Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ultrasonograf - jak działa to urządzenie

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Sprzęt Medyczny -> Ultrasonograf - jak działa to urządzenie
Autor
Wiadomość
satanistik
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: lublin

Post#1 Post autora tematu 11 Lip 2009 21:31   

Może dla specjalisty sprawa banalna - ja niestety z ultradźwiękami miałem styczność tylko w echosondach , dalmierzach i czujnikach cofania. Chodzi mi o mechanizm tworzenia obrazu? Czy sonda to pojedynczy przetwornik? Wiem że takie urządzenia powstały dość dawno wiec nie może to być oparte tylko na cyfrowym przetwarzaniu obrazu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lip 2009 21:31   

Powrót do góry

CameR
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Katowice

Post#2 12 Lip 2009 00:08   

Re: Ultrasonograf - jak działa to urządzenie

Najprostszym sposobem jest prezentacja A. Polega na wyświetleniu wartości chwilowych odbieranego sygnału USG w funkcji czasu.
Do uzyskania obrazów w prezentacji A wystarczy głowica USG z pojedyńczym kryształem piezoelektrycznym, nadająca impuls pobudzający i odbierająca powstające w ośrodku badanym echa.

Prezentacja B (Brightness) polega na wizualizacji dwuwymiarowego przekroju, w której wartość chwilowa odbieranego sygnału moduluje jaskrawość kolejnych punktów obrazu. Głowica ultradźwiękowa emituje impulsy w postaci wąskiej wiązki w ściśle określonym kierunku. Następnie odbiera z tego kierunku echa, powstające na niejednorodnościach struktur biologicznych.
Obraz w prezentacji B może być tworzony we współrzędnych biegunowych – głowice: mechaniczna sektorowa, wieloelementowa convex, fazowa.
We współrzędnych prostokątnych – głowice: mechaniczna liniowa, wieloelementowa liniowa.

Prezentacja typu M (Motion), dawniej nazywana TM (Time Motion), polega na odsłuchu echa z tego samego kierunku w kolejnych chwilach czasowych. Echa wyświetlane są tak, jak w prezentacji B a kolejne linie wyświetlane są obok siebie, pionowo. Prezentacja M najczęściej służy do wizualizacji ruchu serca .

Prezentacja D (Doppler) polega na odbiorze fali USG, rozproszonej na będących w ruchu krwinkach. W zależności od kierunku ruchu krwinek względem wiązki USG i kierunku propagacji fali następuje dopplerowskie przesunięcie częstotliwości fali nadawanej i odebranej.

Prezentacja CFA (Color Flow Angiography) polega na przypisaniu barwy obszarom, w których zidentyfikowany został przepływ i wkomponowaniu ich w czarno-biały obraz B.

Najlepszy stosunek sygnału do szumu otrzymamy przy częstotliwości około 5MHz. W badaniach, gdzie mierzy się przepływy na głębokości ok. 8cm, optymalna częstotliwość wyniesie 2MHz.

Jeżeli masz pytania, to wiesz co zrobić ;)
Powrót do góry

blue_17
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kornatka

Post#3 12 Lip 2009 16:53   

A jak jest robiona wizualizacja 3D z takiego urządzenia bo widziałem kiedyś taki amerykański program gdzie obraz dziecka w 3D właśnie z USG.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Lip 2009 16:53   

Powrót do góry

CameR
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Katowice

Post#4 12 Lip 2009 18:47   

Istnieje kilka technik wizualizacji danych 3W:
- rekonstrukcja wieloplanowa (ortogonalna, free-hand)
- odtwarzanie powierzchni (surface rendering)
- odtwarzanie objętości (transparent, semi-transparent, x-ray)

Technicznie, stosuje się liniowe głowice 2D z systemami mechanicznych prowadnic. W systemach "hand free" używa się różnych głowic i korekcji geometrycznej, są też mechaniczne systemy rotacyjne wachlarzowe z głowicami liniowymi z odchylaniem fazowym.
Głowice 3D są zbudowane z 2D matrycy np.32x32 elementów piezoelektrycznych z odchylaniem fazowym.

Jednak opisanie ich tutaj wykracza poza zakres mojej wiedzy.
Powrót do góry

blue_17
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kornatka

Post#5 12 Lip 2009 23:26   

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.
Jestem pod wrażeniem wiedzy kolegi
czyżby kolega bioinżynier ?
Powrót do góry

satanistik
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: lublin

Post#6 Post autora tematu 13 Lip 2009 08:25   

Teoria brzmi ciekawie ale jak w praktyce jest zrealizowana sonda która umożliwia uzyskanie takiego obrazu?

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lip 2009 08:25   

Powrót do góry

fortronik
Admin Sprzętu Medycznego
Admin Sprzętu Medycznego

Miasto: Kraków

Post#7 13 Lip 2009 23:59   

Domyślam się, że chodzi o obraz po prawej stronie. To jest rekonstrukcja cyfrowa 3D/4D uzyska z danych zebranych przez głowicę. Obraz uzyskany bezpośredni z głowicy widzimy po lewej. A przybliżył budowę takiej głowicy Kolega CameR parę postów wyżej.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Sprzęt Medyczny -> Ultrasonograf - jak działa to urządzenie
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Kontakt

Page generation time: 0.067 seconds

elektroda.pl temat RSS