Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Podgrzanie wody w basenie- wężem peszla rozłożonym na dachu.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Podgrzanie wody w basenie- wężem peszla rozłożonym na dachu.
Autor
Wiadomość
kazik111267
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Tychy

Post#1 Post autora tematu 12 Lip 2009 11:50   

Podgrzanie wody w basenie- wężem peszla rozłożonym na dachu.

Witam.
Z góry przepraszam, jeśli pisze w nie właściwym miejscu.
Chcę użyć do podgrzania wody w basenie ( wolno stojący ok.2,5 m3) wąż peszel czarny fi20 x50m .
Wąż będzie rozłożony na płaskim dachu pokrytym papą. Do cyrkulacji użyję pompki z pralki.
Jest to b.prymitywne, ale koszty będą minimalne.
Wąż karbowany peszel fi 20x50m 40 zł.
Pompkę mam,przewód elek. też się znajdzie.
Proszę o opinię.
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Hożuf

Post#2 12 Lip 2009 13:05   

Re: Podgrzanie wody w basenie- wężem peszla rozłożonym na da

Witam!
Pomysł może być dobry, ale pod warunkiem, że dopasujesz szybkość przepływu wody przez wymiennik (rura jest wymiennikiem) tak, żeby na całym objetym przepływem odcinku rury nie było miejsca, gdzie temperatura już nie wzrasta. Przyrost temperatury wzdłuż węża nie jest liniowy, tylko ASYMPTOTYCZNY!
Inaczej: jeśli np. po 10m rury temperatura jest już praktycznie stała, to następne 40m daje tylko opór w przepływie, a nie zwiększa ilości uzyskanego ciepła. Może się okazać korzystne podzielenie całej rury na odcinki kilkumetrowe, połączone "równolegle".
Pomyśl też o ew. pomalowaniu rury z wierzchu na czarno (spray?) i położeniu jej na styropianie (izolacja cieplna od spodu: jeśli nie jest grzana, to napewno jest chłodzona!).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Lip 2009 13:05   

Powrót do góry

jacur
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Tarnów

Post#3 12 Lip 2009 13:08   

1. Peszel czarny stosowany w instalacjach elektrycznych może nie być szczelny , możesz mieć fontannę na dachu.
2. pompka do pralki może nie wytrzymać ciągłej pracy spali sie uzwojenie.
Powrót do góry

niutat
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Biłgoraj

Post#4 12 Lip 2009 13:23   

Witam, pomysł dobry ale mam podobne wątpliwości jak kolega jacur, peszel jest dość nietrwały i może porozrywać się nawet pod ciężarem wody, będzie dobrze jak wystarczy Ci na jeden sezon. Co do pompki nie wiem jak będzie zachowywać się pompka od pralki ale są też pompki do zasilania fontann lub pompki do chłodziwa w obrabiarkach i te już są przystosowane do pracy ciągłej.
Powrót do góry

maurycy36
Poziom 9
Poziom 9

Post#5 12 Lip 2009 13:27   

Witam, wąż peszla jest karbowany i stwarza duże opory przy przepływie wody, sam z tym kombinowałem w celu podlewania ogródka miałem wodę przepompować około 15m odległości i na wysokość 1,4m pompka od pralki
nawet nie "dychła" no i jak napisał przedmówca to te pompki nie są do pracy ciągłej .
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Post#6 12 Lip 2009 16:05   

maurycy36 !
Głównym powodem Twojego niepowodzenia było to, że pompka z pralki ma niewielkie ciśnienie - w normalnych warunkach tłoczy do 1/2 metra.

A teraz małe wyliczenie: 1m2 instalacji (czyli powierzchni węża pochłaniającej ciepło: szerokość 2cm razy 50m to jest dokładnie 1m2) przy 100% sprawności może uzyskać od Słońca w pogodny dzień ok. 1kW - czyli po godzinie grzania - 1kWh, co stanowi 864 000 kalorii. Tą ilością ciepła można ogrzać 1m3 wody o 0,8°C. Jeśli basen przydomowy ma wymiary 5 x 10 x 1,5m, to zawiera w sobie 75m3 wody, to 1m2 tej instalacji przez 1 godzinę słoneczną podgrzeje wode w basenie o ok. 0,01°C.
W ciągu wakacji (2 miesiace) w Polsce mamy średnio ok. 200 godzin słońca, czyli - jeśli by nie było strat - to 1m2 instalacji w czasie wakacji podgrzeje nam wodę w basenie o 2°C.
Wodociągowa ma ok. 10°C. Po podgrzaniu do 12°C jest dalej zimna jak cholera ...
Oczywiście, rzeczywistość jest trochę lepsza: woda nagrzeje się też od cieplejszego powietrza, i bezpośredniego nagrzewania wody w basenie przez świecące na niego Słońce.
Wydaje mi się, że więcej radości można mieć z zaiwestowania w kapiel w Hurghadzie, lub Lemesos ...
Powrót do góry

Chris_W
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Siedlce

Post#7 12 Lip 2009 17:50   

Rzuuf zakładasz że basen jest napełniany wodą wodociągową - a można przecież zastosować pomkę w obiegu basenu - czyli woda z basenu idzie na wymiennik i do niego wraca.
Jednak peszel do tego na pewno się nie nada. Lepiej kupić wąż ogrodowy i zrobić na dachu 'harmonijkę'. Od dachu lepiej nie izolować - niech nagrzany dach ogrzewa wąż - wtedy rośnie efektywna powierzchnia wymiany ciepla (dach->wąż->woda). Przydałby się termostat włączający pomke przy określonej temperaturze dachu. Pomka najlepsza będzie taka do obiegu CO - tylko trzeba ją instalować na stalowych rurach - więc potrzebne są przejściówki na wąż.
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Post#8 12 Lip 2009 18:03   

Zakładam, że woda w basenie pochodzi z wodociągu, więc ma 10°C. Od tego momentu następuje podgrzewanie tej wody w obiegu zamkniętym.
Liczę, że 200 godzin słonecznych przy instalacji założonej przez autora tematu: 50m peschla, dostarczy do wody tyle, że może podgrzać wodę o 2 stopnie.
Znacznie więcej ciepła zostanie pochłonięte bezpośrednio przez wodę na powierzchni basenu 5x10m czyli 50m2 - będzie tego 50 razy więcej, niż ta mizrena rurka - ona jest BEZ ZNACZENIA PRAKTYCZNEGO.
W bilansie nie są uwzglednione straty ciepła na chłodzenie przez powiewy wiatru lub na parowanie.
Temperatura prawdopodobnie ustali sie w pobliżu średniej "tygodniowej", czyli w lecie - ok. 17 stopni, jak dobrze pójdzie ...
Powrót do góry

robkon_martines
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Legionowo

Post#9 12 Lip 2009 18:25   

Kolego w praktyce tańszym (bardziej zyskownym i efektywniejszym) rozwiązaniem będzie po prostu wstawienie grzałki elektrycznej od pralki do basenu ( musi być wyizolowana, hermetycznie szczelna ), pamiętając przy tym, że grzałka może podgrzewać wodę w basenie tylko wtedy, gdy nie ma w nim żadnych osób- bo mogło by się to skończyć ostateczną radością dla bliskich.
A co do wyliczeń kolegów to jak najbardziej mają rację, ale należy brać pod uwagę również straty spowodowane oddawaniem ciepła w nocy i przez opady zimnego deszczu, którego nie brakuje. Pozdrawiam
Powrót do góry

Jerzykowski
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Czadrów, Kamienna Góra

Post#10 13 Lip 2009 09:31   

No z tą grzałka to chyba nie będzie tak tanio. Jednak w tym basenie znajduje się 2500 L wody. Żeby to ogrzać to grzałka uwzględniając straty ciepła w basenie musiałaby działać prawdopodobnie cały czas. Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowania kolektora słonecznego. Czytałem też jakiś czas temu jak jeden z forumowiczów zrobił ogrzewanie basenu. Na blaszany dach garażu wylewał pompą wode z basenu, później ta woda co ściekała z dachu trafiała poprzez rynne z powrotem do basenu. Podobno zdaje to egzamin.
Powrót do góry

kazik111267
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 Post autora tematu 13 Lip 2009 19:32   

No to jestem nie mile zaskoczony tak małą sprawnością.
Gdy waż ogrodowy był napełniony wodą, przez długi czas to po odkręceniu przez pewien czas woda leciała b.ciepła. Stąd ten pomysł.
A co sądzicie o tym. http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/solar/kolektor3.html
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Post#12 13 Lip 2009 21:36   

Co znaczy "przez pewien czas"?
Przez kilka minut? Kilkanaście?
Ile tej wody? Kilka litrów, czy kilkanaście?
Odpowiedź da Ci bilans energetyczny. Ta metoda sprawdza się od skali subatomowej, do galaktycznej. Twój basen mieści się "gdzieś w środku".

Panel solarny o dowolnej konstrukcji nie odbierze od Słońca wiecej, niż ono daje: dla naszej szerokosci geograficznej to jest ok. 1kW na 1 m2. Jeśli Słoneczko świeci 1 godzinę, to masz średnio 1kWh. W ciągu roku mamy w Polsce ok. 1500 godzin słonecznych: średnio 4 godziny dziennie, 6 godzin w lecie (bo dłuższy dzień), 2 godziny w zimie.
TO NIE JEST KALIFORNIA!
Choć też nie jest tak źle, jak w Bergen: oni tam mają ponad 300 dni z deszczem w roku.
Jeśli Twój basen ma powierzchnię 50m2, to "sam z siebie" odbierze od Słońca 50 razy więcej, niż Twój 1m2 peschla.
Inwestycja raczej bez sensu ...
NIE TA SKALA!
Podgrzać wodę do mycia rąk, do łazienki, to jeszcze w sam raz (choc też ne za dużo), ale basen?!!!
Następne pytanie z tej serii: do jakiej prędkości potrafi rozpędzić samochód zaprzężony do niego pies husky?
Powrót do góry

sylwek9999
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: błota

Post#13 13 Lip 2009 22:40   

rzuuf,mam pytanie do Ciebie,jesteś dobry w obliczeniach więc:mam basen ok 15 m3 i wymyśliłem na ogrzewanie 10 m2 kolektora słonecznego przez wymiennik,kolektor własnej produkcji czyli sprawność trochę w dół,jak to będzie grzało?
,a o kolektorze to miedziane rury z blacha miedz wszystko pod szybą,co do przepływu czynnika to nie mam jeszcze danych
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Post#14 13 Lip 2009 23:32   

Przyjmuję NAJLEPSZE parametry: Słońce daje 1kW/m2, średnio przez 4 godziny dziennie (w ten sposób uwzględniam, ze nie kręcisz kolektorem za Słońcem).
10m2 kolektora do ci po 10kW na godzinę, czyli 40kWh w ciągu dnia.
Basen 15m2 o głebokosci 1,5m zawiera w sobie 22,5m3 wody, czyli 22500 litrów.
40kWh jest w stanie ogrzać tą ilość o 1,42°C.
Przez ten sam czas Twój basen dostanie bezpośrednio od słońca ok. 2°C. W sumie masz szansę, że dzięki słoneczku masz wodę cieplejszą (po 1 słonecznym dniu) o ok. 3,4 stopni (nie uwzględniajac strat na parowanie i unoszenie).
Nie wiem, jak liczyć chłodzenie w czasie, gdy słońca nie ma ...

Pamietaj, że dopóki basen ma większą powierzchnię, niż kolektor, to basen odbierze bezpośrednio od słońca wiecej, niż kolektor.
Powrót do góry

kazik111267
Poziom 13
Poziom 13

Post#15 Post autora tematu 14 Lip 2009 19:21   

Rzuuf potrafisz zniechęcić, spodziewałem się dużo większej efektywności.
Mimo to zrobie "kolektor" z tego węża i zobacze jaka będzie różnica w temperaturze przepływajacej wody.
Szkoda ,że będzę mógł się tym zajać dopiero za miesiąc, a to juz trochę póżno.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Lip 2009 19:21   

Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Post#16 14 Lip 2009 19:30pomocny post - solucja   

Nie zniechącam, ale staram się sprowadzić do właściwej proporcji Słońce i motykę.
Jeśli Słońce będzie znacznie mniejsze, a motyka duuużo większa, to sa jakieś szanse ...
A elementarne obliczenia warto zrobić PRZED inwestycją, a nie po, kiedy się okaże, że wielkość marzeń ma się "nijak" do rzeczywistości.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Lip 2009 19:30pomocny post - solucja   

Powrót do góry

kazik111267
Poziom 13
Poziom 13

Post#17 Post autora tematu 14 Lip 2009 20:55   

"Wiara silniej do mnie przemawia niż mędrca ,szkiełko i oko."
I w ten sposób tracimy sporo kasy i czasu.
Mój koszt powinien się zamknąć w 100 zł, ( nie licze materiałów które juz posiadam) więc nie wiele tracę.
Powrót do góry

czesiu
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bełchatów

Post#18 14 Lip 2009 21:12   

Możesz przykryć wężownicę tunelem foliowym (albo lepiej starymi oknami). W "mini szklarni" sprawność będzie większa. Jeżeli masz chęć eksperymentować, to próbuj. Ciekawią mnie wyniki tych eksperymentów, sam nie mam niestety możliwości. Mam nadzieję że podzielisz się wynikami.
Osobiście wybrałbym rurki metalowe, raczej nie warto próbować z wężem ogrodowym, bo ma kiepską przewodność cieplną.
Powrót do góry

kazik111267
Poziom 13
Poziom 13

Post#19 Post autora tematu 15 Lip 2009 18:18   

Zastosuje czarny peszel na Allegro kupiłem za 20zł+20ZŁ przesyłka.
Jak pisałem wcześniej mam pompkę od pralki, deski, szyba, styropian itp.mam lub skombinuje za darmo.
Chyba każdy woli nowego mercedesa od starego malucha - kasa....
Kolektor próżniowy, mój kolektor - kasa....
Powrót do góry

kazik111267
Poziom 13
Poziom 13

Post#20 Post autora tematu 20 Sie 2009 13:34   

Rzuuf ma całkowitą rację
1 peshel powoduje ogromny opór, pompka do pralki ani nie drgnęła
podłączyłem pompę 9m3/godz.woda ledwo przepływała.
2 woda w peschlu w ciągu 15 min podgrzała sie z 28 st.c do 43 st.c.
Przy ciągłym przepływie ok 2 st.c ( różnica między zasysaną a wypływającą wodą z peschla ok. 10 l/ min.)
3 takie rozwiązanie nadaje się by umyć ręce nic po za tym.
Powrót do góry

wojrol
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Chojnice

Post#21 21 Sie 2009 12:56   

Myślę, że lepszym rozwiązaniem jest: http://darmowa-energia.eko.org.pl/. Sam przymierzam się do budowy tego caka, ale ciągle brak czasu. Mam już nawet rury załatwione. Może na przyszły sezon uda się zbudować- dzieci będą miały ciepła wodę w basenie.
Powrót do góry

gudi
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Białystok

Post#22 30 Maj 2011 13:28   

Re: Podgrzanie wody w basenie- wężem peszla rozłożonym na dachu.

Witam! odnawiam temat jesli mozna.. po przeczytaniu wszystkich postow wpadlem na taki pomysl: mam basen o obj. 21m3 - glebokosc ok 120cm. przez 3/4 dnia basen znajduje sie w cieniu. max tem jaka miala woda to 21st.. troszke malo. kupilem podgrzewacz firmy intex - rezultat przy 3KW poboru pradu to wzrost temp o stopien w ciagu dnia.. wiec wymyslilem taki system, zeby kupic ok 100-150 metrow węża ogrodowego w kolorze ciemnozielonym lub czarnym oraz pompe obiegowa CO. stworzyc uklad zamkniety i polowe weza umiescic w basenie, a druga na dachu pokrytym czarna papa. co o tym myslicie? ma sens taki ,,wymiennik"??
Powrót do góry

czesiu
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bełchatów

Post#23 30 Maj 2011 18:18   

Wąż ma małą przewodność cieplną, i taka długość wymaga sporej pompy.
Lepszym rozwiązaniem byłoby zdobycie kilku kaloryferów żeberkowych, maznąć farbą na czarno przykryć starymi oknami (coś jak szklarnia) i pompować wodę bezpośrednio z basenu.
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Post#24 30 Maj 2011 19:07   

Panowie, kłania się fizyka z podstawówki ...
Basen napełniony wodą jest bardzo skutecznym "pochłaniaczem" podczerwieni. Aby wykorzystać 2 razy więcej ciepła ze słońca, należy dać dobry panel solarny o powierzchni basenu (czyli ok. 17,5m2).
Kilka kaloryferów - zwłaszcza żeberkowych - ma zbyt małą powierzchnię na to, by "wyłapać" ze słońca ilość ciepła zauważalną dla basenu.
Panel ustawiony do słońca o powierzchni 1m2 oświetlonej prostopadle (ruchomy?) może dać ok. 5kWh w ciągu ciepłego dnia, to potrafi ogrzać 1 m3 wody najwyżej o 4,3 stopnia (przy 100% sprawności). Jeżeli basen ma 21m3, to mamy "zysk" 0,20 stopnia z 1m2 panela solarnego. Instalacja 10m2 da "zysk" 2 stopnie ...
Na noc basen należy przykryć "kołderką".
Powrót do góry

jannaszek
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: kraków

Post#25 30 Maj 2011 19:21   

A ja niczego nie licząc dam przykład; wąż ogrodowy, ciemna zieleń leżący na trawniku na słońcu, po dwóch godzinach poparzyłem się wodą płynącą z niego.
Więc uważam że warto eksperymentować, na pewno nie schłodzimy tej wody.
Ciemna guma absorbuje energię słoneczną i tylko kwestia pola powierzchni wymiany (długość sumaryczna węża) decyduje o mocy.
Jeśli podgrzeje się o 2 stopnie wyżej w dwa dni, to też sporo radości..
Powrót do góry

gudi
Poziom 11
Poziom 11

Post#26 30 Maj 2011 20:42   

Dziekuje za zainteresowanie tematem. troszke sprecyzuje. zrobilem probe kladac zielony waz na papie. uzyskal temperature wody ok 80-90st. nie chce pobierac wody z basenu, a zbudowac obieg zamkniety - raz napelnic waz woda i puscic ja w obieg pompa do CO (powinna poradzic chyba za 100m weza i slupem podnoszenia ok 4m?) i zrobic cos na zasadzie wezownicy. spirala w basenie i spirala na papie. nie znam sie na fizyce, ale powinno to chyba byc duze lepsze rozwiazanie od pobierania wody z basenu.. woda bedzie w wezu caly czas goraca i bedzie oddawala czesc ciepla na dno basenu. dobrze mysle?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Maj 2011 20:42   

Powrót do góry

jannaszek
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: kraków

Post#27 30 Maj 2011 20:49   

Akurat źle, bo co to niby ma być za korzyść tworzyć wymiennik?
Skuteczność i szybkość będzie lepsza jeśli będziesz przelewał bezpośrednio wodę.
Gdybyś zrobił dodatkowo fontannę wykorzystując tą pompę, uzyskał byś efekt napowietrzania co hamuje rozwój glonów i bakterii, nie wspominając o efekcie i atrakcji.
Ale to pewno wychładzało by niepotrzebnie wodę.
Powrót do góry

DJ MHz
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Polkowice

Post#28 31 Maj 2011 00:58   

Rozciągnij folię na dachu, oczywiście najlepiej jak będzie spadzisty. Na górze wąż dziurkowany będzie wodę rozpylał po folii, jeszcze lepiej jak ona będzie spływać równomiernie na całej długości. A na dole rynna zbierająca. Woda szybko się ogrzeje. Oczywiście należy brać pod uwagę zanieczyszczenia- pyłki, liście itp. Sito i po sprawie.
Powrót do góry

gudi
Poziom 11
Poziom 11

Post#29 31 Maj 2011 07:21   

no i juz zglupialem.. wymiennik bedzie mial mniejsza skutecznosc niz pobieranie wody z basenu??
co do pomyslu z laniem wody po folii, czy tez blasze trapezowej czytalem, ale jest to niewykonalne w moim przypadku z przyczyn techniczno-architektonicznych niestety..
Powrót do góry

Plumpi
Poziom 22
Poziom 22

Post#30 31 Maj 2011 08:01   

Szkoda pracy i nerwów.
Twój pomysł skazany jest na niepowodzenie.
Po pierwsze peszel w ogóle się nie nadaje do tego celu. Po drugie pompka od pralki ma zbyt małe podnoszenie. Po trzecie w sezonie letnim po kilku godzinach na słońcu woda w basenie będzie ciepła.
Zapewne jest to basen rozkładany. Postaw go na płytach styropianowych o grubości 2-3cm i efekt będziesz miał lepszy jak grzanie basenu solarami.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Podgrzanie wody w basenie- wężem peszla rozłożonym na dachu.
Strona 1 z 3 Idź do strony 123  Następny