Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

schemat instalacji proszę o opinie

aaxxee 07 Lip 2009 16:37
  • #1 07 Lip 2009 16:37
    aaxxee
    Poziom 8  

Witam wszystkich
    Najwazniejsze pytanie czy jedna pompa pociagnie 10 grzejników (95 żeberek) i 3 obwody podłogówki 5, 7 i 11 m2

schemat:

pozdrawiam

• #2 07 Lip 2009 16:49
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Szanujący się instalator nie może tego stwierdzić jedynie na podstawie schematu. Można tylko powiedzieć że prawdopodobnie jedna pompa da radę, ale jeśli będzie to pompa typu np: Grundfos UPS25-80 lub MAGNA25-100F. "Najwyżej wymienisz pompę na jeszcze większą". Układ od strony hydraulicznej nie będzie prawidłowo pracował. Tępy jak pień, ale tani bo odpada cała automatyka sterująca.

• #3 07 Lip 2009 18:30
    aaxxee
    Poziom 8  

witam
    na schemacie nie narysowalem sterownikow bedzie sterownik na piecu sterujacy pompa obigowa i wentylatorem
    do pompy cwu bedzie termostat przylgowy
    a zawor 3D bedzie termostatyczny
    podlogowka na rtl grzejniki zawory z termostatem
    piec mialowy ma byc tylko na jeden sezona potem jako awaryjny
    glowne zrodlo zasilania to gazowka kondensat.

p.s.
    niebedzie dziala od strony hydraulicznej z powodu braku automatyki czy sajakies bledy w polaczeniach?

• #4 07 Lip 2009 18:38
    Usunięty
  • #5 07 Lip 2009 18:43
    aaxxee
    Poziom 8  

to podlogowka to dodatek tam gdzie ona bedie beda tez grzejniki
    wiec ma ona dac tylko ciepla podloge a nie grzanie pomieszczenia

• #6 07 Lip 2009 18:50
    Usunięty
  • #7 07 Lip 2009 19:45
    aaxxee
    Poziom 8  

poprostu przylacze gazowe bedzie w 2010
    a ja sie wprowadam w tym roku dlategopotrzebuje tej instalacji.
    zakres znam gora 55 na wejsciu, chodzilo mi o to ze nie musze tym jakos specjalnie sterowac i czy zawory rtl na powrocie wystarcza?

• #8 07 Lip 2009 20:10
    wawrzeczko_t

Zrób osobną pompę z mieszaczem (przynajmniej z regulacją ręczną) na obieg podłogówki. Tu już bedzie coś. Wtedy będzie wszystko działać nawet na pompach 25-60. A jak bedziesz miał gazówkę to uzbroisz całość w odpowiedni sterownik.

Zawór RTL kosztuje 300 zł x 3 szt. = 900 zł, a zawór mieszający + pompa = 700 zł. Będzie jeszcze taniej (i o dziwo lepiej).

• #9 07 Lip 2009 20:29
    aaxxee
    Poziom 8  

z rtl wydawalo mi sie prosciej bo sam chce to zrobic (skonczyly sie fundusze) zawor mieszajacy juz mam musial bym dokupic tylko pompe
    moglbym liczyc na schemat podlacenia tego wszystkiego z cuw pompaobiegowa i podlogowka. przy kondensacie z wlasna pompa moze byc dodatkowa pompa obiegowa np z termostatem przylgowym?

• #10 07 Lip 2009 21:42
    wawrzeczko_t

Nowego, gotowego schematu nie przedstawię. Ale naniosłem poprawki na Twój schemat. Jeśli będzie - jak piszesz - kocioł na miał to pewnie i tak w kotle będzie wilgoć od namoczonego miału więc wtedy zabezpieczenie temperaturowe powrotu które naszkicowałem na schemacie nie ma większego sensu.

Dla kotła gazowego można dołozyć pompę z termostatem przylgowym, ale tylko wtedy, gdy ciepło z kotła bedzie mogło przejść na obieg grzejnikowy przy wyłaczonej podłogówce. Tak jest na schemacie. W przeciwnym przypadku należy zamontować sprzegło hydrauliczne (polecam najlepiej od razu założyć że trzeba bedzie sprzęgło hydrauliczne)

• #12 08 Lip 2009 11:53
    wawrzeczko_t

Teraz podoba mi się.

• #13 08 Lip 2009 11:59
    aaxxee
    Poziom 8  

Fajnie ze sie podoba:) dzieki za pomoc
    a jeszcze jedno pytanko chce zrobic kotłownie na miedzi 28, tylko do rozdzielaczy od kotlowni jest okolo 8m. ten odcinek mozna zrobic ze stali 1 cal? bo 32m miedzi bedzie kosztowac

• #14 08 Lip 2009 17:20
    wawrzeczko_t

Wg mnie Cu28mm wystarczy. Pamiętaj też że rura do naczynia przelewowego powinna mieć średnicę wewnętrzną co najmniej 25 mm (z tego co pamietam) czyli w przypadku miedzi też wychodzi 28 mm. Osobiście zrobiłbym podłączenie rozdzielaczy i naczynia ze stali czarnej, no ale trzeba spawać, a to pewnie problem.

• #15 08 Lip 2009 17:25
    hilzie

cu fi 28 to odpowiednik stali 1 cal

• #16 08 Lip 2009 17:40
    aaxxee
    Poziom 8  

jeszcze jedno ten rozdzielacz dalem w srodku domu aby byly krotsze obwody, gdyby byl w kotlowni najdluzszy obwod mialby 13m czy to duzo?
    i czy jest sens przenosic rozdzielacze do srodka?

• #17 08 Lip 2009 18:31
    wawrzeczko_t

No nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Daj gdzie chcesz. Przelicz co się bardziej kalkuluje od strony kosztów. A czy to będzie 13 m czy 5 m to i tak dla pompy typu 25-60 nie ma większego znaczenia. Bardziej ważnym wydaje się jest to aby obwody były o porównywalnej długości, więc rozdzielacze na środku budynku są uzasadnionym pomysłem.

• #18 08 Lip 2009 18:41
    Usunięty
  • #19 08 Lip 2009 19:10
    aaxxee
    Poziom 8  

wlasnie bedzie stopniowanie dlugosci polaczen jak rozdzielacz bedzie w kotlowni najkrotsze 3m najdluzsze 13m jak pisalem, kosztowo wychodzi mi lepiej jak rozdzielacz jest w kotlowni bo pex juz mam. Jesli nie jest to duzy blad i da sie wyregulowac grzejniki to zrobie w kotlowni.

• #20 08 Lip 2009 21:49
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Tylko żebyś nie "stopił" tego PEXa

• #21 08 Lip 2009 22:00
    systemgaz
    Poziom 22  

aaxxee napisał:
    Witam wszystkich
    Najwazniejsze pytanie czy jedna pompa pociagnie 10 grzejników (95 żeberek) i 3 obwody podłogówki 5, 7 i 11 m2

schemat:

pozdrawiam

Ty, uważaj, żebyś na podstawie tych porad nie zrobił wytrysku u sąsiada :) Jaka pompa taki pociąg ;)
    Pozdrawiam brygadę oszołomów :)

• #22 08 Lip 2009 22:21
    aaxxee
    Poziom 8  

systemgaz
    cholercia jaki wytrysk bo sam juz niewim czy jest dobrze czy nie
    pompe mam 25/60

rury to pex alu pex

• #23 08 Lip 2009 22:28
    mirrzo

PEX raczej nie nadaje się do kotłów stałopalnych - nie te temperatury

• #24 08 Lip 2009 22:37
    aaxxee
    Poziom 8  

piec mialowy ma byc tylko ten sezon potem gaz, a na miedz mnie niestac:)

• #25 08 Lip 2009 22:44
    mirrzo

To rozdziel ten układ:
    kocioł - układ otwarty; zrób go ze stali
    grzejniki - układ zamknięty; może być PEX
    Poza tym i tak musisz (powinieneś) zrobić w ten sposób, dla zachowania bezpieczeństwa użytkowania; również w przyszłości, po dołożeniu kotła gazowego

• #26 08 Lip 2009 22:48
    systemgaz
    Poziom 22  

A czy ktoś policzył opory hydrauliczne instalacji????

• #27 08 Lip 2009 22:50
    aaxxee
    Poziom 8  

przecierz gazowy kondensat pracuje w ukladzie zamknietym to poco jeszcze wymiennik?

• #28 08 Lip 2009 22:53
    mirrzo

Wymiennik dla kotła stałopalnego

• #29 11 Lip 2009 10:19
    aaxxee
    Poziom 8  

jeszcze jedno pytanie
    rury pex powinno prowadzic sie po wylewce czy po styropianie?
    wydaje mi sie ze jak po wylewce to beda oddawac cieplow ziemie
    wiec na styropianie chyba lepiej.

• #30 11 Lip 2009 15:06
    wawrzeczko_t

W otulinie polietylenowej podtynkowej (czerwonej).

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty