Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Średnica rur-instalacja co

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Średnica rur-instalacja co
Autor
Wiadomość
Deks
Poziom 12
Poziom 12

Post#1 Post autora tematu 13 Lip 2009 10:36   

Witam Was.
Buduje domek i czas pomyśleć o hydraulice. Będzie to u mnie wykonywał hydraulik ale ja lubię się przygotować od strony teoretycznej i dlatego mam do Was kilka pytań. Na początku chiałem to robić sam. Drzemie we mnie duch majsterkowicza. Kilka prostych instalacji mam za sobą ale całego c.o. nigdy nie robiłem. Z drugiej strony fachowcy na budowie już mi dali tak popalić że straciłem część włosów. Nigdy nie widomo na jakiego hydraulika trafię dlatego chę mieć też jakieś pojęcie.
Poniżej schemat instalacji. Wsumie na parterze podłogówka (4 pętle) i jeden kaloryfer. Na poddaszu 7 kaloryferów.
Kocioł to jednofunkcyjny De Dietrich MCRII 24. Rozdzilacz do podłogówki bedzie miał własną pompe obiegową. Cała podłogówka i podejścia do kaloryferów chciałbym aby były wykonane z alu pex fi 16. Mam pytanie jakiej średnicy powinna być rura w punktach V, X, Y, Z? Oraz czy musi to być rura miedziana czy też może być taż alu pexa? Ten kocioł ma wbudowaną pompe cyrkulacyjną oraz naczynie wzbiorcze. Czy to wbudowana pompa wystarczy do zasilenia C.O? Może jeszcze czegoś brakuje na tym schemacie i macie jakiś uwagi? Będe wdzięczny za wszelkie rady.
Schemat:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lip 2009 10:36   

Powrót do góry

Usunięty

Post#2 13 Lip 2009 16:36pomocny post - solucja   

Re: Średnica rur-instalacja co

W punktach X,Y,Z będziesz miał średnice takie same jak w przyłączu do kotła.
W punkcie V identycznie.
Najlepiej miedziane do rozdzielaczy.
Co się tyczy "pex-u" , to typowo stosuje się średnicę 20mm.
Popraw połączenia pompy od podłogówki - bo to co jest teraz , to nadaje się do działu "radosna twórczość" (już taki był , co połączył to w ten sposób i wytknął nam naszą niewiedzę).
Naczynie w tym kotle ma pojemność 8 l. (czy nadaje się do Twojej instalacji ?)
Co to jest za zawór przed rozdzielaczem na poddaszu ?
Trochę namieszałeś przy zasobniku C.W.U , ale o to nie pytałeś , więc nie będę komentował.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lip 2009 16:36pomocny post - solucja   

Powrót do góry

hilzie
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: Zielona Góra

Post#3 13 Lip 2009 17:53pomocny post - solucja   

Jedna uwaga , pex 20 oznacza średnicę zewnętrzną rury
średnica wewnętrzna czyli DN = 15 lub 16 mm w zależności od grubośći ścianki. Na główne zasilanie proponuje CU 22 lub alupex fi 25x2(.5) ,czyli rura DN 20
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lip 2009 17:53pomocny post - solucja   

Powrót do góry

Deks
Poziom 12
Poziom 12

Post#4 Post autora tematu 13 Lip 2009 18:11   

Cytat:
Popraw połączenia pompy od podłogówki

Wiem że tam jest błąd. Docelowo planuje kupić kompletny rozdzilacz z pompą , układem mieszającym, przepływomierzami itd.

Cytat:
Naczynie w tym kotle ma pojemność 8 l. (czy nadaje się do Twojej instalacji ?)

Tego nie wiem:cry:, czy łatwo to policzyć?
Cytat:
Co to jest za zawór przed rozdzielaczem na poddaszu ?

Nadmiarowo upustowy. Zbędny?
Cytat:
Trochę namieszałeś przy zasobniku C.W.U

Chodzi o to że naczynie i zawór powinny być po stronie zasilania zimnej wody?
Powrót do góry

hilzie
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: Zielona Góra

Post#5 14 Lip 2009 15:46   

8 l pojemności naczynia w kotle wystarcza na ok 100 l wody w układzie ,oblicz pojemność instalacji ,jak wyjdzie ci więcej,to trzeba będzie dołożyć dodatkowe naczynie poza kotłem.przykładowa poj rura CU 22 = ok 0.3 l/mb
a 15 to ok 0.13 l/mb ,grzejnik płytowy wys 60 3,5-4 l/mb /jedną płytę.
Zawór nadmiarowo upustowy jest zbędny ,wystarczy że na jednym grzejniku (tam gdzie jest planowany regulator temp)nie będzie termostatu.
Naczynie przy zasobniku i zawór bezpieczeństwa powinno być wpięte po stronie zasilania zimną wodą ,pomiędzy zaworem zwrotnym a zasobnikiem.
Powrót do góry

EkoGrzew
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Kielce/Busko/Sandomierz

Post#6 16 Lip 2009 23:35   

system rozdzielaczowy... kociolek hmmm.. zasobnik....??? podlogowka / grzejniczki... pewnie domek 127 mkw... 15000 materialy... drogo teraz drogo w eksploatacji. gwarantuje w sezonie 300 zl/mc. pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Średnica rur-instalacja co
Strona 1 z 1