnym atutem, gdyż jako początkujący miałem się na czym opierać. Aktualnie po ponad rocznej pracy (licząc od zakupienia pierwszego elementu) zakończyłem budowę własnego wzmacniacza lampowego.

Układ
    Wzmacniacz to PP z lampami 6L6GT jako lampami mocy pracującymi w układzie ultraliniowym. Przedwzmacniacz i rozdzielacz fazy to z kolei ECC82, natomiast stopień sterujący został powierzony lampom 6SN7. Układ to lekko zmodyfikowany Williamson, co do schematu odsyłam do oryginalnego projektu, gdyż nie pytałem o możliwość zamieszczenia schematu, a nie rysowałem własnego. Zgodnie z pomiarami autora projektu, wzmacniacz ma moc 2*25W.

Zasilanie
    W zasilaczu pracuje transformator toroidalny o mocy 250W, z odczepami 2*390V, 1*6,3V i 2*3,15. Rolę prostownika i pełnią dwie lampy 6D22S, zasilane z odczepu 6,3V. W filtrze zasilania nastąpiła mała modyfikacja, tzn. dławiki mają 10H. W zasilaczu znajduje się też drugi transformator, tym razem na rdzeniu EI mający napięcie wyjściowe 12V, służący do zasilania wentylatorów. Oba transformatory pochodzą z firmy Telto, z toroida do końca zadowolony nie jestem, bo zdarzyło mu się kilka razy „brzęczeć”, co przy cichym słuchaniu było trochę słyszalne. Na razie jednak przepracował dopiero kilka godzin, więc mam nadzieję, że się ułoży i zamilknie.

Obudowa
    Zastosowane materiały to stal nierdzewna oraz lite drewno – grab, wszystkie elementy są przymocowane do płyty tekstolitowej używanej np. w starych skrzynkach rozdzielczych. Ma ona grubość około 5mm i dopiero po umocowaniu wszystkich elementów dało się zauważyć minimalne ugięcie. Obudowa została wykonana głównie przez mojego tatę, za wyjątkiem dwóch elementów z blach. Górna płyta z otworami na lampy oraz tylna płyta zostały wycięte laserem. Projekt obudowy powstał wg mojego pomysłu i to ja utrudniałem mojemu tacie życie wymyślając różne udziwnienia :P Ostatecznie jestem bardzo zadowolony z efektu. Drewno oraz tylny panel są pomalowane lakierem bezbarwnym w spray-u, natomiast pozostałe blachy w lakierni, lakierem samochodowym.

Problemy
    Było ich kilka, raz poszedł bezpiecznik, bo był włożony za mały, jak się później okazało. Najpoważniejsza awaria zdarzyła się w czasie testów, kiedy to w trakcie działania wzmacniacza postanowiłem zamienić kolumny, żeby sprawdzić, czy szum pochodzi od kolumny czy wzmacniacza… Efektem tego był zniszczony transformator i konieczność zakupu nowego – przewinąć się nie dało, bowiem zostały zalane żywica polimerową. Mniejszym problemem okazały się gniazda RCA, które były bardzo marnej jakości (o ile już udało się włożyć wtyczkę w gniazdo, to po jej wyjęciu, razem z wtyczką wychodziła wewnętrzna izolacja gniazda), więc zostały wymienione na inne – te na razie nie zawiodły i już od pierwszej chwili sprawiły bardzo solidne wrażenie.

Odsłuch
    Cóż, chodź to opinia bardzo subiektywna, bo odsłuchy przez innych są dopiero planowane, to mi się na razie bardzo, bardzo podoba. Porównanie mam nie wielkie, w sumie prawie żadne, bo tylko z miniwieżą Sony, ale i tak muszę stwierdzić, że jest znakomicie. Przede wszystkim muzykalność, dźwięk jest bardzo przyjemny i nie męczy, kolejną sprawą jest znacznie większa przestrzeń, a także ciekawy bas, jest go trochę więcej niż z wieży, ale jednocześnie na pewno nie jest go za dużo. Ponieważ z braku innych, odsłuchy odbywały się na głośnikach pochodzących z wieży, podejrzewam, że na innych kolumnach będzie jeszcze lepiej. Co do ewentualnych przydźwięków. Otóż jest, w momencie absolutnej ciszy w pomieszczeniu, przy maksymalnym zbliżeniu ucha do głośnika, słychać minimalny przydźwięk. Pochodzi on od szare przewodu biegnącego do włącznika na przednim panelu, kiedyś testowo umieściłem go po za układem i była zupełna cisza. Jest to przewód ekranowany, ale i tak przydźwięk w formie jak wyżej napisałem występuję. Natomiast przy słuchaniu, nawet najcichszym, zupełnie to nie przeszkadza..

Zdjęcia:
    Płyta tekstolitowa do której są umocowane wszystkie elementy.

Początki powstawania obudowy. Kątowniki, które znajdują się na zdjęciu były zamontowane tylko na czas przymiarek. Ostatecznie połączenia zostały wykonane klejem.

Wewnątrz pojawia się coraz więcej elementów, zasilacz jest już prawie skończony, w przyszłości zostanie zakryty puszką.

Skończone wnętrze w aktualnym stanie.

Transformatory głośnikowe znajdują się w osobnych puszkach, zalane żywicą. Mieszczą się w górnej części obudowy, zaraz za lampami.

Wzmaczniacz PP na lampach 6L6GT z zasilaczem z lampami 6D22S Wzmaczniacz PP na lampach 6L6GT z zasilaczem z lampami 6D22S
    Do tych dwóch zdjęć zamieszczę jeden komentarz. Oba prezentują skończony wzmacniacz. Pierwsze bez lampy, drugie już z nią. Pierwsze zdjęcie niestety, ale słabo oddaje kolorystykę, w rzeczywistości, zarówno blachy, jak i elementy drewniany delikatnie się błyszczą. Na drugim zdjęciu drewno ma kolor prawie dokładnie taki jak przy oglądaniu na żywo, natomiast na blachach pojawiają się odbicia od lamp.

Poniższe zdjęcia przedstawiają wzmacniacz z różnych stron.
    Wzmaczniacz PP na lampach 6L6GT z zasilaczem z lampami 6D22S Wzmaczniacz PP na lampach 6L6GT z zasilaczem z lampami 6D22S Wzmaczniacz PP na lampach 6L6GT z zasilaczem z lampami 6D22S Wzmaczniacz PP na lampach 6L6GT z zasilaczem z lampami 6D22S
    I na koniec zdjęcie podczas pracy. Niestety robione w dzień, z wykorzystaniem bardzo zaawansowanej ciemni zbudowanej z kocy :P

Na koniec wielkie podziękowania dla mojego taty, za pomoc przy budowie oraz dla pana Sławicza za pomoc mailową podczas napotkanych wątpliwości.

Fajne!
  • #2 23 Cze 2009 19:51
    karol12b
    Poziom 16  

Wykonanie rewelacyjne obudowa po prostu jest świetna , zastanawia mnie jak wypolerowałeś to aluminium oraz w jaki sposób zrobiłeś ,, gałki '' na panelu przednim

• #3 23 Cze 2009 20:02
    adrianello
    Poziom 9  

To nie aluminium, tylko stal nierdzewna, od razu w wersji szczotkowanej. Natomiast co do gałek, to grab, wycięty w kwadratówki, następnie obróbka tokarką do walca, a później zaokrąglanie czubka. Natomiast "wskaźnik" na gałce powstał poprzez wywiercenie otworu, włożenie pręta ze stali (także nierdzewnej), a następnie wyrównanie, przeszlifowanie i polakierowanie.

• #4 24 Cze 2009 09:30
    Sw.Mikolaj
    Poziom 15  

Ile kosztowal Cie orientacyjnie caly projekt ?

• #5 24 Cze 2009 09:39
    adrianello
    Poziom 9  

I tu gorsza wiadomość...

Całość wraz z przesyłkami kosztowała 3539zł (+/-10zł).
    Z tym, że 205zł kosztowało cięcie blach laserem. Dodatkowe ponad 300zł dołożyła wymiana gniazd RCA i transformatora, trochę elementów zakupiłem nie potrzebnie, ostatecznie ich nie używszy. Po za tym wiem, że można by to zrobić znacznie taniej, używając innych elementów.

• #6 01 Wrz 2009 22:41
    CptGADget
    Poziom 11  

A to blach nie da się pociąć inaczej niż laserem?

• #7 02 Wrz 2009 10:35
    kk84
    Poziom 18  

Witam.

W obudowie panuję bałagan ... poupinaj kable w wiązki, zrób porządek i będzie fajnie. Generalnie urządzenie wymaga jeszcze wkładu pracy.

• #8 02 Wrz 2009 18:17
    adrianello
    Poziom 9  

Witam,

co do porządku wewnątrz, to aktualnie wzmacniacz jest w trakcie poważnej modernizacji. Jej główną przyczyną jest transformator zasilający, jak wspominałem wcześniej, że zdarzało mu się buczeć. O ile nie było to jakimś większym problem, to wkrótce okazało się, że jego temperatura znacznie przekracza normy. Już po około 30 minutach grania potrafił się rozgrzać do takiej poziomu, że nie szło go dotknąć - znaczy niby szło, ale natychmiast działał odruch bezwarunkowy polegający na szybkim zabraniu dłoni. Jednocześnie postawiłem przy okazji poprawić wnętrze i zrobić porządek. Jak poprawiona wersja będzie skończona, zdjęcia się pojawią.

CptGADget napisał:
    A to blach nie da się pociąć inaczej niż laserem?

A no da się, chodź tu problem w przypadku tyłu były kształty nie których otworów, natomiast jeśli chodzi o górną część z otworami na lampy, dużą trudność sprawiało wiercenie w znacznej wielkości blasze. Była nawet pierwotnie góra z wywierconymi otworami na wiertarce stołowej (ogromna, profesjonalna wiertarka z zakładzie tokarskim, z pełna kontrolą posuwu wiertła) jednak, mimo zabezpieczenia blachy dwoma mocno skręconymi kawałkami drewna i tak porobiły się fale w okolicach otworów. Wyglądało to bardzo brzydko, dlatego ostatecznie poszło to do cięcia laserowego. Akurat we wcześniej wymienionej cenie, był już zawarty koszt materiału.

Pozdrawiam :-)

• #9 02 Wrz 2009 18:34
    cirrostrato
    Poziom 36  

jacek20084 napisał:
    Co mu jeszcze brakuje kk84??
    Ja też mam zastrzeżenia,jak się ładuje naprawdę kupę kasy (na co aż tyle poszło?) to nawet jak gra i w środku bajzel kablowy to na przodzie te krzyżakowe wkręty pachną amatorszczyzną(blacha powyginana od wkręcania wkrętów na siłę),to absolutnie trzeba poprawić a nawet warto pomyśleć i w ogóle wyeliminować wkręty na przednim panelu.PS.Teraz przeczytałem że młody jesteś(gratuluję wyrozumiałych rodziców) to masz czas się poprawić,jak na początek to super start.

• #10 02 Wrz 2009 21:28
    adrianello
    Poziom 9  

Czy ja wiem czy taki młody? Kwestia względna :-) Pod względem doświadczenia to zdecydowanie tak.

Co do krzyżakowych wkrętów, to od początku były planowane jako element wyglądu. O powyginanej blasze niestety wiem... Chodź zdjęcia też to akurat mocno uwypuklają, bo normalnie nie widać tego tak mocno.

Co do ceny, to bez większych szczegółów mogę go zamieścić, po prostu tyle wyszło.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme