Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wentylacja pomieszczenia - Otwór wentylacyjny

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Wentylacja i Klimatyzacja -> Wentylacja pomieszczenia - Otwór wentylacyjny
Autor
Wiadomość
pawel4090
Poziom 11
Poziom 11

Post#1 Post autora tematu 27 Cze 2009 11:03   

Wentylacja w pokoju

Witam, chciałbym zasięgnąć informacji na forum ,bo są tu ludziska różnej profesji, ale do rzeczy: chcę zrobić w pokoju otwór wentylacyjny ponieważ, po kilku latach od wymiany okien pojawiła się wilgoć. Teraz zasadnicze pytanie, czy wkuwać się w kanał wentylacyjny, kuchni znajdującej się piętro niżej , czy też w inny kanał sąsiedniego pokoju ? Wolnego kanału nie mam. Mam obawy, czy zapachy z kuchni nie przedostaną się do pokoju, oraz jak przebije się do kanału pokoju, wentylacja będzie skuteczna ?
Trochę zawile to może napisałem, ale mam nadzieje, że wiecie o co chodzi :)

Prosiłbym o odpowiedzi kolegów, znających temat.
Powrót do góry

markus15021959
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: krakow

Post#2 27 Cze 2009 12:08   

Re: Wentylacja w pokoju

Zeby dobrze i prawidłowo dzialala wentylacja musi byc zapewniony dopływ powietrza i odpływ . Czyli tyle ile wpadnie powietrza , tyle samo wyciagnie kanał wentylacji . W oknach nowego typu masz funkcje mikrouchył , realizowana przez klamke / ustawiona pod katem 45 stopni lub innaczej w zaleznosci od modelu i producenta okien/. Mozesz tez zamontowac higrosterowniki samoczynne , w ramach okna a regulujace dopływ powietrza w zaleznosci od wilgotnosci powietrza w pokoju. Odnosnie kratki wentylacyjnej , skoro nie masz wolnego kanału wentylacyjnego to lepiej wykuc otwór do kanału wentylacyjnego sasiada znajdujacego sie pietro nizej , dawniej tak robili ze kratki byly montowane co drugie pietro w jednym kanale . Sa w sprzedazy kratki zaluzjowe z higrosterownikiem , ale jezeli jest w domu kuchenka i grzejnik gazowy w łazience to nie mozna go montowac , bo zakłócisz ciag spalin i mozesz spalinami zatruc sasiada , przez wdmuchiwanie spalin do kanału wentylacyjnego. Taki wentylator z higrosterownikiem i zaluzja widzialem w Castoramie , mozna go stosowac tam gdzie jest tylko elektryczna kuchnia i bojler. Przy gazie i to jeszcze w bloku to nie wolno stosowac.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Cze 2009 12:08   

Powrót do góry

pawel4090
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 27 Cze 2009 13:42   

Dziękuję Markus15021959 za szybka odpowiedź. Tak mam wentylacje czy mikro wentylacje ustawioną na maxa, ale to jednak nie jest jeszcze to. Zaznaczę tylko ,że mieszkam w domku jednorodzinnym, a kuchnia jest na dole.Może to za wile napisałem, ale chodziło mi o pokój sąsiedni czyli syna. Czy podłączenie się do tego kanału wentylacyjnego pokoju syna z tego samego poziomu, nie zakłóci wymiany powietrza.Co w sumie może okazać się brakiem ciągu czy czego tam ...
Powrót do góry

michcio
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: M-ce

Post#4 27 Cze 2009 20:51   

Z zasady wentylacja w domu powinna wyglądać tak, że w pokojach (pomieszczeniach "czystych") powietrze do domu ma napływać (nawiewniki w oknach) a w pomieszczeniach "brudnych" (kuchnia, łazienka, pralnia itd.) mają znajdować się wywiewy, czyli kanały wentylacyjne.

Masz łazienkę na górze? W jej drzwiach muszą u dołu być otwory lub kratka wentylacyjna. Z resztą w tej na dole też.
Drzwi w pokojach powinny mieć na dole 1,5 cm szparę. A dokładniej wszystkie drzwi chyba, że mają otwór jak w łazienkach.
Powrót do góry

markus15021959
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: krakow

Post#5 28 Cze 2009 02:25pomocny post - solucja   

Podaje Ci odpowiedz eksperta od wentylacji zamieszczona w Muratorze na taki problem :
Dwa pomieszczenia podłączone do jednego przewodu wentylacyjnego
Czy mogę podłączyć dwa pomieszczenia do jednego przewodu wentylacyjnego?

Jeżeli pytanie dotyczy domu jednorodzinnego i wentylacji grawitacyjnej, to nie ma tu żadnych przeciwwskazań. W przypadku budynków wielorodzinnych każde pomieszczenie powinno posiadać indywidualny przewód wentylacyjny. Pozdrawiam. Marcin Gasinski :
http://www.muratordom.pl/eksperci_instalacje/odpowiedz/dwa-pomieszczenia-podlaczone-do-jednego-przewodu-wentylacyjnego,4831,13-0.htm
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Cze 2009 02:25pomocny post - solucja   

Powrót do góry

pawel4090
Poziom 11
Poziom 11

Post#6 Post autora tematu 29 Cze 2009 08:26   

Bardzo dziękuję Markus , za super odpowiedź, teraz spokojnie zabiorę się do pracy.
Pozdrawiam serdecznie Paweł.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Cze 2009 08:26   

Powrót do góry

Macio1986
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Rypin

Post#7 18 Sty 2012 01:50   

Panowie przypnę się do tematu ponieważ mam ogromny dylemat co do wentylacji. Remontuje mieszkanie i chciałbym zrobić w każdym pomieszczeniu wentylację z tym, że w moim kontekście wyglądałoby to tak: pokój (jeden przewód) jadalnia (drugi przewód) kuchnia (trzeci przewód z tym, że posiadający wentylator z okapu) łazienka (czwarty przewód) Wszystkie cztery przewody zbiegałyby się do jednego punktu grze razem byłby wpięte do jednego przewodu który przechodziłby przez ścianę na zewnątrz budynku, a w przewód ten, a dokładnie na jego końcu (przewód ok 50cm w który byłby wpięte te cztery) byłby wentylator i zawór zwrotny. W łazience na wysokości posadzki jest kratka którą wlatuje powietrze zaopatrzona w filtr. Jeżeli coś nie będzie zrozumiałe mogę przygotować jakiś rysuneczek przedstawiający to obrazowo. Proszę o pomoc i poradę. Pomysł dla ułatwienia życia ponieważ kucie otworu w każdym pomieszczeniu nie jest do końca możliwy (gruba ściana to po pierwsze, oszpecenie zewnętrznej struktury budynku to dwa)
Powrót do góry

1966057
Usunięty

Post#8 02 Mar 2012 22:27   

Przede wszystkim trzeba wietrzyć mieszkanie
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Mar 2012 22:27   

Powrót do góry

michcio
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: M-ce

Post#9 03 Mar 2012 20:49   

@Macio1986 - przede wszystkim wywiew robi się tylko z łazienki i kuchni. Do pokojów trzeba dać nawiew.
Powrót do góry

Chris_W
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Siedlce

Post#10 03 Mar 2012 21:25   

Z tymi wentylatorami to masz problem. Będziesz musiał je załączać jednocześnie bo inaczej ten od okapu wypcha ci powietrze w pozostałych kratkach.
Wg mnie kombinujesz w złą stronę. Jak chcesz mechaniczny wyciąg to idź w strone integracji w mechanicznym nawiewem i dąż do wentylacji mechanicznej.
Powrót do góry

Marcinspike
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Kartuzy

Post#11 24 Wrz 2012 16:35   

Re: Wentylacja pomieszczenia - Otwór wentylacyjny

Wentylacja pomieszczenia - Otwór wentylacyjny

Przeniesione do innego postu
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Wentylacja i Klimatyzacja -> Wentylacja pomieszczenia - Otwór wentylacyjny
Strona 1 z 1