X

Wentylacja pomieszczenia - Otwór wentylacyjny

27 Jun 2009 11:03 PApawel4090
  • #1 27 Jun 2009 11:03
    pawel4090
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Witam, chciałbym zasięgnąć informacji na forum ,bo są tu ludziska różnej profesji, ale do rzeczy: chcę zrobić w pokoju otwór wentylacyjny ponieważ, po kilku latach od wymiany okien pojawiła się wilgoć. Teraz zasadnicze pytanie, czy wkuwać się w kanał wentylacyjny, kuchni znajdującej się piętro niżej , czy też w inny kanał sąsiedniego pokoju ? Wolnego kanału nie mam. Mam obawy, czy zapachy z kuchni nie przedostaną się do pokoju, oraz jak przebije się do kanału pokoju, wentylacja będzie skuteczna ?
    Trochę zawile to może napisałem, ale mam nadzieje, że wiecie o co chodzi :)

Prosiłbym o odpowiedzi kolegów, znających temat.
  • #2 27 Jun 2009 12:08
    markus15021959
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Zeby dobrze i prawidłowo dzialala wentylacja musi byc zapewniony dopływ powietrza i odpływ . Czyli tyle ile wpadnie powietrza , tyle samo wyciagnie kanał wentylacji . W oknach nowego typu masz funkcje mikrouchył , realizowana przez klamke / ustawiona pod katem 45 stopni lub innaczej w zaleznosci od modelu i producenta okien/. Mozesz tez zamontowac higrosterowniki samoczynne , w ramach okna a regulujace dopływ powietrza w zaleznosci od wilgotnosci powietrza w pokoju. Odnosnie kratki wentylacyjnej , skoro nie masz wolnego kanału wentylacyjnego to lepiej wykuc otwór do kanału wentylacyjnego sasiada znajdujacego sie pietro nizej , dawniej tak robili ze kratki byly montowane co drugie pietro w jednym kanale . Sa w sprzedazy kratki zaluzjowe z higrosterownikiem , ale jezeli jest w domu kuchenka i grzejnik gazowy w łazience to nie mozna go montowac , bo zakłócisz ciag spalin i mozesz spalinami zatruc sasiada , przez wdmuchiwanie spalin do kanału wentylacyjnego. Taki wentylator z higrosterownikiem i zaluzja widzialem w Castoramie , mozna go stosowac tam gdzie jest tylko elektryczna kuchnia i bojler. Przy gazie i to jeszcze w bloku to nie wolno stosowac.
  • #3 27 Jun 2009 13:42
    pawel4090
    Level 13  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dziękuję Markus15021959 za szybka odpowiedź. Tak mam wentylacje czy mikro wentylacje ustawioną na maxa, ale to jednak nie jest jeszcze to. Zaznaczę tylko ,że mieszkam w domku jednorodzinnym, a kuchnia jest na dole.Może to za wile napisałem, ale chodziło mi o pokój sąsiedni czyli syna. Czy podłączenie się do tego kanału wentylacyjnego pokoju syna z tego samego poziomu, nie zakłóci wymiany powietrza.Co w sumie może okazać się brakiem ciągu czy czego tam ...
  • #4 27 Jun 2009 20:51
    michcio
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    Z zasady wentylacja w domu powinna wyglądać tak, że w pokojach (pomieszczeniach "czystych") powietrze do domu ma napływać (nawiewniki w oknach) a w pomieszczeniach "brudnych" (kuchnia, łazienka, pralnia itd.) mają znajdować się wywiewy, czyli kanały wentylacyjne.

Masz łazienkę na górze? W jej drzwiach muszą u dołu być otwory lub kratka wentylacyjna. Z resztą w tej na dole też.
    Drzwi w pokojach powinny mieć na dole 1,5 cm szparę. A dokładniej wszystkie drzwi chyba, że mają otwór jak w łazienkach.
  • Helpful post
    #5 28 Jun 2009 02:25
    markus15021959
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Podaje Ci odpowiedz eksperta od wentylacji zamieszczona w Muratorze na taki problem :
    Dwa pomieszczenia podłączone do jednego przewodu wentylacyjnego
    Czy mogę podłączyć dwa pomieszczenia do jednego przewodu wentylacyjnego?

Jeżeli pytanie dotyczy domu jednorodzinnego i wentylacji grawitacyjnej, to nie ma tu żadnych przeciwwskazań. W przypadku budynków wielorodzinnych każde pomieszczenie powinno posiadać indywidualny przewód wentylacyjny. Pozdrawiam. Marcin Gasinski :
    http://www.muratordom.pl/eksperci_instalacje/odpowiedz/dwa-pomieszczenia-podlaczone-do-jednego-przewodu-wentylacyjnego,4831,13-0.htm
  • #6 29 Jun 2009 08:26
    pawel4090
    Level 13  
    Topic author Helpful post? (0)
    Bardzo dziękuję Markus , za super odpowiedź, teraz spokojnie zabiorę się do pracy.
    Pozdrawiam serdecznie Paweł.
  • #7 18 Jan 2012 00:50
    Macio1986
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Panowie przypnę się do tematu ponieważ mam ogromny dylemat co do wentylacji. Remontuje mieszkanie i chciałbym zrobić w każdym pomieszczeniu wentylację z tym, że w moim kontekście wyglądałoby to tak: pokój (jeden przewód) jadalnia (drugi przewód) kuchnia (trzeci przewód z tym, że posiadający wentylator z okapu) łazienka (czwarty przewód) Wszystkie cztery przewody zbiegałyby się do jednego punktu grze razem byłby wpięte do jednego przewodu który przechodziłby przez ścianę na zewnątrz budynku, a w przewód ten, a dokładnie na jego końcu (przewód ok 50cm w który byłby wpięte te cztery) byłby wentylator i zawór zwrotny. W łazience na wysokości posadzki jest kratka którą wlatuje powietrze zaopatrzona w filtr. Jeżeli coś nie będzie zrozumiałe mogę przygotować jakiś rysuneczek przedstawiający to obrazowo. Proszę o pomoc i poradę. Pomysł dla ułatwienia życia ponieważ kucie otworu w każdym pomieszczeniu nie jest do końca możliwy (gruba ściana to po pierwsze, oszpecenie zewnętrznej struktury budynku to dwa)
  • #8 02 Mar 2012 21:27
    1966057
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Przede wszystkim trzeba wietrzyć mieszkanie
  • #9 03 Mar 2012 19:49
    michcio
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    @Macio1986 - przede wszystkim wywiew robi się tylko z łazienki i kuchni. Do pokojów trzeba dać nawiew.
  • #10 03 Mar 2012 20:25
    Chris_W
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    Z tymi wentylatorami to masz problem. Będziesz musiał je załączać jednocześnie bo inaczej ten od okapu wypcha ci powietrze w pozostałych kratkach.
    Wg mnie kombinujesz w złą stronę. Jak chcesz mechaniczny wyciąg to idź w strone integracji w mechanicznym nawiewem i dąż do wentylacji mechanicznej.
  • #11 24 Sep 2012 16:35
    Marcinspike
    Level 11  
    Helpful post? (+1)
    Wentylacja pomieszczenia - Otwór wentylacyjny

Przeniesione do innego postu
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products