Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Awaryjne zasilanie CO - przetwornica/UPS

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Awaryjne zasilanie CO - przetwornica/UPS
Autor
Wiadomość
dusław
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Brzeg

Post#1 Post autora tematu 06 Lip 2009 17:53   

Awaryjne zasilanie CO

Muszę kupić do pieca CO awaryjne zasilanie bo czesto wyłączają prąd , dowiedziałem się że można kupić np; przetwornicę PROFiTEXX PIC-1000W lub UPS Ever Specline 700 bo takie modele według opisu znalazłem że konkretnie do pompek CO.Co do przetwornicy podają że wyjscie w postaci sinusody ale przeglądając forum to pomki buczą podczas pracy a UPS ma pełny sinus ale niemam 100% pewności.Proszę kolegów o podpowiedż co lepsze ,byc może ktoś przerabial ten temat.Pozdrawiam!!!!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lip 2009 17:53   

Powrót do góry

spirytusik84
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Śrem

Post#2 06 Lip 2009 17:59   

Re: Awaryjne zasilanie CO

Witam z doświadczenia wiem ,że pompki buczą na jednym i drugim choć na ups-ie znacznie mniej gdyż sinusoida jest prostokątna sprawdz jaką moc ma twoja pompka bo na co ci 1000W i rozejrzyj sie za używanym ups-em do którego potem dokup sobie większą baterie
Powrót do góry

Darrieus
Poziom 23
Poziom 23

Post#3 06 Lip 2009 19:00   

Przetwornica profitex z sinusem na wyjściu - mają w ofercie (a nie aproksymowaną sinusoidą) i nie widzę problemu , nie koniecznie 1kW , po cholerę jak pompka pobiera dużo mniej, im mocniejsza tym więcej strat.

UPSy mają rzadko na wyjściu sinus nawet jak producent tak pisze (chyba dla jaj) więc się nie sugeruj. Profitex nie kłamie - mają w ofercie aproksymowaną i sinus, dobrze czytaj.

Pamiętaj że przy 100W to ponad 10A przy 12V.
Jak chcesz uzyskać konkretny czas to akumulator 100Ah , albo odpalasz samochód i masz agregat i to 10 razy cichszy jak wynalazki made in china.
Ciekawostka naukowa zdezelowane cinquecento to kwestia 500zł i masz agregat 550W (moc chwilowa 2kW - akku) którego sąsiad nie słyszy, i ty też nie. (cena jak dwa porządne akumulatory ... albo agregat made in china - korki do uszu gratis)

Co kto lubi, co ma, i na ile czasu potrzebuje.
Powrót do góry

dusław
Poziom 11
Poziom 11

Post#4 Post autora tematu 07 Lip 2009 07:04   

Teraz to dopiero mam problem bo myslałem że UPS EVER SPECLINE to jest to ale z kolegów wypowiedzi to mam doła.Muszę zasilić dwie pompki obiegowe CO o mocy 80W i 65W co daje mi moc potrzebną 150W jakiej mocy przetwornicę lub UPS bo myślałem że 1000W będzie ok i nie będzie się przegrzewał!!!Proszę o podpowiedz?????
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Lip 2009 07:04   

Powrót do góry

bestler
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Siedlce

Post#5 07 Lip 2009 07:24   

Z tym wkładaniem większych akumulatorów do UPS to nie do końca jest takie proste. Producenci w swoich obliczeniach uwzględniają coś takiego jak czas działania i czas odpoczynku. Każdy UPS jest obliczony na konkretny czas działania np 1 godzinę i potem MUSI stygnąć przez następną godzinę. W praktyce to po godzinie rozładuje się akumulator i koniec. Ale gdy damy większy akumulator to po powiedzmy 1,5 godziny pracy taki UPC może się ... spalić.

Paweł
Powrót do góry

Darrieus
Poziom 23
Poziom 23

Post#6 07 Lip 2009 07:51   

dusław napisał:
Teraz to dopiero mam problem bo myslałem że UPS EVER SPECLINE to jest to ale z kolegów wypowiedzi to mam doła.Muszę zasilić dwie pompki obiegowe CO o mocy 80W i 65W co daje mi moc potrzebną 150W jakiej mocy przetwornicę lub UPS bo myślałem że 1000W będzie ok i nie będzie się przegrzewał!!!Proszę o podpowiedz?????

UPS jest do pracy chwilowej, przetwornice do pracy ciągłej, więc gdzie problem.
Wystarczy 300W tylko nie wiem czy jest taki profitex z sinusem. Ale jest 600W....
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Lip 2009 07:51   

Powrót do góry

dusław
Poziom 11
Poziom 11

Post#7 Post autora tematu 07 Lip 2009 09:03   

Ja znalazłem nowy model UPS Ever UPS Specline 700

http://www.ever.com.pl/pl/prod.php?prod=specline

UPS EVER SPECLINE dedykowany jest przede wszystkim do zabezpieczenia pracy kotłów centralnego ogrzewania, pomp, kominków z płaszczem wodnym. Ups daje możliwość wydłużenia czasu pracy poprzez dokładanie dodatkowych modułów bateryjnych firmy Ever. Alternatywnym rozwiązaniem wydłużenia czasu podtrzymania jest zastosowanie akumulatora samochodowego.
Powrót do góry

margps
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: warszawa

Post#8 16 Paź 2009 12:44   

Od ponad roku mam Evera special ze 100Ah akumulatorem żelowym i się bardzo dobrze sprawdza. Kocioł wg specyfikacji pobiera około 200W. UPS podtrzymuje co najmniej 10 godzin, sam się wyłącza przy niskim napięciu akumulatora i startuje po powrocie zasilania (teraz miałem 24-godzinną przerwę w zasilaniu, niestety nie wiem po jakim czasie się wyłączył, bo spałem).
Powrót do góry

stev-an
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Oleśnica

Post#9 19 Lut 2010 23:35   

Re: Awaryjne zasilanie CO - przetwornica/UPS

Używam UPS Orvaldi 500 sinus do zasilania pompy i sterownika pieca CO/40W+15W/.Sterownik wymaga czystego sinusa. Na baterii pompa pracuje cicho ,bez buczenia.Przełączanie po zaniku sieci jest niezauważalne. Czas pracy to ok.100 min. lub140 wg. programu sterownika /praca przerywana pompy/. W przyszłości zastosuję większy akumulator. UPS pracuje cicho i przy ok.50 W. nie nagrzewa się mocno.Nadmuch pieca zasilany jest przez stycznik 230V z sieci. Po zaniku sieci piec wygasza się bez nadmuchu ,a pracuje tylko pompa .
Powrót do góry

miras000
Poziom 4
Poziom 4

Post#10 21 Mar 2010 21:14   

A czy do UPS Orvaldi 500 należy stosować osobne zabezpieczenie przed zbyt głebokim rozładowaniem akumulatora żelowego czy też ten ups sam rozłączy w odpowiednim czasie?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Mar 2010 21:14   

Powrót do góry

stev-an
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Oleśnica

Post#11 28 Mar 2010 14:48   

UPS posiada takie zabezpieczenie i po sygnale dźwiękowym wyłączy się. Możemy także obserwować poziom naładowania akumulatora za pomocą wskaźnika z diod led /5 stopni/. Wszystkim steruje mikroprocesor,pełny mostek mosfetów ,jedno uzwojenie pierwotne transformatora. Ten Orvaldi 500 sinus przy piecu sprawdził się.
Powrót do góry

Dj.Maxsoft
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Gniezno

Post#12 17 Gru 2010 23:26   

U mnie sprawa wygląda następująco.

Mam zamiar zakupić UPS z pełnym sinusem np:
1. UPS EVER ECO 700 CDS 700va sinus. Moc wyjściowa 420W
lub
2. UPS Orvaldi 700 sinus. Moc wyjściowa 420W

Te UPS-y dają czystego sinusoida przez co pompa nie buczy.

W jednym z tematów na elektrodzie
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1161834&postdays=0&postorder=asc&highlight=pompy+co+w+awaryjne+zasilanie+230v&start=0

(5 post od dołu) janek_66 opisał schemat podłączenia aby zasilić awaryjnie samą pompę, a nie cały sterownik. Tym samym UPS nie poci się przy zasilaniu sterownika i dmuchawy. Działała tylko pompa obiegowa. Unikniemy zagotowania się wody.

Ja jednak wpadłem na pomysł w którym to nie trzeba by bawić się w styczniki i inne rozwiązania.
W moim sterowniku na piecu, jest gniazdo 230V do zasilania pompy. Na zdjęciu inny sterownik ale posiada identyczne gniazdo (po prawej).

Mój pomysł to podłączyć UPS właśnie pod gniazdo/wyjście zasilania pompy w sterowniku CO.
Następnie na wyjściu z UPS podłączyć właśnie pompę CO.

W razie zaniku napięcia pompa CO będzie zasilana z UPS przez około kilkadziesiąt minut.
Uniknę wtedy zagotowania się wody a tym samym palenisko w piecu stopniowo będzie wygasać z racji braku nawiewu.
Gdy UPS się wyczerpie to już temperatura w piecu będzie na tyle niska że nie spowoduje zagotowania się wody.

Ja jestem amatorem, ale teraz wy jako eksperci i z o wiele większą wiedzą mogli byście rozświetlić mi:
Czy po podłączeniu UPSa pod sterownik nie wyskoczy w nim jakiś bezpiecznik?
Być może podczas ładowania UPS pobór prądu będzie na tyle duży że sterownik sobie z UPS nie poradzi i będę zmuszony do zabawy ze stycznikiem jak to opisał kolega janek_66. ?

Gdyby UPS nie przeciążył sterownika to właśnie takie rozwiązanie było by najbardziej korzystne dla mnie i z pewnością dla innych.
Proszę o odpowiedź czy coś z tego wyjdzie.
Powrót do góry

pacula79
Poziom 10
Poziom 10

Post#13 21 Sty 2011 00:16   

Witam!!!
Ja mam podłączony do pieca Ups Ever Eco 500 CDS i wszystko dziala jak należy.Jesli chodzi o ups-y Apc to też są dobre bo też mają na wyjściu z baterii PEŁNĄ SINUSOIDĘ,co jest konieczne aby pompa poprawnie pracowała,bo inaczej można się pompy"pozbyć".Minus dla Apc to jego cena,bo za używkę trzeba zapłacić około 300 zł.a w tej cenie mamy już NOWEGO Ever-a Eco 500 CDS no i Apc potrzebuje dwa akumulatory a Ever tylko jeden.Za Orvaldi trzeba zapłacić ponad 500 zł. a Ever Specline to wydatek około 700 zł.Reszta sprzetu(przetwornice itp.) poniżej 300 zł.niestety ale nie ma pełnego sinusa i szkoda aby kase wydawać.
Powrót do góry

bestler
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Siedlce

Post#14 21 Sty 2011 08:19   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Awaryjne zasilanie CO - przetwornica/UPS
Strona 1 z 1