Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

KZ2026A wzorzec GWM5-1 odchyłka częstotliwości po latach.

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Warsztat elektronika -> KZ2026A wzorzec GWM5-1 odchyłka częstotliwości po latach.
Autor
Wiadomość
twazny
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: podkarpackie

Post#1 Post autora tematu 01 Lip 2009 12:52   

KZ2026A wzorzec GWM5-1 odchyłka częstotliwości po latach.

Witam, mam zdekompletowany nieco częstościomierz KZ2026A.Sądząc po wyprowadzeniach, generator wzorcowy to GWM5-1, jeszcze z oryginalną plombą i ten jest sprawny.Przyrząd ma ponad 20 lat i sporo czasu leżał nieużywany.
Jakiego rzędu odchyłki częstotliwości mogę się spodziewać po tylu latach ?
Urządzenie jest wprawdzie duże i ma niekompletną obudowę ale jest to dość uniwersalny licznik i ze względu na wzorzec (jeśli byłby dobry) mógłby się przydać.Wprawdzie wyświetlacz nie jest 100% sprawny i irytuje 6 i 9 bez segmentów.
Zakres serwisowy jego przestrajania to +- 2x10 -7. Czy jest szansa że w tych granicach jest utrzymana do tej pory, po tylu latach odchyłka częstotliwości od częstotliwości znamionowej?
Chodzi o to że jeśli błąd jest poniżej 5x10-7 to dla mnie jest Ok dla większości zastosowań.
Może ktoś kalibrował taki generator i będzie wiedział jaki był błąd.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Lip 2009 12:52   

Powrót do góry

serwis
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Trójmiasto

Post#2 01 Lip 2009 13:31pomocny post - solucja   

Re: KZ2026A wzorzec GWM5-1 odchyłka częstotliwości po latach

Kiedyś, jak prowadziłem autoryzowany serwis radiotelefonów, to wszystkie przyrządy, które posiadały wzorzec częstotliwości, musiały być legalizowane co 2 lata. ( oczywiście same wzorce częstotliwości).

Posiadam jeszcze ZPFM3 z takim właśnie wzorcem, który był ostatnio sprawdzany w 2006r. po 10 latach nieużywania.

Podlegał tylko niewielkiej korekcji- w zasadzie tylko na moją prośbę, gdyż atest został wystawiony i bez tej korekcji, gdyż błąd mieścił się w granicach tolerancji dla tego urządzenia.
Tak to wygląda.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Lip 2009 13:31pomocny post - solucja   

Powrót do góry

me_super
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Warszawa

Post#3 01 Lip 2009 15:26pomocny post - solucja   

twazny napisał:
Witam, mam zdekompletowany nieco częstościomierz KZ2026A.Sądząc po wyprowadzeniach, generator wzorcowy to GWM5-1, jeszcze z oryginalną plombą i ten jest sprawny.Przyrząd ma ponad 20 lat i sporo czasu leżał nieużywany.

Porównywałem kiedyś nie kręcony GWM5-1 ze wzorcem rubidowym SRS FS-725 (w sieci znajdziesz jego dokładność) i odchyłka po dobie była parę Hz na 5 MHz.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Lip 2009 15:26pomocny post - solucja   

Powrót do góry

twazny
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: podkarpackie

Post#4 Post autora tematu 02 Lip 2009 09:55   

Dziękuję, miałem nadzieję że odchyłka nie jest duża i takie uwiarygodnienie w zupełności mi wystarczy.
Próbując zorientować sie w jakości wzorca testowałem przez kilka godzin 8szt. zintegrowane TXO o różnych częstotliwościach w większości wyjęte ze starych płyt głównych komp. Może przyda się komuś garść informacji o wynikach.
Do praktycznych zastosowań najbardziej obiecujące rezultaty były z generatorami o równych wartościach 24Mhz,48Mhz...Odchyłka od wartości nominalnej na ogół nie przekracza +-100Hz ,nie pływa i jest znakomicie skompensowana temperaturowo. Byłem tym zaskoczony.Po 10 minutowym starcie przez kolejna godzinę nie zmienia sie więcej niż 1-2Hz.
Chcąc zbliżyć sie do 1ppm. kiedyś wiele czasu i eksperymentów kosztowała mnie dyskretna wersja podobnego TXO. Tu mamy to bez kłopotów.
Wadą jest duża wrażliwość na napięcie zasilające.Ale korzystając z tego i zmieniając napięcie w granicach 4.0V-5,5V można przestrajać je o kilkadziesiąt do kilkuset Hz, uzyskując częstotliwość znamionową z dokładnością lepszą niż 1x10-7, nie zmieniającą się przez godzinę.
Pewnej obróbki wymaga sygnał wyjściowy o amplitudzie kilkudziesięciu mV, zwłaszcza dla radiowców zastrzeżenia może budzić nienajlepszy sinus wyjściowy. Celowe wtedy jest zrobienia wzmacniacza rezonansowego z filtrem LC.
Miłośnikom budowy podstawy czasu do częstościomierzy można polecić zastosowanie takiego TXO.Idąc dalej, można ze starej płyty komputerowej (znów :) )wykorzystać bardzo płaski termistor spod procesora i zbudować TXO termostatowany.Przed wlutowaniem w pytkę generatora umieścić pod nim na paście silikonowej tenże termistor, na górę jakiś tranzystor grzejący w TO126, prosty układ kontroli temp. w okolicach 50*C na jednym operacyjnym.Generator jest ekranowany więc wystarczy umieścić całość w styropianie.Na zewnątrz stabilizator 317 do regulacji napięcia gen./częstotliwości i mamy niezły wzorzec o niedużej objętości i niedokładności poniżej 0.1ppm.
Ze względu na brak czasu i odpowiedniego wzorca, trudno mi ocenić stabilność długoterminową ale nie sądzę aby następowało znaczące pogorszenie wyników.Do praktycznych zastosowań amatorskich, czy nawet SSB, wystarczy z nadmiarem.
Powrót do góry

Quarz
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: -... -.--

Post#5 02 Lip 2009 11:14   

Witam,
ale wzorzec wtórny (etalon) częstotliwości wzorcowej - do własnego wzorca częstotliwości 5000kHz - w postaci Krajowej Częstotliwości Wzorcowej masz w zasięgu ręki ... czyli w postaci częstotliwości nośnej (225kHz) Programu I PR a nadawanego z RCN pod Solcem Kujawskim. Zobacz np. TAM.
Rzecz w tym, iż aby otrzymać z tego własny wzorzec częstotliwości 5000kHz to trzeba trochę własnej inwencji by to urzeczywistnić.
Przede wszystkim, to potrzebny jest odbiornik o bezpośrednim wzmocnieniu na częstotliwość 225kHz (dokładnie to odbiera się tylko nośną sygnału AM), oraz stosowny generator VCO wraz dzielnikami częstotliwości i układem PLL.
W literaturze fachowej informacji jest o tym aż nad to - poszukaj sobie.
Jednak wartość częstotliwości 5000kHz nie dzieli się całkowicie przez 225kHz => 200/9 - więc potrzeba znaleźć ich wspólną wartość dzielnej.
Najmniejsza wartość to; 9•5000kHz=45MHz, ale daje to podział przez liczbę nieparzystą (9), co przy podziale daje niesymetryczny przebieg uzyskiwany na wyjściu dzielnika częstotliwości - następna dostępna wartość częstotliwości generatora VCO to 90MHz i tu podział do 5000kHz jest liczbą parzystą: 90000kHz/5000kHz=18.
Do 225kHz będzie to podział przez 400 => 90000kHz/225kHz=400.

Pozdrawiam

P.S. Literatury na temat porównywania przebiegów okresowych - napięć - o zbliżonych wartościach częstotliwości jest też całe multum ...
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Warsztat elektronika -> KZ2026A wzorzec GWM5-1 odchyłka częstotliwości po latach.
Strona 1 z 1