X

Ładowanie akumulatora prostownikiem

28 Jun 2009 15:19 ROroman05
  • #1 28 Jun 2009 15:19
    roman05
    Level 8  
    Helpful post? (+1)
    Witam
    Czy mogę naładować akumulator 12V NiCd 1,4Ah prostownikiem samochodowym.
    Akumulator jest od wkrętarki Metabo BST12 impuls. Oryginalna ładowarka nie działa miała takie parametry
    Prostownik jest taki: http://www.skleptechniczny.pl/PROSTOWNIK_SAMOCHODOWY_p557.html

Jeśli nie tym prostownikiem to czym innym można dobrze naładować taką baterie?
  • #2 28 Jun 2009 22:09
    elek555
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    roman05 wrote:
    Witam
    ... Oryginalna ładowarka nie działa miała takie parametry

jeśli jest uszkodzona ale obecna -to ją napraw. Pokaż co ma w środku. Pomożemy
    Prostownikiem zniszczysz ten akumulator
  • #3 01 Jul 2009 11:45
    roman05
    Level 8  
    Topic author Helpful post? (0)
    Nie wiem czy ja to sam naprawie bo ja nie mam za dużego pojęcia o tym. Z ładowarką jest taki problem że jak wkładam baterie to mrugnie kilka razy dioda i gaśnie. Czy można ewentualnie przerobić tą ładowarkę tak żeby wywalić z niej zbędną elektronikę i zrobić tak aby tylko ładowało.
    Ładowarka wewnątrz wygląda tak:

• #4 01 Jul 2009 13:42
    Stary1952
    Level 33  
    Helpful post? (+1)
    roman05 wrote:
    Witam
    Czy mogę naładować akumulator 12V NiCd 1,4Ah prostownikiem samochodowym.

Możesz , ale aby nie zniszczyć akumulatorka daj w szereg np. żarówkę samochodową 12V 20W .
  • #5 01 Jul 2009 15:33
    elek555
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    W jakim stanie jest ten akumulator? Wiek, aktualne napięcie i kiedy ostatnio normalnie pracował?
  • #6 01 Jul 2009 20:19
    roman05
    Level 8  
    Quote:
    W jakim stanie jest ten akumulator? Wiek, aktualne napięcie i kiedy ostatnio normalnie pracował?

Z tym jest trochę problem bo nie mam miernika. Wkrętarkę przywiózł brat z belgii to nie wiem kiedy ostatnio pracował, a wieku nigdzie nie widać na wkrętarce być może zdrapany.
    Jeśli ten akumulator byłby niedobry to czy dobrze by było zamknąć w tą obudowę od baterii 10 akumulatorków R6 połączonych szeregowo.
  • #7 01 Jul 2009 21:13
    KaW
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    1-z parametrów ładowania widać ,że jest to ładowanie prądem o stałej wartośći -ok 1300mA - szybkie -bo sam akumul. ma poj. 1,4Ah.
    Czyli ładowąć powinien przez godzinę -najmniej 1,5 .
    2-jezeli się ładowarka wyłącza to może być dobry objaw pracy ładowarki ,która się odłącza od wadliwego akumulatora.Na istniejącym akumulatorze trzeba znalężć -żarówką takie pola stykowe ,które mają jakiś ładunek ,/zastosować jakąś małą żarówkę 24V /5W/ .Pomierzyć napięcie na akumulatorze obciązonym tą żarówką . Możę być ,że jedna cela w ak. jest zwarta -przegrzana - i ładowarka rozpoznaje taki stan -wyłaćza się.

3-na zdjęciu widać trzy styki ladowarki -czy akumulator tez ma konkretne trzy blachy stykowe.?
    Spróbować podłaczyc jakieś obciązenie zarówkowe -24V5W -przekonac się ,że ładowarka jest sprawna .
    4-samemu bloku akum. się nie złoży -musza być elektrycznie równe wszystkie ogniwa./komplet/ .
  • #8 01 Jul 2009 23:41
    elek555
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    roman05 wrote:
    Quote:

Z tym jest trochę problem bo nie mam miernika. Wkrętarkę przywiózł brat z belgii to nie wiem kiedy ostatnio pracował, a wieku nigdzie nie widać na wkrętarce być może zdrapany.
    Jeśli ten akumulator byłby niedobry to czy dobrze by było zamknąć w tą obudowę od baterii 10 akumulatorków R6 połączonych szeregowo.
    Rozładowanie do zera i pozostawienie tak na dłużej -to wyrok!
    Jeśli gabaryt R6 pasuje to oczywiście możesz taki pakiet zrobić, tylko rozgrzewanie nowych akumulatorów np. przy lutowaniu, też je może zniszczyć. Trzeba lutować szybko i skutecznie a jeszcze lepiej zgrzewać.
  • #9 02 Jul 2009 13:14
    roman05
    Level 8  
    Zrobiłem tak jak pisał Stary1952 prostownik i żarówka 21W, ładowałem około 1,2 h, wywierciłem kilka dziurek i już ledwo kręci.

Quote:
    3-na zdjęciu widać trzy styki ladowarki -czy akumulator tez ma konkretne trzy blachy stykowe.?
    Spróbować podłaczyc jakieś obciązenie zarówkowe -24V5W -przekonac się ,że ładowarka jest sprawna .

styki w ładowarce odpowiadają stykom w baterii i są tak oznaczone

podłączałem żarówkę 12v 4W do tych styków i
    1z2- brak reakcji
    1z3- brak reakcji
    2z3- dioda na ładowarce świeci żarówka nie
    Czyli ładowarka też chyba nie jest sprawna, bo podłączałem do innej ładowarki 2,6A żarówkę 21W to żarówka migała.

Quote:
    ...tylko rozgrzewanie nowych akumulatorów np. przy lutowaniu, też je może zniszczyć. Trzeba lutować szybko i skutecznie a jeszcze lepiej zgrzewać.

Nie zamierzam ich lutować tylko zrobić jakiś koszyk aby można je było włożyć.
    A przy takim ułożeniu czy można je wszystkie naraz ładować?
  • #10 02 Jul 2009 14:51
    elek555
    Level 37  
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products