Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ultrasonograf - jak działa to urządzenie

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Sprzęt Medyczny -> Ultrasonograf - jak działa to urządzenie
Autor
Wiadomość
satanistik
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: lublin

Post#1 Post autora tematu 11 Lip 2009 21:31   

Może dla specjalisty sprawa banalna - ja niestety z ultradźwiękami miałem styczność tylko w echosondach , dalmierzach i czujnikach cofania. Chodzi mi o mechanizm tworzenia obrazu? Czy sonda to pojedynczy przetwornik? Wiem że takie urządzenia powstały dość dawno wiec nie może to być oparte tylko na cyfrowym przetwarzaniu obrazu.

Czy wiadomość jest pomocna? + -

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lip 2009 21:31   

Powrót do góry

CameR
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Katowice

Post#2 12 Lip 2009 00:08   

Re: Ultrasonograf - jak działa to urządzenie

Najprostszym sposobem jest prezentacja A. Polega na wyświetleniu wartości chwilowych odbieranego sygnału USG w funkcji czasu.
Do uzyskania obrazów w prezentacji A wystarczy głowica USG z pojedyńczym kryształem piezoelektrycznym, nadająca impuls pobudzający i odbierająca powstające w ośrodku badanym echa.

Prezentacja B (Brightness) polega na wizualizacji dwuwymiarowego przekroju, w której wartość chwilowa odbieranego sygnału moduluje jaskrawość kolejnych punktów obrazu. Głowica ultradźwiękowa emituje impulsy w postaci wąskiej wiązki w ściśle określonym kierunku. Następnie odbiera z tego kierunku echa, powstające na niejednorodnościach struktur biologicznych.
Obraz w prezentacji B może być tworzony we współrzędnych biegunowych – głowice: mechaniczna sektorowa, wieloelementowa convex, fazowa.
We współrzędnych prostokątnych – głowice: mechaniczna liniowa, wieloelementowa liniowa.

Prezentacja typu M (Motion), dawniej nazywana TM (Time Motion), polega na odsłuchu echa z tego samego kierunku w kolejnych chwilach czasowych. Echa wyświetlane są tak, jak w prezentacji B a kolejne linie wyświetlane są obok siebie, pionowo. Prezentacja M najczęściej służy do wizualizacji ruchu serca .

Prezentacja D (Doppler) polega na odbiorze fali USG, rozproszonej na będących w ruchu krwinkach. W zależności od kierunku ruchu krwinek względem wiązki USG i kierunku propagacji fali następuje dopplerowskie przesunięcie częstotliwości fali nadawanej i odebranej.

Prezentacja CFA (Color Flow Angiography) polega na przypisaniu barwy obszarom, w których zidentyfikowany został przepływ i wkomponowaniu ich w czarno-biały obraz B.

Najlepszy stosunek sygnału do szumu otrzymamy przy częstotliwości około 5MHz. W badaniach, gdzie mierzy się przepływy na głębokości ok. 8cm, optymalna częstotliwość wyniesie 2MHz.

Jeżeli masz pytania, to wiesz co zrobić Wink

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Lip 2009 00:08   

Powrót do góry

blue_17
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kornatka

Post#3 12 Lip 2009 16:53   

A jak jest robiona wizualizacja 3D z takiego urządzenia bo widziałem kiedyś taki amerykański program gdzie obraz dziecka w 3D właśnie z USG.

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Lip 2009 16:53   

Powrót do góry

CameR
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Katowice

Post#4 12 Lip 2009 18:47   

Istnieje kilka technik wizualizacji danych 3W:
- rekonstrukcja wieloplanowa (ortogonalna, free-hand)
- odtwarzanie powierzchni (surface rendering)
- odtwarzanie objętości (transparent, semi-transparent, x-ray)

Technicznie, stosuje się liniowe głowice 2D z systemami mechanicznych prowadnic. W systemach "hand free" używa się różnych głowic i korekcji geometrycznej, są też mechaniczne systemy rotacyjne wachlarzowe z głowicami liniowymi z odchylaniem fazowym.
Głowice 3D są zbudowane z 2D matrycy np.32x32 elementów piezoelektrycznych z odchylaniem fazowym.

Jednak opisanie ich tutaj wykracza poza zakres mojej wiedzy.

Powrót do góry

blue_17
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kornatka

Post#5 12 Lip 2009 23:26   

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.
Jestem pod wrażeniem wiedzy kolegi
czyżby kolega bioinżynier ?

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Lip 2009 23:26   

Powrót do góry

satanistik
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: lublin

Post#6 Post autora tematu 13 Lip 2009 08:25   

Teoria brzmi ciekawie ale jak w praktyce jest zrealizowana sonda która umożliwia uzyskanie takiego obrazu?

Powrót do góry

fortronik
Admin Sprzętu Medycznego
Admin Sprzętu Medycznego

Miasto: Kraków

Post#7 13 Lip 2009 23:59   

Domyślam się, że chodzi o obraz po prawej stronie. To jest rekonstrukcja cyfrowa 3D/4D uzyska z danych zebranych przez głowicę. Obraz uzyskany bezpośredni z głowicy widzimy po lewej. A przybliżył budowę takiej głowicy Kolega CameR parę postów wyżej.

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Sprzęt Medyczny -> Ultrasonograf - jak działa to urządzenie
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Kontakt

Page generation time: 0.053 seconds

elektroda.pl temat RSS