Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Naprawa zepsutych pikseli w małych wyświetlaczach LCD

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Zagranica -> Naprawa zepsutych pikseli w małych wyświetlaczach LCD
Autor
Wiadomość
Defenestrator
Tłumacz
Tłumacz

Post#1 Post autora tematu 26 Cze 2009 22:27   

Nie ma nic bardziej szpecącego urządzenie niż zepsuty piksel w działającym wyświetlaczu LCD. Opisywana metoda nie nadaje się do naprawiania dużych paneli, lecz daje świetne rezultaty w przypadku małych graficznych i 7-segmentowych wyświetlaczy.

W wyświetlaczu, w którym nie zastosowano gumowej "zebry", najprawdopodobniej użyto przyklejanego na gorąco łącznika przewodzącego - taśmy z wydrukowanymi ścieżkami. Po jakimś czasie klej wysycha, i trzeba go odświeżyć przy pomocy ciepła i nacisku. Zdjęcia przedstawiają udaną próbę naprawy wyświetlacza z telefonu stacjonarnego. Zamiast opalarki widocznej na fotografiach można zastosować zwykłe żelazko lub lutownicę z kawałkiem tektury służącym równomiernemu rozprowadzeniu nacisku.

Źródło

Naprawa zepsutych pikseli w małych wyświetlaczach LCD Naprawa zepsutych pikseli w małych wyświetlaczach LCD
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Cze 2009 22:27   

Powrót do góry

sebxx4
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Pszczyna

Post#2 27 Cze 2009 10:19   

Re: Naprawa zepsutych pikseli w małych wyświetlaczach LCD

Hehe fajna metoda :) I chyba nawet to działa, bo kolega w taki sam sposób naprawił ekran w MP3 ;)
Powrót do góry

elektro155
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kraków, Oświęcim

Post#3 27 Cze 2009 12:34   

Jaką temperaturę dmuchawy stosować, by tasiemka się przykleiła i by ciepło nie roztopiło tasiemki?
Powrót do góry

VSS
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Poznań

Post#4 27 Cze 2009 15:48   

ja stosuje troche inna metodę. ustawiam lutownice na 180-190 stopni i zakladam szeroki plaski grot. odchylam wyświetlacz i powoli "prasuję" tasme w miejscu łączenia. tasma podczas "prasowania" widocznie robi się inna, taka mocniej przyprasowana. to moment aby przesuwac się dalej. i tak milimietr za milimetrem :) w ten sposób uratowąłem juz kilkadziesiąt wyświetlaczy LCD od kserokopiarek, telefonów, drukarek, pagerów, samochodów i innych.
Powrót do góry

szimano1
Poziom 10
Poziom 10

Post#5 29 Cze 2009 01:02   

czy taką metodą można też naprawić piksele na wyświetlaczu w komórce ??
Powrót do góry

EQUALITY
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Łódź

Post#6 29 Cze 2009 09:47   

Metoda bardzo dobra (dla mnie z lutownicą najlepsza :) ).
Ja robię trochę inaczej - lutownica elwik, grot szeroki na jakieś 5-6 mm, temperatura 350 stopni i używam jako podkładki papieru jednostronnie gładkiego - bardzo dobry jest od plomb.
Tak jak wyżej napisane powolutku przeciągnąć po złączu, klej się ponownie roztapia i skleja z płytką. Skuteczność na poziomie 99%. Zdarzyło się parę razy że trzeba było taśmę oderwać, oczyścić złącze, uciąć kawałek i kleić od nowa. Wszystko zależy od jakości taśmy i kleju.
Co ciekawego zaobserwowałem - większość usterek jest od strony złącza na płytce a nie na LCD.
Powrót do góry

Macosmail
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Polska

Post#7 29 Cze 2009 12:14   

szimano1 napisał:
czy taką metodą można też naprawić piksele na wyświetlaczu w komórce ??

Nie.
Powrót do góry

piotrva
Moderator
Moderator

Miasto: Kraków

Post#8 30 Cze 2009 08:42   

cóż, metoda rzeczywiście świetna, ale nadaje się tylko do wyświetlaczy "na taśmie". Niestety wyświetlacze w komórkach i większe panele są zwykle na specjalnych "gumkach". W ich przypadku w razie awarii pojedynczego piksela bądź całego wyświetlacza zwykle oprócz przeczyszczenia wspomnianych gumek nie można zdziałać zbyt wiele - najczęściej trzeba kupić nowy sprzęt ;-P

Moje artykuły: (Dodaj)
02 Sierpień 2014 Zegarek binarny - nic nowego, nic odkrywczego :)
Powrót do góry

mariuz
Poziom 22
Poziom 22

Post#9 02 Lip 2009 12:12   

Ja ze swojej strony dodam, że ta metoda sprawdza się bardzo dobrze np. przy ciśnieniomierzach.
Lutownica powinna mieć szeroki, płaski grot i NIE MOŻE mieć na sobie cyny. Zamiast tektury polecam... papier do pieczenia. Sprawdzone doświadczalnie i daje najlepsze efekty.
Powrót do góry

tomekw19_1985
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Opole

Post#10 15 Lip 2009 18:36   

Jaki klej zastosować w przypadku odklejenia taśmy?
Powrót do góry

EQUALITY
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Łódź

Post#11 16 Lip 2009 11:29   

tomekw19_1985 napisał:
Jaki klej zastosować w przypadku odklejenia taśmy?

Hmm szczerze mówiąc nie wiem jaki klej. Ale jeśli taśma Ci się odkleiła - bo czasami się tak zdarza - ja robię tak że to co jest bez taśmy odcinam na równo te parę milimetrów i przyklejam na gorąco jeszcze raz.
Powrót do góry

tomekw19_1985
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Opole

Post#12 17 Wrz 2009 12:38   

Witam A czy da się jakoś przymocować miedziane styki do wyświetlacza?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Wrz 2009 12:38   

Powrót do góry

krzychold
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Zielona Góra

Post#13 07 Gru 2009 23:28   

Witam
Chciałem dodać, że do połaczenia stosowana jest specjalna taśma połączeniowa i ja po prostu usuwam starą i "przyklejam" nową. Wszystko działa jak nowe. :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Gru 2009 23:28   

Powrót do góry

radkoss
Poziom 2
Poziom 2

Post#14 05 Sty 2010 14:14   

"Specjalna taśma połączeniowa"?? Czy to jest jakaś uniwersalna taśma?
Powrót do góry

kormoran1974
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: katowice

Post#15 06 Sty 2010 22:19   

Czy te taśmy i ten sposób można zastosować w radiach samochodowych Blaupunkta?
Powrót do góry

krzychold
Poziom 6
Poziom 6

Post#16 06 Sty 2010 22:31   

Witam
"Specjalna taśma połączeniowa" to taka która łączy ścieżki jedna nad drugą, znaczy przewodzi tylko w pionie. I można ją stosować wszędzie tam gdzie oryginalna przestała łączyć. Jeśli w wyświetlaczu w radiu jest zastosowana i przestała łączyć (nie świecą wszystkie pixele) to po jej wymianie wszystko wraca do pierwotnego stanu.
Pozdrawiam
Powrót do góry

miloszja
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Gdansk

Post#17 07 Sty 2010 12:44   

A czy w ten sposób można "ożywić" wyświetlacz w MP3 marki WIWA w której gasną piksele?
Powrót do góry

krzychold
Poziom 6
Poziom 6

Post#18 07 Sty 2010 17:08   

Taśmy te stosuje się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości przylutowania ścieżek, ponieważ znajdują się np na folii.
Jeśli wyświetlacz "połączony" jest z płytką bazową przy pomocy tzw. "gumek przewodzących" to prawdopodobnie wystarczy je przeczyścić.
Jeśli wyświetlacz połączony jest z płytką bazową folią z napylonymi ścieżkami przewodzącymi, to prawie na pewno zastosowano tam taśmę przewodzącą, którą sklejono to połączenie. I jeśli ono "przerywa" to należy wymienić tę taśmę.
Dotyczy to wszystkich urządzeń, w których zastosowano wyświetlacz LCD.
Powrót do góry

zbynio-87
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Katowice

Post#19 17 Mar 2010 18:39   

Witam serdecznie.
Mam pytanie do kolegów. Gdzie można nabyć takie taśmy o różnych odległościach pomiędzy ścieżkami?
Bo szukam na google i nie znalazłem żadnych zadowalających wyników.
Proszę o odpowiedź.
Powrót do góry

elektro155
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kraków, Oświęcim

Post#20 18 Mar 2010 12:26   

zdemontuj z kalkulatora
Powrót do góry

robertrobson
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Pieszyce

Post#21 04 Paź 2010 17:37   

Ja mam podobny problem z wyświetlaczem w samochodzie. Na krótki czas pomogło podłożenie gumki dociskającej ale znowu jest kicha. Ta taśma ma jakieś napylone. węglowe ścieżki. Też nie mogę dostać nic podobnego. Najlepszym rozwiązaniem była by właśnie przewodząca taśma elastomerowa, która jest stosowana dziś w nowszych urządzeniach. Mój wyświetlacz jest matrycowy i ma bardzo dużo tych ścieżek. Z kalkulatora nie podpasuje.... Widział ktoś gdzieś takiego w sklepie?
Powrót do góry

Werewolf
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Podkarpacie

Post#22 03 Lis 2010 21:54   

A ktoś wie co za klej jest użyty do tego typu sklejania taśmy z płytą ?
Powrót do góry

kris8888
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Trójmiasto

Post#23 03 Lis 2010 22:10   

piotrva napisał:
cóż, metoda rzeczywiście świetna, ale nadaje się tylko do wyświetlaczy "na taśmie". Niestety wyświetlacze w komórkach i większe panele są zwykle na specjalnych "gumkach". W ich przypadku w razie awarii pojedynczego piksela bądź całego wyświetlacza zwykle oprócz przeczyszczenia wspomnianych gumek nie można zdziałać zbyt wiele - najczęściej trzeba kupić nowy sprzęt ;-P

Nie wiem jak to jest w przypadku wyświetlaczy kolorowych, jeszcze nie próbowałem, ale w przypadku wyświetlaczy monochromatycznych takie uszkodzone piksele udało mi się parę razy już odratować. Robię to w ten sposób, że wymontowuję tylko sam wyświetlacz i podgrzewam go gorącym powietrzem (np. z suszarki do włosów), aż warstwa ciekłych kryształów niejako "rozleje się" i cały wyświetlacz na pewien czas robi się cały czarny. Następnie pozostawiam do powolnego ostygnięcia, ciekłe kryształy powoli zmieniają swój stan do początkowego i czasami taki piksel zaczyna po takiej operacji normalnie funkcjonować. Metoda nie nadaje się na pewno do wyświetlaczy uszkodzonych czysto mechanicznie (punktowy nacisk lub rysa).
Powrót do góry

robertrobson
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Pieszyce

Post#24 01 Sty 2011 23:41   

kris8888, podgrzewam go gorącym powietrzem może się źle skończyć dla wyświetlacza. Po prostu może się okazać,ze pozostanie rozlany miejscowo już na zawsze... Zatem, nie polecam nikomu tej metody! Nawet pozostawienie na słońcu może to spowodować, a co dopiero gorące powietrze z suszarki! Lepszą metodą jest podgrzanie punktowe, w miejscu styku z taśmą.
Powrót do góry

apollo229
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: skierniewice

Post#25 09 Lut 2011 16:46   

Witam,
Chciałem wymienić wyświetlacz (był pęknięty), ale po rozebraniu okazało się, że jest on na jakichś gumkach "przewodzących". Po podmienieniu na drugi okazało się, że na wyświetlaczu nic się nie pojawia, tylko czarne kwadraty. Czy zna ktoś może metodę jak to złożyć, czy trzeba to skleić jakimś klejem czy jest inny sposób?
Dobry wyswietlacz i gumka na dołączonych zdjęciach...
Naprawa zepsutych pikseli w małych wyświetlaczach LCD Naprawa zepsutych pikseli w małych wyświetlaczach LCD
Powrót do góry

Fazi87
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Szczecin

Post#26 09 Lut 2011 17:41   

apollo możliwe że po prostu źle złożyłeś, spróbuj jeszcze raz i zwróć uwagę czy trafiasz dobrze na styki
Powrót do góry

apollo229
Poziom 17
Poziom 17

Post#27 10 Lut 2011 14:10   

Próbowałem i to nie raz. Mam wrażenie, że ten wyświetlacz jest jakoś "zgrzewany" z tymi gumkami, ale mogę się mylić. Jeśli tak, to czy jest jakaś metoda na złożenie, a może jakaś pasta lub klej to takiego typu "roboty"?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Lut 2011 14:10   

Powrót do góry

piotrva
Moderator
Moderator

Post#28 10 Lut 2011 14:42   

a może oryginalny i kupiony wyświetlacz nie są tego samego typu (mają inne wyprowadzenia) ?

Moje artykuły: (Dodaj)
02 Sierpień 2014 Zegarek binarny - nic nowego, nic odkrywczego :)
Powrót do góry

apollo229
Poziom 17
Poziom 17

Post#29 10 Lut 2011 16:48   

Wszytko jest od tego samego typu.
Identyczne dane na każdym wyświetlaczu. I właśnie to mnie zastanawia.
Gdy demontowałem stary-pęknięty, to wydawało mi się jakby był "sprasowany" z tymi gumkami. Po oderwaniu go od gumek i założeniu nowego zaczyna wyświetlać kwadraciki lub czasami jakieś krzyżyki, po prostu głupoty.
Zastanawia mnie fakt, czy czasem nie jest on może jakoś zgrzewany lub klejony do gumek???
Powrót do góry

Freddy
Poziom 25
Poziom 25

Post#30 10 Lut 2011 19:49   

apollo229 napisał:
Wszytko jest od tego samego typu.
Identyczne dane na każdym wyświetlaczu. I właśnie to mnie zastanawia.
Gdy demontowałem stary-pęknięty, to wydawało mi się jakby był "sprasowany" z tymi gumkami. Po oderwaniu go od gumek i założeniu nowego zaczyna wyświetlać kwadraciki lub czasami jakieś krzyżyki, po prostu głupoty.
Zastanawia mnie fakt, czy czasem nie jest on może jakoś zgrzewany lub klejony do gumek???

Wyczyść całą gumkę przewodzącą czystym spirytusem, płytkę drukowaną i pole stykowe LCD także.
Ułóż lcd na gumce i na PCB. Dociśnij, powinno działać.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Zagranica -> Naprawa zepsutych pikseli w małych wyświetlaczach LCD
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny