Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Naprawa radia Samochodowego

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Początkujący Piaskownica -> Naprawa radia Samochodowego
Autor
Wiadomość
k0vv4l3k
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Warszawa

Post#1 Post autora tematu 02 Lip 2009 20:03   

Naprawa radia Samochodowego

DALCO MP3-D3M8

Witam. Od kilku dni mam problem z uruchomieniem dźwięku w radiu samochodowym. Radio działało bez problemu, lecz po dłuższym postoju samochodu (2 tyg) zaczęły się problemy. Najpierw rozładowany akumulator, co mi się nigdy nie zdarzyło nawet po dłuższych postojach, potem dźwięk w radiu. Po naładowaniu akumulatora okazało się, że nie działa radio. Przy sprawdzaniu przewodów przy samym radiu zauważyłem przepalony bezpiecznik (1A). Wymieniłem i radio działa ale dźwięk niestety nie. Jedyne co słychać to drobne trzeszczenie w głośnikach i nic więcej. Rozładowany akumulator może oznaczać jakieś zwarcie, przepalony bezpiecznik również. Mógłby mi ktoś pomóc w rozwiązaniu problemu ? Co mogę sprawdzić ? Czy da się to jakoś naprawić ? Bardzo proszę o pomoc. Zdjęcia poniżej

Naprawa radia Samochodowego Naprawa radia Samochodowego
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Lip 2009 20:03   

Powrót do góry

mateuko
Poziom 4
Poziom 4

Post#2 02 Lip 2009 21:14   

Re: Naprawa radia Samochodowego

Ja bym zaczął od sprawdzenia poboru prądu. Jeśli jest więcej niż kilkset mA to gdzieś jest zwarcie. Sprawdź czy jest dioda zabezpieczająca przed odwrotnym dołączeniem zasilania dolutowana równolegle do zasilania i czy nie ma ona zwarcia (trzeba wylutować) oraz czy kondensatory filtrujące zasilanie nie mają zwarcia. Jeśli nic z tego to możesz jeszcze sprawdzić czy nie grzeje się (tzn. nie parzy) jakiś scalak, jeśli tak, możesz próbować wymienić... jeśli wiadomo jaki to scalak i skąd go wziąć.

Następnie możesz przejść do sprawdzenia końcówki mocy, czy w stopniu wyjściowym nie zwarł się tranzystor. A więc:

1. Odczytujesz typ scalaka wzmacniacza i odszukujesz pdf'a do niego
2. Odczytujesz z pdf'a które nóżki są wyjściem na głośniki.
3. Jeśli między scalakiem (nóżkami wyjściowymi na głośniki) a głośnikami są włączone szeregowo jakieś elektrolity, wylutowujesz je i sprawdzasz czy nie mają zwarcia. Włączasz radio z wlutowanymi elektrolitami i sprawdzasz czy na ich końcówkach utrzymuje się mniej więcej nap. równe połowie nap. zasilania scalaka.
5. Jeśli między scalakiem a głośnikami nie ma elektrolitów to w czasie pracy bez wysterowania powinno na nóżkach wyjściowych być napięcie masy lub najwyżej kilkadziesiąt mV

Jeśli na stronie www.datasheetarchive.com nie ma pdf'a do twojego scalaka to pewnie to jakiś tani chińczyk... którego nie warto naprawiać.

Ja, jeśli nic z powyższego nie zadziała, wyrzuciłbym to radio do kosza.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Lip 2009 21:14   

Powrót do góry

k0vv4l3k
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post autora tematu 06 Lip 2009 20:19   

Z zasilaniem jest wszystko ok, radio działa bez problemu. Nie mam diody więc nie ma gdzie być przepięcia. Grzeje się jeden scalak ale nieznacznie (ten duży, po prawej stronie na drugim zdjęciu). Jeżeli chodzi o te wylutowywanie tych elementów to niestety nie mam skąd załatwić precyzyjnej lutownicy więc nie mam jak tego sprawdzić. Jeżeli jest coś przepalone to powinno to być widoczne ? Powinien być jakiś smród spalenizny przy danym elemencie czy może nie być śladu ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lip 2009 20:19   

Powrót do góry

ajpier
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Liechtenstein

Post#4 06 Lip 2009 20:34   

Charakterystycznego "aromatu" oraz rozerwanych elementów możesz nie doświadczyć. Z twojego skromnego opisu wynika że raczej stopień końcowy mocy opuścił nasz żywot a z braku podstawowego przyrządu czyli lutownicy wiele w kierunku naprawy kolega nie podziała.
Powrót do góry

k0vv4l3k
Poziom 2
Poziom 2

Post#5 Post autora tematu 10 Lip 2009 13:18   

I wszystko jasne :) Końcówka mocy przy tym tylnym radiatorze padła ;) 16 zł i działa. Dziękuje za pomoc. Myślę, że temat do zamknięcia ;)
Pozdrawiam Marcin
Powrót do góry

rafal56
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: sławno

Post#6 22 Lut 2010 20:20   

koledzy mam problem z dalco mp3-d3m8 jak wkładam pendriwe no wyskakuje eror15 i się zacina a na karcie działa

Dodano po 51 [sekundy]:

proszę o pomoc
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Początkujący Piaskownica -> Naprawa radia Samochodowego
Strona 1 z 1