Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Traktorek sam fiat 126p ze skrzynią żuka

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> Traktorek sam fiat 126p ze skrzynią żuka
Autor
Wiadomość
Krystian16z
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Nowa Sarzyna

Post#1 Post autora tematu 25 Cze 2009 18:15   

Traktorek sam fiat 126p

Witam. Chciałbym zbudować traktorek na silniku z fiata 126p. Jeśli ktoś zbudował coś takiego bardzo prosił bym o opisy oraz zdjęcia takiej konstrukcji, chciałbym jeszcze zapytać czy wie ktoś jak połączyć silnik malucha ze skrzynią żuka? Chodzi mi o coś takiego:
Tutaj jest na silniku malucha ze skrzynią żuka.
Powrót do góry

adamiixx
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: sanok

Post#2 26 Cze 2009 07:30   

Re: Traktorek sam fiat 126p

Trzeba wytoczyc wał który połączy koło zamachowe malucha z sprzęgłem żuka i już

Moderowano przez _PREDATOR_:
Brednie, pracujemy na kolejne upomnienie?

Powrót do góry

kamil_Ziomek
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Żyraków

Post#3 26 Cze 2009 12:47   

W maluchu jak się wstawiało inny silnik do tej skrzyni lub na odwrót (skrzynia od CC700) to robiło się specjalną kryzę która pasowała pod otwory od skrzyni i silnika. Jak dobrze pamiętam to miała grubość do 2cm
Powrót do góry

malylam
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Wieliczka

Post#4 29 Cze 2009 10:06   

Ja w swoim traktorku silnik z malucha ze skrzynią z żuka będę miał połączony w następujący sposób:
-silnik malucha z sprzęgłem maluch-owskim,
-obudowa sprzęgła z malucha,
-wałek sprzęgłowy malucha skrócony z jednej strony i zeszlifowany na sześciokant,
-wałek sprzęgłowy (skrzyni żuka) skrócony i w nim otwór sześciokant,
-i do tego flansza z blachy do połączenia obudowy sprzęgła z skrzynia,

Traktorek w budowie ;)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Cze 2009 10:06   

Powrót do góry

malylam
Poziom 6
Poziom 6

Post#5 08 Sie 2009 14:44   

Zdjęcia wałka ze skrzynią oraz flanszą .

Powrót do góry

Dźwąng
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Ostrołęka

Post#6 09 Sie 2009 14:26   

A koła od czego weźmiesz? A tak poza tym to świetny pomysł z takim traktorkiem.
Powrót do góry

malylam
Poziom 6
Poziom 6

Post#7 09 Sie 2009 22:05   

Dźwąng napisał:
A koła od czego weżmiesz? a tak poza tym to świetny pomysł z takim traktorkiem.

Jeśli to pytanie do mnie,
i jeśli chodzi o te same koła tobie co mi, to przód R12 Maluch i tył R16 Żuk.
Powrót do góry

malylam
Poziom 6
Poziom 6

Post#8 10 Sie 2009 22:16   

Takie koła z prostego względu, części od Malucha łatwo dostępne, a tylne od Żuka bo, dyfer też jest od niego i opony R16 (jodełka) ok. 150zł sztuka.
i ogólnie całość ładnie się prezentuje, podobnie jak na powyższym zdjęciu.
Powrót do góry

darek4168
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Ząbkowice Śl.

Post#9 11 Sie 2009 09:33   

Witam mój ojciec posiada taki mały traktorek z tym że silnik ma diesla z andrychowa skrzynię stara a most żuka. Służy już 15 lat i spisuje się doskonale.Podejrzewam że połączenie silnika malucha ze skrzynią będzie zbyt słabe do pracy na roli, porównując je z tym co jest u mojego ojca.
Powrót do góry

malylam
Poziom 6
Poziom 6

Post#10 11 Sie 2009 20:08   

Odnośnie połączenia wałka sprzęgłowego to zobaczymy jak będzie się to spisywać, z tym że, pomiędzy dyfrem a skrzynią będzie reduktor ok. 4:1.
A orać nim nie mam jak narazie zamiaru.

(Jest to mój pierwszy tego typu projekt więc zobaczymy.)
Powrót do góry

Andrzej_z_Wolki
Poziom 7
Poziom 7

Post#11 02 Sty 2010 14:27   

malylam napisał:
Odnośnie połączenia wałka sprzęgłowego to zobaczymy jak będzie się to spisywać, z tym że, pomiędzy dyfrem a skrzynią będzie reduktor ok. 4:1.
A orać nim nie mam jak narazie zamiaru.

(Jest to mój pierwszy tego typu projekt więc zobaczymy.)

Witam ,
liczyłeś jakie prędkości będą na poszczególnych biegach ?( może lepiej byłoby zostawić skrzynię biegów od malucha)
Jak zamierzasz rozmieścić poszczególne podzespoły ? (może odręczny szkic )
Przewidujesz WOM i podnośnik ?

Pozdrawiam
Powrót do góry

malylam
Poziom 6
Poziom 6

Post#12 02 Sty 2010 17:14   

Re: Traktorek sam fiat 126p ze skrzynią żuka

Witam ,
1.Prędkości nie liczyłem ,bo na razie nie mam czasu.
2.W tym traktorku nie ma skrzyni od malucha.
3.Rozmieszczenie widać na zdjęciu. (jak będę miał więcej czasu to zrobię lepsze zdjęcia)
4.Wałka WOM nie przewiduje, a podnośnik w niedalekiej przyszłości dorobię oraz hamulec ręczny (dźwignię) i to chyba tyle prac dodatkowych. Ewentualnie jakieś poprawki i kosmetyka.

Pozdrawiam

Ps. Mam w planach drugi na silniku i skrzyni malucha, skrzyni żuka (lub dwóch) i mostu żuka. Zobaczymy co czas pokaże.

Traktorek sam fiat 126p ze skrzynią żuka Traktorek sam fiat 126p ze skrzynią żuka Traktorek sam fiat 126p ze skrzynią żuka Traktorek sam fiat 126p ze skrzynią żuka Traktorek sam fiat 126p ze skrzynią żuka
Powrót do góry

Andrzej_z_Wolki
Poziom 7
Poziom 7

Post#13 02 Sty 2010 18:14   

Nie skracałeś mostu , nie jest to więc typowy mikrociągnik raczej jednostka pociągowa.
Ta "rameczka " wydaje mi się zbyt delikatna . Stosując ciężką i solidną ramę można jednocześnie dociążyć SAM-a.
Ja chcę popełnić coś podobnego ale szerokość ma być 90cm do 100cm (obustronne skrócenie mostu)
Pierwotnie planowałem pożenić silnik FSO1500 ze sprzęgłem i skrzynią a za nią skrzynia Żuka i tylny most Żuka ale nie mam pomysłu na skrócenie całości (wszystko to wyszłoby nieproporcjonalnie długie). Poza tym zapas mocy takiego SAM-a.
Wyjściem może być zastosowanie silnika 126p ,wychodzi krótszy o 60cm.

Nie myślałeś wyprowadzić WOM jako przedłużenie w linii prostej wyjścia skrzyni Żuka ?
Jak wykonałeś przednią oś a w szczególności zwrotnice ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Sty 2010 18:14   

Powrót do góry

malylam
Poziom 6
Poziom 6

Post#14 02 Sty 2010 21:14   

1.Most jest skrócony po 10cm na stronę.
2.Ta "rameczka" (jak ją nazwałeś), nie jest wcale słaba ani delikatna tylko tak wygląda. Gościu nieopodal mnie ma też SAM-a zrobionego z kątownika i nic mu się nie gnie.
3. To mówi samo przez się ,że "Stosując ciężką i solidną ramę można jednocześnie dociążyć SAM-a", ale można dorobić obciążniki i regulować obciążenie w zależności od potrzeby.
4. Tak, myślałem lecz nie jest mi to koniecznie potrzebne, ale zawsze można dorobić, modyfikując reduktor. A miałem taki więc go nie przerabiałem.
5.Przednią oś ( była gotowa) dostałem od sąsiada z którym to robiłem , ponieważ zrobił już kilka SAM-ów, ma maszyny i wiedzę, oraz najważniejsze pomysł i wyobraźnię.
Z tego co wiem jest ona zrobiona z sworzni, piast, łożysk z tylnych kół od malucha oraz "wąsów" od żuka i malucha. Jest to oczywiście oś wahliwa.

Dodano po 15 [minuty]:

Test traktorka z pługiem konnym dwuskibowym wypadł pomyślnie.
Odpukać, wałkowi sprzęgłowemu nic się nie dzieje. Jak się szybciej sprzęgło puści to przód podnosi. Tak że moc jest i to dużo, jak na takiego papaja.

Trochę mokro było.

Get Flash to see this player.

Sorry za jakość kręcone telefonem.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Sty 2010 21:14   

Powrót do góry

Andrzej_z_Wolki
Poziom 7
Poziom 7

Post#15 04 Sty 2010 08:24   

Gratulacje! Cieszy jak coś co się wymyśliło jeździ i pracuje poprawnie.
Skoro jeździ to pewnie zmierzyłeś prędkości jakie uzyskujesz na poszczególnych biegach.

Pracy silnika typowego dla malucha prawie wcale nie słychać , pewnie to zasługa dodatkowego tłumika od "dorosłego" ciągnika.Kiedyś zastosowałem taki tłumik do Nysy , całkiem cichutko chodziła.

Słychać natomiast "jęk" przekładni podobny do napędu hydraulicznego. Została wykonana od podstaw czy wykorzystana gotowa ?.
Napisz proszę w jaki sposób został skrócony most . Ja swój muszę skrócić w sumie o 50cm.Wychodzi po 25cm z obu stron co by dało ok 100cm szerokości ciągnika przy tych oponach jakie mam i odpowiednie do międzyrzędzi w mojej uprawie.

Opony mam solidne bardzo sztywne ruskie "kartoflaki' , nie mają jodełki i chyba je zostawię. jeżeli jednak nie zdadzą egzaminu zamienię na takie jak u Ciebie.Kupowałeś z tej strony? Jakie konkretnie mają oznakowanie , jakoś nie mogłem się doszukać.

Główne zastosowanie to uprawa (glebogryzarka przede wszystkim ) więc muszę mieć WOM z tyłu i podnośnik

Pozdrawiam !
Powrót do góry

malylam
Poziom 6
Poziom 6

Post#16 04 Sty 2010 20:06   

Mniej więcej na trzecim biegu i gazie do połowy miałem ok. 50km/h . (Brat jechał za mną samochodem i miał tyle na liczniku)

Odnośnie tłumika to jest tylko ten "uniwersalny" od dużego traktora (cena ok.35zł)

Jest to dźwięk ze skrzyni biegów żuka, a w większości z silnika. Było orane na jedynce i wyższych obrotach silnika. (w maluchu przy ruszaniu też słuchać podobny dźwięk)Reduktora nie słychać. (był robiony przez znajomego)

Most jest skrócony w dość drastyczny sposób poprze wycięcie niepotrzebnej części obudowy i półosi i zespawanie do "kupy". Jak na razie wszystko działa, wiem że można było zrobić to inaczej, ale ten był zrobiony tak, już 10 lat temu.

Ja mam opony w rozmiarze 16"na 600. Miałem kupić szersze, ale te (używane) kupiłem za 100zł za dwie. Nazwa takiej opony to "Jodełka", lub "Opona Rolnicza", poszukaj na allegro, bądź spytaj w sklepie z częściami do maszyn rolniczych. (Mi w takim sklepie niedaleko, za nową jedną sztukę powiedziano 250zł firmy BKT).
Powrót do góry

robertsuder
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: wieliczka

Post#17 05 Sty 2010 14:31   

Jaki masz zastosowany reduktor miedzy walem a skrzynia i z czego zrobiony i ile to może najwięcej uciągnąć?
Powrót do góry

malylam
Poziom 6
Poziom 6

Post#18 05 Sty 2010 20:09   

robertsuder napisał:
jaki masz zastosowany reduktor miedzy walem a skrzynia i z czego zrobiony i ile to moze najwiecej uciagnac

Reduktor jak wcześniej pisałem ma przełożenie 4:1, jest zrobiony od podstaw przez znajomego. Ile może uciągnąć to dokładnie nie wiem, ale myślę że 1,5tony to da radę. Ciągnąłem nim, przyczepkę z ładunkiem 16 płyt chodnikowych (jedna ok.30kg) plus przyczepka ok.200kg w sumie 680kg lub trochę więcej.

Silnik 600. Nie do zajechania, pali od strzała.
Powrót do góry

kubal
Poziom 13
Poziom 13

Post#19 06 Sty 2010 00:54   

witam ma m pytanie ile dokładnie szerokości ma oryginalnie most od żuka z kołami
Powrót do góry

malylam
Poziom 6
Poziom 6

Post#20 06 Sty 2010 19:09   

kubal napisał:
witam ma m pytanie ile dokładnie szerokości ma oryginalnie most od żuka z kołami

Z tego co znalazłem to 1375mm. Tutaj http://www.gaz4x2.friko.pl/gazik/links/Dane%20techniczne.htm#200
Powrót do góry

kubal
Poziom 13
Poziom 13

Post#21 06 Sty 2010 23:42   

Dzięki za pomoc. Pozdrawiam!
Powrót do góry

tkmax
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: c-n

Post#22 16 Sty 2010 18:48   

malylam powiedz jak masz zrobiony reduktor, zapodaj fotki szczegółowe i opis jak to działa ile przełożeń i z czego są trybka

Czytałem też że dają 2 skrzynie z żuka ale on jest kurewsko długi wtedy, nie mam pojęcia jak mogę zrobić takie coś :cry:
Powrót do góry

malylam
Poziom 6
Poziom 6

Post#23 17 Sty 2010 13:38   

Reduktor jest zrobiony od podstaw przez znajomego, jedyna oryginalna część to piasta skrzyni biegów.(wydaje mi się że nie opłaca się robić takiego na gotowo, bo to tanie raczej nie będzie). Jest on zbudowany z dwóch kół zębatych (zęby skośne), 4 łożysk, dwóch wałków, obudowy i simeringów, oraz dwóch piast.

Wada reduktora,
- trzeba odwrócić most, ponieważ reduktor zmienia obroty z prawych na lewe i na odwrót (chyba że zrobimy reduktor na trzech kołach),

Przełożenie jest stałe jedno 4:1, (nie da się go wyłączyć)

Jeśli teraz bym miał robić drugi, to dał bym (pierwsza wersja) dwie skrzynie z żuka, lub (druga wersja) skrzynia malucha napędza skrzynie żuka pół osią. Więcej przełożeń. Nie jest wiele dłuższy (przy pierwszej wersji), zależy jaki długi wał się zastosuje, i tańsza jest wersja druga.(ze względu na cenę skrzyni maluch i żuka, i jej połączenia z silnikiem malucha.
Powrót do góry

tkmax
Poziom 6
Poziom 6

Post#24 17 Sty 2010 18:38   

A co powiesz na most i skrzynie z wózka widłowego rak , to jest jedna całość tylko to jest napęd przedniej osi i za bardzo nie wiem czy po obróceniu na tył i zapodanie silnika z malucha działały by biegi w odpowiednim kierunku do jazdy . Wydaje mi się że takie rozwiązanie też nie jest głupie , .....co powiecie....???.....
Powrót do góry

lukaszor1
Poziom 3
Poziom 3

Post#25 17 Sty 2010 19:18   

Kompletuję właśnie części do mikro traktorka i interesuje mnie sposób połączenia skrzyń z fiata126p i żuka.
Proszę o fotki i opis jeśli to możliwe. P
Pozdrawiam i dziękuje.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Sty 2010 19:18   

Powrót do góry

malylam
Poziom 6
Poziom 6

Post#26 17 Sty 2010 20:11   

tkmax napisał:
A co powiesz na most i skrzynie z wózka widłowego rak , to jest jedna całość tylko to jest napęd przedniej osi i za bardzo nie wiem czy po obróceniu na tył i zapodanie silnika z malucha działały by biegi w odpowiednim kierunku do jazdy . Wydaje mi się że takie rozwiązanie też nie jest głupie , .....co powiecie....???.....

Rozwiązanie głupie nie jest, zawsze jeszcze zostaje lewo obrotowy silnik z cc 700, lub założenie reduktora pomiędzy silnikiem a skrzynią. I po problemie. W końcu jest to pojazd SAM i każdy jest w swój sposób oryginalny.

Dodano po 9 [minuty]:

lukaszor1 napisał:
Kompletuję właśnie części do mikro traktorka i interesuje mnie sposób połączenia skrzyń z fiata126p i żuka.
Proszę o fotki i opis jeśli to możliwe. P
ozdrawiam i dziekuję.

Skrzynię z maluch ze skrzynią żuka łączysz poprzez dorobienie piasty na wałek sprzęgłowy żuka, który skręcasz z zabierakiem półosi malucha, i blokujesz drugą półoś , lub blokujesz mechanizm różnicowy i drugiej półosi nie blokujesz.
Powrót do góry

lukaszor1
Poziom 3
Poziom 3

Post#27 17 Sty 2010 21:11   

tak to wiem... ale pomiędzy skrzyniami muszę zamontować jakąś przekładnie kątową i właśnie nie wiem jak to zrobić
Powrót do góry

tkmax
Poziom 6
Poziom 6

Post#28 17 Sty 2010 22:41   

malylam jaki jest wymiar tego sama, chodzi o długość. Czy budując go starałeś się zachować minimalne rozmiary?
Powrót do góry

malylam
Poziom 6
Poziom 6

Post#29 17 Sty 2010 23:40   

lukaszor1 napisał:
tak to wiem... ale pomiędzy skrzyniami muszę zamontować jakąś przekładnie kątową i właśnie nie wiem jak to zrobić

Wcale nie musisz mieć przekładni, ponieważ robisz tak jak na poniższym schemacie:

Dodano po 8 [minuty]:

tkmax napisał:
malylam jaki jest wymiar tego sama chodzi o długość , czy budując go starałeś się zachować minimalne rozmiary

Wymiary w niektórych miejscach można by powiedzieć na styk, w paru miejscach przydało by się więcej miejsca, była to moja pierwsza konstrukcja, w następnej będę wiedział co poprawić i ulepszyć.

Co do długości to napiszę jak zmierzę.
Powrót do góry

lukaszor1
Poziom 3
Poziom 3

Post#30 18 Sty 2010 23:29   

chodzi mi raczej o takie rozwiązanie.
tak będzie estetycznie i funkcjonalnie.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> Traktorek sam fiat 126p ze skrzynią żuka
Strona 1 z 6 Idź do strony 123456  Następny

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.106 seconds

elektroda.pl temat RSS 

opony